ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Бюджетна раница Ташев, Ванго или Quechua?
Иди на страница 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Следваща
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Екипировка, необходими неща Предишната тема
Следващата тема
Бюджетна раница Ташев, Ванго или Quechua?
Автор Съобщение
radost78



Регистриран на: 14 Юли 2011
Мнения: 3

Мнение Бюджетна раница Ташев, Ванго или Quechua? Отговорете с цитат
Правих доста проучвания по темата, вкл. и този форум, но бих поискала съвет като начинаещ. Коя раница е по-добра? Vango Sherpa или Ташев Kentaurus? Много ще съм благодарна на няколко мнения (не е нужно да са дълги, ако нямате време Smile. Благодаря!

http://www.tashev.bg/shop/product_info.php?idarticles=17
http://www.tashev.bg/shop/product_info.php?idarticles=98
Чет Юли 14, 2011 12:42 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
radost78



Регистриран на: 14 Юли 2011
Мнения: 3

Мнение Отговорете с цитат
Благодаря много! И на мен това ми беше основната причина да се колебая.
Чет Юли 14, 2011 12:34 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
ferdi_mruvkata



Регистриран на: 27 Авг 2009
Мнения: 640

Мнение Отговорете с цитат
за какво ще ги ползваш тези раници ?

ако е за 2-3 дена преходчета - 60+10 е големичка
Чет Юли 14, 2011 2:31 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
radost78



Регистриран на: 14 Юли 2011
Мнения: 3

Мнение Отговорете с цитат
Ами за по-дълъг преход е -- месец. Мисля, че ще е добре.
Чет Юли 14, 2011 6:59 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
geagleiam



Регистриран на: 04 Юли 2011
Мнения: 216
Местожителство: С. Дагоново

Мнение Отговорете с цитат
Аз имам най-големия модел на Ташев и я нося с удоволствие от 2 години. Има 10 приспособления за пригаждане на формата й към телосложението на конкретната фигура. Отпреди от форумите знаех, че е здрава и трайна. Снабдена е с много екстри, които още откривам един по един. Ако тази на Ванго е от полиестер, Ташев определено е за предпочитане.
Сря Юли 20, 2011 12:03 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
ckaiyokar



Регистриран на: 09 Юли 2010
Мнения: 109

Мнение Отговорете с цитат
Много ме интересуват мнения за кентаврите на ташев. Ако някой има, моля нека сподели мнението си. Най-вече удобна ли раницата( въпреки че като дадеш толкова пари удобна -неудобна ще се правиш , че ти е удобна).Ей тук http://itilien.org/usefull/ , един човек на когото се възхищавам се изказва много негативно за ташевките.Бих искал да чуя мнения и на други хора , които плзват раници на ташев и конкретно за кентавър или съмит.Обмислям да си купя такава но още се колебая- за мен е сравнително скъпа , не съм сигурен дали ще е удобна , а вече не искам китайки.
Пет Юли 29, 2011 10:23 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Gamina



Регистриран на: 31 Авг 2007
Мнения: 2486

Мнение Отговорете с цитат
Аз имам опит само с Вихрен 40 на Ташев и мога да кажа, че по-неудобно нещо не е имало на гърба ми. Една проста мешка е по-безболезнена от това изчадие.
Пет Юли 29, 2011 11:11 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
geagleiam



Регистриран на: 04 Юли 2011
Мнения: 216
Местожителство: С. Дагоново

Мнение Отговорете с цитат
ckaiyokar написа:
Много ме интересуват мнения за кентаврите на ташев. Ако някой има, моля нека сподели мнението си. Най-вече удобна ли раницата( въпреки че като дадеш толкова пари удобна -неудобна ще се правиш , че ти е удобна).Ей тук http://itilien.org/usefull/ , един човек на когото се възхищавам се изказва много негативно за ташевките.Бих искал да чуя мнения и на други хора , които плзват раници на ташев и конкретно за кентавър или съмит.Обмислям да си купя такава но още се колебая- за мен е сравнително скъпа , не съм сигурен дали ще е удобна , а вече не искам китайки.

Аз искам, като за по-добра представа, да видиш и следните мнения относно Ташев: http://www.bulgarian-mountains.com/bg/forum/view_topic?topic_id=1779
Иначе, както казах, аз имам най-големия модел на Ташев и, въпреки че нямам Кентавър или Съмит, както гледам, различават се само по обема. Бях направил подробно проучване преди да я купя. От нея по-добри са марки като Вауде и Дойтер- при тях материята и мембраната са по-осъвременени и дишащият гръб по-ефективен; малко по-добре пригодени са за изкачвания на осемхилядници, но струват между 2 и 3 пъти по-скъпо.
Веднъж останах без фенерче на разстояние около 5 км от лагера, когато започна да се смрачава, а беше и облачно- нямаше да мога да открия обратния път- за това тичах до лагера преди да е настъпил мрак. В раницата си имах 4 кг багаж и не усетих никакво неудобство. С наличните у нея приспособления за нагласяване винаги съм чувствал раницата като част от тялото ми и не съм имал никакво неудобство.

_________________
http://wiki.bgmountains.org/%D0%9D%D0%B0%D1%87%D0%B0%D0%BB%D0%BD%D0%B0_%D1%81%D1%82%D1%80%D0%B0%D0%BD%D0%B8%D1%86%D0%B0
Съб Юли 30, 2011 5:33 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
kavarov



Регистриран на: 07 Авг 2011
Мнения: 2
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Здрасти,

Никога не съм ползвал раница Ванго, но имам палатка Ванго от 2-3 години и виждам качеството на Ташев и Ванго.

Имам вече 4 раници Ташев, като първата (80+15) си купих през 1999г. и в момента започвам да я приготвям за поредната ни едноседмична обиколка из планините. Не знам как да опиша предимствата й, но мога да заложа много неща, че за тези пари (за цената на раниците Ташев), просто няма по-добра раница. Както казаха и колегите по-горе, има и по-добри раници, но са поне 2-3 пъти по-скъпи.

Аз обожавам планините и ходя доста често. Ползвам само раници ташев (като първата вече ще се ползва за 12-та година) и нямат мърдане. Изключително здрави, много удобни и сигурни. Ако не живееш в планината или не изкачваш върхове над 4-5 000 м и не правиш преходи по над 10ч, смятам че Ташев е твоята раница.

А за сравнение с Ванго определно не може да става въпрос - според мен Ташев са мноооооого по-добри.

Успех!
Нед Авг 07, 2011 4:44 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
modjoa



Регистриран на: 23 Сеп 2009
Мнения: 101

Мнение Отговорете с цитат
Избери Ташев. От 7 години съм с Кентавър и мога да ти е препоръчам спокойно.

Препоръчвам ти директно от завода да си е вземеш. Така ще закупиш последния модел, а доставката е безплатна.
Нед Авг 07, 2011 5:13 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
mislesht



Регистриран на: 29 Ное 2006
Мнения: 3413
Местожителство: Пловдив

Мнение Отговорете с цитат
От 13-14 години имам Алпинист 60+10, а миналата година си купих Distance 40, да ми е максимално леко. Доволен съм и от двете.
Като си надвишиш "товароподемността" няма раница която да не те "утрепе". Wink

_________________
Две неща движат този свят - инатът и шубето.
Нед Авг 07, 2011 5:29 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла ICQ Номер
itilien



Регистриран на: 10 Юли 2007
Мнения: 84
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Да се изкажа и аз, понеже гледам ме споменавате.
Първо - аз може и да не съм специалист по раници, ама имам очи, рамене и гръб и мога да преценя достатъчно добре кога една раница е добра и кога не. Не знам дали има някакви конструктивни промени при новите модели на ташев, но поне при старите като моята 80+15 има няколко много сериозни кусура, които правят раницата проблемна.
Първият е възглавницата на гърба и кръстния колан. Изпълнени са от някакви меки материали и се огъват, а възглавницата не е изпъкнала въобще. Тези две неща водят до свличане на раницата надолу (както по-горе някой спомена) и съответно натоварване на раменете. Тоест най-основната част от раницата не работи както трябва да работи. Вторият кусур са презрамките - и те са от мек материал и с времето се сплескват и огъват и на практика тежестта не се разпределя върху цялата им ширина, а само върху ширината на регулиращите ремъци. Мисля, че тези два проблема са достатъчни, за да бяга всеки от подобни раници.
Някой по-горе каза, че съм бил претоварил раницата над възможностите и, и над моите възможности и спомена 30 кг. Не, в тая раница повече от 25 кила никога не съм слагал. И не смятам, че 25 кг са претоварване на 80 литрова раница. Но дори и 100 литрова да беше, конструкцията им е същата и нямаше да има разлика. А относно моите възможности - това, че съм тръгнал без подготовка с 25 кила на гърба не ми се вижда глупаво. Защото тренинга се постига за около месец-два, през които така или иначе не съм правил никакви кой знае какви преходи. Само че проблемите в раницата не бяха през първите месец два, а през цялото време, дори когато нямах никакви проблеми с тренинга.

Сега да направя и едно прясно сравнение. Преди десетина дни се върнах от Норвегия и там използвах раница Berghaus BioFlex 65+10. Още от началото беше натоварена с около 25 кг, а по някое време станаха дори към 30. Вярно е, че тоя път не съм правил дълги преходи, вървях с нея максимум по няколко километра, но усещането как стои подобно тегло на гърба ти е нещо коренно различно от ташев. Няма никакво свличане, няма да се опитвам постоянно да затягам и затягам кръстния колан с надеждата че ще спре да се свлича. Закачена веднъж заспива. Теглото се разпределя много равномерно, въпреки че сума неща висяха отвън - палатката, статив, въдица, допълнителен страниче джоб.
Моя дойтер 60+10 също е страшно удобен и разпределя добре килограмите. То просто като видиш как са изпълнени гърбовете, коланите и презрамките на тия раници ти става ясно кое е добро и кое не.

Но всеки си избира сам де, аз просто споделям собствения си опит, който не е от едночасова разходка в парка. Според мен ташев имат едно единствено предимство - евтини са, айде да кажем и че са здрави. Ако това е най-важното при избора добре. Ама ако търсиш и удобство, бягай от евтините раници.

Ето и думите на един планински водач за ташев: "Ами ташев ползвахме едно време, като нямаше друго"
Вто Авг 09, 2011 8:46 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
igurbev



Регистриран на: 23 Авг 2008
Мнения: 2406
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Незнам дали ви е направило впечатление, но литражите на Ташев доста фрапиращо не отговарят.
Вто Авг 09, 2011 10:03 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя
joropc



Регистриран на: 25 Яну 2011
Мнения: 649

Мнение Отговорете с цитат
igurbev написа:
Незнам дали ви е направило впечатление, но литражите на Ташев доста фрапиращо не отговарят.

Ооооо да, 45 литрова раница на Ташев, е около 38-40 литра на Дойтер(примерно).При големите литражи разликите са фрапиращи...
Вто Авг 09, 2011 10:16 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
igurbev



Регистриран на: 23 Авг 2008
Мнения: 2406
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Ми те сипвали, сипвали с мярката, пък то изтичало, изтичало ... Laughing
Вто Авг 09, 2011 10:41 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Екипировка, необходими неща Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Следваща
Страница 1 от 8

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov