ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Избор на трисезонни обувки за топлото полугодие.
Иди на страница Предишна  1, 2, 3 ... 41, 42, 43
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Екипировка, необходими неща Предишната тема
Следващата тема
Избор на трисезонни обувки за топлото полугодие.
Автор Съобщение
vladofff



Регистриран на: 26 Апр 2011
Мнения: 3046

Мнение Re: salewa Отговорете с цитат
Black написа:
Здравейте, някой с впечатление от обущата на Salewa?

Винаги с висока цена.
Пон Апр 29, 2024 8:15 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
tomaraya



Регистриран на: 18 Сеп 2011
Мнения: 127
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
И не особено удобни .
Преди бая години имах , за кратко , не се получи и ги подарих . Става дума за ниски , но не помня модела .
Пон Апр 29, 2024 8:35 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
kaloyanv



Регистриран на: 22 Авг 2018
Мнения: 2274

Мнение Отговорете с цитат
Аз пък ще ви изненадам ... Като цяло ползвах маратонки с горатекс и до миналата година ползвах Високи горатексови на иновейт и ги скъсах. Не можах да си намеря подходящи за моя крак и отидох в Адвенчър шопа да търся Dynafit (понеже нито ласпортива нито скарпата са ми удобни), обаче видях ето това

https://www.salewa.com/pedroc-pro-powertex-mid-boot-men-00-0000061418

Това са точно като старите ми, високи с техния горатекс и много леки, предназначени за скоростен туризъм. Като ги обух и ми паснаха идеално. Сега ги пробвах и на дълги ходения, нямам проблем. Въобще не съм си и представял, че ще си купя някога Salewa Smile
Пон Апр 29, 2024 9:33 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
аngel



Регистриран на: 02 Юни 2015
Мнения: 1937

Мнение Отговорете с цитат
220 евро за маратонка, множко е да го еSmile ....
Може да видите и Доломит, които са много уцелени обувки, в Макспорт. Не са познати в България, но в Германия и Австрия Доломит от 50 години е топ-марка винаги ги слагат пред другите марки като топ-обувки и други стоки. Имах Доломит още 80 - те години, купени в Дойчланд. Издържаха до пълно изтриване на подметката. Знаейки реномето им , случайно видях, че се продават и в БГ.
Много удобни обувки , за разлика от твърдите тежки кютуци Салева и Ласпортива.
Много уцелени обувки, може би се борят за 1 място, разбира се в секторите, които произвеждат.
Магазинът е луксозен и цените са доста височки, обаче по това време правят намаления 50 % . Може да питате по тел. В магазина много не разбират какво продават, казаха ми високите обувки са зимни и затова са намалени май месец всички високи,. А бяха намалили даже летните модели / повтарям , те не знаеха че са летни / .
Преди години забих , на половин цена от 330 / бяха много паре тогава / на 165 лв . Сума ти години е като нов, ползувам го за градско в кал и сняг , много високо качество на кожа и подметка, никакво напукване на кожата/ много по - лошо за кожата е солта в Софето зимата от всясакакви планински ходения, затова смятам, че са доста издържлимви / та поради хубавият им вид са ми нещо като официални обувки.
И в момента този модел е по-добро от всичко от този вид на пазара https://maxsport-bg.com/product/dolomite-54-high-fg-gtx-1
Имат и добри чорапи и дрехи .
На място имат ударни намаления на половин цена, които не са обявени в сайта, а щом е Доломит там няма второ качество и лош модел
Това съм сигурен, че за парите си е най-доброто за издържлива трисезонна за тежък терен, има и вискчи номера https://maxsport-bg.com/product/crodarossa-hi-gtx-20 . Гумените части, въпреки че изглеждат тънки, не стареят и не се отлепват и с милиметър през годините, за разлика от Сальомон, които след 2-3 годинимакс и да не ги носиш, гумата се напуква и пада. От Сальомон със всичките им нови изгъзици са като малотрайни колбаси, зимаш един сезон и хвърляш / сигурно това е целта им / останаха само 2 модела, които си заслужават

_________________
https://blogailiev.blogspot.com
Пон Апр 29, 2024 10:23 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
vladofff



Регистриран на: 26 Апр 2011
Мнения: 3046

Мнение Отговорете с цитат
аngel написа:
https://maxsport-bg.com/product/crodarossa-hi-gtx-20 .

Доломит се продават и във велосипедалския магазин на ул.Козяк 14 в Лозенец.
Пон Апр 29, 2024 11:34 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vedrin



Регистриран на: 25 Авг 2010
Мнения: 5788
Местожителство: 1116 m н.в.

Мнение Отговорете с цитат
Все по-топлите и сухи сезони предразполагат към донейде по-леки обувки. Напоследък често се разхождам с Merrell Moab 3 Mid Gtx J036243. Нещо средно са между половинки и цели. Дишат добре -- не спарват, подметките им държат добре на всякакви терени, теглото на една обувка е 562 g. Удобни са. Произведени са във Виетнам.

_________________
"Caminante son tus huellas el camino y nada más;
caminante, no hay camino, se hace camino al andar."
-- Antonio Machado
Пон Апр 29, 2024 12:22 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
kaloyanv



Регистриран на: 22 Авг 2018
Мнения: 2274

Мнение Отговорете с цитат
Така и така си говорим за цени. Ако се замислите е доста вероятно една малка инвестиция , да ви служи много по-добре отколкото да се скръндзите за 100-на лева за обувки... Ако нямате пари, тогава няма да питате и за обувки... В този случай е най-добре да се вземе нещо китайско и въобще да не си говорим кое е добро и кое лошо ...

В тоя ред на мисли мина толкова много време, преди да си купя хубава лека раница, понеже мислех че е все тая. Разликата е от земята до небето, това за мен беше най-странното нещо. Взех си 25 литра , но бегаческа .. Не се усеща. С тая декатлонската, пък и други, които са за туризъм, или ти се схващат рамена или нещо друго. Тази е изключително проста и лека и забравих че нося раница ..
Пон Апр 29, 2024 12:33 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
kaloyanv



Регистриран на: 22 Авг 2018
Мнения: 2274

Мнение Отговорете с цитат
Ангеле, тези обувки които ти предлагаш са съвсем различни. Те са твърди, стават за катерене и алпинизъм, имат и борд за котки, другия модел ... Затова че наистина може и аз да не съм разбрал. Ако е за ходене само, това което предлагам е много по-добро. Ако трябва да се ходи и да се катери на скала + другия модел да се слагат котки, значи това което ти даваш е по-добро.

Аз под 3 сезонни разбирам, маратонки с горатекс, удобни за ходене. Ако трябва обаче да се катери и скала тук подчертавам катерене а не ходене, отиваме към твоя вариант, който пък е скапан за много дълго ходене и освен това ако ходиш много ще го прецакаш за катеренето.

П.С - постоянно си редактирам мнението, ама така трябва да за да е обектино. Леките маратонки и трекинг обувки се скапват по-бързо, докато твърдите държат. Но комфорта е от голямо значение... Май е най-добре всеки да си намери неговия вариант. Със съвети по интернет по-трудно става.
Аз докато не измеря обувка и то няколко пъти, не купувам.
Пон Апр 29, 2024 12:54 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vladofff



Регистриран на: 26 Апр 2011
Мнения: 3046

Мнение . Отговорете с цитат
kaloyanv написа:
Така и така си говорим за цени. Ако се замислите е доста вероятно една малка инвестиция , да ви служи много по-добре отколкото да се скръндзите за 100-на лева за обувки....

kaloyanv написа:
Аз под 3 сезонни разбирам, маратонки с горатекс, удобни за ходене. Ако трябва обаче да се катери и скала тук подчертавам катерене а не ходене, отиваме към.

Вчера със сина ми обсъждахме кое е по-екологично – да си купиш едни много здрави и качествени обувки за 1000лв и да ги носиш 10 години или през три месеца да си купуваш скапани, дето им казвали още „бюджетни“, за по 50лв. Естествено, че като се скъсат и ги хвърлиш, те не изчезват от само себе си. Изчезват от твоя шкаф, но се появяват на сметището. За 10 години „бюджетните“ обувки стават цяла планина там. Отделно, ако сте търговец, кое е по – изгодно – да продадеш веднъж на 10 години едни за 1000 лева, и да вземеш някакви два-триста лева, ако изобщо вземеш и толкова, или през няколко месеца да ти идват по 10-20лв, но редовно… Именно последното стимулира повече търговците да правят и най вече да рекламират боклуци, отколкото хората реално им се ще да ги купуват.
Иначе, най близо до „универсалната“ обувка, след дадени хиляди левове за всякакви проби, стигнах до

Това наистина е най-доброто, като комфорт по време на ходене.
Но както се знае от древни времена, много хубаво, нее на хубаво. От една страна, това е супер удобна и лека обувка, с която можеш дори да бягаш, усеща се като маратонка, но при по-тежък терен си има и достойнствата на алпийска обувка. От друга - недомислена е на тема влага - както и Стефан преди време отбеляза, мембраната й е сбъркана и дори малко ходене по роса прави вътрешното пространство басейново...
Та така, явно ще продължим да търсим идеалния флуид, проводник, диелектрик... както казват физиците за търсенето на ненамираемото.
Пон Апр 29, 2024 1:24 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
kaloyanv



Регистриран на: 22 Авг 2018
Мнения: 2274

Мнение Отговорете с цитат
Ние си говорим за екипировка, а човека в другата тема още си пише за дрон. Опитвам се обаче да разбера следното, дали както един колега от друг форум се изрази "Тоя е вкарал един тир дронове от Китай", или си го продава личния. Така и не разбрах каква му е работата. Но факт е че от първоначалното предлагане за 420 лева, вече стана 130 лева ... Тогава писахте че до толкова ще стигне, на мен не ми се вярваше, ама така стана. .....
Пон Апр 29, 2024 1:47 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vedrin



Регистриран на: 25 Авг 2010
Мнения: 5788
Местожителство: 1116 m н.в.

Мнение Отговорете с цитат
kaloyanv написа:
Така и не разбрах каква му е работата.

Проучване на пазара, социален експеримент, тролене, и т.н. възможности също съществуват. Едно е ясно -- при минимална работна заплата от 5.30 лв на час би "изработил" сумата, която търси, за има-няма 24 часа. А времето, което вече е вложил да драска из този и други форуми, е с порядъци повече.

_________________
"Caminante son tus huellas el camino y nada más;
caminante, no hay camino, se hace camino al andar."
-- Antonio Machado
Пон Апр 29, 2024 2:05 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Black



Регистриран на: 18 Яну 2022
Мнения: 7

Мнение Salewa Отговорете с цитат
Приятел си взема оня ден ниска салева маратонка,изглеждат добре, та рекох да питам стават ли за нещо? Инак се търси трисезонка така да се каже която да замести един нисък терекс на адидас..
Пон Апр 29, 2024 3:03 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение AIM Адрес
Pazzo



Регистриран на: 30 Дек 2021
Мнения: 11
Местожителство: Русе

Мнение salewa Отговорете с цитат
Имам една Салева и съм доволен, вярно скъпи, но пък се оказаха удобни и качествени, но става дума за зимни обувки от старите Салеви, купувани преди доста време от Адвенчъра, когато гаранцията беше 2 години, в момента дават гаранция на обувките според БДС, т.е. 1 месец.
https://adventure-shop.bg/warranty
Иначе както са писали и други по-горе, тенденцията е цените да се увеличават, а качеството да се смалява, даже може в близко бъдеще да се появят обувки за еднократна употреба - тип "еднодневки". Неприятното е, че според сайта на Салева гаранцията си е две, и даже три години след регистрация. https://www.salewa.com/en-gb/faq
За жалост обаче при повечето производители и техните разпространители в България нещата са организирани по подобен начин, инак само с носене ще можеш да установиш 'как са', по принцип стават.
Пон Апр 29, 2024 5:34 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
аngel



Регистриран на: 02 Юни 2015
Мнения: 1937

Мнение Отговорете с цитат
kaloyanv написа:
Ангеле, тези обувки които ти предлагаш са съвсем различни. Те са твърди, стават за катерене и алпинизъм, имат и борд за котки, другия модел ... Затова че наистина може и аз да не съм разбрал. Ако е за ходене само, това което предлагам е много по-добро. Ако трябва да се ходи и да се катери на скала + другия модел да се слагат котки, значи това което ти даваш е по-добро.

Аз под 3 сезонни разбирам, маратонки с горатекс, удобни за ходене. Ако трябва обаче да се катери и скала тук подчертавам катерене а не ходене, отиваме към твоя вариант, който пък е скапан за много дълго ходене и освен това ако ходиш много ще го прецакаш за катеренето.

П.С - постоянно си редактирам мнението, ама така трябва да за да е обектино. Леките маратонки и трекинг обувки се скапват по-бързо, докато твърдите държат. Но комфорта е от голямо значение... Май е най-добре всеки да си намери неговия вариант. Със съвети по интернет по-трудно става.
Аз докато не измеря обувка и то няколко пъти, не купувам.


Да, този Доломит е за най-тежките маршрути по нашите планини, на не в най-студените дни, до минус 6-7 гр е , предполагам. Разбирам, че си се насочил към нещо като висока маратонка. Обаче 220 евро за една мушама без Гортекс .....много е . Глезена горе не знам фаща ли го, не го ли хваща. Много лека изглежда.
Този Доломит, който взех, е мейд ин Итали. има и някои румънски, но предполагам , не е излагацията Мазоло. Материали, подметка , топ. Много масивен, а лек като перце, има и зимна изолация.
По една случайност , имам подобен на модела на Владоф и Стефан, МИЛЛЕТ. Но летният модел, без прималофт. Първите които внесоха. Вярно, много здрави шевове, подметка , гумените бомбета не мърдат . Не е сбъркан Гортекса, не тече навътре, но пак издържа макс до 5 часа в мокър снег, горе-долу добре, не съм видял нещо освен пластмасовите от времето на Р.Меснер - модерните тогава Кофлах , които със сигурност няма да влезе вода в тях, щото са едни олекотени ски обувки.
Обаче Милета е с много твърда и тънка подметка , направо усещаш камъните и всяко камъче даже .
Сложих й една Ортолайт стелка на свинемон и заспа. Вече имам натрупани такива стелки от стари сальомони, пера ги и слагам на другите обувки.
Но за свирепи ходения без пътека не става, разбива краката за 2 часа. За такива ходения трябва мека, стабилна обувка, която да я стегнеш здраво с връзките, а Милета като го стегнеш, усещаш все едно е парче ламарина. За там - единственият свестен Саломон в момента , малко странен модел - но с най-добрата подметка на Саломон - долу от едно парче гума, без шльокавицата от няколко цветни слоя подметки , , която набутаха на новите модели тази е с червеното печатче на Шеврон отдолу / гумите ЮСА / ЕДНОПЛАСТОВАТА . и горе едно парче кожа, Вече е спрян от производство, моделът е salomon escape mid gtx, защото е неунищожим, като Голф 2 е. Производителя се усети , че като купиш, не купуваш 10 години след това и го спряха. Но се намира за още за 160-200 лева. Гортекс и кожа, много удобен. За 20 години - това ми е трети чифт :
https://forum.bg-turist.com/viewtopic.php?p=157502#157502
Но не е гъзарски, не впечатлява външно като Салама / Салевата

_________________
https://blogailiev.blogspot.com
Пон Апр 29, 2024 6:09 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
tiririram



Регистриран на: 08 Май 2024
Мнения: 1

Мнение Отговорете с цитат
здравейте и аз да досадя с една питанка за обувки, търся си много дишаща средно висока обувка, може и без мембрана, за нашите планини, рядко във високата планина, последните ми бяха bestard с gore-tex surround, направо се родих с тънък чорап диша почти като с обикновена маратонка, а с други обувки и мембрани краката ми се потят зверски, уви след 2 години спряха да дишат така, а и вече им е време за смяна от това което видях по нашите сайтове видях само 2 модела на garmont и la sportiva, но не ми харесва, че връзките почват нагоре и няма да мога да стягам достатъчно при спускане, а и външният материал ми изглежда малко афиф, като за цена 350-400 лева. познат препоръча тези уж много дишали, защото мембраната не пазела много и са под 200 лева, но имам същите забележки за връзките и нямам вяра на марката.

От години съм изгубил връзка с туризма и екипировката, надявам се тази година да успея да влезна в ритъм, ще съм благодарен за всички отзиви и препоръки. да покрива глезена ми е задължително.
Чет Май 09, 2024 10:48 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Екипировка, необходими неща Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница Предишна  1, 2, 3 ... 41, 42, 43
Страница 43 от 43

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov