ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Отново в Боздаг

 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Планини в Гърция Предишната тема
Следващата тема
Отново в Боздаг
Автор Съобщение
Speedy



Регистриран на: 29 Ное 2006
Мнения: 2551
Местожителство: Неврокопъ

Мнение Отново в Боздаг Отговорете с цитат
Привет на всички!Smile

Въпреки негативните прогнози за валеж изминалата събота направихме едно хубаво ходене в Северна Гърция на гости на планината Боздаг. В петък вечерта бяхме седнали с Жорката в едно неврокопско кафене в очакване на групичката от София, която беше на път.

Почти през целия ден ръмеше дъжд и умувахме разни варианти за утрешния ден. Пийвайки от питиетата под звуците на поп-фолк и кючеци носещи се от тонколоните на заведението измислихме всевъзможни варианти. Ремонтите в къщи правеха проблемно и приютяването на всички гости, така че направихме и разпределението, така че и у Жоро да нощува част от групата. Към 11 ч. вечерта вече се събрахме всички – Аз, Жоро, Катето, Емо и Данчо и набързо нахвърлихме още няколко варианта.

В събота тръгнахме сравнително късно - 9:30, тъй като имах ранна задачка за вършене. По КПП-тата нямаше някакви проблеми. На моменти облаците се вдигаха и даваха надежди, че горе няма да ни вали. Скоро започнахме да драпаме по асфалта нагоре към ски центъра „Фалакро”, откъдето трябваше да се почне катеренето. Тук се получи една непредвидена ситуация. Пътя не бе изчистен от снощния сняг и колата не можеше да продължи. Наложи се да изходим допълнително 2-3 км, което бе тревожно, тъй като предварителните прогнози казваха, че след 14 ч. ще се почне с валежите, а аз бях предвидил дотогава вече да слизаме.

Ски центърът бе пуст, а ние бяхме единствените гости. Започнахме да катерим по склона към първия връх за днес – Карталка. Емо и Данчо биеха пъртина напред, а ние ги следвахме. Въздухът бе влажен, а пробиващото на моменти слънце бе доста изморително, а и прежуляше неприятно. Макар и за кратко се откриха срамежливи гледки към някои от околните върхове.

Достигайки ръба между двете Карталки се откри здрава гледна към пропастта долу. Поседнахме на терасата на затворената близка чайна, където похапнахме, а Емо и Данчо разучиха с подробности управлението на една машина за ринене на сняг. Целта за деня – първенецът на планината в. Пророк Илия се виждаше, но започна да вали снежец, излезе вятър и се появиха малки колебания дали да продължим. Е, колебанията не бяха дълги де! Нали за това сме дошли!

Тъй като облаците постепенно се сгъстиха и видимостта падна се движихме край парапета поставен край пропастта, за да не стане някаква беля не дай си Боже. До върха пъртината избиха отново Емо и Данчо, като ние ги следвахме плътно. За съжаление горе видимостта бе почти нулева, но все пак направихме по едно кадро за спомен. Това е положението. Все пак се радвахме, че сме се изкачили, а гледките от Пророк Илия оставихме за следващия път. Спускането надолу стана бързичко. При колата хапнахме някой дребни нещица, изпихме киселото мляко на Емо и се качихме във возилото.

Имахме план да отидем и до пещерата при с. Раменце, но непредвиденото ходене по асфалтовия път ни забави и ни принуди да забравим за тази хубава идея. Надолу заваля напоителен дъжд, а ние решихме да посетим за кратко с. Волак. На площада местен човек ни упъти за кръчмите и паркирахме в една от тях. Любезните домакини направиха кафенце, чай, сипаха и по едно узо и коняче. Побъбрихме си малко, домакините ни изпратига с хубави пожелания, след което се разходихме за кратко из селото. Хората ни поздравяваха кой с добър ден, кой с калимера, напазарувахме сладки неща от едно магазинче и тръгнахме обратно към България.

На прибиране групата от София реши да се прибира още тази вечер към къщи, въпреки че бе късно. Преди да тръгнат все пак похапнахме и попихме в една кръчмичка, за да полеем хубавото ходене.

Ами това е в общи линии от мен. Надявам се останалите да напишат по някой друг ред и да споделят впечатления.

Качих малко снимчици на -> http://oreliak.org/index.php?item=photo&action=photos&gallery_id=66

_________________
Пирин - географски и етимологичен речник
Пирин - пътеводител
Пон Апр 07, 2008 12:26 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла ICQ Номер
fireeagle



Регистриран на: 11 Окт 2007
Мнения: 6
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
хопааа
Да взема и аз да кажа нещо в тоя форум Laughing
Изключително съм доволен от разходката пък и то направо трябва да си черпя, нали това ми беше първото официално излизане от България.
А Боздаг е доста красива планинка. Мисля че още това лято ще я навестя пак.
И още веднъж благодарности на изключителните домакини - Ники и Жоро Wink
Пон Апр 07, 2008 1:22 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение ICQ Номер
Speedy



Регистриран на: 29 Ное 2006
Мнения: 2551
Местожителство: Неврокопъ

Мнение Отговорете с цитат
Еми хайде, по-често да пишеш по нещо. Аз направих доста малко снимки, но се надявам да се включите подобаващо и вие де Wink

_________________
Пирин - географски и етимологичен речник
Пирин - пътеводител
Пон Апр 07, 2008 1:55 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла ICQ Номер
fireeagle



Регистриран на: 11 Окт 2007
Мнения: 6
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Ей верно Rolling Eyes
Ето ги и мойте снимки http://picasaweb.google.bg/jordanconkov/UxAqVD
Пон Апр 07, 2008 4:02 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение ICQ Номер
Speedy



Регистриран на: 29 Ное 2006
Мнения: 2551
Местожителство: Неврокопъ

Мнение Отговорете с цитат
Брей! тия камъни по Боздаг бая са ти харесали май. Laughing Wink

Снимките на Емо -> http://picasaweb.google.com/emil.todorov/20080405Bozdag

_________________
Пирин - географски и етимологичен речник
Пирин - пътеводител
Пон Апр 07, 2008 5:17 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла ICQ Номер
Da Luz



Регистриран на: 30 Окт 2007
Мнения: 60
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Временцето не беше хич подходящо за снимане, но обещавам още снимки скоро - дано втория път имам повече шанс Wink

_________________
www.bgmountains.org
Пон Апр 07, 2008 6:08 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Kat



Регистриран на: 08 Юли 2007
Мнения: 872

Мнение Отговорете с цитат
е хайде, то се е видяло, че аз ще съм последна Laughing
пък мислих да съм първа Wink
то и аз съм много доволна от пътуване и домакини, даже искам пак на гости Laughing Laughing Wink Wink
Понеже снимките се повтарят доста, ще пусна само такива, които мисля, че не се повтарят Very Happy

Обработваемите площи на с.Волак, още преди да се качим нагоре към ски центъра:


Поглед към Момин връх, той се оказа съсед направо на Пророк Илия:


Качваме от ски центъра нагоре:


Не знам на какво се дължи, но изкачването на първия баир, половината път до вр.Карталка, ми беше много тегаво и топло. Изостанах доста, мокрих се със сняг, спирах да си поема дъх, че не ми достигаше въздух.
Нагоре се отвори и мъничко гледка към ръбчето към бездната:


Редичката преди чайната :


На чайната - хапване и пийване, както каза Ники, и снимки на ръбовете:







Петима от запаса Very Happy


След чайната нагоре, почти истинско зимно време. Главата ми се оправи, нямах повече проблеми с въздуха, дойде ми енергия и се залепих зад първите двама почти плътно. Страшноо.. можех да качвам още 4-5 часа Wink Wink Wink
И малко снимчици от ходенето покрай оградата:






Увековеченото стъпване на върха Very Happy





..... А киселото мляко на Емо беше чудесно, да, друг път да носиш сол Very Happy

Поздрави от мен и до скоро дъра-бъра
Пон Апр 07, 2008 10:27 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение ICQ Номер
Speedy



Регистриран на: 29 Ное 2006
Мнения: 2551
Местожителство: Неврокопъ

Мнение Отговорете с цитат
Aaaaa, браво браво! Радвам се, че и ти написа някой ред за ходенето. А и с тия снимки пак ни удари в земята. Oops Oops Да се чуди човек как става, ама който го може си го може. Laughing Laughing Cool Cool Wink Wink

Това пейзажче е много яко. Не че другите фотки падат по-долу де!



_________________
Пирин - географски и етимологичен речник
Пирин - пътеводител
Пон Апр 07, 2008 11:47 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла ICQ Номер
dido



Регистриран на: 03 Яну 2007
Мнения: 6372

Мнение Отговорете с цитат
Тцтцтц изпуснах ви аз Confused


Последната промяна е направена от dido на Чет Апр 10, 2008 4:31 pm; мнението е било променяно общо 1 път
Вто Апр 08, 2008 2:04 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
Speedy



Регистриран на: 29 Ное 2006
Мнения: 2551
Местожителство: Неврокопъ

Мнение Отговорете с цитат
dido написа:
Ttctc izpusnah vi az Confused


Е, айде сега. Пак ще идем бе! Cool Laughing

_________________
Пирин - географски и етимологичен речник
Пирин - пътеводител
Вто Апр 08, 2008 2:31 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла ICQ Номер
Kat



Регистриран на: 08 Юли 2007
Мнения: 872

Мнение Отговорете с цитат
Дидо, идвай си и тръгваме..знаеш накъде Very Happy Very Happy Very Happy Wink
Сря Апр 09, 2008 6:56 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение ICQ Номер
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Планини в Гърция Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Страница 1 от 1

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov