ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Ком, Копрен, Белоградчик по Великден '11
Иди на страница Предишна  1, 2
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Стара планина Предишната тема
Следващата тема
Ком, Копрен, Белоградчик по Великден '11
Автор Съобщение
igurbev



Регистриран на: 23 Авг 2008
Мнения: 2406
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Колкото да довърша темата: ето малко снимки от Белоградчик и пътуването до него. Историята не е много интересна: Колата се присети, че Великден е нейния голям ден и започна първо да се оплаква, че няма масло, после спуках гума, на следващата сутрин пък половин час не искаше да запали (но всичко това е нищо предвид, каквото беше предходния Великден, когато ме заряза насред Бургас с блокирала скоростна кутия). От Копрен попътно се отбихме в Лопушанския и Чипровския манастир. След това проходихме екопътеката над Чипровци, която не е лоша, но и не ми се видя крайно впечатляваща - може би защото след хубавия обяд с бира тонусът бе леко спаднал Smile. След това се разделихме с групата от Панагюрище, които поеха към вкъщи и се отправихме в търсене на бензиностанция и гумаджия към Белограчик. На следващата сутрин смятахме да се спуснем по някоя от дългите обиколни екопътеки, но на паркинга край крепостта ни поискаха левче на час, което ни подсети, че можем просто да оставим колата другаде. Попътно се залисхме в издирване на гумаджия, после хапване и пийване и то стана късно. Задоволихме се със скромната (като разстояние) пътека до пещерата "Лепеница". (То Емо ни светна за нея, но от друга страна това изказване е малко мъгливо, защото с Емо не се познаваме Smile)
Пон Май 02, 2011 11:25 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя
ggattov



Регистриран на: 16 Юли 2008
Мнения: 302
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Дидо, водопада се казва Водия скок, а не Големия скок Smile Той е най-голям от трите водопада в района, но си се казва Водния скок.

igurbev, вие там където сте слезли е така наречената месност Калиманица, в която в гория край имаше до 2000 година т.н. хижа Баба Яга, но изгоря зимата - целя балкан горя тогава в района.... предполагам сте видяли основите и тухлената тоалетна която мисля, че още стои, ако не се я бутнали скоро. То това изглежда най-кратки и лесен път отгоре Smile Но само, който го е минавал знае каква е реалността Smile

Иначе това което аз мислех за слизане така както го е дал Дидо в началото от пирамида 320 горе-долу, но пътеката която се вижда от картата, че е пресекъл е хубав път, и да не се търси водопада от горената страна, а по пътя надолу...
Вто Май 03, 2011 10:04 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
ggattov



Регистриран на: 16 Юли 2008
Мнения: 302
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
На имения ми ден в петък го минах маршрута така както го бях замисли за Великден Smile Тоя път сам, бях забравил колко е красив Копиловският балкан по билото Smile Мислех да добавя снимков материал (нещо което по-принцип не правя Smile ) с напътствия за начина за качване на Копрен през Дуршин скок и снимки на местността Три чуки от билото и от долу гледано от към Чипровският дял..... но след като се оказа че батериите ми не са във фотоапарата и шерпа ми, ми услужи с някакви не много добри.... аз си забравих апарата.....
За Водния скок, ако някой мисли да ходи натам - сега е момента, защото имам доста вода. Обикновено прилича на скала по която се стича вода.
Нед Май 08, 2011 2:25 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Весела Ягодова



Регистриран на: 17 Окт 2007
Мнения: 541

Мнение Напътствията Отговорете с цитат
Можеш ли да ги дадеш без снимков материал ?
Съб Май 21, 2011 10:52 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Весела Ягодова



Регистриран на: 17 Окт 2007
Мнения: 541

Мнение Отговорете с цитат
Здравейте !

Вчера се върнахме от района на Копрен. Нямаше жив човек, вкл. и хижарят го нямаше (беше си в селото), зет му се беше качил за малко на хижата и ни каза, че ако искаме да се качваме до вр. Копрен, ни трябва разрешително. В противен случай рискуваме да ни върнат обратно и тръгваме на наш риск. Имал близък познат в гранична полиция и по този повод бил наясно с тези неща. Граничарите следяли всичко със сателит и т.н...Аз останах меко казано изненадана. Мислех, че вече не се вади разрешително и няма да имаме проблем да се разхождаме свободно.

Можете ли да ми кажете всъщност как стои въпроса с тези разрешителни ?! Rolling Eyes


За компенсация изминахме и двете екопътеки и разгледахме каквото можахме.
Ще пусна инфо за тях в отделна тема, защото това са всички друго, но не и "екопътеки". Иначе е супер красиво ! Влюбена съм в това място.
Вто Май 24, 2011 2:03 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
igurbev



Регистриран на: 23 Авг 2008
Мнения: 2406
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Преди 2-3 месеца на Осогово се засякохме с двама гранични полицаи и се заговорихме. Те ни казаха, че разрешителните са отпаднали. Въпреки това хубаво било преди да тръгнем да им се обадим на самите тях, за да знаят и да не стане така, че някой от местните да подаде сигнал и да им се наложи да тичат след нас, за да разберат за какво става дума(това бяха техните думи). Оттогава насам ходихме и на Копрен и на Миджур (без да броим Славянка и Беласица) и нито веднъж не сме вадили разрешителни(Веднъж някой от нас се опита, но на телефона на гранична полиция никой не отговорил). Жалко, че са ви подвели така. Sad
Вто Май 24, 2011 7:46 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя
ggattov



Регистриран на: 16 Юли 2008
Мнения: 302
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Здравей ve_san, принципно да мога да обясня и без снимки уж Smile Ако случайно решите да идвате пак този уикенд (много е вероятно да съм си тук) мога и лично да ви покажа, тъй като многото километри изпътувани в последно време съчетани с финала на Шампионската лига тоя уикенд клонят да играя на сигурно и да си гледам мача тук. А другият уикенд ми е събора на Копиловци и съм там на 100%, но не врявам вие да искате да ходите натам точно тогава, не че ще има тълпи по чукарите.... пиши да знам дали да се опитвам да обяснявам без снимки, но според мен след някоя и друга седмица става по-неподходящо за натам Smile
За пътеките, е те са Еко от всякъде Smile Всичко човешко по тях вече го няма, не знам вие как точно сте минали през едната дето слиза на Водния скок - цялата каскада дето се минава отгоре. Аз там отдавна не съм ходил, защото помня какво беше когато направиха пътеките и какво беше последния път..... или от Бабина шопка надолу сте слезли? ....Абе прибраха много пари на един 96 годишен японец навремето, който безвъзмезно ги даваше и отчетоха дейност веднъж.... жалко но факт....
За граничните като цяло без да се обиждат обикновените дето уж обикалят са големи мързи, напълно безполезни и некомпетентни. Поне в тоя погранични райони включително и в Осогово, защото тая теория, че са отпаднали разрешителните навсякаде и аз съм я слушал от сигурно същия граничен както и izgubev Smile Но не е така, всяка граница е различа за сръбската има нужда от разрешително, обаче тия сеталити глупости това са месни митове и легенди (и аз съм ги слушал) пък дори и да е така голям прас Smile... съчинени най-веротно от мързеливите гранични, които ги мързи да ходят нагоре. А и то си личи че не ходят де, военната пътека никаква я няма за ходенеSmile
Така аз от 1998 ходя натам без разрешително, разрешителното е нужно само за последните 300 метра до границата т.н. гранична ивица. Ако искат да те гонят, да видят до къде ще стигнеш нямат право да те спират преди тия 300 метра. Мой много добър приятел им е малко шефче на тия дето уж обикалят ама знам, че за тях 20 мин пеша е мнооогооооо далече... та от него знам, че района от Ком до след Реплянска църква го водят трудно проходим и не следят толкова стриктно, единствено на Мижур малко повече.... та така Smile
Сря Май 25, 2011 1:17 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Весела Ягодова



Регистриран на: 17 Окт 2007
Мнения: 541

Мнение Отговорете с цитат
Здравейте, благодаря и на двамата за бързия отговор.
Всяко зло за добро - явно пак ще се ходи към Копиловци. Но какво по-хубаво от това ? Все още не мога да осмисля как е възможно едно място да е толкова чисто, зелено, непокътнато, красиво, магнетично, вълшебно...Няколко дни не стигат да му се наситиш, определено.

И как само извива пътя през поляните, и се изгубва в безкрая...
И как само ухае на мащерка след всяка стъпка, и се опиваш неусетно...
Балкана е като жив и всеки път, когато го погледна, имам чуството, че иска да ми каже нещо. Като изпъчен под небесата великан...
Нощем птиците се викат една друга, и си отговарят, и тежкият плясък на крилите им сякаш разплисква мрака.
И нито огън под звездите, зажадняли някой да им се любува.
Нито стон склона стръмен не изтръгва от никого. Не и този път.
И всичкото вълшебство е за нас !

Пак се отплеснах.
Едната екопътека минахме съвсем спокойно, като внимавахме за мястото, където са пейките за почивка и пътеката обръща посоката си.
Наляхме си вода от чучурата в скалата. След това напуснахме гората и се спуснахме отстрани през хълма, който огражда водопада. Всичко беше изровено от глигани.
Другата пътека, Збег-ската, е голям екшън ! Буря е изкоренила стотици дървета ! Прескачат се, провираш се, както дойде...Има някаква маркировка, но е символична. На няколко пъти губихме и намирахме пътеката. За нас е ок, защото си ходим по принцип, но някои хорица ще се вкарат в голям филм. Абе, най-вероятно ще се върнат след Ланжин скок наобратно...Тази пътека ни отне 3 часа !

Ако искаш, прати телефон/мейл на лично съобщение. За тази събота и неделя не знам дали ще можем, че нали събота е работен ден...
Сря Май 25, 2011 2:50 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
ggattov



Регистриран на: 16 Юли 2008
Мнения: 302
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
ve_san написа:
Все още не мога да осмисля как е възможно едно място да е толкова чисто, зелено, непокътнато, красиво, магнетично, вълшебно...


Това се опитвам да обясня на приятелката ми за Копиловския балкан, но някак си не го разбира, е вярно че миналата година когато ходихме до Копрен беше адска жега и по моя вина ги вкрах всички в един филм изпълнен с много къпини и драскотини и т.н. Smile

Значи, ако можеш другият уикенд на сбора, с удоволствие бих ви развел из малко по-нетрадицонни места, при положение, че определено оценаваш различното Smile Събота не ми е проблем, аз винаги си ходя из чукарите на сбора Smile

Значи по екопътеката първата, не Збег-ската сте минали само половината но дугата половина е доста по-хубава, но и доста трудно проходима, но не невъзможна, тя слиза покрай една каскада която е горе долу 400 метра....

А дърветата по другата са от миналата година, когато имаше ветрове - пресни пресни Smile
Сря Май 25, 2011 3:32 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Стара планина Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница Предишна  1, 2
Страница 2 от 2

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov