ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Направи си сам
Иди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5, 6  Следваща
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Екипировка, необходими неща Предишната тема
Следващата тема
Направи си сам
Автор Съобщение
dido



Регистриран на: 03 Яну 2007
Мнения: 6366

Мнение Отговорете с цитат
Е жалко, изпуснах те - преди 4 часа минах покрай Варна Very Happy
Трябва ми 1 мм ако не се лъжа, закрепването ще го направя със свински уши.

_________________
Бутам след осмата бира Very Happy
Пон Апр 11, 2011 12:41 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
mislesht



Регистриран на: 29 Ное 2006
Мнения: 3413
Местожителство: Пловдив

Мнение Отговорете с цитат
Много хубави неща!
Отдавна ми се върти в главата идея, да направим някакъв раздел ли, що ли "Направи си сам" и там да се пишат такива неща, за да не се пръскат по темите. Да се намират лесно, че взеха да стават повечко. Понякога могат да се направят прости неща с голям ефект.

_________________
Две неща движат този свят - инатът и шубето.
Пет Апр 15, 2011 5:09 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла ICQ Номер
Joro



Регистриран на: 18 Мар 2010
Мнения: 75
Местожителство: Варна

Мнение Отговорете с цитат


Ъпгрейдът- в случая е направен точно по модела и размера на обувките, при тест с други модели се държи прилично и с тях. Като се кача на следващия клас обувки, клещи-резачка, и ново въженце. Бутикова изработка, няма как! Smile
Идеята за раздел "Направи си сам" не е лоша, но ми се струва, че ще бъде посрещната скептично от много съфорумници. Изхождам от спецификата на евентуалните изделия- надежност, сигурност и т.н. В друг форум модерирам раздел, който се казва "Оборудване", в него има и подраздел "Направи си сам". Само че там нещата са друга бира, има много възможност за развихряне на въображение и умения.
Съб Апр 16, 2011 2:57 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Hogwarts



Регистриран на: 02 Апр 2011
Мнения: 39
Местожителство: Стара Загора

Мнение Отговорете с цитат
Идеята за отдел Направи си сам е супер. Така всеки може да вземе идеи да си направи някаква екипировка и естествено да предлагат допълнително други Wink Подкрепям напълно. А иначе котките са станали супер Smile Изглеждат доста стабилни Smile

_________________
"Опознай родината, за да я обикнеш!"
Съб Апр 16, 2011 4:03 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
irina



Регистриран на: 16 Сеп 2007
Мнения: 759

Мнение Отговорете с цитат
И на мен ми харесва идейката за " Направи си сам". Полезно е. Или някакви неща, които могат да се направян с подръчни материали при евентуално закъсване в планината. Всичко се случва. Котките изглеждат страхотно!
Съб Апр 16, 2011 11:41 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Hogwarts



Регистриран на: 02 Апр 2011
Мнения: 39
Местожителство: Стара Загора

Мнение Отговорете с цитат
Да, точно. За пореден път се вижда, че напръв поглед скъпи неща от екипировката на един планинар може да се направи.

_________________
"Опознай родината, за да я обикнеш!"
Нед Апр 17, 2011 1:36 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Dido_



Регистриран на: 16 Сеп 2012
Мнения: 119

Мнение Отговорете с цитат
Еее идеята с котките е уникалнаа Respect ръкопляскания Чатнах! аз от колко време се чудя как да подхвана едни котки да си направя супер си

Да те питам само защи си ги направил от 2 части а не изцяло да обхващат подметката

_________________
Много са пътищата който водят към Бог един от тях е през планината но го знаят само тези който завинаги остават там
Сря Окт 10, 2012 9:09 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Joro



Регистриран на: 18 Мар 2010
Мнения: 75
Местожителство: Варна

Мнение Отговорете с цитат
Ами по принцип така са изпълнени всички универсални котки, от две части. Целите, ако не се лъжа, са по- стара концепция или се ползват почти само при ледено катерене, защото стоят изключително стабилно на обувката. От две части са и по- леки, транспортната им дължина също намалява. Свързващият елемент при мен не е разпробит по цялата си дължина с периодични отвори- те са за възможност котката да се настройва за различни размери обувки, в определен диапазон. Преди няколко месеца даже се наложи да направя втори такъв комплект елементи, малко по- дълги като цяло, защото не стигаха няколко милиметра за зимните ми обувки. Но не се стигна да го ползвам- заложих на едни автоматични САЛЕВА по ледниците на АЛПИ-те лятото. Следващата стъпка май ще е и тези да станат автоматични.
Чет Окт 11, 2012 11:10 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
raider



Регистриран на: 31 Яну 2014
Мнения: 190

Мнение Отговорете с цитат
Аз побългарявам,много обичам да го правя и често резултатите са по добри от купешкото Smile а и по евтини не на последно място ! Подмяташе ми се тук алуминиева плочка 3мм отрязах си два големи кръга 120мм диаметър разпробих ги в средата и с някакви пластмасови гайки изнамерих от железерията ги завинтих. Резултатът много здрави и надеждни, не се чупят,не се гънат. Минусът е ,че са с няколко грама по тежки от оригиналните но не кой знае колко не се усеща.
Чет Окт 30, 2014 10:11 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
raider



Регистриран на: 31 Яну 2014
Мнения: 190

Мнение Отговорете с цитат
Че аз никога не съм бутал пеперудите на щеките по време на преход . Само зимата слагам големи а другите сезони малки. Сега и малките си направих от алуминий, понеже пластмасовите все ги чупя. Имам доста грубо отношение към щеките си, като съм уморен или виждам зор блъскам зверски щеките, вероятно си изкарвам нервите така. Затова ползвам здрави и сигурни титаниеви щеки Леки с клипс механизъм и алуминиеви пеперуди.
Нед Ное 02, 2014 6:02 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
аngel



Регистриран на: 02 Юни 2015
Мнения: 1935

Мнение Отговорете с цитат
В тези жеги, за хората които разчитат да набавят водата си в планината от сняг през летния сезон - в България и навън в Алпите, няколко идеи излезли от практиката. Досега ми се е случвало, но само инцидентно да пълня по една бутилка сняг. Сега три дни разчитах само на снега. Тъй като по принцип никога не ми е харесвала идеята за фабричните сакове в раниците, не съм слагал такова нещо, струва ми се че лятото водата ще става на пи....оч и ще мирише на гума / може и да греша / , по ми е кеф да си пия от бутилка.
Оказа се, че не са подходящи новите меки бутилки за минерална вода, те са много икономични и се гънат, затова си пазя такива от Гърция, които още си карат със старото производство. Обаче и това не е О.К., най-доброто е бутилка от Нестии / не я купувам, тя е химическа сладня някаква/ но бутилките са много здрави, издържат многократно на ровенето във фирна. При тях е важно че и гърлото е голямо - хем гребе повече фирн и се пълни бързо, хем трябва при почивка да се оставя отворено, за да има циркулация по-топъл въздух и да стане стопяване. По-добре 4-5 бутилки от 0.5 литра са достатъчни, не взимайте по-големи бутилки от литър - снегът в тях може да стои и цял ден без да стане на вода. Отделението в раницата за сак с вода, при облачно време може да се пълни с такива малки бутилки сняг, ако в него няма нищо. На снимката удачната бутилка е тази с прасковената капачка. Тя е малко жълтолява, защото преди това я ползувах и за снежно кафе фрапе Bleh ууу как ми се припи пак в тая жега Very Happy Пак големият отвор е добре и за това, все съм се мъчил преди с какво да сипя нескафето. Фирнът се отрива малко с остъркамък, за се стигне до чист сняг:

До тях, една идея за спестяване на грамове - малка паста за зъби-35 грама, и рязана четка също Shocked . Малко е , ама оттук 50 грама, оттам 100 и ефекта си идва...
Пет Сеп 04, 2015 5:21 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
mislesht



Регистриран на: 29 Ное 2006
Мнения: 3413
Местожителство: Пловдив

Мнение Отговорете с цитат
Koba написа:
nabludatel50 написа:
............

Този летният сняг е толкова мръсен че повече от това няма накъде. Няма такова животно чист летен сняг, това че е бял нищо не значи.Трябва да сте много закъсали за да правите нещо такова. Времето за което ще се стопи вече ще сте в другата хижа. Хижите в Рила и Пирин са близо една до друга и 2 литра вода са ви достатъчни, а и извори има. Къде сте ходили че три дни сте разчитали на летен сняг?


Той е написал къде е ходил, очевидно не по хижите: http://planina.e-psylon.net/viewtopic.php?t=9112

_________________
Две неща движат този свят - инатът и шубето.
Съб Сеп 12, 2015 10:51 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла ICQ Номер
аngel



Регистриран на: 02 Юни 2015
Мнения: 1935

Мнение Отговорете с цитат
Koba написа:
nabludatel50 написа:
............

Този летният сняг е толкова мръсен че повече от това няма накъде. Няма такова животно чист летен сняг, това че е бял нищо не значи.Трябва да сте много закъсали за да правите нещо такова. Времето за което ще се стопи вече ще сте в другата хижа. Хижите в Рила и Пирин са близо една до друга и 2 литра вода са ви достатъчни, а и извори има. Къде сте ходили че три дни сте разчитали на летен сняг?


Водата от този сняг специално по циркусите на карстовото било беше много хубава и вкусна, даже не беше и мътна. Мен и да е мътна, така ми харесва Very Happy Германците пари дават, за такива преживявания. И да има някакви частици, те ще са мътилка, не микроорганизчи, иначе щях да си взема една марля.
Най- опасната вода съм пил е на на езерцето под Голямата стража, голямата жегава 2011 год в края на лятото- ходих километри надолу, вода няма друга... направо мърдаше от живи твари. Филтрирах я през няколко ката бяла фанелка....и ....както казват , което не ме убива, ме прави по силен Very Happy
Не сме ходили, ако бях завел други, сигурно щяха да ме душат настойчиво да се отърват Wink
Съб Сеп 12, 2015 1:13 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Ристо Туристо



Регистриран на: 02 Окт 2008
Мнения: 4314
Местожителство: на 950 м.н.в.

Мнение Бивак сак от стара палатка Отговорете с цитат
nabludatel50 написа:
Да ви запозная как се получи самоделният бивак – сак. Благодаря на Владов и Дидоген, за съветите им, които помогнаха за правилните решения.
Та бях се хванал и намерил старата си палатка-двуместна, еднослойна, мислех да я подаря или хвърля, без тента и покривало- от една част е тип пионерка , много лека общо 2.0 кг от модерни материали, прилича на палатките в Декатлон, но много ниска - от стария тип, голям съм и като стана , забърсвах целия конденс вътре, и почнала да се прокъсва от двата края горе. Отпред е двоен вход - единият е целият от мрежа, орязах я да не тежи излишно и да не се мотае, защото и единият цип беше развален.Оставих втория вход, циповете са здраво зашити, тъщата я впрегнах да ми се натегне малко така .
Като човек, даже живял в малка палатка дълго време като студент в страни с хладен климат / може и да събера 1 година общо живот на палатка/ имам наблюдения дали е добре или не, получилото се. Получи се много добре.
Като махнах рейките ,колчетата и въженцата към тях/ които при тези палатки са 20 – значителна част от теглото / , орязах и вторият мрежов вход, от който взех здрави ципове за единственият оставащ вход. Той има горе , както има и в насрещният край на палатката, малка, 15Х15 см мрежа, която лесно можеш да си дръпнеш до устата, за дишане през нея.Орязах даже и ушите на въженцата / оставих само едно което е с метално фабрично ухо, за привързване някъде при скръмен терен, защото пода си е доста хлъзгав и може да се повлече – така освен че спира повличането, те събужда ака има такова /, прешиха се закъсванията на 2 места с машина и теглото стана 800 грама. Даже калъфът, който сега идва голям, не го използувам – сгъването е на 3 ката както беше фабрично, и долната здрава материя винаги идва отгоре – връзвам я само с една връзка за обувки / да имам и резервна / за компресиране . Отказах се напълно от всякакви колчета и рейки – само ще пречат, лягаш си и самоделката заема формата на тялото ти , с много оставащо място- все едно си влязъл в много голям двоен чаршаф.
Предимства пред палатка:
- Теглото от 2 кг стана 800-850 грама.
- Много бързо – разгъваш все едно одеяло, разпъване. Няма нужда от голяма площ, няма търсене на мека почва за колци.
- По - топла е , отколкото когато беше палатка. Дишането вътре бързо я стопля и после се издърпва дишането към мрежичките .
- Отдолу си е напълно водоустойчива. Пода е много здрав и не се влияе от малки камъни и клечки.
- Прави много по-малко, в пъти, конденс
- Влизаш в нея за секунди, затваряш се до кръста и си готов с бивака – раницата е до тебе, ядеш, подреждаш си работите, изтягаш се , съзерцаваш си и когато решиш да спиш, само затваряш ципа. Сутрин по същия начин – ставам , отварям ципа, оправям се с багажа , кафенце, и чак тогава сух излизам и обувам обувките.
- Широко е, раницата влиза вътре както си искаш – аз я ползувам за възглавница . Целият багаж ти е вътре. При багаж в предверие на модерна палатка става следното : това предверие не може да се изпъне както е по картинка, защото се опъва много входа с ципа на палатката / имам Трим / и после решиш ли да излезеш трудно се отваря. Предверието седи хлътнало и ако е мокро, раницата и обувките поемат от външната влага. Ако е сухо, мишки идват, дращят и пробиват / щетите по раницата ми се оказаха от мишки на две места , замрежих я с копринен конец, ако прочетеш това , Дидоген, благодаря за съветчето /. Така всичкият багаж си е вътре на сухо и сигурно.
- Гледам, много едноместни ултралеки палатки – купят ги хора и гледат после да ги продадат. Явно са доста клаустрофобични, особено за големи хора. В тоя сак, спокойно си палех вътре фенерчето и вземах неща от раницата, преобличах се без да излизам, място бол.
- Пази отдолу от влага добре. Не ме валя, ако завали пода е достатъчно голям, за го прехвърля и отгоре.
- Нищо не могат да ти кажат, ако случайно се срещнете с паркова охрана. Няма уши, няма въженца, няма колчета.Лежа си тук , завил съм се и си почивам, съзерцавам, пия студена вода. А пийте и вие по една.
- При другата ми палатка Трим, заради конденса винаги се налага да я чакам до 10 часа, за да я нагрее слънцето и да я изсуши. Да я сгъвам мокра и после да я разпъвам не иде, много голяма и сложна е. При сака го сгъвам сутрин и го закачам отзад външно на раницата/ мокър беше само отдолу/ и по пътя го разпъвам за секунди, при някоя почивка да изсъхне.
- Никакви средства похарчени. Бивак саковете освен като пари, са и доста тесни.
- Спях много по-добре, отколкото когато това бивак - скруче беше палатка.
Доволен съм, при трудни преходи без място за разпъване на палатка и като икономия на тегло,с това ще се ходи.


-----------------------------------------

... просто си е една стара двуместна палатка, която е орязана до голо - всичко освен пода и стените е махнато. Останало е все едно един голям двоен чаршаф с цип.
rain имах предвид, ако не вали както беше по време на ползуването, влага има само отдолу по пода. Конденса беше пренебрежително малък в сравнение с палатка, тъй като при нея се издишва във вътрешното пространство и оттам се лепи по стените, а тук дишах направо навън, като стана студено и през мрежичката. Ако вали/ валя 15 минути и то малко втората вечер и затова съм казал, че беше сухо /ще пробвам да се завия и отгоре с пода като сандвич - и отдолу да е под, и отгоре, ще стане тесничко, но го пробвах само за малко / и после се върнах в по-широкото и комфортно положение/ докато валеше - става. Малко влага имаше отвътре не от конденса, а от външната влага - платът на покрива, найлонов, пропуска малко, но даже не беше намокрил и чувала. Като за без пари - добре е . Втората вечер съм спал като крът 10 часа, може би защото първата беше доста безсънна.
Вътре слагам и надуваемо шалте Кечуа от малкия размер - 400 грама. Също толкова комфортно е като голям размер шалте което също имам , но който си е напълно излишен в частта при краката, а и тежи точно двойно.
Та става чувал - 850 грама, шалте - 400, и бивак скруч Surprised -850 - общо 2100 гр за спане, което доста ми помогна в ходенето.

- http://planina.e-psylon.net/viewtopic.php?p=101173#101173

_________________
Енциклопедия за ЕКИПИРОВКАТА за туризъм.
Палатки *** Туристически обувки
Нед Сеп 27, 2015 5:43 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
аngel



Регистриран на: 02 Юни 2015
Мнения: 1935

Мнение Отговорете с цитат
При последното ходене на Пирин, се спукаха по 5 см шев на защитната капа на маратонки Саломон. Предните дни обувките доста се измъчиха при потъване в дребен трошляк, но едно принудително слизане през улей, в който без да се има поглед надолу, се ровиха точно с върха на обувките хватки за ръце и опори за стъпване надолу, в нестабилна отвесна маса в средата на снимката, в този улей :


която цялата заплашваше да се сгромоляса. Обувките издържаха и ме изведоха оттам въпреки че не са точно за такива места.
Защо ги възстановявам?
- те могат и така да карат, но затварям разкъсаните шевове и укрепвам и старите шевове, по този самоук начин.
- На два пъти пак на Пирин, откакто преди 10 години започнах да ходя извън пътеките, относително здрави външно и масивни планинарски обувки с вибрам и т.н., се нацепва и разслоява средната им подметка, и завършвах бос, за късмет последните часове на „екскурзиите”. Отчитам че, при този тип ходене няма точна опора както при пътека, понякога само сантиметри от обувката – странично или с върха на пръстите поемат тежестта + тежка раница, и не в равномерни крачки, а насечено – я скок, я прекрачване.....След като едно непретенциозно Саломонче тези натоварвания въобще не му се отразиха 4 години на подметката, която даже и сега има същият комфорт , но се насече накрая отгоре кожа-плат, на едни много остри скали. Пробвах, закърпих я,вярно разкъсванията бяха големи и е грозничка ,но няма да излизам на ревю , а обувките си продължават да работят до изтриване на подметката, колко от прехвалените стабилно изглеждащи външно обувки ще издържат този тормоз? От другата страна е същото :



и вече 2.5 години след кърпенето продължавам с него да ходя на Витоша и да развеждам кучето / това е ежедневна работа в дъжд, сняг, кал..../ Вече отива към пълно изтриване на подметката която скоро очаквам да се пробие, но скоро го качих отново на Теодосиевият караул 2600 м на Рила.
Материали :
- копринен конец,големият топ, случайно намерен зарязан в едно фирмено помещение кой знае от кога е, щях да го хвърля, но случайно го пробвах – не може да се скъса, реже ръката
- старовремско шило, тук не влезе в употреба, а само се прави начало на отвор без да се пробива цялата кожа, излишно и даже много лошо е да се правят големи отвори, най-добре е трудно да мине иглата, после кожата се затваря след нея сама и като се насмуче накрая с лепило-вода няма да влезе оттам .
- лепило и малка плоска клеща.




Не се пробива по никакъв начин гортекса на обувката както и вътрешната й част, започва се със скрит шев.
После с бод зад игла, някога се учеше в школо, който затяга всеки преден шев, се завъшва отново със скрит възел. Клещата е много важна, с ръка не може да се издърпа иглата, ако се разклати се чупи:










С фулмастър се маскира шева, който после от ходенето си остава естествено бежово- кафяв /затова предпочитам този цвят обувки /:







Накрая , с лепилото се набива колкото може навътре накрайника на тубата във всеки шев, и под напрежение се насмуква шева и наоколо, за да запечата новите шевове , заедно и фиксира старите шевове да не продължат да се късат. След една минута , не по-късно за да не се е втвърдил първия слой, още един път лепило. На старите обувки горе се виждат петна. Т е са от лепилото,през една година, пак се слага обилно по и около шевовете / не са мръднали /, което ги укрепва.


Крайният резултат: Даже и от 50 см разстояние, трябва да кажа че са кърпени и да се търси шева, за да се намери. След като се напрашат един път, лъщенето от лепилото изчезва. Обувките са си О.К. да продължат по тежки маршрути.



Вто Окт 20, 2015 6:16 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Екипировка, необходими неща Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5, 6  Следваща
Страница 3 от 6

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov