ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Една почетна еднодневна зимна обиколка на Урдиния циркус.

 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Рила Предишната тема
Следващата тема
Една почетна еднодневна зимна обиколка на Урдиния циркус.
Автор Съобщение
Ристо Туристо



Регистриран на: 02 Окт 2008
Мнения: 4314
Местожителство: на 950 м.н.в.

Мнение Една почетна еднодневна зимна обиколка на Урдиния циркус. Отговорете с цитат
Една почетна еднодневна зимна обиколка на Урдиния циркус.

Сряда вечерта се дооформи идеята на Петре да се качим зимно на Мальовица, с прекрасното хрумване на Дима да обиколим Урдиния циркус и по Зелени рид да се приберем.

Петък вечерта в прекрасно настроение направихме галимацията с колите и към 22.30 бяхме на х.Мальовица.
Към 6 часа в събота сутринта на челници поехме нагоре към връО. Беше само -7°C. Качването до втора тераса въобще не го усетихме. Времето беше спряло, чуваше се само скърцането на снегоходките и стона на снега изпод щеките, небето, скалите наоколо се бяха слели. Зимна тъмна идилия.
Някак неусетно се озовахме на циркусния праг на голямото от Еленините езера. Там слънчо обагри за първи път върховете - в случая Мальовица:


Малко преди това установих, че съм си забравил якето на хижата Rolling Eyes
Под билото поддухна и ветреца, дет обикновено братушките ни пращат като не слушкаме. Но този път беше поносим за мой късмет.
На Мальовица учудващо ни посрещна пълно безветрие и невероятна видимост във всички посоки. Ауууу - завихме като ръжански вуци от кеф. Постояхме горе, попивахме с очи невероятната 360° панорама, наснимахме се, поздравихме Осоговската група и поехме към Додов връх /Друшлявишки връх/:





През по-голямата част от ходенето по билото към Друшлявишки връх ни духаше от дясно, но гледките наоколо компенсираха.
Чак сега след пътеписите на една съфорумничка се зазяпах по дерището на Друшлявишка река - ЪЪЪ - трудно бих се навил да драпам там, па макар и лятото - независимо нагоре или надоле Smile


Под Друшлявишкия връх се скатахме малко на завет и вкарахме малко енерджи, пък и да подпомогна малко топлообмена. Wink

На върха - гледки - отвори се Пазар дере и се видя една от портите към Мордор Laughing :


Точно на обратната страна Аладжа слап боцкаше небето:


Зимната маркировка ни доведе и да Вазов връх /Дамга/ - оказа се любим на Петре и имаше защо. Радко панорамен връх е той. Освен всичките билни красоти от него много добре се съзерцава Пазар дере и самия Урдин циркус:


Нататък надзърнахме в Циркуса на 7-те езера, в.Арамията стоеше някак мързелив - екстра му беше на припек и на завет. Smile

След в.Зелени камък поехме мааньето по Зелени рид, като постоянно правехме "равнис" - попивахме Мальовишкия почетен караул от дясно /в началото е точно отпред/:


Общо взето едва не ми се схвана врата там - постоянно гледах в дясно. Не случайно първоначно дъновистите са се събирали на този рид. Представих си изгрева от това място... Просто гледката към мальовишко е уникална и действително като на длан - виждат се всички ридове към върховете. Чудесно място човек да се запознае визуално с географията на района.

Къщето на "Чугуно" преди началото на клека се оказа без врата - явно някои от бурните ветрове от предишните месеци са направили поразии.

Надолу в гората снега стана неприятно лепкав, но го имаше поне.

Разходката свърши при водослива на Урдина река.

Невероятно изживяване. Благодаря на всички участници и на дедо Боже Clap

Всичките снимки.

_________________
Енциклопедия за ЕКИПИРОВКАТА за туризъм.
Палатки *** Туристически обувки
Пон Фев 07, 2011 4:41 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Gamina



Регистриран на: 31 Авг 2007
Мнения: 2486

Мнение Отговорете с цитат
Страшни, Ристе..

Дано се задържи времето и тоя уикенд Rolling Eyes
Пон Фев 07, 2011 6:13 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
Ристо Туристо



Регистриран на: 02 Окт 2008
Мнения: 4314
Местожителство: на 950 м.н.в.

Мнение Отговорете с цитат
ZCEZBPM написа:
Като оставим настрани зависта ми Very Happy имам и един въпрос за тази снимка https://picasaweb.google.com/simchev/liIMkF#5570242634195638258 .От къде точно е снимано?Аз като човек който се е губил в собствения си град и е с почти нулево чувство на ориентация , вече на два пъти се мъча да го открия Дългия рид и синята маркировка.Един път от Рилския през едни строежи, а втория път от горна страна през Раздела ,Вазов връх,Додов връх,малък и голям Мермер(Мраморец).Мисля че е снимана от голям Мермер.Така ли е? Поне си мисля, че стигнах до голям Мермер.Ето две снимки едната от които е идентична с твоята само че е през лятото, а другата е от същото място само че гледа към Мальовица. http://img153.imageshack.us/g/1002581t.jpg/ Това беше последното високо място преди Мальовица до което стигнах преди да се върна обратно и затова си мисля, че е голям Мермер. На твоята и моята снимка не се вижда Дългия рид или пък не?С една дума откъде точно е снимано ,че да си направя извода дали съм го подминал този рид?


Снимката е снимана от седлото преди да почне ръба/изкачването към Додов връх /Друшлявишки връх/.
Дългия рид започва точно от Голям Мермер и се вижда на снимката най- в ляво - той е по-изразен, а и този в средата свършва в нищото. Smile
На моята снимка ако се вгледаш ще видиш част от пътеката, точно преди да хване реброто на рида надолу..
Апропо - синята маркировка се вижда перфектно от къде почва. Като идваш от Мальовица след Голям Мермер, ок. най-ниската точка м/у двата Мермера на бетонната основа на един кол от зимната маркировка има една избождаща очите синя стрелка сочеща накъде е пътеката. На седлото м/у двата Мермера. То тия Мермери са силно казано върхове. Laughing

Gamina написа:
...
Дано се задържи времето и тоя уикенд Rolling Eyes

Е а дано, ама надали - мисля, че ше е джвакня в планините - поне до към 2000м.
Рано сутрин би трабвало да става.
Ше видим. Smile

_________________
Енциклопедия за ЕКИПИРОВКАТА за туризъм.
Палатки *** Туристически обувки
Пон Фев 07, 2011 7:54 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
igurbev



Регистриран на: 23 Авг 2008
Мнения: 2406
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Имали сте късмет с времето. За билото на Стара планина се говореше, че вятъра бил 100 км/ч. А снимките са супер Smile
Вто Фев 08, 2011 1:11 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя
Valio



Регистриран на: 28 Окт 2008
Мнения: 304
Местожителство: София, Враца

Мнение Отговорете с цитат
Много добра обиколка.
Даже Пепи и Дима успяха да дойдат навреме за рожденните дни в Три Буки /Осогово/.
Ние също се радвахме на прекрасна видимост, но имаше силен вяртър, който не ни попречи да стигнем до Руен.
Вто Фев 08, 2011 10:24 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Весела Ягодова



Регистриран на: 17 Окт 2007
Мнения: 541

Мнение Отговорете с цитат
Виж сега, ако кажа, че не ви завиждам, ще излъжа Laughing
То е време, то са гледки, то е ходене, то е чудо ! Вчера гледах снимките в Пикасата няколко пъти (тези със скулпторите от снегоходни следи са супер интересни). Мальовишкият дял винаги ме е карал да се удивлявам и да го оприличавам на тесто, мачкано от мощните "ръце" на стихиите. Просто е страшна тази Мальовица. Отвсякъде !
Много полезни бяха и снимките на Урдиния от различни ъгли, мисля, че много скоро, ако не вали още сняг, вече няма да е толкова рисковано навлизането в него. Даже си набелязах едно-две ръбчета.
Виж, това за вратата на колибата не е добре, ако се завари същото положение и в другата колиба...

С нетърпение очакваме и снимките на Петре !
Вто Фев 08, 2011 10:34 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vasil111



Регистриран на: 20 Мар 2008
Мнения: 183
Местожителство: велинград

Мнение Отговорете с цитат
Брях, тоя Ицо.... страхотно емоционално описание! От мен имаш номинация за Оскар за цялостно творчество! Тройката ходещи пак се е лигавчила неудържимо по връовете.
Вто Фев 08, 2011 11:08 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла ICQ Номер
alibotush



Регистриран на: 25 Сеп 2008
Мнения: 52

Мнение Отговорете с цитат
ZCEZBPM написа:
Като оставим настрани зависта ми Very Happy имам и един въпрос за тази снимка https://picasaweb.google.com/simchev/liIMkF#5570242634195638258 .От къде точно е снимано?Аз като човек който се е губил в собствения си град и е с почти нулево чувство на ориентация , вече на два пъти се мъча да го открия Дългия рид и синята маркировка.Един път от Рилския през едни строежи, а втория път от горна страна през Раздела ,Вазов връх,Додов връх,малък и голям Мермер(Мраморец).Мисля че е снимана от голям Мермер.Така ли е? Поне си мисля, че стигнах до голям Мермер.Ето две снимки едната от които е идентична с твоята само че е през лятото, а другата е от същото място само че гледа към Мальовица. http://img153.imageshack.us/g/1002581t.jpg/ Това беше последното високо място преди Мальовица до което стигнах преди да се върна обратно и затова си мисля, че е голям Мермер.На твоята и моята снимка не се вижда Дългия рид или пък не?С една дума откъде точно е снимано ,че да си направя извода дали съм го подминал този рид?


Пич, ти си направил е'гати и въртележката, за да достигнеш до Мермерите през Раздела. Тази пътека е за х. Иван Вазов и 7-те езера. За да излезеш на седловината между Мермерите и Мальовица, хващаш през "строежите", това е Дългия рид. Пътеката по река Друшлявица не е за всеки, а зависи и в какъв сезон минаваш, защото е силно лавиноопасна. Тя е наляво от Строежа, над едно ресторантче, но е много обрасла и може да не си я видял. Ти си минал и през Големия рид, и до Мемерите си стигнал, но не си разбрал.
Вто Фев 08, 2011 12:53 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Malama



Регистриран на: 03 Окт 2007
Мнения: 173
Местожителство: София

Мнение Направо сте за завиждане! Отговорете с цитат
Браво на вас! Няма по-красиво място от това! И зиме, и лете, и всякога! Факт! Exclamation Cool
Вто Фев 08, 2011 2:14 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
стражара



Регистриран на: 04 Сеп 2007
Мнения: 109
Местожителство: Монтана

Мнение Отговорете с цитат
Привет
И ние с Ицо от Лом го минахме този участък но крайната цел беше х.Иван Вазов. В 6часа бяхме на вр.Мальовица и от там през нощта до 23.30часа се добрахме до хижата. Горе се борихме със силен вятър, който вдигаше сухия сняг и ни биеше в лицето, но със ски маските коригирахме това.

_________________
БАИР БУДАЛА
Чет Фев 10, 2011 6:26 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Весела Ягодова



Регистриран на: 17 Окт 2007
Мнения: 541

Мнение Отговорете с цитат
@ Стражара Jumpy Jumpy Jumpy
лудички сте малко Very Happy
Пет Фев 11, 2011 11:10 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Рила Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Страница 1 от 1

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov