ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Пътя до х.Триглав->х.Вежен,в.Вежен 09.10г и 14.04.11г

 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Стара планина Предишната тема
Следващата тема
Пътя до х.Триглав->х.Вежен,в.Вежен 09.10г и 14.04.11г
Автор Съобщение
wassilzaza



Регистриран на: 10 Апр 2011
Мнения: 38

Мнение Пътя до х.Триглав->х.Вежен,в.Вежен 09.10г и 14.04.11г Отговорете с цитат
Понеже не намерих нужната информация имам няколко въпроса към хора, които са ходили там. Имаме един свободен ден и вече като се позатопли времето и искаме да се разходим някъде из Стара Планина и решихме това да е хижа Триглав, вод.Бабско пръскало и вод.Кадемлийско пръскало и евентуално връх Триглав. Интересува ме заради ограниченото време достъпна ли е хижата по въпросния коларски път/17км./ с лека кола. Мога да пътувам с моята ниска кола или с една Лада. Иначе предполагам, че ще има някой в хижата, който да попитаме за пътя нагоре и той да ни даде насоки. Благодаря предварително за отговорите! Живот и здраве ако се осъществи разходката ще пиша пак Smile

Реших да не пускам нова тема и коригирах малко тази!След много мислене решихме да идем до хижа Вежен или по-скоро до където стигнем, но напът за там. Причината беше, че лятото изкачихме дори и самия връх и местността беше позната. Групата заради лошото време намаля от 4 на 2-ма души. Сутринта към 8:30 тръгнахме от Ловеч до Шипково пътя беше добре нагоре прохода към Рибарица добре, че бяха зимните гуми доста сняг имаше. Слязохме в Рибарица и от там към хижата, но рано рано оставихме колата понеже клоните се бяха навели до земята от сняг, а той ставаша и все повече и повече нагоре. Тръгнахме пеша, но втория човек доста бързо се отказа не че беше страшно, но него го беше страх. Снега стигна една педя още далеч преди хижата и така погазихме и айде на обратно. Имаше малко проблеми с обръщането на колата по тесния път, но с малко помощ на крика и 2 дъски тръгнахме обратно. През цялото време си валеше стабилно. Вече в обратна посока взе да спира и си мислехме дано да са разринали прохода, но уви не. Откъм Рибарица имаше по високото много сняг и едвам се измъкнахме нагоре нямахме и вериги нямаше време за снимка на обстановката. Подминахме и 2 закъсали коли. В крайна сметка повече разходка с колата, но пак сме доволни. Не ми се мислеше какво щеше да е на хижата и нагоре към върха. Тук съм качил снимки и от лятото и от сега.
http://wassilzaza.snimka.bg/mountain/vejen.585301.23055697
Снимките не со по хронологичен ред, но незнам защо така се подредиха в албума!




Последната промяна е направена от wassilzaza на Чет Апр 14, 2011 8:03 pm; мнението е било променяно общо 1 път
Нед Апр 10, 2011 6:36 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Todor



Регистриран на: 03 Юни 2009
Мнения: 1161

Мнение Re: Пътя до х.Триглав и нагоре? Отговорете с цитат
wassilzaza написа:
Понеже не намерих нужната информация имам няколко въпроса към хора, които са ходили там. Имаме един свободен ден и вече като се позатопли времето и искаме да се разходим някъде из Стара Планина и решихме това да е хижа Триглав, вод.Бабско пръскало и вод.Кадемлийско пръскало и евентуално връх Триглав. Интересува ме заради ограниченото време достъпна ли е хижата по въпросния коларски път/17км./ с лека кола. Мога да пътувам с моята ниска кола или с една Лада. Иначе предполагам, че ще има някой в хижата, който да попитаме за пътя нагоре и той да ни даде насоки. Благодаря предварително за отговорите! Живот и здраве ако се осъществи разходката ще пиша пак Smile


Може да се отиде с автомобил, особено ако не ти се свиди. По-добре да е по-висок - ладата е чудесна за случая. Кадемлийския водопад е буквално на пътя. Бабското също се вижда от пътя, но за да се отиде до него е 1 час екопътеката. Качването да върха от х.Триглав е около 3 часа доста стръмно. Не е съвсем сигурно, че ще има някой в хижата особено ако не е събота и неделя.
Нед Апр 10, 2011 6:47 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
igurbev



Регистриран на: 23 Авг 2008
Мнения: 2406
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Има бариера по пътя на около километър след х.Русалка, така че до самата хижа Триглав в общия случай не може да се стигне с кола. Кадемлийското пръскало е на още около 6км. по същия път, като се върви почти по равно. Екопътеката на Бабското пръскало е интересна - по нея може да се тръгне или малко след х.Русалка, където започва и синя маркировка за билото, както и жълта на екопътеката, като последната се отклонява вляво по- нагоре. В гората обаче маркировката не е явно проследима, а самата пътека е затрупана от шума, така че трябва да се внимава. Друг вариант да се хване екопътеката, според мен по-лесен за ориентиране, е да е продължи по пътя след бариерата. Малко преди разклона за х.Триглав излиза другия край на жълтата маркировка, има табела. От пътя до Голям Кадемлия денивелацията е около 1000м. Вариант е да се тръгне по екопътеката и от горния й край да се продължи по реброто, което се пада западно от Бабска река. Има каменни пирамидки нагоре, но пътека през повечето време е почти неразличима, което при хубаво време не е проблем - просто се следва реброто.
Пътят от село Тъжа нагоре е проходим, но е гаден, особено в началото. Трябва да си я прежалил, за да тръгнеш с ниска кола по него.
Пон Апр 11, 2011 10:31 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя
wassilzaza



Регистриран на: 10 Апр 2011
Мнения: 38

Мнение Отговорете с цитат
Благодаря за отговорите. Значи това което разбрах в общи линии е, че Кадемлийското пръскало е съвсем близо до пътя за хижата на 6км. след бариерата, а пътя за Бабското се отклонява малко преди разклона за хижата, има табела и се придържаме към жълта маркировка. Следва, че първо ще видим Кадемлийското пръскало и по-нагоре по пътя ще се отклоним за Бабското. Как стои въпроса с връх Триглав, продължата се след Бабското пръскало нагоре или пътя е друг?
Пон Апр 11, 2011 4:58 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
igurbev



Регистриран на: 23 Авг 2008
Мнения: 2406
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
igurbev написа:
Вариант е да се тръгне по екопътеката и от горния й край да се продължи по реброто, което се пада западно от Бабска река. Има каменни пирамидки нагоре, но пътека през повечето време е почти неразличима, което при хубаво време не е проблем - просто се следва реброто.

Smile Кадемлийското пръскало е на пътя, който продължава за х.Тъжа. Пътят за х.Триглав се отклонява вдясно и нагоре.
Пон Апр 11, 2011 5:12 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя
Todor



Регистриран на: 03 Юни 2009
Мнения: 1161

Мнение Отговорете с цитат
Никакви проблеми с бариерата - отварят я на всеки желаещ, като записват данните на водача, ако не е от местните. Не виждам как биха я затворили, след като пускат собствениците на имотите + всички техни гости.... До разклона за самата хижа Триглав няма никакви проблеми. Там на табелата пише, че е 900 м. - не зная дали е вярно - върви се близо 1/2 час, но там е по-трудно за обикновена кола /всъщност съм се качвал само зимата и впечатленията ми може да не са правилни - през 2008/9 за Н.Г. един Голф 2 се беше качил почти до горе/.
Значи така - тръгва се от с.Тъжа. - ужасен път с няколко серпентини се качва до х.Русалка - пеш го вземам за 2 часа, пробвал съм с кола - 1 час. След това пътя се оправя, но аз не съм го карал. След около 2 км. нагоре следва бариерата на КИП. След около 1 - 2 км. в ляво от пътя има маса с пейки и информационни табла. Там вдясно от пътя започва екопътеката за Бабското пръскало, от която има разклонение и за вр.Голям Кадемлия. Краят на екопътеката е м/у КИП и х.Русалка. Още около 2-3 км. нагоре е разклона за х.Триглав. По-горе споменах за отсечката. На х.Триглав има чудесни много любезни хижари, но не знам дали са там през седмицата. Ако Кольо Мазалатския е там ще ви даде най-точни инструкции за качване на Кадемлията. Зимата е 3-4 часа, лятото не зная. След отбивката за х.Мазалат по пътя на около 1-2 км. от лявата страна точно в един зайвой ще видите един знак "забранено за палатки" мястото се казва "Хайдушкото" . Съветвам ви да тръгнете по пътечката около 50-100 метра и ще се отзовете на изключително панорамно място с изглед към каньона на р.Тъжа. След около още 2 км. ще стигнете до водопада Кадемлийското пръскало - най-красивия според мен водопад. От там можете да продължите до местността "Смесите" още 8-10км. по път, който общо взето е хубав, но има гадни места, а там вече е близо до няколко хижи и вили.
Пон Апр 11, 2011 9:52 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
wassilzaza



Регистриран на: 10 Апр 2011
Мнения: 38

Мнение Отговорете с цитат
Благодаря за отговорите ще видим в четвъртък какви ще ги сътворим и до къде ще стигнем, че както го дават лошо времето. Някакъв съвет за интересна разходка за един ден по близо до Ловеч някъде из Троянския балкан, че да не минаваме чак от южната страна Smile
Вто Апр 12, 2011 5:57 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
ИВОКОЛЕВ



Регистриран на: 21 Мар 2010
Мнения: 26
Местожителство: ТРОЯНът

Мнение Отговорете с цитат
Вариант 1:х.Хайдушка песен-вр.Кашка-х.Ехо времетраене зависи от групата 4-5часа. Вариант 2:х.Хайдушка песен-х.Козя Стена-х.Ехо времетраене до х.Козя Стена 2ч.,а от там до х.Ехо около 2ч.30мин. Вариант 3:Беклемето-х.Дерменкая-х.Добрила време 5ч. Вариант 4:Шипковски минерални бани-х.Васильов време 1ч.30мин. Вариант 5:Мазането/кв.Видима,гр.Априлци/-х.Плевен време 1ч.20мин. и оттам з.Ботев около 3-4ч. зависи от вас. Вариант 6:кв.Острец/гр.Априлци/-х.Тъжа време 3ч. Вариант 7:местноста Лъгът/с.Стоките,общ.Севлиево/-х.Мазалат време около 3-4ч. Вариант 8:местн.Смесито/с.Черни осъм/-х.Амбарица време 3ч. Всички времена са приблизителни и зависят от времето,групата и състоянието ви.Дано съм бил полезен и приятни емоции в БАЛКАНът.
Вто Апр 12, 2011 6:52 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
wassilzaza



Регистриран на: 10 Апр 2011
Мнения: 38

Мнение Отговорете с цитат
Чудесни предложения, ще обсъдим днес положението и ще решим на къде да тръгнем утре Smile
Сря Апр 13, 2011 1:55 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Стара планина Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Страница 1 от 1

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov