ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Неточности и пропуски в картите.
Иди на страница 1, 2, 3, 4, 5, 6  Следваща
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Литература, карти, GPS ресурси Предишната тема
Следващата тема
Неточности и пропуски в картите.
Автор Съобщение
dido



Регистриран на: 03 Яну 2007
Мнения: 6366

Мнение Отговорете с цитат
От Друшлявишкия (Додов) връх до началото на слизането по Дългио рид (синя боя) е около 1 км. Оттам още 1.5 км по правата и 1.7 км по пътеката има до в. Мальовица.

Да отбележа, че синята пътека не върви директно по Дългио рид, а го подсича от запад в горната част, на около 300-400 м западно от най-високата му точка при кота 2589 (наричана Голям Мермер).

Другояче казано - между Друшлявишкия (Додов) връх и в. Мальовица има две повишения - върховете Малък и Голям Мермер. Синята пътека започва между тях.

Всичко това обаче е коректно отбелязано на картата на Домино (без да коментирам мащаба).

За пътеката по рида Карабунар (Баучер) - коловете дето водят към в. Дамга/Друшлявишкия (Додов) връх малко след Върлио връх наистина ги няма на картата на Домино. Там ли би трябвало да има маркировка с жълта боя според тебе ?

_________________
Бутам след осмата бира Very Happy
Сря Фев 09, 2011 12:09 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
dido



Регистриран на: 03 Яну 2007
Мнения: 6366

Мнение Отговорете с цитат
Хъм мерси сега разбрах за какво иде реч. Късната зима ходихме с Вангел Вазов-Баучер-Манастира, в ниското преди гората излезе маркировката, но по спомен беше червена. Жълта сякаш не съм мяркал.

_________________
Бутам след осмата бира Very Happy
Пет Фев 11, 2011 9:39 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
dido



Регистриран на: 03 Яну 2007
Мнения: 6366

Мнение Отговорете с цитат
А, то да е само това кусура на тоя участък Very Happy Преживях и аз подобна изненада миналата зима, но бързо се съвзех Laughing - синята маркировка надолу към Семково е всъщност зелена, и също е гарнирана с колци зимна маркировка.

_________________
Бутам след осмата бира Very Happy
Пон Юни 20, 2011 9:18 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
igurbev



Регистриран на: 23 Авг 2008
Мнения: 2406
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Цитат:
Поредната неточност която откривам в картата на Домино. От Рибни езера до Грънчар са дали че има само лятна маркировка, а онзи ден се убедих че не е така. Сложили са зимна маркировка само в началото до Канарското езеро и толкоз.

В останалия участък, зимната маркировка съвпада с лятната. Не виждам какво те притеснява това?
Цитат:
Днес като слизах от Белмекен към Костенец на първия разклон на пътеките(първия който видях в еднометровата трева и папрат) тъй като нямаше мацнато нищо реших, че дясното е за Гургулица, а лявото както е на картата е за Костенец и Венетица. Да ама не...

Smile Аз лично не схващам за какво говориш. Smile Ако имаш предвид директното слизане от хижа Белмекен надолу - казано честно нямам спомен да съм имал проблеми там. Вероятно си избрал друг вариант?
Пон Юни 20, 2011 10:00 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя
Todor



Регистриран на: 03 Юни 2009
Мнения: 1161

Мнение Отговорете с цитат
Общо взето може и да имат някакви недостатъци, но в сравнение с издаваните през 90-те са направо приказка. Аз имам навика предварително да сравнявам картите с руските военни карти, понякога си печатам разни листи от тях - много са полезни, т.к. има неща, които не фигурират в туристическите - каптажи, далекопроводи, водни тунели, трафопостове ..... в някой ситуации много помага. Освен това оглеждам и на гугъла каквото може да се види. Предпочитам да не се бутам на непознати места при лоша видимост, но това както се случи Smile
Вто Юни 21, 2011 6:22 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
dido



Регистриран на: 03 Яну 2007
Мнения: 6366

Мнение Отговорете с цитат
Честно казано не знам откъде е дошъл трака. Ама ходи и провери, лесна работа Very Happy Таман ще разкажеш после ...

_________________
Бутам след осмата бира Very Happy
Пон Ное 28, 2011 2:09 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
Ристо Туристо



Регистриран на: 02 Окт 2008
Мнения: 4314
Местожителство: на 950 м.н.в.

Мнение Отговорете с цитат
Цитат:
Имам един въпрос за едно разминаване между хартиената карта на *Домино* и BGMountajns . Става дума за това от коя страна(север или юг) минава лятната червена маркировка край връх Конярника в Рила. При Домино е от северната му страна, а при GPS картата от южната. Кое е вярното или има две такива маркировки?

От южната, както е показано в BGMountains. Категорично. И там пътечката е перфе за колело.
По тази пътека съм минавал 2 пъти и имам липсващата част, така че да се допълни до прекъснатото място югозападно от Ашикларски връх.
Тракът е изпратен на къртосъставителите отдавна, но не е излязла нова версия на картата от тогава.
Връзка към следата за сваляне.
Croc

_________________
Енциклопедия за ЕКИПИРОВКАТА за туризъм.
Палатки *** Туристически обувки
Пон Ное 28, 2011 9:07 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
dido



Регистриран на: 03 Яну 2007
Мнения: 6366

Мнение Отговорете с цитат
Мерси Ристе, ще я сложим. Тия дни почваме да подготвяме новата версия Very Happy Croc

Тази пътека я имаме според логовете от 6 януари 2010. Емо я е сложил, вероятно от лични негови данни, или от www.bgmountains.org - огледай сайта.

Едит: Намерих източника на тая пътека. Иде от Димитър Златаров / 3 януари 2010 - тогава е качил трак в сайта - http://bgmountains.org/bg/tracks?task=view.download&cid=245 . Говорих с него сутринта, пътеката я има.

_________________
Бутам след осмата бира Very Happy
Пон Ное 28, 2011 10:11 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
Ристо Туристо



Регистриран на: 02 Окт 2008
Мнения: 4314
Местожителство: на 950 м.н.в.

Мнение Отговорете с цитат
Цитат:
Мерси много и на двамата. Питам защото в зимния пътеводител на Аспарух Марковски е написано, че е от север на върха, а и Стражара беше писал един пътепис където са карали по пътеводителя, но и с гпс пък не беше споменал за някакви разминавания и малко се пообърках. Иначе след месец се надявам да мина от Мусала към Бистрица. Живот и здраве дет се вика.

Сега - предполагам си разбрал, че коментирам ЛЯТНАТА пътека, която в коментирания участък може да се ползва и зимно.
След местността Шамаците /малко след този участък една седловина/ пътеката поема по реброто към Черни връх, но после свива на изток и подсича. Е там вече си опичай акъла и карай по съветите на Аспарух.
Апропо - не съм преглеждал той какво е написал за около Черни връх, ама връо е много отровен - дори лятно. Верно е Черни. Rolling Eyes
Croc

_________________
Енциклопедия за ЕКИПИРОВКАТА за туризъм.
Палатки *** Туристически обувки
Пон Ное 28, 2011 6:50 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Ристо Туристо



Регистриран на: 02 Окт 2008
Мнения: 4314
Местожителство: на 950 м.н.в.

Мнение Отговорете с цитат
Цитат:
Ясно ми е че питам за лятната в частта малко преди Конярника. До седловината преди върха е по зимния пътеводител. Малко след върха пак по обяснения от пътеводителя се тръгва по пътека по която личи червена лентова маркировка, демек по лятната. Това място около Конярника ми остава неясно ....

В този участък и зиме и лете се доверявай на BgMountains.
Там е гора и пътеката е южно на оста Шамаците - в.Конярника.
Е тука малко летни снимки - https://picasaweb.google.com/104259410865875246606/16052010
А тази и точно от този участък:


_________________
Енциклопедия за ЕКИПИРОВКАТА за туризъм.
Палатки *** Туристически обувки
Пон Ное 28, 2011 7:43 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
dido



Регистриран на: 03 Яну 2007
Мнения: 6366

Мнение Отговорете с цитат
Дали точното му положение е на кота 2171 - божа работа, щото Малък Мечит е новоизмислено име, т.е. нетрадиционно. Не че е лошо да има нетрадиционни, новоизмислени имена, но както се оказва - тях всички ги местят по-лесно от пешки по шахматната дъска.
Аз лично оная купчина камъни в равното на кота 2171 връх не би я нарекъл.

Друг е въпроса, че в точка 2535 дето пише Малък Мечит - там връх няма - това е просто изкачване на билото.

Въобще камъните на връх Мечит имат 4 изразени коти. Първата - камениста - е 2537.5 но тя се намира на ЮИ край на квадратната табелка с надпис 17, не там дето Домино са дали 2535. Следващата кота е 2565.5 при надписа на домино 2568 - Голям Мечит. Останалите 2 са на ЮЗ, там дето Домино са написали 2545 и 2544, с височини съответно 2545 и 2543.5. Всички височини дето давам са от едромащабни топографски карти.

_________________
Бутам след осмата бира Very Happy
Нед Мар 11, 2012 3:00 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
mircho



Регистриран на: 05 Мар 2011
Мнения: 315

Мнение Отговорете с цитат
Има ли разлика м/у картите на Картография и тези на Домино и всъщност Картогарфия ЕООД не я ли затвориха? Гледам че по магазините има от тези карти но актуални ли са, за картите на Картография става въпрос?
Пет Мар 23, 2012 5:34 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
mircho



Регистриран на: 05 Мар 2011
Мнения: 315

Мнение Отговорете с цитат
В Пирин гледах че по коловете има азимута към следващия кол с маркировка и там компаса помага. По Рила съм се шлял само по маркировка и без никаква карта ама се залепех за някой турист Idea и по тях се ориентирах. С карта и компас се оправям в хубаво време но в мъгла няма да стане. Тук по Балкана освен маркировката към хижата и Ком-Емине друга маркировка няма.
Пет Мар 23, 2012 10:00 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
dido



Регистриран на: 03 Яну 2007
Мнения: 6366

Мнение Отговорете с цитат
Можеш да благодариш на Ристо за това Very Happy Croc

_________________
Бутам след осмата бира Very Happy
Нед Мар 25, 2012 11:06 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
Emil



Регистриран на: 27 Мар 2012
Мнения: 1073
Местожителство: Sofia

Мнение Отговорете с цитат
Не разчитай за правилни координати на Гугъл Земя. Не са верни.(А за Гугъл Скай да не говорим)
Единственото за което става е да си визуализираш до някаква степен даден регион, но не повече.
Открих го скоро, като се опитах да нанеса координатите на земетресението и затихващите трусове в Перник. Исках да видя дали се преместват на някъде. (за скай го бях открил отдавна, че си падам малко астроном) Very Happy
Оказа се че разликата е доста голяма и координатите не отговарят. Предполагам не отговоратя и други неща, като правилно отбелязани върхове и кой знае още какво.
Това е една любителска програма без претенции за 100% истинност. Very Happy
Съб Юни 09, 2012 8:44 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла ICQ Номер
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Литература, карти, GPS ресурси Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница 1, 2, 3, 4, 5, 6  Следваща
Страница 1 от 6

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov