ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Къде е разрешено палаткуването в Рила?
Иди на страница 1, 2, 3, 4  Следваща
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Рила Предишната тема
Следващата тема
Къде е разрешено палаткуването в Рила?
Автор Съобщение
ggattov



Регистриран на: 16 Юли 2008
Мнения: 302
Местожителство: София

Мнение Къде е разрешено палаткуването в Рила? Отговорете с цитат
Здравейте

някой ако може да ми даде тази информация, ще бъда много благодарен, но да не ме препаща към сайта на Парка дето е описано подробно - "на определени за целта места" в устройстовто на парка!!! е кой са тия места де, ама всичките за 2010 ме интересуват (ако се променят примерно)Smile)
писах им и съответно сигурно ще получа отговор за нова година (ама коя нова година.... не се знае)

знам какво е разделение но парка и ме интересуват конкретно всички разрешени места поименно в забранените зониSmile ако има де.....
или някой ако има карта със зоните доста подробна

поздрави

ПС: а за района на Рилските езера изобщо не питам Smile))
Вто Юли 20, 2010 12:15 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Psychosapiens



Регистриран на: 07 Сеп 2010
Мнения: 344
Местожителство: Пловдив

Мнение Отговорете с цитат
И аз търсих...но не намерих друго освен това:

http://www.rilanationalpark.org/bg/map_zone.html

предполага се,че би трябвало да е ЗАБРАНЕНО да се къмпингува в зоните на резерват...но така и не получих отговорите на въпросите в сайта.

Писах им на някакъв аплет за мейлове положен в страницата им.
На телефоните никой не ми вдига....можеби защото ги набирам от ГСМ не знам...ако някой има информация къде може и къде не да се палаткува в рила нека сподели.

Изобщо няма да ми е приятно да се разправям с паркова охрана или да си намеря скъсана палатката или някви такива вандалщини....

_________________
Know your Body. Know your Mind. Know your Substance. Know your Source
Сря Сеп 15, 2010 10:24 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Ристо Туристо



Регистриран на: 02 Окт 2008
Мнения: 4314
Местожителство: на 950 м.н.в.

Мнение Отговорете с цитат
ZCEZBPM написа:
...Стига да не ви хванат е разрешено навсякъде......

Laughing Rolling Eyes Laughing

_________________
Енциклопедия за ЕКИПИРОВКАТА за туризъм.
Палатки *** Туристически обувки
Сря Сеп 15, 2010 8:16 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
ggattov



Регистриран на: 16 Юли 2008
Мнения: 302
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Psychosapiens написа:

На телефоните никой не ми вдига....можеби защото ги набирам от ГСМ не знам...ако някой има информация къде може и къде не да се палаткува в рила нека сподели.

Изобщо няма да ми е приятно да се разправям с паркова охрана или да си намеря скъсана палатката или някви такива вандалщини....


здравейте

значи аз също съм звънял и пращал мейлче.... и резултата е същия, мина ми да звънна на 112 и от там да ги накарам да ме свържат ама трябваше докато бях в Рила.... ама забра'х (иначе не става) Smile
проблема не е разправите според мен а в едно изречение, че палаткуването е разрешено на определените за това места което се съдържа в устройствения план на парка.....да ама никъде не се намират къде са тия места да кажат забранено ли е на 100% или не.... в Пирин поне всеки знае, че са 2 разрешените и точка.....
ама проблема е, че има хора като теб и мен който искат да се съобразяват доколкото могат с правилата но никой не ти показва как и да искаш да спазиш закона...... на база на правния принцип мълчанието е знак на съгласие значи е разрешено на всякъде....... Very Happy
Сря Сеп 15, 2010 9:06 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Сотиров



Регистриран на: 28 Юли 2008
Мнения: 3360
Местожителство: София

Мнение Палатките - теория и практика Отговорете с цитат
И на мен много ми хареса формулировката "разрешено е, стига да не ви хванат"! Тя важи за всяко нарушение. Нека направо кажа: аз съм един от тези, които спят на палатка в Рила, а и по други планини. Това е забранено. Оправданието ми не е издържано юридически, но морално и екологично може да се приеме на следните основания:

1) Аз, макар и на палатка, опазвам природата повече, отколкото много туристи, които от хижа до хижа превръщат планината в буклукчарник. Обратното, аз събирам техните боклуци, доколкото мога.

2) В повечето защитени местности няма определени къмпинги, където да е разрешено опъването на палатки. Например около хижа "Мальовица" и хижите край Седемте езера на Рила няма.

3) В огромното мнозинство на хижи и заслони не се спазва никакъв планинарски регламент. Разрешени са пиянството и среднощните веселби. А обикновеният турист няма къде да си направи една супа.

На базата на богатия ми опит, няколко съвета. Опъвайте палатката на място, което не се забелязва много-много. Например далеч от хижи и пътеки, някъде в клековете. Но все пак до някое ручейче. За да сте по-сигурни, можете да не я сгъвате всяка сутрин, а просто да я "срутите", като свалите поддържащите рейки. На вечерта ги изправяте. За тревата под дъното няма особена опасност - вие няма да спите в нея цял месец и тревата лесно ще живне. Но ако се наложи да я окопаете срещу наводнение, подредете чимовете извън канавката. Така ще се предпазите по-добре от водата, а накрая ги върнете по местата им в канавката и ги затъпчете. Най-добре ще е, ако си осигурите някакъв дублиращ вариант за спане. Защото може да ви нападнат разгонени бикове, да ви наводни потоп и прочее. Затова се огледайте за някакъв скален навес, пещера или дори по-голяма дупка. Патил съм, затова го пиша.
Сря Сеп 15, 2010 9:13 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
ggattov



Регистриран на: 16 Юли 2008
Мнения: 302
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
аз не мисля, че някой ще отрече че спи в забранените места в нашите планини на палатки, спор няма Very Happy
аз лично искам да знам ако има разрешени от парка места да ги съобщят или ако няма да кажат никъде не е разрешено, а не както са го формулирали?!?!? и още нещо това е несериозно да не можеш да се свържеш с парка на посочените от тях телефони и електронни пощи за връзка

иначе си прав и за едно нещо всеки има причина да избере палаткуването пред спането на хижите и за боклуците и т.н
и не мисля, че някой трябва да се оправдава защо го прави

няма смисъл да коментираме вече коментирани теми за района на Рилските езера и т.н., но в Рила ако ме срещне някой горски не мисля че има особенно морално право да ме глоби и ако се случи да се опита не знам каква ще ми е реакцията особенно ако "силата" е на моя страна
Very Happy Duel
Сря Сеп 15, 2010 9:47 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Psychosapiens



Регистриран на: 07 Сеп 2010
Мнения: 344
Местожителство: Пловдив

Мнение Отговорете с цитат
И защо да си разпъвам палатката късно вечер и да я вдигам рано сутрин ???

Аз все пак отивам да си правя кефа там някаде си а това значи,че мога да реша да си цикля в палатката или да е лошо времето и да съм вътре ?!

И като цяло въпросът е по скоро принципен. Smile Варианта "ако не те хванат" мен не ме устроива.
Ако не ми върнат мейл господата от парка започвам да звъня на всеки телефон който успея да докопам в рамките на сайта и връзките към които препраща Smile
Не смятам да си развалям кефа заради това,че някой го е мързяло да си досвърши работата.

Горното важи и за другите два парка към които имам интерес, предполагам историята ще се повтори.

_________________
Know your Body. Know your Mind. Know your Substance. Know your Source
Чет Сеп 16, 2010 12:14 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Сотиров



Регистриран на: 28 Юли 2008
Мнения: 3360
Местожителство: София

Мнение Въпроси към началството Отговорете с цитат
Psychosapiens написа:
Ако не ми върнат мейл господата от парка започвам да звъня на всеки телефон който успея да докопам в рамките на сайта и връзките към които препраща.

Ако нямаш нищо против, попитай господа Началниците още и за следното:

1) Защо допускат МПС в границите на парка: джипове, мотори, АТВ-та и официално разрешават оф-роуда (рекламиран и организиран от туристически агенции).

2) Защо допускат свободното отглеждане на табуни коне, стада крави и прочее.

3) Защо си затварят очите (по-точно ушите) за бракониерите, които убиват с най-модерно стрелково оръжие. Справка - достатъчни са няколкото рубрики в нашия сайт, където са описани жестоките убийства на мечки, диви кози и прочее.

Попитай ги, ако ги намериш, разбира се.
Чет Сеп 16, 2010 12:48 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
milen_kb



Регистриран на: 14 Авг 2010
Мнения: 85
Местожителство: София, Габрово

Мнение Отговорете с цитат
Да споделя и моя опит. Значи на пет хижи в Рила са ми позволявали да спя около хижите, като на два от тях дори хижаря ни е показвал подходящи места (за което съм благодарен), а на една от тях ни искаха пари за палатката (6 лв. ако не се лъжа). Иначе и аз съм на мнението, че ако опънеш палатката късно вечер и я събереш рано сутринт не е голям проблем, а и да не палиш огън задължително. Но да я оставиш една седмица до някакво езеро и да си вземеш брадва и да сечеш клека покрай езерото за огън, вече е прекалено (защото и такова нещо съм виждал).
Пет Сеп 17, 2010 12:57 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Psychosapiens



Регистриран на: 07 Сеп 2010
Мнения: 344
Местожителство: Пловдив

Мнение Отговорете с цитат
milen_kb написа:
Но да я оставиш една седмица до някакво езеро и да си вземеш брадва и да сечеш клека покрай езерото за огън, вече е прекалено (защото и такова нещо съм виждал).


Тва си е МЕГА селящина, и чиста българщина хехе

Никой не говори да е опнеш до някое езеро за седмица...въпроса е да знаеш,че и да е опнеш когато дойде някой "горски" да види кво става...да няма повод за дразга.

"
- Здравейте момчета как сте"
- Благодаря добре сме почиваме и продължаваме нататък"
- Лек ви ден
"

вместо

"
- Ей ся си 000 майката
- Ама ние такова...само за през нощта
- Няма такива - глоба - акт - бой /лакове и железария Smile /
"


За огъня никой не коментира - има си спиртници , гас и кви ли не идиотщини който могат да те спасят за един чай и няква супа, а и не е много умно да сечеш клека...ич даже, абе направо си е грозно, но както и да е.

Идеята е ,че не искам да съм нарушител да се крия...тва е Smile

_________________
Know your Body. Know your Mind. Know your Substance. Know your Source
Пет Сеп 17, 2010 2:35 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
milen_kb



Регистриран на: 14 Авг 2010
Мнения: 85
Местожителство: София, Габрово

Мнение Отговорете с цитат
За да бъда честен последното (за брадвата и лагера около езерото) съм го виждал на Пирин не в Рила (но предполагам, че и там го има). Ще спомена само, че лежейки си на Винарска порта (миналата година) покрай нас от към Тепиците се появиха два субекта, които се запътиха към лагера на Чаирски езера (а защо го наричам лагер, защото се чуваше музика, имаше опънати две-три палатки и хората си се къпеха в езерото и това посред обяд). Но най-интресното беше, че единият от тях носеше брадва, а другият кофа пълна с домати.

Иначе да се върна към темата. В Рила на някои хижи, хижарите разрешават да се спи покрай хижата (т.е. до сега не са ми отказавали, но не съм питал на всички хижи в Рила, за това не мога да обобщя). В Пирин, на които и хижи да съм питал все са отказвали (но и тука не съм питал на всички).
Пет Сеп 17, 2010 3:47 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Todor



Регистриран на: 03 Юни 2009
Мнения: 1161

Мнение Отговорете с цитат
До х.Грънчар е разрешено, дори показват къде - регистрация + 3 лв. за палатка - честно и почтено
До х.Македония също, даже имат и техни палатки - по 3 лв. на човек дали в твоя, дали в тяхната.... не им пука - документ не дават

Общо взето работата е много кофти и аз лично съм запушил устата на неспокойната си съвест и съм развял черния флаг - не искам в хижа с шума, миризмите и мръсотията! Дори и край хижите простотията и пиянщината вече плискат здраво.

Абе - е...а държава!
Сря Сеп 29, 2010 4:33 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Сотиров



Регистриран на: 28 Юли 2008
Мнения: 3360
Местожителство: София

Мнение Палатките - къде как Отговорете с цитат
Преди много години край хижа "Пирин" (над Мелник) имаше специален къмпинг. Сега не знам как е, но според мен това е добрата система. Не забрана, а разумен регламент.

На Рила има много места с подходящи условия за палатки. Ливадата под хижа "Мальовица" е такова място и там винаги има палатки. Ливадата зад хижа "Седемте езера" (старата) - също. Съвсем нормално е хижите да взимат някаква такса, а туристите да могат да ползват тоалетните, туристическата кухня и прочее. Както вече писах, хижарят дори ми даде одеяло, защото стана бая студено. Хранехме се в столовата. Когато му предложих да платя за "денуването", той отказа. Но не мога да си представя някой да опъне палатка до новата хижа "Рилски езера"! Когато няма разумен регламент, който да е приемлив и за туристите, и за природата, винаги ще се стига до извращения: на едни места безконтролно ще се правят палаткови лагери с "пионерски" огньове от околния клек, а на други посред нощ ще ви пребият, както на Тевното езеро. Какво викаш за държавата, Тодоре? Cool
Сря Сеп 29, 2010 6:03 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Todor



Регистриран на: 03 Юни 2009
Мнения: 1161

Мнение Отговорете с цитат
На х.Пирин пак е така - хижарите са много любезни. Има място за палатки.

Аз също съм за това да има официален регламент за палаткуването - нека се плаща, нека се ползват тоалетните. Нямам против където трябва да се ползват само хижите, но да има ред - след 22ч. никакъв шум. Никакво пушене в хижата, да не се предлага алкохол и т.н....
След като цените в хижите доближават тези в Мелник и Банско в много добра стая за двама, нека поне се изтупват одеалата - включвали ли сте челник вечер в общо спално след лягане на група - праха се вижда много ясно. За чаршафите не говорим.... Всъщност замисляли ли сте се къде отиват перилните препарати от прането на чаршафите? Аз ли замърсявам повече с палатката или прането на комплект спално бельо? след мен остава малко полегнала трева, която след няколко часа се изправя.


Да, Сотиров... да за съжаление!
Сря Сеп 29, 2010 8:42 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
marto0414



Регистриран на: 09 Юли 2013
Мнения: 7
Местожителство: sofia

Мнение Отговорете с цитат
може ли да ми кажете около кои хижи в Рила хижарите разрешават да се опъва палатка и искат ли някви пари за тая цел и по скоро ме интересува по този маршрут вр. Мусала – х. Грънчар – х. Рибни езера – Кирилова поляна – Мальовица – х. Иван Вазов / 7-те Езера – Рилски манастир благодаря предварително
Вто Юли 09, 2013 5:05 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Рила Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница 1, 2, 3, 4  Следваща
Страница 1 от 4

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov