ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Поход на Витоша

 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Витоша Предишната тема
Следващата тема
Поход на Витоша
Автор Съобщение
жоро



Регистриран на: 23 Май 2011
Мнения: 1
Местожителство: София

Мнение Поход на Витоша Отговорете с цитат
Здравейте Планинари,някои може ли да ми каже от форума организирате ли по-дълги походи на Витоша.
Пон Май 30, 2011 4:45 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
andimit



Регистриран на: 19 Юни 2007
Мнения: 284
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Какво разбираш по- дълги?
То Витоша си е еднодневна софийска планина- като по- дълъг ти препоръчвам от Железница/ авт. 98/ и нагоре през Черни връх, Платото, Ушите, Златните мостове и Княжево- почти правиш диагонал изток- запад.
Успех!
П.П. Аз почти всяка седмица ходя нагоре.
Пон Май 30, 2011 11:57 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
minas_tirit



Регистриран на: 16 Сеп 2009
Мнения: 22

Мнение Отговорете с цитат
Много хубав преход е също качване от с. Кладница през вр. Селимица до Черни връх. От там разходка по билцето от вр.Скопарника до вр. Ярловски купен и надолу към Железница през Синята стрела! При хубаво време гледките са страхотни, а и завършването с бира на кръчмата в Железница е класика! Wink
Пет Авг 05, 2011 1:42 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
lyra



Регистриран на: 19 Юли 2010
Мнения: 11

Мнение Отговорете с цитат
minas_tirit написа:
Много хубав преход е също качване от с. Кладница през вр. Селимица до Черни връх. От там разходка по билцето от вр.Скопарника до вр. Ярловски купен и надолу към Железница през Синята стрела! При хубаво време гледките са страхотни, а и завършването с бира на кръчмата в Железница е класика! Wink

Може ли горе-долу да напишеш разстоянията между различните точки от маршрута? И как стигнахте до Кладница? И гледам по картата, че няма маркировка, как са пътеките? Има ли опасност от изгубване, обрасли ли са толкова, че да се губят самите пътеки... Гледам от Черни връх има зимна маркировка чак до село Железница и се минава през хижа Купена. Как е пътят там? Благодаря предварително Smile
Съб Сеп 17, 2011 10:13 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
mmmda



Регистриран на: 31 Мар 2010
Мнения: 14

Мнение Отговорете с цитат
Кладница - Черни Връх има отлична маркировка. За Ярловски Купен хващаш маркираната пътека(червена) за Ярлово, а иначе от самия връх ясно се вижда пътеката за към Синята Стрела през връх Шаро, съответно се отбиваш от маркираната пътека. Няма особена опасност да се загубиш само прегледай маршрута предварително на карта Smile
Нед Сеп 18, 2011 5:59 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
lyra



Регистриран на: 19 Юли 2010
Мнения: 11

Мнение Отговорете с цитат
Явно гледам стара карта, защото между Кладница и Черни връх не е отбелязана маркировка. Предполагам е само една, но да питам с какъв цвят е? Отбивката повече ме притеснява, но ще гледам да не я пропуснем. А като времетраене как стоят нещата горе-долу?
Пон Сеп 19, 2011 1:58 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
minas_tirit



Регистриран на: 16 Сеп 2009
Мнения: 22

Мнение Отговорете с цитат
До колкото си спомням маркировката е червена и то доста добра, и обновена от Бичи Very Happy ! Но за време ще те излъжа! Аз съм си блейка и като вървя не обръщам внимание на точното време. Помня, че Кладница - Черни връх го взехме за 4 часа. На Черни връх заредихме с малко хапване и чайче, и поехме към Скопарника - Ярловски купен - Синята стрела - Железница. Тук вече ми се губи точно колко време сме вървяли, а имаше и помотване все пак, но мисля, че беше около 4 - 4.30 часа. Нека се включи някой с по-точна памет от моята! Rolling Eyes
А, иначе до Кладница стигнахме с една маршрутка, която тръгва от Министерство на Земеделието мисля че в 8ч., но убий ме не помня кой номер беше! Oops

ПП Сори за късния и не до-там изчерпателен отговор! Wink
Сря Окт 26, 2011 2:46 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Gamina



Регистриран на: 31 Авг 2007
Мнения: 2486

Мнение Отговорете с цитат
Ако ще е от помощ - малко снимки (вдясно в инфото има часове - full details page се цъка) от Кладница - Черни връх. После слизането към Железница не е документирано, че паднаха батериите:
https://picasaweb.google.com/100661455321828014084/22092010#
За малко под три часа съм го взела от Кладница до Черни връх, но до Селимица бях сама и гонех дружината.

Маршрутката от Министерство на земеделието май беше в 9 Rolling Eyes

пък тоя Бичи с тая мечка в какъв филм ме вкара тогава Laughing
Сря Окт 26, 2011 2:57 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
termon



Регистриран на: 21 Окт 2011
Мнения: 3

Мнение Отговорете с цитат
От Кладница до Черни връх ще ти дам ориентировъчни времена за да си направиш сметка.
За Кладница взимаш маршрутката от мин на земеделието, препоръчвам ти да го направиш много рано особено в събота, защото тогава Софиянци се изнасят и има доста трафик и ще закъснееш. Слизаш на последната спирка в Кладница.
Пътя е ориентировъчно около 45 мин
От там хващаш нагоре по пътя до х. Селимица. Ориентировъчно 30 мин
От там зад един хотел, който е в строеж от 100 години ще видиш табела за върха. Или следваш пътеката с червена маркировка или вървиш по пътя. Просто пътеката върви на пряко а пътя криволичи. Целта ти е почивен дом Танчовица. Почивен дом е гръмка дума за отдавна изоставен детски лагер. Пътя от Селимица до Танчовица е около 15-20 мин. Там вече имаш избор. Летния път започва от там и е означен с табела за върха която сочи гората. Този път ти го препоръчвам лятото, защото е сенчест, но е стръмен и ако е хлъзгаво може бързо да се озовеш в началната позиция. Пътя е перфектно маркиран и трябва да имаш сериозен зрителен проблем за да се объркаш. Ако искаш да минеш по зимния път трябва на Танчовица да продължиш по черния път. Целта ти е един воден резервоар откъдето пътеката се разделя. Едната, наляво е към върха, а другата към Чуйпетльово. Казвам го защото и двете са означени с колци та да не вземеш да дръпнеш в грешната посока. Зимния и летния път се събират доста нагоре. Имай предвид, че южния склон е доста по стръмен от северния и изкачването е жестоко, но пък гледките са фантастични. От х. Танчовица до върха са около 4-5 часа. Времената, които давам са ориентировъчни. Едни хора ходят бързо други бавно. Като сумираш времената и се получава че ако тръгнеш в 8 от София то на върха ще си около 15 часа и то ако ходиш прилично бързо. Този път е непознат за много хора и съм виждал уникални парадокси. Една година май месец се спусках от Върха към Селимица. На върха имаше сняг над метър въпреки, че температурите бяха над 20 градуса и беше ужасно трудно за ходене. Затъвах непрекъснато до над кръста. Както и да е успях да се спусна и някъде на час преди Селимица беше вече около 16 часа, срещнах едно младо семейство с малко дете, което мъжа носеше на "конче". Всички бяха по фланелки, къси гащи и маратонки и бавно пъпелха нагоре. Като ме видяха ме попитаха още малко ли остава до върха. Като им казах, че с това темпо ще са горе някъде за "лека нощ деца" и жената изпадна в истерия а мъжа нещо май не ми повярва и продължи твърдоглаво нагоре въпреки, че го предупредих за снега. Не знам какво се случи с тия хора. Още веднъж предвиди си време и приятно изкарване.
Сря Окт 26, 2011 11:23 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Gamina



Регистриран на: 31 Авг 2007
Мнения: 2486

Мнение Отговорете с цитат
Ъм, пътеката по която аз вървях изобщо не мина покрай х. Селимица. И определено е доста по-пряка от тази която даваш - никакви станции, никакви хотели. Върви заедно с тази за Чуйпетльово и в един момент се разделят.
Чет Окт 27, 2011 12:01 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
Antoon



Регистриран на: 25 Сеп 2007
Мнения: 425

Мнение Отговорете с цитат
Вариантът на Gamina е по-прекият и маркиран самоделно от Бичи. Вариантът на termon е официалният. Двете пътеки се събират малко преди платото, ако не ме лъже паметта.
Чет Окт 27, 2011 11:47 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
termon



Регистриран на: 21 Окт 2011
Мнения: 3

Мнение Отговорете с цитат
Да, може и по пряката пътека. Тогава се върви по зимния път.
Чет Окт 27, 2011 10:09 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Витоша Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Страница 1 от 1

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov