ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Януарско пиринско в три части - 1 - Белемето и Тевно езеро
Иди на страница 1, 2  Следваща
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Пирин Предишната тема
Следващата тема
Януарско пиринско в три части - 1 - Белемето и Тевно езеро
Автор Съобщение
dido



Регистриран на: 03 Яну 2007
Мнения: 6366

Мнение Януарско пиринско в три части - 1 - Белемето и Тевно езеро Отговорете с цитат
Групата на безработните отново се събра в квинтет, за да се впусне в една обиколка на любимата ми планина. Катерина като работеща жена разбира се, развали всичко още от самото начало - закова планираните за обиколка дни от пет+ на четири. Е, ние и го върнахме де - натоварихме я да поеме всички разходи по пътешествието - гориво, храна, спане и прочее. От нас - ходенето Laughing

Последното на майтап разбира се. Наложи се да посъкратим и да посгъстим програмата. Отпаднаха планираните обиколки до Алиботуш и Къркъма под Тодорка в северен Пирин. Абе - планината няма да избяга. Тръгнахме на път рано сабахле в петък с на Емо пасата, натъпкан до ламарините с раници, снегоходки и други разни железарии. Посока - местността Попина лъка над слънчевия български град Сандански. През града минахме като бързия влак, за съжаление - имам там един авер дето не можах да му се обадя ... Нагоре пътя беше ОК докъм последния километър. Оттам до Попина лъка асфалта - стъкло. Котка да пуснеш ще се пречука. Въртенето на гуми и бутането не помогнаха, та зарязахме автомобила в канавката и поехме нагоре со много мерак и багажа на рамо Very Happy

Минахме да уважим х. Яне Сандански, оттам поехме през вилите посока х. Беговица. Пътеката беше тъпкана и лека за късмет, та не се наложи газене и снегоходки. Интересни се оказаха парковите табели дето ги имаше долу из Попина лъка - даваха къде 3, къде 2 и кусур часа до х. Беговица - едно двукратно презапасено време спрямо реалното от около час и половина. Както и да е. Нейде след 11 бяхме на Беговица. Хижаря любезен, почерпи чай, обелихме малко лаф, поснимахме района и продължихме нагоре по долината. Веднага след хижата стана газинг вече през снега, та пуснахме Никси напред да отъпква със снегоходките. Човекът е вегетарианец и има много енергия за хабене както ще разберете по-нататък Laughing

На хижа Беговица. Между смърчовете
проблясваха Синаница и Башлията ...


Сушим се пред камината в хижа Беговица.


След хижата се отвориха първите алпийски гледки. Не бях стъпвал от 1-2 месеца в Пирина та направо подскачах от кеф като гледах тия ми чукари да се отварят един след друг ... Стигнахме Даков мост и минахме на десния бряг на Беговица. Оттам качихме няколкото скални прага и стигнахме в началото на Беговишкия рид. Тука е момента да спомена и неочаквания ни шести спътник - един симпатичен катранен на цвят пес. Псвето ни се лепна още от хижа Яне Сандански. Нейде около Беговишкия превал по скалите вдигнахме една коза. Песа - който полягваше немощно по пъртината отзад и не смееше да стъпи в дълбокия сняг, изведнъж се оживи и драсна нагоре след нея. За няма и 2-3 минути се покатери горе до рида, помота се наоколо и се спусна с голям кеф надолу до нас. Всичкото това - за 5 минути. Как да не му завиди човек ...

Бегова капа, Зъбът и част от Куклите -
първите гледки нагоре по долината:


Пъртина...


Никси пред Каменица и Яловарника.


Емо лови сателитите на Беговишкия превал. Назад е долината ...


Яловарника ееее ...


Зъбът и Куклите


На Беговишкия превал. Никси и бързоходния
пес пред Яловарника и Зъбът


На Беговишкия превал се разделихме на две. Катя, Емо и Стефчо тръгнаха да се качват по късо ребро към челото на рида. Ние с Никси хванахме една лека издутина в релефа в дясно от последния кол и така преодоляхме последния стръмен склон до превала. Оттам се отвори гледка към Белемето и към венеца върхове, обграждащи Беговишкия циркус. По-долу има малко снимки ...:

Белемето от Беговишкия превал. Гадно качване ...


Опит за портрет Smile


Долината на Беговица


Емо, Катето и Стефчо катерят по Беговишкия рид


След като се събрахме, тръгнахме надолу към долината на Мозговица - по коловата маркировка. Никси както обикновено предприе изненадваща маневра и хвана лятната пътека за Белемето - с подсичане на лавинния склон на Каменишка кукла. Останалите тръгнахме надолу и скоро бяхме под Белемето. Оставаше ни 300 метрово неприятно качване до езерото горе. Избрахме що-годе приличен маршрут по издатините между лавинните улеи и половин час след залеза бяхме на равното.

Заслонът беше тъмен разбира се, в него се ширехме само ние и песа. Стефчо и Катерина се хванаха да източват езерото - успешно за щастие, че наоколо водата хич я няма. С Никси намерихме дървата, брадва, трион и с заехме с любимото ми занимание - цепене на дърва за печката. Добре че ме спря навреме човека, че щях да поцепя всичките запаси на тевното - иде ми отръки като сменям работата ...

Една среднощна снимка на Каменица, на лунна светлина



-----

На другата сутрин станахме кой когато завърне. Стефчо се раздвижи до връх Момини двори да снима, аз хванах посока седловината под Валявишкия чукар - да проверя там ли са още Валявишките езера. Хубави са гледките от ръба, струва си краткото бъхтане нагоре.
При заслона направихме една обща снимка и тръгнахме обратно. Връщането го направихме през долината на р. Мозговица. Хем за разнообразие, хем да спестим качването до Беговишкия превал. При добър сняг това ходене не е проблем, ходи се върху клека и той не е пречка. Генерално се следи коритото на реката. Проблем представляват участъците около горската линия - там има няколко скални прага, които трябва да се преодолеят внимателно. След като се навлезе в гората, придвижването става главно по левия бряг на Мозговица. При местността Бански гроб (единичен кол зимна маркировка на десния бряг на реката) се хваща тясна просечена пътека стръмно надолу покрай десния бряг и се излиза на пътеката Попина лъка - Малко Спано поле. Цялото това ходене е без маркировка и без явна пътека - покрай клековете и из гората. Оттам до Попина лъка се върви леко по коларски път.

Момини двори и Кралев двор от заслона:


Валявишки чукар и Тевно езеро. Катя отива за вода:


Квинтета:


Полежанския дял и Голямото Валявишко езеро:


Валявишки чукар:


Джангал и Момини двори:


Каменица и заслон Тевно езеро:


Джангала. Мога да го снимам 1000 пъти, все различен ... :


Момини двори, виждат се следите на Стефчо :


Куклите и Беговишкия рид от Белемето :


Кучето - моя приятел Smile :


Кръстът над Тевното :


Мраморните върхве Вихрен и Кутело :


Самото Тевно езеро - бялото поле в средата:


Заслонът :


И пак :


Долината на Мозговица. Насеченият връх е Каменишка кукла :



Така приключи тая добра зимна разходка до Тевното езеро. Следва гостуване при Speedy и качване до емблематичния връх на среден Пирин - Ореляк.


Последната промяна е направена от dido на Пет Авг 20, 2021 7:53 pm; мнението е било променяно общо 3 пъти
Сря Яну 23, 2008 4:12 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
Speedy



Регистриран на: 29 Ное 2006
Мнения: 2551
Местожителство: Неврокопъ

Мнение Отговорете с цитат
Голяма красотия, голямо нещо!!! Cool
Сря Яну 23, 2008 1:04 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла ICQ Номер
amorpheus



Регистриран на: 11 Сеп 2007
Мнения: 163
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
тая нощна снимка на Каменица хмм ... такова ... добре изглежда Smile
Сря Яну 23, 2008 4:30 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
dido



Регистриран на: 03 Яну 2007
Мнения: 6366

Мнение Отговорете с цитат
Стефчо даде идеята, добра наистина ...
Сря Яну 23, 2008 4:41 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
natam-nasam



Регистриран на: 06 Авг 2007
Мнения: 209

Мнение Отговорете с цитат
Тая снимка с Катето и Стефан на ръба обра точките във фото-форума! Много яко!
Сря Яну 23, 2008 5:23 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
dido



Регистриран на: 03 Яну 2007
Мнения: 6366

Мнение Отговорете с цитат
Ъхъ Smile Очаквам да се юрнат на фотосесия в района тия дни Laughing
Сря Яну 23, 2008 5:30 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
Kat



Регистриран на: 08 Юли 2007
Мнения: 872

Мнение Отговорете с цитат
Мараба,
друго си е да си безработен... ако не си на баир, си на компютъра Laughing
Добре, че почваш работа, че и ние останалите да можем да се доредим да напишем нещо тук ..
това на шега, разбира се ... Wink

след малко снимки от мен Mr. Green
Сря Яну 23, 2008 8:37 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение ICQ Номер
dobrudjan4e



Регистриран на: 24 Авг 2007
Мнения: 365
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Аз като Станислав Христов Христосков ще кажа само :
ЕБАСИ КЕФА!!!

_________________
Който пие бира не умира!
Чет Яну 24, 2008 12:25 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
Kat



Регистриран на: 08 Юли 2007
Мнения: 872

Мнение Отговорете с цитат
ами ето и снимките от мен и апаратчето, дето го бях взела на заем Very Happy

След тръгването от Попина лъка вървяхме много в сянка, та снимки няма твърде. Първа снимка - започнахме да бием
пъртината от х. Беговица нагоре.


На Даков мост:


По нагоре все повече се откриваха гледки


Бегова капа е много хубав и в зимно облекло Very Happy Върхът и Никси


От превала, тръгнахме към билото на Беговишкия рид - от него снимах Никси и Дидо


Гледка на югозапад


От върха много хубаво се виждаше Мозговишката порта и Белемето


Денят скоро щеше да приключи, светлината започна да отслабва


-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

През ноща времето също беше чудесно, нямаше вятър, не беше студено. На сутринта пак гледки, когато слънцето изгря


Общо взето се помотвахме, мързелувахме на слънце и снимахме


Към 10 часа си тръгнахме, разговорите се въртяха най - вече около хубавото време и евентуално изтягане на слънце.


Накрая гледка от обратния път, по долината на Мозговишка река.


Засега това Wink


Последната промяна е направена от Kat на Сря Авг 06, 2008 1:36 pm; мнението е било променяно общо 1 път
Чет Яну 24, 2008 12:27 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение ICQ Номер
Malama



Регистриран на: 03 Окт 2007
Мнения: 173
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Цитат:
Емо, Катето и Стефчо катерят по Беговишкия рид


Е, тази снимка е направо убиец! Very Happy
И панорамата преди нея е с някакво страхотно осветление!
Красоти, красоти! Smile
Чет Яну 24, 2008 1:03 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
dido



Регистриран на: 03 Яну 2007
Мнения: 6366

Мнение Отговорете с цитат
Very Happy Специално ни пуснаха ламбите отгоре тия четири дни ... Не се оплакваме от липса на гледки, дааа Wink
Чет Яну 24, 2008 1:04 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
Malama



Регистриран на: 03 Окт 2007
Мнения: 173
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Докато потретвах и почетвъртвах част 1 и част 2, видях, че и част 3 е пусната.
Ама вие направо сте преяли с красоти! Very Happy Такова нещо държи влага поне половин година! Smile
Поздрави за прехода и благодарности за снимките!
Чет Яну 24, 2008 1:14 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
Da Luz



Регистриран на: 30 Окт 2007
Мнения: 60
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Цитат:
Катерина като работеща жена разбира се, развали всичко още от самото начало - закова планираните за обиколка дни от пет+ на четири. Е, ние и го върнахме де - натоварихме я да поеме всички разходи по пътешествието - гориво, храна, спане и прочее.


Така ли!? Think Квато съм блейка, пак не съм разбрал и съм пропуснал да спя с Катето.

_________________
www.bgmountains.org
Чет Яну 24, 2008 2:00 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Kat



Регистриран на: 08 Юли 2007
Мнения: 872

Мнение Отговорете с цитат
Malama написа:
Докато потретвах и почетвъртвах част 1 и част 2, видях, че и част 3 е пусната.
Ама вие направо сте преяли с красоти! Very Happy Такова нещо държи влага поне половин година! Smile
Поздрави за прехода и благодарности за снимките!


Malama, да ти кажа правичката, на мен хич няма да ми държи влага половин година, дори и 1 месец.. абе направо още сега, ако може, пак натам Laughing

бре, Емо, ... не ти ли стигна това, че имахме възможност да спим заедно в спалното на х.Гоце Делчев? .. обаче, да ти кажа правичката, аз се отказвам от други възможности, щото много се будя от хъркането ти през ноща Laughing Wink
Чет Яну 24, 2008 10:33 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение ICQ Номер
Kat



Регистриран на: 08 Юли 2007
Мнения: 872

Мнение Отговорете с цитат
опаа, пропуснах една панорамка на залеза. Пускам я направо голяма, че е самичка.
Тук още драпахме по склоновете на Белемето и нямахме възможност да зърнем Слънчо как потъва в хоризонта, но Никси като пусне снимки, той ще компенсира тази загуба. Very Happy


Чет Яну 24, 2008 10:37 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение ICQ Номер
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Пирин Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница 1, 2  Следваща
Страница 1 от 2

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov