ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
"Дишащо" облекло

 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Екипировка, необходими неща Предишната тема
Следващата тема
"Дишащо" облекло
Автор Съобщение
geagleiam



Регистриран на: 04 Юли 2011
Мнения: 216
Местожителство: С. Дагоново

Мнение "Дишащо" облекло Отговорете с цитат
Материите на облеклото се избират за обработка, изплитат и комбинират (от различни видове) според нуждите на конкретния купувач- някои искат облекло за студена среда, където няма да бъдат физически активни (например зимен риболов), други за гореща среда и т.н. Ако аз търся идеалната материя, която в следствие на продължителна и интензивна активност да има свойството най-добре да отвежда влагата от повърхността на кожата, каква е материята която трябва да избера? Четох, че Polartec е най-подходящата, но и така да е, материите имат различни видове обработка (изплитане) и според дебелината на плата, и сподед типа на плетката. Ако някой има познания ще бъда благодарен да ми отговори на въпроса какъв най-подходящ тип и марки облекло (термо бельо, блузи, клинове и т.н.) би използвал в комбинация, за да спомогне влагата от тялото при интензивна активност да бъде извеждана максимално бързо навън. Question
Пон Юли 04, 2011 3:25 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
joropc



Регистриран на: 25 Яну 2011
Мнения: 649

Мнение Re: "Дишащо" облекло Отговорете с цитат
geagleiam написа:
какъв най-подходящ тип и марки облекло (термо бельо, блузи, клинове и т.н.) би използвал в комбинация, за да спомогне влагата от тялото при интензивна активност да бъде извеждана максимално бързо навън. Question

Аз лично бих ти препоръчал мериносово бельо.Фирмите са ICEBREAKER( http://www.icebreaker.com/site/index.html ) и ORTOVOX( http://www.ortovox.com/merino-240 ).Не знам дали мериносовото бельо извежда влагата най-бързо от повърхността на кожата(вероятно не), но едно е сигурно-топли и запазва качествата си дори когато е мокро, а след няколкодневно използване са достатъчни няколко часа на въздух и е като ново.Всъщност, това си го пише и на него:"Не ме пери след всяка употреба".Както дрехите, така и чорапите с мериносова вълна, стават и за лятото и за зимата, в смисъл, качествени чорапи от мерино са далеч по-добро решение за лятото(за зимата да не говорим) от разни измислени надписи COOLMAX по масовите чорапи за планина(не говоря за всички марки).За качеството на такъв вид бельо споделям личен опит, защото досега каквото и друго да съм обличал, или съм се вмирисвал като скумрия Very Happy на втория ден, или съм се чуствал доста "изкуствено"/некомфортно, или и двете.
Проблемът на мериното е цената, но си струва,.....повярвай ми! Wink
Най-важното в случая е да се подбере точния грамаж на материята, т.е. да знаеш точно за какво ще я ползваш(топло, студено...)
Сега гледам, че вече в "Стената" предлагат и двете фирми:
http://www.stenata.com/obleklo/termo-belyo/pregled/page/3
...доскоро предлагаха само едната.Аз съм си купувал такова бельо само от чужбина.
Пон Юли 04, 2011 6:43 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
geagleiam



Регистриран на: 04 Юли 2011
Мнения: 216
Местожителство: С. Дагоново

Мнение Отговорете с цитат
Благодаря, joropc. Опитът учи най-добре, за това оценявам съвета ти. Качественото е винаги скъпо- естествено е, че колкото по-целенасочено са изработвани материалите толкова по-усложнена е изработката и неизбежно ще са по-скъпи.
Пон Юли 04, 2011 10:19 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Екипировка, необходими неща Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Страница 1 от 1

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov