ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Метални елементи в екипировката и гръмотевични бури
Иди на страница 1, 2  Следваща
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Екипировка, необходими неща Предишната тема
Следващата тема
Метални елементи в екипировката и гръмотевични бури
Автор Съобщение
Lark



Регистриран на: 01 Май 2011
Мнения: 12
Местожителство: Plovdiv

Мнение Метални елементи в екипировката и гръмотевични бури Отговорете с цитат
В информацията, за мерки по време на гръмотевични бури се твърди, че всичко метално трябва да е на разстояние от човека поне на три метра. Как решавате въпроса с метала в такива случаи?
Хвърляте раницата и се отдалечавате или се стремите да няма метал по вас?
Вто Май 03, 2011 4:22 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
dido



Регистриран на: 03 Яну 2007
Мнения: 6366

Мнение Отговорете с цитат
Според специалистите имаш големи шансове да оцелееш ако си на дистанция над 30 м от мястото дето удря светкавицата. Мен доста често ме е припуквало из Пирина и разчитам на следната мигновена евакуация: Давам на втора и напускам билото на момента, като търся подслон под някоя по възможност отвесна скала с височина 50-100 м. Стоя на дистанция 2-3 м от скалата (ако удари над главата ти, разряда се изтича по повърхността на мократа скала към земята). Разбира се мятам раницата с багажите на 50-на метра встрани. Намятам се с дъждобрана и кротко чакам да отмине патакламата, гледайки околните баири.

За връзката между железарията и гърмелите пише доста. Повечето сведения са предположение, а не увереност за връзка между железата и мястото на удар на светкавиците. Т.е. няма категорично доказателство, че са свързани Very Happy

_________________
Бутам след осмата бира Very Happy
Вто Май 03, 2011 7:14 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
Lark



Регистриран на: 01 Май 2011
Мнения: 12
Местожителство: Plovdiv

Мнение Отговорете с цитат
Благодаря dido! Много ценя казаното, защото е от практиката ти.
А дребните метални частици по обувките и дрехите дали биха привлекли електричеството на мълнията?
Вто Май 03, 2011 7:38 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
igurbev



Регистриран на: 23 Авг 2008
Мнения: 2406
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Lark написа:
Много ценя казаното, защото е от практиката ти.

Laughing - точно в този случай асоциацията с практиката не е твърде уместна Laughing Разбира се правилото е да се изнасяш по най-бързия начин от билата и откритите местности, но собствения си опит знам, че човек не винаги действа адекватно в подобни ситуации - например ако си се пъхнал на топло в чувала и палатката, ще трябва от доста отблизо да ти просветне, за да изкочиш в студа и дъжда и да хукнеш през нощта по калните склонове. Предполагам има право в това, което Дидо казва, но в голяма степен си остава въпрос на шанс (жив късмет си е - от толкова милиарда хора по земята, точно връз теб да падне гръмотевицата Smile)
Вто Май 03, 2011 10:03 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя
irina



Регистриран на: 16 Сеп 2007
Мнения: 759

Мнение Отговорете с цитат
До късмет си е, насред много яки гръмотевици съм била с палатка, от старите с металните колчета барабар с всичката железария вътре. Къде да ходя посред нощ, то все ливада на около Laughing Съвета на dido е много точен! През деня има повече време да се реагира по адекватен начин, но..за съжаление...стават и лоши работи.
Вто Май 03, 2011 10:17 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Gamina



Регистриран на: 31 Авг 2007
Мнения: 2486

Мнение Отговорете с цитат
Преди време метеорологът на Мургаш ни обясняваше, че светкавиците не удрят където им падне, а праскат основно на места с рудни залежи, че и имали предпочитания към някои метали. Което обаче не е много полезно на практика - никой не ходи с карта на полезните изкопаеми в себе си.

Та в общия случай - спасяваш се бързо в ниското и в сезона на гръмотевиците гледаш да се движиш преди следобедните бури.

Аз пък се чудех доколко колците (зимната маркировка) наистина могат да привлекат светкавица, щото като ги гледа човек са си чисти гръмоотводи.

Дали във форума на ПСС нямаше доста обширна тема точно по тоя въпрос Rolling Eyes Ще опитам да я изровя.
Вто Май 03, 2011 10:48 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
dobber



Регистриран на: 04 Дек 2009
Мнения: 244

Мнение Отговорете с цитат
И никога не се крий под самотно дърво със заровено съкровище в корените му!
Вто Май 03, 2011 11:21 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Gamina



Регистриран на: 31 Авг 2007
Мнения: 2486

Мнение Отговорете с цитат
dobber написа:
И никога не се крий под самотно дърво със заровено съкровище в корените му!


е, то така - с металотърсачи да ходим направо, а колко ли страдат иманярите от светкавици Disgust Laughing

п.с.

ето я темата от форума на ПСС, не била изобщо толкова голяма, колкото си мислех:
http://www.pss.bg/forum/viewtopic.php?t=6527
Вто Май 03, 2011 11:30 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
Lark



Регистриран на: 01 Май 2011
Мнения: 12
Местожителство: Plovdiv

Мнение Отговорете с цитат
Както разбирам от написаното дребните метални елементчета по дрехите и обувките не са от значение. По-важни са мястото, сухотата и позата на тялото. Да останеш сух обаче е трудно, ако не реагираш веднага. В паниката, какато каза някой, може да не сме съвсем адекватни.
Някъде пишеше че в малки пещери е опасно по време на буря. Трябвало да се застава на повече от три метра от входа. Не че непременно ще има пещера наблизо, разбира се.
Вто Май 03, 2011 11:48 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Gamina



Регистриран на: 31 Авг 2007
Мнения: 2486

Мнение Отговорете с цитат
Не приемай нищо от написаното за чиста монета, някой по-нагоре го каза - доза късмет си е. Гледаш да слезеш ниско и това е... ако не можеш - мантрата "няма да съм аз"...
Сря Май 04, 2011 1:12 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
radi



Регистриран на: 01 Дек 2009
Мнения: 681
Местожителство: Варна

Мнение Отговорете с цитат
Една светкавица заобиколи 6-7 метра метална мачта, проволки, ламарини и много още такива. Светкавицата си върви по земята според съпротивлението, не винаги металните предмети са свързани подходящо за тази работа. Водните потоци, локви и струи са по-привлекателни за тока в планината.
Пет Май 06, 2011 11:12 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Gamina



Регистриран на: 31 Авг 2007
Мнения: 2486

Мнение Отговорете с цитат
radi написа:
Водните потоци, локви и струи са по-привлекателни за тока в планината.


И аз така знам, затова питах за колците - не би трябвало, ама...
Нед Май 08, 2011 10:12 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
raver



Регистриран на: 17 Май 2011
Мнения: 59
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Това с гръмотевиците си е Божа работа! Все пак е препоръчително (освен всичко казано до момента) и да си ИЗКЛЮЧИТЕ мобилните телефони, ако падат светкавици наблизо! Излъчването от телефона йонизира атмосферата наоколо, а това привлича заряда. Аз правя само това и естествено гледам да не съм на билото (или на най-високата точка).
Колкото до палатката през нощта - много по-разумно е да лежиш вътре в чувала, отколкото да излезеш и да хукнеш като гламав в тъмното! Точно тогава може да те прасне нещо отгоре... Wink
Чет Юни 02, 2011 3:05 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Валери



Регистриран на: 01 Ное 2009
Мнения: 90
Местожителство: Пловдив

Мнение Отговорете с цитат
Здравейте!На мен тази тема ми стана интересна след ходенето ми този уикенд.Най-металното/ако може така да се каже/,което беше по мен,бяха щеките,от алуминий.Това бързо да се слезе от билото не можеше и дума да става,защото вървях по сняг и ако се бях разбързал щях да пропадам много повече,отколкото нормално-на 3-4 крачки по един път Very Happy .Е,наистина,най-лесното е като дадат лошо време,да не се качваш нависокото,но едва ли в този форум има много хора,дето го споделят това.При мен имаше гръмотевици,може би се чува в клипа,даже не се сетих да хвърля щеката надалеч;човек винаги мисли,че на него няма да му се случи..Мобилният телефон така или иначе го бях изключил,обхвата си го нямаше или беше никакъв,но е хубаво да знае човек,че трябва да се изключи.Та така при мен...трябва да се пазим.Поздрави!
Чет Юни 02, 2011 7:31 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
radi



Регистриран на: 01 Дек 2009
Мнения: 681
Местожителство: Варна

Мнение Отговорете с цитат
За следващия път не чети за фантастични йонизирания в нета, ами се сети да се мръднеш малко встрани от билото Very Happy
Чет Юни 02, 2011 9:14 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Екипировка, необходими неща Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница 1, 2  Следваща
Страница 1 от 2

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov