ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Морените на Витоша
Иди на страница Предишна  1, 2
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Витоша Предишната тема
Следващата тема
Морените на Витоша
Автор Съобщение
donzezo



Регистриран на: 15 Яну 2011
Мнения: 28

Мнение Отговорете с цитат
Характерни за Витоша са каменните реки (често неправилно наричани морени поради визуалното си сходство с тях). Те представляват големи струпвания на заоблени скални блокове. Получили са се вследствие на течащата вода и изветряването, които постепенно са загладили техните ръбове.
Вто Яну 18, 2011 4:18 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
stanko



Регистриран на: 22 Дек 2008
Мнения: 28

Мнение Отговорете с цитат
Да, изветрянето е актуалната геоложка теория, само че го наричат "кръгово изветряне".
В случая добавяте течащата вода като фактор. Любопитен съм как точно си го представяте този процес - водата е търкаляла камъните, или ги е обграждала кръгово.
Именно това кръгово въздействие на вятър и вода, аз не мога да си ги представя. Под въздействие на вода и вятър една скала по скоро би заприличала на кашкавал с дупки, отколкото на много на брой по-малки заоблени камъни.
Вто Яну 18, 2011 5:12 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
radi



Регистриран на: 01 Дек 2009
Мнения: 681
Местожителство: Варна

Мнение Отговорете с цитат
Защо кръгово? Някъде няма ли по-сериозен текст по въпроса за камънаците?
На кълбета ми приличат камъните от морените на Витоша. Кръгло, но не и кръгово изветряване. Водата прави такова, също движението на допиращи се камъни, и може би при подходящ материал и температурните промени. Не става на сирене с дупки, защото най-лесно се отчупват всички стърчащи части. Интегрира се формата - заглажда се, казано на български.
Жалко, че не са морени - звучи добре тази дума.
Вто Яну 18, 2011 7:15 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
donzezo



Регистриран на: 15 Яну 2011
Мнения: 28

Мнение Отговорете с цитат
Кристалната решетка на скалата е със сферична форма и под въздействието на различните видове скално изветряне (под въздействието на водата, вятъра, резките температурни промени и т.н.) се получава заоблената им форма.
Вто Яну 18, 2011 10:51 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
dido



Регистриран на: 03 Яну 2007
Мнения: 6375

Мнение Отговорете с цитат
Cool

_________________
Бутам след осмата бира Very Happy
Вто Яну 18, 2011 11:44 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
donzezo



Регистриран на: 15 Яну 2011
Мнения: 28

Мнение Отговорете с цитат
Укипедия, има достъчно литература по въпроса.
Нов съм във форума, и ми хареса, че липсват дървените фифософи,
мислех, че тук има само хора обичащи планината, без да се интересеват
от фантасмагориите на т.нар. "Учени", като автора на статията.
С почетания, към истинските любители на планините.
Сря Яну 19, 2011 12:26 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
stanko



Регистриран на: 22 Дек 2008
Мнения: 28

Мнение Нова хипотеза на същия автор: тепетата в Пловдив са пирамиди Отговорете с цитат
Най-сензационното в последните публикации на Георги Велев е че хълмовете на Пловдив (известни с грозната турска дума "тепета") са разположени в конфигурацията на звездите от съзвездието Орион. Най-високият хълм - Младежки хълм, има височината на Хеопсовата пирамида - 143 метра, а разстоянието между Младежкия хълм и хълма на освободителите е точно колкото между пирамидите на Хеопс и Хефрен.
Всъщност заслужава си да прочетете трите статии, човекът се е постарал да приложи доста доказателства. На скептиците ще кажа да отворят съзнанието си и да се освободят от предразсъдъци.
Ето трите статии:

http://vestnikataka.bg/show_news.php?id=206609&cat=11

http://vestnikataka.bg/show_news.php?id=206976&cat=11

http://vestnikataka.bg/show_news.php?id=207359&cat=11
Чет Фев 10, 2011 10:19 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Speedy



Регистриран на: 29 Ное 2006
Мнения: 2551
Местожителство: Неврокопъ

Мнение Re: Нова хипотеза на същия автор: тепетата в Пловдив са... Отговорете с цитат
stanko написа:
...известни с грозната турска дума "тепета"


Тепе е иранска дума и има две значения - на отделно стърчащ, изпъкващ(-а) сред останалите:
1. Хълм
2. Могила
3. Връх

Това че думата присъства в турския не я прави турска. Все едно да кажеш, че компютър или шлосер са български, тъй като ги има в българския.

Дали думата е грозна е въпрос на виждане. В турския присъстват още 2 думи за връх - чал и дорук. В зависимост от формата на върха се определя дали той е тепе, чал или дорук. Чал също НЕ Е турска дума.

_________________
Пирин - географски и етимологичен речник
Пирин - пътеводител
Пет Фев 11, 2011 10:17 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла ICQ Номер
stanko



Регистриран на: 22 Дек 2008
Мнения: 28

Мнение Re: Нова хипотеза на същия автор: тепетата в Пловдив са... Отговорете с цитат
Speedy написа:
stanko написа:
...известни с грозната турска дума "тепета"


Тепе е иранска дума и има две значения - на отделно стърчащ, изпъкващ(-а) сред останалите:
1. Хълм
2. Могила
3. Връх

Това че думата присъства в турския не я прави турска. Все едно да кажеш, че компютър или шлосер са български, тъй като ги има в българския.

Дали думата е грозна е въпрос на виждане. В турския присъстват още 2 думи за връх - чал и дорук. В зависимост от формата на върха се определя дали той е тепе, чал или дорук. Чал също НЕ Е турска дума.


Точно това щях да кажа и аз - въпрос на виждане е дали една дума е грозна, а друга не. Не само естетически. На мен лично ми е неестетично да използваме турцизми (дори и повечето да са с ирански произход), когато си имаме красиви български думи за същите неща.
Пет Фев 11, 2011 2:53 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Speedy



Регистриран на: 29 Ное 2006
Мнения: 2551
Местожителство: Неврокопъ

Мнение Re: Нова хипотеза на същия автор: тепетата в Пловдив са... Отговорете с цитат
stanko написа:
На мен лично ми е неестетично да използваме турцизми (дори и повечето да са с ирански произход), когато си имаме красиви български думи за същите неща.


Тепе не е турцизъм, а иранизъм. Хем го знаеш, вече, хем пак към турското те влече

Щом като ти е неестетично не използвай иранизми, арабизми, турцизми, гърцизми, русизми и всякакви -изми, но не налагай на останалите това ти предпочитание, като казваш използвамЕ. Че какво му е на името Народно събрание (място където се събират народните избраници), та използват Парламент – сиреч Говорилня, по същата логика? Всичко с времето си. Ако решат, хората сами ще изхвърлят от речника си разните думи. Всички мои познати от Пловдив казват тепета и използват останалите от времето на Османската империя названия. Едва ли те са представителна извадка, но от техните уста не съм чул да казват Хълма на Освободителите, Разделителния хълм, Хълма на въжеиграчите, Младежкия хълм и т.н.

Имената на тепетата съдържат в себе си и информация важна за науката като цяло - история, география, езикознание и прочее. Примерно названието Сахат тепе дава информация, че там има или е имало часовник; Бунарджика казва, че там е имало или има някаква чешма, кладенец, извор и т.н.

Прибързаната изкуствена смяна на имена с изсмуквани от пръстите заместители, или преместването на такива от един обект на друг, за да се нагоди нещо - обикновено с цел съчиняване на легенди, само и само щото на някой не му харесва еди кой си топоним често вреди на научното познание и обезличава даден обект. Така е с Младежкия хълм в Пловдив, така е с връх Шаро във Витоша и т.н. Каква информация дава името Младежки хълм? Ходели са там младежи? А останалите са ги подминавали вероятно!? Каква информация дава връх Шаро? Че то кучето Шаро може да се изака или изчишка на всеки връх! Някой си обича кучето и що му е майката преименувал един връх с красивото име Шаро.

Скоро един уважаван от мен човек ми разправя, че вместо Пътеводител, в техните среди се използвала думата Гидовник. На мен ми харесва повече пътеводител, на него гидовник. Пак казвам, времето ще покаже кое ще го бъде.

_________________
Пирин - географски и етимологичен речник
Пирин - пътеводител
Пет Фев 11, 2011 4:46 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла ICQ Номер
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Витоша Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница Предишна  1, 2
Страница 2 от 2

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov