ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Момина скала и наоколо
Иди на страница Предишна  1, 2, 3  Следваща
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Родопи Предишната тема
Следващата тема
Момина скала и наоколо
Автор Съобщение
modjoa



Регистриран на: 23 Сеп 2009
Мнения: 101

Мнение Отговорете с цитат
Гледам, че и вече доста хора са преоткрили това хубаво местенце. Smile
Ако някой ходи там да внимава да не хвърля камъни, тъй като има няколко катерачни маршарута по скалите.

@stoian stoikov - Гледката е още по-хубава ако се отиде до последната скала - в посока запад, точно над реката. А има и една малка ниша - тип пещера точно под мястото на което сте били. Входа и се вижда на снимката с камения сипей.

Други идеи са:
1. Подобни скали и гледки има и малко над хижа Родопски Партизани, но до там ходенето е повече. Smile
2. Панорамна е и пътеката от хижа Здравец до Дедево. Въпреки че на места е доста занемарена, или поне преди години беше...
3. Също става за разходка и над Бяла Черква, в района където имаше преди години пожар. От там се вижда Снежанка при ясно време.
4. Кръстова гора - Караджов Камък

и т.н. Smile
варианти мноого... само време и желание да имате Smile
Чет Ное 11, 2010 2:32 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
mislesht



Регистриран на: 29 Ное 2006
Мнения: 3413
Местожителство: Пловдив

Мнение Отговорете с цитат
Да, в района на х.Академик, от партизанския гроб нагоре съм ходил, но долу по реката не съм минавал в продължвние на цялото дере. Предполагам, че няма големи водопади, но знае ли човек.

_________________
Две неща движат този свят - инатът и шубето.
Сря Ное 17, 2010 6:35 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла ICQ Номер
modjoa



Регистриран на: 23 Сеп 2009
Мнения: 101

Мнение Отговорете с цитат
mislesht написа:
Да, в района на х.Академик, от партизанския гроб нагоре съм ходил, но долу по реката не съм минавал в продължвние на цялото дере. Предполагам, че няма големи водопади, но знае ли човек.

Нямах впредвид долу в дерето - като се тръгне от Академик нагоре се излиза на една голяма каменна площадка. Точно в подножието и се тръгва вляво.
На снимката панорамната местност е означена с "+".


Чет Ное 18, 2010 2:07 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
mislesht



Регистриран на: 29 Ное 2006
Мнения: 3413
Местожителство: Пловдив

Мнение Отговорете с цитат
Да, ходил съм и там, бях се наснимал на гущери. Бях утрепал доста време, защото тогава ми беше мерак да ги щракам.

_________________
Две неща движат този свят - инатът и шубето.
Чет Ное 18, 2010 8:28 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла ICQ Номер
notna1972



Регистриран на: 08 Ное 2010
Мнения: 5

Мнение Отговорете с цитат
modjoa,здравейте!Ще може ли с едно + да отбележите и точното местонахождение на Момина скала,ако пък и очертаете и пътеката горе/долу,ще е супер!
Нед Яну 16, 2011 5:04 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
notna1972



Регистриран на: 08 Ное 2010
Мнения: 5

Мнение Отговорете с цитат
http://wikimapia.org/#lat=42.0281768&lon=24.6502948&z=17&l=11&m=b ,дали пък не е това в дясно до микро язовирчето момина скала?Защото там където е отбелязано ,че се намира,не е.
Нед Яну 16, 2011 5:50 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Zbelsrud



Регистриран на: 12 Яну 2008
Мнения: 9

Мнение Отговорете с цитат
Пътят до крепостта е грубо нещо подобно



Това,което е означено като Момина скала май е онова дере, Ковачица или нещо подобно.Хубава рекичка,по-нагоре малко руини + пътечки за Бойково.Доста е пресечено,особено от страната на дерето.Аз поне не се сещам за нещо интересно там,но може и да греша. Няколкостотин метра нагоре по асфалтовия път,на големия завой е другото кале и тн.,доста популярен район.

Впрочем откъде започва пътеката до тоя параклис св.Никола?
Сря Яну 19, 2011 1:22 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
notna1972



Регистриран на: 08 Ное 2010
Мнения: 5

Мнение Отговорете с цитат
Благодаря ти много Zbelsrud!Имах колебания за коя река става въпрос ,защото по другото дефиле тече Тъмрашка и там са от същия тип скалите,а и тя минава през Храбрино,а тази река е Градечката.Отметките на картата за мястото се разминават,пък и описанията са малко неясни и противоречиви,но така вече разбрах точно за кое място става въпрос.
Сря Яну 19, 2011 11:14 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Bat_Nix



Регистриран на: 31 Май 2015
Мнения: 3

Мнение Отговорете с цитат
Скоро ще посетя този маршрут до Момина скала и искам да попитам може ли да се мине през с.Извор? Какъв е маршрута от там до скалата и може ли някой да ме упъти? Четох че пътя през от Храбрино покрай реката бил трудно проходом заради паднали дървета а аз съм с 2 малки деца.
Чет Май 18, 2017 11:28 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
mislesht



Регистриран на: 29 Ное 2006
Мнения: 3413
Местожителство: Пловдив

Мнение Отговорете с цитат
Не съм тръгвал от Извор, но можело, дори било по-читаво, защото на пролет срещнахме горе група от 4-5 мадами, тръгнали от там. Wink
Вярно е за реката, над Храбрино вече го няма мостчето. Преди 2 години май, като е придошла реката и е било страшно там. Трябва да се прецапва реката на 2 места и да се провирате през драки и паднали дървета. Но има вероятност вече да е разчистено и дърветата да са нарязани и прибрани за зимата. В природата нищо не се губи.
Отбийте се и до язовирчето, на което му викат езерце, но не е.

_________________
Две неща движат този свят - инатът и шубето.
Пет Май 19, 2017 3:59 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла ICQ Номер
snm



Регистриран на: 28 Окт 2015
Мнения: 18
Местожителство: Пловдив

Мнение Отговорете с цитат
Bat_Nix, относно маршрута до Момина скала:
От Извор: Паркира се в центъра на Извор. От площада се тръгва на запад по селската улица, която в края на селото преминава в коларски път. След около километър се преминава се покрай параклис, който остава от дясно. Пътя описва плавен завой на югозапад. След около 2 километра се стига кръстопът:
- надясно, покрай овощни градини на около 150 метра сред вековни дървета са двата параклиса Св. Богородица;
- наляво (юг) е пътя към езерото (около 350метра).
- направо е пътеката към Момина скала. На няколко метра напред, вдясно има чешма с обилно течаща вода. След около 400 метра по пътеката се стига до скалата. Ще я познаете по металния кръст. Контролирайте децата в последния участък, където се преминава близо до ръба на скалите. Маршрута е с много малък наклон - обща денивелация около 50-60 метра и е подходящ за разходка с деца. Гледките от скалата си заслужават.
От Храбрино: Тръгва се от центъра на селото по десния бряг срещу течението на р. Градешка. След около 300 м трябва да се прегази реката. В момента реката е пълноводна и преминаването и без сериозно измокряне не е възможно. След това се продължава по другия бряг до бивша помпена станция. От нея пътеката тръгва наляво и нагоре към параклисите Св. Богородица. Има маркировка. Денивелацията е около 250 м. Маршрута е маркиран в жълто в планинарската карта: http://www.kade.si/#map=16/2743769.68/5166681.32/0
Пет Май 19, 2017 6:37 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Bat_Nix



Регистриран на: 31 Май 2015
Мнения: 3

Мнение Отговорете с цитат
snm, Благодаря!
Съб Май 20, 2017 11:46 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Bat_Nix



Регистриран на: 31 Май 2015
Мнения: 3

Мнение Отговорете с цитат
И Понеже много ми хареса тази карта която ми прати. Може ли да ме ориентираш кратичко какво значат жълтите, сините и червените пътчета (приличащи на коловози)? Това пътечки за ходене ли са? Маркировка ли е? Мога ли да им се довера като маршрут ако тръгна с децата на поход?
Съб Май 20, 2017 12:10 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
mislesht



Регистриран на: 29 Ное 2006
Мнения: 3413
Местожителство: Пловдив

Мнение Отговорете с цитат
Да това са маркирани в съответния цвят маршрути. За доверие - зависи какво е състоянието на маркировката. Да си имате едно на ум, че шубраците около едва забележимите останки от Димитринино кале са си змиярник.

_________________
Две неща движат този свят - инатът и шубето.
Съб Май 20, 2017 12:54 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла ICQ Номер
donzezi



Регистриран на: 15 Апр 2014
Мнения: 130
Местожителство: Пловдив

Мнение Зимни Отговорете с цитат
Ето и от мен малко зимни....


























_________________
Избягвам употребата на БДО, ПКС, ИОМ, ИБПУ, ССОБ и телефонен способ ,но ми се налага !!!
Нед Май 21, 2017 11:17 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Родопи Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница Предишна  1, 2, 3  Следваща
Страница 2 от 3

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov