ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Съвет за Маршрут в Рила
Иди на страница 1, 2  Следваща
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Рила Предишната тема
Следващата тема
Съвет за Маршрут в Рила
Автор Съобщение
nnbs



Регистриран на: 20 Юли 2010
Мнения: 51

Мнение Съвет за Маршрут в Рила Отговорете с цитат
Сигурно си казвате - още един досадник, който го мързи да чете. Не че ме мързи просто района ми е страшно непознат, всички хижи и заслони вече ги знам като имена и толкова. Имаме само още 3-4 дни за избор на нов маршрут и сме доникъде.
Първоначалния замисъл беше Рислките езера до Мальовица и х. Ив. Вазов. Никога не съм бил на езерата и исках да ги видя преди да се пренаселят, но май вече е късно. От много мислене Рилските езера ми станаха скучни още преди да съм ги посетил а желанието да качим Мусала надделя. Какви са вариантите за маршрут свързан с Мусала (начална или крайна няма значение стига да се върже по някакъв начин). Ще се тръгва от морето с кола. Ако изберем Мусала за начало има ли интересен вариант без да се слиза много? Притеснявам, се че ако маршрута е свързан изцяло с Мусала и направим прехода до някоя от съседните хижи ще пропуснем много. До Мусала и обратно се взима за десетина часа и не е проблем да се върнем до колата а от там някъде по-интересно. Дори съм склонен да се пропусне Мусала ако излезе по-добър маршрут. Искам да видя максимума от Рила за този престой, да се нагледам на живописни гледки, направо да преливам Very Happy Ходенето не ме плаши, другите също. Кой знае кога ще имам шанса пак да отида а и много искам да ми хареса за да се включвам в разни случайни групи, които се организират по форумите.
Нед Юли 25, 2010 1:58 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
nnbs



Регистриран на: 20 Юли 2010
Мнения: 51

Мнение Отговорете с цитат
Мислех си, че съм писал в заглавието за колко дни става въпрос но явно съм пропуснал. Дните са 4 до 5 максимум.
Рилския не ме дърпа като дестинация а и часовете бъхтене нагоре/надолу ще са загуба на време без да видиш нищо интересно. Ако избираме тази посока вероятно ще е през Паничище, до някъде с лифта и после Вазов и Мальовица. По-добре ще е да се движим по високото.
Мисля, че вариантите пред нас са:
Вариант 1: Начало Боровец качване до Мусала и преход до съседни хижи (тук идва въпроса кои и дали си струва).
Вариант 2: Изцяло нов 4-5 дневен маршрут при който Мусала отпада тъй като губим цял ден.

Третия вариант е да си останем на първия маршрут с Рилските езера.
Хижа Рилски езера е пълна доста напред и отпада при всички положения.

Ясно ми е, че няма да видим всичко от Рила за 4-5 дни, за тази цел и 40 дни няма да са достатъчни, но нищо не пречи да пробваме да извлечем максимума защото следващия път не се знае кога ще е и дали ще го има Smile
Нед Юли 25, 2010 12:28 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
nnbs



Регистриран на: 20 Юли 2010
Мнения: 51

Мнение Отговорете с цитат
Сам си пиша но с надеждата някой да помогне.
Времето напредва и все повече се обърквам. Стигнах до 2 варианта и ви моля за корекции, допълнения и съвети кой е по-добре да изберем.
Вариант 1 От Мусала към Мальовица
Ден 1 пристигане в Боровец рано сутринта. Качване на Мусала и Преход от леденото Езеро до х. Грънчар. Нощувка в хижа Грънчар.
Ден 2 Грънчар - Рибни Езера - Страшното Езеро - Хижа Мальовица
Ден 2 може ли да се мине без много напъване?
Чета много лоши коментари за хижа Мальовица но май-друг вариант няма. Връщането е проблем, има ли възможност за минаване по друг маршрут до Боровец?

Вариант 2:
Боровец - Заврачица - Грънчар - Мусала
Според това, което чета този вариант е по-добрия за качване на Мусала но е двудневен а ние гоним 4. Как може да се удължи, нещо от рода Заврачица - Белмекен???
Пон Юли 26, 2010 2:12 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Ристо Туристо



Регистриран на: 02 Окт 2008
Мнения: 4314
Местожителство: на 950 м.н.в.

Мнение Отговорете с цитат
nnbs написа:
......

Най-обзорния популярен маршрут е Боровец - ЦПШ Мальовица /или х. Мечит, Говедарци/ в зависимост от темпото/времето.
1 ден : Боровец /КВЛ-Ястребец/ - з.Ледено езеро - в.Мусала - х.Грънчар;
2 ден : х.Грънчар - х.Рибни езера;
3 ден : х.Рибни езера - з.Кобилино бранище - з.Страшното езеро;
4 ден : з.Страшното езеро - Йончево езеро/х. Мальовица - ЦПШ Мальовица.

3-ти ден имате опция ако сте уморени да спите на з. Кобилино бранище и да тръгнете последния ден към в.Мечит и през х.Мечит да слезете в с.Говедарци. Или 3-ти ден директно към х.Мечит.

За 1 ден си е множко х.Грънчар - х.Мальовица.

За времето преход между различните хижи/заслони можеш да намериш информация тук.

_________________
Енциклопедия за ЕКИПИРОВКАТА за туризъм.
Палатки *** Туристически обувки
Пон Юли 26, 2010 9:15 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
nnbs



Регистриран на: 20 Юли 2010
Мнения: 51

Мнение Отговорете с цитат
Мисля че няма да се получи с този маршрут, дори да ги смъкнем на 3 дни в едната посока, с връщането ще станат 6 (все пак колата е на Боровец).

А какво мислиш за другия маршрут Боровец - Заврачица - Белмекен със спане в Заврачица, Белмекен и Грънчар. Става ли така? Не можах да намеря точно такъв маршрут.
Притеснява ме прехода до Грънчар след нощувката в Белмекен, не идва ли много дълго.
Пон Юли 26, 2010 12:13 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Ристо Туристо



Регистриран на: 02 Окт 2008
Мнения: 4314
Местожителство: на 950 м.н.в.

Мнение Отговорете с цитат
nnbs написа:
Мисля че няма да се получи с този маршрут, дори да ги смъкнем на 3 дни в едната посока, с връщането ще станат 6 (все пак колата е на Боровец).

А какво мислиш за другия маршрут Боровец - Заврачица - Белмекен със спане в Заврачица, Белмекен и Грънчар. Става ли така? Не можах да намеря точно такъв маршрут.
Притеснява ме прехода до Грънчар след нощувката в Белмекен, не идва ли много дълго.

Белмекен не го включвайте в плановете. На язовира трудно се намират места за спане, а до х.Белмекен е доста. Маршрута става, но за по-тренирани в ходенето, с връщане към х.Грънчар през м.Нехтеница по подсичащия път, обслужващ водохващанията. Ама е бая маане.

1. Боровец - х.Чакър Войвода - х.Марица - х.Заврачица;
2. х.Заврачица - в.Манчо - в.Овчарец - х.Грънчар;
3. х.Грънчар - в.Овчарец - Близнаците - в.Мусала - з.Ледено езеро /или х.Мусала/;
4. з.Ледено езеро /или х.Мусала/ - под в.Дено - Сладката вода - х.Чакър войвода/или директно към Ситняково - Боровец.
или наобратно Wink

Като втория ден ако сте уморени от първия можете от х.Заврачица да продължите по Кайзеровия път през седловината до Янчов чал директно за х.Грънчар - пътеката подсича И склон на в.Песоклива вапа. Тамън ще спестите сили за ден 3, който е тежичък.
Не е лошо като изберете маршрут да ударите по един телефон на хижарите - сега е сезон - резервацийка нещо.

п.п. ако сте с 2 и повече коли можете да си направите съпорт и да направите Боровец - Мальовица без връщане пеша. Wink
Стоварвате всички от групата и 2-ма с две коли отивате до Мальовица и оставяте едната кола там. С другата се връщате до Боровец. Става и с 3 и повече.

_________________
Енциклопедия за ЕКИПИРОВКАТА за туризъм.
Палатки *** Туристически обувки
Пон Юли 26, 2010 12:39 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
nnbs



Регистриран на: 20 Юли 2010
Мнения: 51

Мнение Отговорете с цитат
Много благодаря! Добре изглежда, това сега се явява спасителния маршрут, остана и другите да се съгласят. Само се чудя не са ли малко кратки преходите? Примерно ден 3, който ти определяш за тежък от прочетеното разбирам, че се взима само за 4 часа.

Иначе за Мальовица предложението е супер само дето сме с една кола. Много ми се искаше да завием в тази посока, изглежда ми доста по-интересно а и предния ти маршрут също много ми допадна. Другия вариант е да оставим колата някъде край Мальовица и да търсим транспорт за Боровец но ми звучи много нереалистично.
Примерно ако сме сутринта на ЦПШ Мальовица и хванем маршрутка за Самоков (прочетох че има такава към 9ч) и от Самоков предполагам има редовен транспорт до Боровец.
На Мальовица дали ще има къде да се остави колата за 4 дни?
Пон Юли 26, 2010 5:55 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
andimit



Регистриран на: 19 Юни 2007
Мнения: 284
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Здравей!
Защо не пообиколиш района на Мальовица и Седемте езера- според мен най- красивата и алпийска част на Рила, а също и задължително първенеца на Балканите!
- 1 ден - оставяш колата на ЦПШ"Мальовица" и през връх Мальовица, на запад по билото/ в дясно ще ти е Урдиния циркус- най- крацивия!/може да се спи на х. Иван Вазов- правих го миналия октомври за около 6 ч.
- 2 ден- към Седемте езера, като ще ги минеш отгоре на долу- също незабравимо и през х. Седемте езера, надолу към х. Вада и после малко нагоре до ЦПШ/ колатаSmile/- там може да се и спи в хотела.
- 3 ден с колата до Боровец и задължително връх Мусала/ може да ползвате и лифта/ и спите на х. Заврачица.
- 4 ден през х. Марица, двореца Саръ гьол, х. Чакър воевода и Ситняково обратно в Боровец
Успех!
Пон Юли 26, 2010 8:43 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
nnbs



Регистриран на: 20 Юли 2010
Мнения: 51

Мнение Отговорете с цитат
Благодаря и за този вариант, той е доста близко до първия маршрут, който мислехме да правим - езерата/Мальовица/Вазов + Мусала с някои добри допълнения от твоя страна за да се уплътни добре.
Струва ми се обаче, че доста се разпокъсва времето и също така ми идват малко в повечко пренаселените местности. Иска ми се през тези дни да избягаме от хората и простотията, а на езерата ще се нагледаме и на двете в изобилие, после пак нагоре/надолу - хора...хора Smile
Перфектно ми се струва за този момент да направим прехода Мусала - Мальовица стига да се получи това с колата.
Вто Юли 27, 2010 12:55 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
pif



Регистриран на: 09 Авг 2011
Мнения: 74
Местожителство: Sofia

Мнение Отговорете с цитат
Здравейте!
За да не отварям нова тема, ще използвам тази.
Ще ви направя описание на един маршрут в района на 7-те езера.



Идеята ми е да стигна с лек автомобил до хижа „Вада”. От там пеш, преминавайки през точки 2, 3, 4, 5, 6 и 7 до Езерния връх - 8.
На връщане не ми се повтаря абсолютно същия маршрут. От точка 7 до точка 5 нямам избор, но след това ми се ще да мина по синята маркировка от 5 към 2.
Въпросът ми е, дали този преход е реално изпълним за 1 ден (8 часа). Участъкът между точки 5 и 2 маркиран ли е? Растителността в червената елипса клек ли е и как е за ходене? В какво състояние е пътя до хижа „Вада”?
Приемам и други варианти за еднодневни маршрути в Рила без ползване на лифтове.
Благодаря предварително!
Вто Авг 16, 2011 4:59 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Antoon



Регистриран на: 25 Сеп 2007
Мнения: 425

Мнение Отговорете с цитат
Дали е изпълним маршрутът зависи от ходещите. При добра физическа кондиция - да, но ходенето е стабилно.
Ако държиш да тръгнеш от Вада (последните 2 години не съм ходил с кола, ама пътят до там беше на ями, минаваше се все пак), аз бих се качил по синята маркировка (точки 2 до 5), пътеката е идеално просечена и не можеш да се изгубиш, но й викат Душевадника... След това покрай езерата през Езерния връх бих се качил до Раздела и от там бих слязъл наляво по Зелени рид (другата синя маркировка). Така ще видиш минимум още 5-6 езера - тези от Урдиния циркус в дясно и Чанаците в ляво. Краят на пътеката е близо до х. Вада.
Другият вариант с кола и без лифт е да стигнеш до Зелени преслап (Горна земя). Това е по пътя за лифта (т.е. от Сапарева баня), на 1,3км. преди х.Пионерска има къса отбивка вдясно до Зелени преслап. От там тръгваш по маркировката до х. Скакавица и след това излизаш направо на езерото Бъбрека, качваш се до Езерния връх и след това слизаш обратно през езерата, х. Седем езера, х. Рилски езера и оттам по няколкото маркирани варианта се връщаш до Зелени преслап.
Има и по-интересни варианти, ама те са след като минеш по гореописаните. Имай пред вид, че в момента на езерата е страшна навалица, независимо по кой маршрут и в кой ден. Иди по-добре след 15 септември при хубаво време и възможност.
Вто Авг 16, 2011 6:06 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Ристо Туристо



Регистриран на: 02 Окт 2008
Мнения: 4314
Местожителство: на 950 м.н.в.

Мнение Отговорете с цитат
pif написа:
...
Въпросът ми е, дали този преход е реално изпълним за 1 ден (8 часа). Участъкът между точки 5 и 2 маркиран ли е? Растителността в червената елипса клек ли е и как е за ходене? В какво състояние е пътя до хижа „Вада”?
Приемам и други варианти за еднодневни маршрути в Рила без ползване на лифтове.
Благодаря предварително!

Здрасти.
Изпълним е за 8 часа - зависи от кондицията на групата. Участъкът м/у точки 5 и 2 е маркиран със синя маркировка. Въпроса е да хванеш отбивката за тази пътека, че там не е добре обозначено. Дръж близо до западния бряг на Долното езеро и няма да я изпуснеш пътеката. Тя е добре известната след местните по "Душевадника" Smile Ама това се отнася на качване.
Растителността в червената елипса е клек, но пътеката е много добре просечена. Рядко има надвесен някой дълъг клеков клон.
Пътя до х.Вада... - за джип и ГоУф става Very Happy
ЦПШ Мальовица - х.Мальовица - з.Страшно езеро - Поповокапски превал - Йончево езеро - ЦПШ Мальовица. Като по твоя преценка от Страшното езеро можеш да се спуснеш директно по синьо маркирана пътека за Йончево езеро - ЦПШ Мальовица.
Croc

_________________
Енциклопедия за ЕКИПИРОВКАТА за туризъм.
Палатки *** Туристически обувки
Вто Авг 16, 2011 6:12 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vaskoo



Регистриран на: 21 Апр 2007
Мнения: 1392
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Айде и аз да опиша - колата в Самоков (Ристе ще каже сигурен паркинг) или на Боровец, после лифта до Ястребец, Мусала, нощувка на Грънчар, после по билото до Рибни езера през Синьото езеро, на третият ден е най-дългото ходене - Рибни езера-Кобилино бранище-хижа Мечит
На хижа Мечит има наваксване на бирените и хранителни запаси, както и на хигиенните, после в Говедарци, оттам автобусът до Самоков е на час, час и половина
Приятно ходене

_________________
Приятелят е човек, който те познава отлично ... и въпреки това те обича
Вто Авг 16, 2011 9:39 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
pif



Регистриран на: 09 Авг 2011
Мнения: 74
Местожителство: Sofia

Мнение Отговорете с цитат
Благодаря ви за бързата информация!
Май ще се спра на алтернативния маршрут на risto_turisto.
Сря Авг 17, 2011 1:23 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Hogwarts



Регистриран на: 02 Апр 2011
Мнения: 39
Местожителство: Стара Загора

Мнение Отговорете с цитат
Здравейте Smile
Реших тук да пиша, да не правя нова тема Smile
Искаме да измислим един маршрут за 3 дни, ако може да минем Мусала и Рилските езера (с опция Мальовица, ако е възможно). Най-трудният детайл от цялата работа е, че сме с обществен транспорт - влак, автобусчета и т.н. Ако имате някакви идеи, казвайте, че до сега нищо не можем да измислим. Мерси предварително Smile

_________________
"Опознай родината, за да я обикнеш!"
Чет Ное 24, 2011 1:45 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Рила Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница 1, 2  Следваща
Страница 1 от 2

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov