ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Разходка из Василашкия циркус, после към Момина кула.

 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Пирин Предишната тема
Следващата тема
Разходка из Василашкия циркус, после към Момина кула.
Автор Съобщение
dido



Регистриран на: 03 Яну 2007
Мнения: 6364

Мнение Разходка из Василашкия циркус, после към Момина кула. Отговорете с цитат
На 10-и Май реших да се помотая из Василашкия циркус с преспиване. На другия ден планирах да мина през Тодорка към Бъндеришките езера и оттам до хижа Вихрен.

Тръгнах от Тодорова орница. Малко преди Караманица срещнах турист - Банскалия. Слизаше надолу, излязал да се помотае из района. Спряхме се малко на раздумка. Разправя ми една история за заслона на Караманица. Частен бил, собственост на негов съгражданин, доста възрастен вече човек. От доста време насам го държи отворен, ремонтира го често - за туристите - да има къде да се подслонят ако се наложи. Навремето даже направил малък модел на тепавица, който монтирал на поточето до заслона. Чукчетата тупали върху консервена кутия, чувало се от далече. Някакъв много интересен механизъм бил, ама го разтурили неизвестни хора преди време...

Заслончето в местността Караманица - малко след моста за Юлен.


Обстановката вътре - легла, печка.


Нагоре от Главите се появи сняг из по-усойните места, за капак заваля слаб напоителен дъждец. Стигнах по някое време късно следобедно до хижа Демяница, обелих със зор няколко приказки с хижаря Гошо и поех нагоре по пътеката. Малко преди разклона за Тевно езеро нахлузих снегоходките и с тях за нула време се качих до Василаки. В тоя момент небето беше ниско, мъгли тук-там, ръсеше обилна суграшица. За мое неудоволстие горе имаше значително повече сняг отколкото миналата година. Езерото беше поразмразено, ама леко, нямаше открит треволяк за палатка.

Видя се то, че не е като хората времето за ходене. Хапнах един-два сандвича размишлявайки, щракнах една-две снимки да не е без хич и се обадих на Speedy. Уговорихме среща вечерта в Гоце Делчев и разходка из неговия район за неделята. Василашкото ходене го оставих за след 2-3 седмици, като се махне снега. Тазгодишния Май започна хладен и имаше около 70 см тежък сняг горе. Миналата година беше друго - жегата в началото на май месец изяде рано-рано малкото навалял сняг.

Няколко снимки при Долното Василашко езеро:







На слизане щракнах няколко снимки към Газей от една скала при Жабешката поляна, към 20:30 бях при колата, към 22:00 бях у Speedy. Хубаво вино прави човека, да ви кажа под секрет Very Happy

Газейския циркус


В неделя със Speedy, съседа му Наско Панчелиев и Катето направихме една разходка до Момина кула - останки от стара крепост на една висока скала при слива на реките Каменица и Места. Оттам хванахме към Осеново и скалните образувания Сватбата. Изключително интересни са, за съжаление там ни напъна лек дъждец та трябваше да спешим нещата и да се прибираме.

Останките от зид при Момина клисура - Момина кула.




Пътят покрай река Места


Туристи Smile :


Момина кула оново


Един портрет на Катето


И накрая - скалните образувания Сватбата край Осеново:


По-здрави Very Happy


Последната промяна е направена от dido на Вто Юни 24, 2008 2:33 pm; мнението е било променяно общо 1 път
Пон Май 26, 2008 12:12 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
Speedy



Регистриран на: 29 Ное 2006
Мнения: 2551
Местожителство: Неврокопъ

Мнение Отговорете с цитат
Айде и от мен няколко фотки послучай мероприятието.

Планирахме отдавна едно ходене до Момина кула с Наско Панчелиев, та Дидо уцели момента, а ние пък се повозихме с неговото возило по това живописно шосе.


Крепостта я снимахме отвсякъде, но ето едно кадро по-различно от това на Дидо. Малко е тъмна, ама...Smile


Скалата на която се намира крепостта.


На скалите нямахме късмет с времето, но все пак се видя за какво иде реч.


Мястото си го бива. Аз затова поне 2 пъти годишно ходя натам де.


В НРБ-то има и други места, където има подобни неща, но това ми е на сгодно място дето се вика.


_________________
Пирин - географски и етимологичен речник
Пирин - пътеводител
Пон Май 26, 2008 2:56 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла ICQ Номер
dobrudjan4e



Регистриран на: 24 Авг 2007
Мнения: 365
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Виното като на Гущеров ли е ? Laughing
Скалите са интресни и въпреки лошото време, снимките са добри.

_________________
Който пие бира не умира!
Пон Май 26, 2008 10:57 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
dido



Регистриран на: 03 Яну 2007
Мнения: 6364

Мнение Отговорете с цитат
Абе ... по-добро е Very Happy
Пон Май 26, 2008 11:49 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
Malama



Регистриран на: 03 Окт 2007
Мнения: 173
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Брех колко съм изостанала! Това заслонче не съм го виждала! Лятото имам да наваксвам бая из Пирин. Smile
_________________________________________________________________________________________

"Планирахме отдавна едно ходене до Момина кула с Наско Панчелиев"...
По едно време беше споменал нещо за една, дори за две книги. Какво става с тая работа, че аз събирам такива книги? Smile
Сря Май 28, 2008 12:43 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
Speedy



Регистриран на: 29 Ное 2006
Мнения: 2551
Местожителство: Неврокопъ

Мнение Отговорете с цитат
Предстои на излезе второ преработено и допълнено издание на пътеводителя на Славянка (Алиботушъ) от Наско Панчелиев. Книжката е готова, но кога ще излезе решават издателите.

_________________
Пирин - географски и етимологичен речник
Пирин - пътеводител
Сря Май 28, 2008 9:49 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла ICQ Номер
Kat



Регистриран на: 08 Юли 2007
Мнения: 872

Мнение Отговорете с цитат
Very Happy
айде и от мен малко снимки..

На Момина кула няма много какво да се снима, много се повтарят, но все пак ето нещо различно:




И малко снимчици от Дормановите скали:





Малко по-обширен изглед, отсреща Пирин се ские в мъгли:





Нед Юни 01, 2008 11:37 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение ICQ Номер
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Пирин Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Страница 1 от 1

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov