ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Арагац-Армения

 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Планини, планини Предишната тема
Следващата тема
Арагац-Армения
Автор Съобщение
irina



Регистриран на: 16 Сеп 2007
Мнения: 759

Мнение Арагац-Армения Отговорете с цитат
Да ви кажа като начало...даже и съвсем да няма какво да правите не ходете там Laughing
Армения е планинска страна, по голямата част плато. Края на август е сухо, няма много зеленина.
Арагац е вулкан. Цялата местност се казва Арагац. Основните върхове са 4. И те всичките се казват Арагац- Северен, Южен, Западен и Източен. Та ние се похендрихме на най- високия Северния, 4090 метра.
Може да се стигне с проходима кола до около 3000 метра. По пътя има много стада, хорицата там живеят през лятото в палатки.



Там се намира космическата станция, има голямо езеро



Ние дремнахме два дена на метеорологичната станция, приютиха ни хората вътре да спим на чувалчета. А до там милите ми колеги ходят с това превозно средство



Над станцията има връхче от което има хубава гледка към езерото. Там на всяко връхче има кръстче



Вечерта се разтъпкахме до "една порта"



Сутринта беше към 6 градуса, духаше ветрец, приятно време общо взето. Изкачването е към 5 часа. УжасТ...страхотен сипей е. Правиш крачка напред и се смъкваш 2-3 крачки. На 4000 метра това упражнение хич не е приятно Laughing Камънака е клатещ се, въобще няма за какво да се хванеш, чакъл...Има и снежни езици, ако си в края им има вероятност да се сринеш с голяма кално-чакълеста маса!
Ако от тези снимки можете да си направите извод...









Последните 200 метра до върха е вече доста стръмно и много гадно за ходене. Площа горе е много малка, не може много хора да се сместят.



Понеже е вулкан, малко не става за катерене, хващас се и парчето ти остава в ръцете. Интересно е. Гледката от горе не е много впечатляваща, необичайно за нас е.



Има някакви такива езерца, от топенето на снеговете. Слизането също е гадничко. От самия връх, тези 200 метра, се пускат, употребявам тази дума, защото точно се спуска както се карат ски, само, че по ...както съм писала много пъти тук аз катеря по маратонки Surprised , не ми правете забележки, така ми е по-комфортно! Не е възможно да се ходи. Има и по-големи камъни и като тръгне да лети...внимание си трябва Laughing
В заключение: Не ми стана любим връх, няма да повторя Laughing , еее не съжалявам, че отидох да го видя, интересно изживяване си беше сега като си помисля...
Пон Сеп 20, 2010 9:58 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
outfaced



Регистриран на: 08 Юли 2010
Мнения: 159

Мнение Отговорете с цитат
доста неприветливо, но интересно място ... цветовете на скалите и въобще на пейзажа са готини
Пон Сеп 20, 2010 10:33 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
dido



Регистриран на: 03 Яну 2007
Мнения: 6372

Мнение Отговорете с цитат
Странна планина, наистина. Ванката това лято за малко да иде към Арагац, кроеше планове от пролетта. Дори помислих, че сте ходили заедно ...

Всички тези негативни впечатления заради тия сипеи ли са ?

_________________
Бутам след осмата бира Very Happy
Пон Сеп 20, 2010 11:08 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
irina



Регистриран на: 16 Сеп 2007
Мнения: 759

Мнение Отговорете с цитат
Не са чак толкова негативни, просто не е място където да ти спре дъха от красота и кеф. Ние обикаляхме из района, не съм ходила специално заради него, ако се ходи в тази посока, най- добре е да се спре до Кавказ и там....райско място е, красива планина!
Вто Сеп 21, 2010 12:48 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Valio



Регистриран на: 28 Окт 2008
Мнения: 304
Местожителство: София, Враца

Мнение Re: Арагац-Армения Отговорете с цитат
irina написа:
... УжасТ...страхотен сипей е. Правиш крачка напред и се смъкваш 2-3 крачки. На 4000 метра това упражнение хич не е приятно Laughing Камънака е клатещ се, въобще няма за какво да се хванеш, чакъл...Има и снежни езици, ако си в края им има вероятност да се сринеш с голяма кално-чакълеста маса!...

На всички вулкани в Турция, на които съм ходил преди две години, ситуацията е същата или почти...
За потвърждение: Хасан, Ерджияс и Сюпхан.
Поздрави.
Вто Сеп 21, 2010 12:57 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
irina



Регистриран на: 16 Сеп 2007
Мнения: 759

Мнение Отговорете с цитат
Цитат:
На всички вулкани в Турция, на които съм ходил преди две години, ситуацията е същата или почти...

Да, почти същото е, но сипеят е по ужасен Laughing
Вто Сеп 21, 2010 1:01 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
mislesht



Регистриран на: 29 Ное 2006
Мнения: 3413
Местожителство: Пловдив

Мнение Отговорете с цитат
Изглежда впечатляващо. Предполагам гледка на десетки километри. А как стигнахте до там и за колко време?

_________________
Две неща движат този свят - инатът и шубето.
Вто Сеп 21, 2010 5:21 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла ICQ Номер
dido



Регистриран на: 03 Яну 2007
Мнения: 6372

Мнение Отговорете с цитат
Наскоро препрочетох една книжка, която съм прехвърлял в детството си - "Пленници на барсовата клисура". Разказа е за детски приключения из арменските планини. Беше ми доста интресна на места, чисто географски ...

_________________
Бутам след осмата бира Very Happy
Вто Сеп 21, 2010 6:31 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
irina



Регистриран на: 16 Сеп 2007
Мнения: 759

Мнение Отговорете с цитат
Цитат:
А как стигнахте до там и за колко време?

До космическата станция, 3000 м. от Ереван с бусче, има си път. А до Ереван....пак с рейсче от България.

Интересни са Арменските планини, има доста превали около 2000 метра. Шофьора каза, че са пълни със злато и уран, но нямат пътища и железници. Има и много древна обсерватория, те си твърдят, че е по-стара от тази в Стоунхендж, може и така да е.
Вто Сеп 21, 2010 8:06 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Планини, планини Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Страница 1 от 1

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov