ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Избор на обувки според терена и времето на използване
Иди на страница 1, 2, 3 ... 15, 16, 17  Следваща
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Екипировка, необходими неща Предишната тема
Следващата тема
Избор на обувки според терена и времето на използване
Автор Съобщение
geagleiam



Регистриран на: 04 Юли 2011
Мнения: 216
Местожителство: С. Дагоново

Мнение Избор на обувки според терена и времето на използване Отговорете с цитат
Искам, споделяйки опита си, да си помогнем в избора на качествени обувки според конкретната среда.

Подхвърлям най-често използваните типове за общ и спомагателен ориентир:
Arrow За свръхниски температури (expedition)
Arrow Високопланински (high altitude)
Arrow Планински (mountain)
Arrow За тежък за преход терен (trekking)
Arrow За нетежки преходи (hiking)
Arrow За преходи и скално катерене – комбинирани двете качества (approach shoes)
Arrow Обувки, специализирани за скално катерене и преходи в по-студени от обичайните летни условия (walking)
Arrow За продължителни пътувания – снабдени с повече приспособления за удобство (travel)
Arrow За маратон в планината (trail running)
Arrow Еспадрили за скално катерене (climbing)
Arrow Ски обувки (ski boot)
Темата е отворена за включване и на други типове туристически обувки.

Искам да препоръчам Boreal Mali за нашите планини.

Четирисезонни планински обувки, приспособени и за тежък терен (mountain trekking). Здрави- веднъж преминах около половин километър, попадайки в камънак, от който очаквах да излязат на парцали, но в края им нямаше и драскотина. Използвам ги от 4 години, през зимата постоянно. Леки са за типа си - 1900 грама за №44. Улесняващи при изкачващ се терен. В най-студеното време -26°С, в което излизах, не почувствах студ при ходене и почуствах малко студ в пръстите след 15-20 минути стоене неподвижен. Трислойни подметки със среден слой, 100% изолиращ от студ и отлично пазещ от нараняване на ходилата от камъни по пътя. Хоризонтално дишаща мембрана (Dry-Line®) – влагата излиза директно през четирите слоя - не се разчита, както при другите туристически обувки, да се спира във втория слой и напуска само вертикално по първия слой, което е предимство в запазването на краката топли и сухи. Предпоследният слой изолира студа и пази от намокряне. Удобни, с мрежовидни анатомични стелки. С улей за котки.

Очаквам вашите препоръки.

_________________
http://wiki.bgmountains.org/%D0%9D%D0%B0%D1%87%D0%B0%D0%BB%D0%BD%D0%B0_%D1%81%D1%82%D1%80%D0%B0%D0%BD%D0%B8%D1%86%D0%B0

Последната промяна е направена от geagleiam на Сря Ное 23, 2011 2:03 pm; мнението е било променяно общо 1 път
Сря Ное 23, 2011 12:02 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
kibik



Регистриран на: 16 Апр 2008
Мнения: 387

Мнение Re: Избор на обувки според средата Отговорете с цитат
geagleiam написа:
Четирисезонни планински обувки,


не съществуват обувки за 4 сезона!
всичко е въпрос на компромис

истинско наказание си е да трамбоваш по нашите планини от Юни до Октомври с тази обувка
Сря Ное 23, 2011 12:27 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
geagleiam



Регистриран на: 04 Юли 2011
Мнения: 216
Местожителство: С. Дагоново

Мнение Отговорете с цитат
И изброените типове не са издълбани в камък Smile . Целта е да споделим опита си.

_________________
http://wiki.bgmountains.org/%D0%9D%D0%B0%D1%87%D0%B0%D0%BB%D0%BD%D0%B0_%D1%81%D1%82%D1%80%D0%B0%D0%BD%D0%B8%D1%86%D0%B0
Сря Ное 23, 2011 12:39 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
radi



Регистриран на: 01 Дек 2009
Мнения: 681
Местожителство: Варна

Мнение Отговорете с цитат
Ще е интересно да се носят тези кютюци при 25 градуса по билото на Стара Планина.
В изброяването на условията за носене на обувки има пропуск - едно от най-съществените неща - наличие на стопена вода. Защото при изцяло замръзнал сняг обувките може да са едни, при топене на повърхността вече са други. За киша и кал трети. Също обувките с мембрана и предвидена вентилация през самата обувка работят при пропусклив външен слой, а когато се намокри същия вентилацията остава да е само отгоре през отвора на обувката и колкото успее през някоя суха част около глезена.
Който е по подредбите, да прецени и да добави тези неща.
Сря Ное 23, 2011 12:42 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
kibik



Регистриран на: 16 Апр 2008
Мнения: 387

Мнение Re: Избор на обувки според средата Отговорете с цитат
geagleiam написа:
Искам, споделяйки опита си, да си помогнем в избора на качествени обувки според конкретната среда.

......................
Искам да препоръчам Boreal Mali за нашите планини.


Опита Ви САМО с тези обувки ли е бил?
ако е така, препоръката не е добра


Не познавам сериозно ходещ(зиме и лете) по планините човек САМО с един чифт обувки.

Не бива компромисите в екипировката да се изтъкват, като *качество*!
Сря Ное 23, 2011 12:49 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
geagleiam



Регистриран на: 04 Юли 2011
Мнения: 216
Местожителство: С. Дагоново

Мнение Отговорете с цитат
Цитат:
Ще е интересно да се носят тези кютюци при 25 градуса по билото на Стара Планина.
Естествено, с 4-сезонни намекнах, че са добри за студа. Не вярвам някой да мисли едни и същи обувки за всеки един сезон.
Цитат:
В изброяването на условията за носене на обувки има пропуск - едно от най-съществените неща - наличие на стопена вода. Защото при изцяло замръзнал сняг обувките може да са едни, при топене на повърхността вече са други. За киша и кал трети.

Трекинг обувките са тъкмо за подобни типове кални, мокри, снеговити, каменисти и пр. терени. В отделните фирми именоват подразделите на трекинг обувки по различен начин; няма как да добавя общи наименования.
Цитат:
Също обувките с мембрана и предвидена вентилация през самата обувка работят при пропусклив външен слой, а когато се намокри същия вентилацията остава да е само отгоре през отвора на обувката и колкото успее през някоя суха част около глезена.
Който е по подредбите, да прецени и да добави тези неща.

За целта към обувките се получава и спрей за обувки. 100 % ефективен е при сняг и роса. За газене не съм пробвал.

_________________
http://wiki.bgmountains.org/%D0%9D%D0%B0%D1%87%D0%B0%D0%BB%D0%BD%D0%B0_%D1%81%D1%82%D1%80%D0%B0%D0%BD%D0%B8%D1%86%D0%B0
Сря Ное 23, 2011 1:16 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
geagleiam



Регистриран на: 04 Юли 2011
Мнения: 216
Местожителство: С. Дагоново

Мнение Re: Избор на обувки според средата Отговорете с цитат
Цитат:
Опита Ви САМО с тези обувки ли е бил?

Не, по принцип oколо 90% от цялата ми екипировка е разочарование, след като ентусиазмът ме накара да се подведа по описанията в сайтовете и мненията на консултантите; за това пускам тази тема.

_________________
http://wiki.bgmountains.org/%D0%9D%D0%B0%D1%87%D0%B0%D0%BB%D0%BD%D0%B0_%D1%81%D1%82%D1%80%D0%B0%D0%BD%D0%B8%D1%86%D0%B0
Сря Ное 23, 2011 1:25 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
albena :-)



Регистриран на: 16 Яну 2009
Мнения: 700

Мнение Отговорете с цитат
ето на Ла Спортива кагеториите, мисля, че добре са ги групирали:
Цитат:
CLIMBING
HIGH MOUNTAIN
MOUNTAIN
BACKPACKING
TREKKING
HIKING
KIDS
APPROACH
MOUNTAIN RUNNING®
FOREST LINE



категорията Backpacking или така наречените Advanced Trekking са подходящи за зима, дълги преходи, тежки раници в нашите планини. Издържат на сняг, киша, кал, вода......

категориите Trekking и Hiking са подходящи за лятото в нашите планини, за зимни обувки за планина и града на деца. Има Trekking модели които стават за преходи в киша, вода, сняг включително и за зимни преходи,но има и такива които текат като лейки, но са един път за преходи в горещото лято.

ски обувките са друга работа - с тях ти е топло, сухо, удобно, само да не се налага да ходиш дълго време Laughing

за планинско тичане - гледам доста тичат с маратонки на Salomon, FiveTen също са добри маратонки, невероятно сцепление имат, също са добри за тичане из пресечена местност (и ходене из летни планини)

аз имам една любима La Sportiva Trango Trek Micro EVO GTX Woman http://www.lasportiva.com/catalogue/catalogo.php?cat=24&cod3=565&Language=EN
те се водят в категорията Backpacking, нося ги есен и зима, независимо че са твърди не ми скапват краката след дълги преходи по терен тип "Стара планина", топли са, не пропускат вода при всякакви условия
много са ми любими Smile Laughing

Lytos - обувките им са гола вода, 3 чифта и трите пропускат много независимо от импрегниране с какво ли не, но познавам хора доволни много.

на Salomon Backpacking обувките са топли, не пропускат вода първите месеци, но са нежни, не са за дълги ходения по каменисти терени.

В заключение - няма избор в нашата мила Родина - нито на марки, нито на модели, нито на номера. Като човек реши да купува обувки общо взето купува каквото има, а не каквото му се иска. И ако е късметлия печели Laughing

И е доБре да не се подава на препоръки в магазина "че обувките ще се напаснат", "с дебели чорапи ще си ок" и даже за "2-та чифта дебели чорапи"

хубав ден Smile
Сря Ное 23, 2011 2:56 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
geagleiam



Регистриран на: 04 Юли 2011
Мнения: 216
Местожителство: С. Дагоново

Мнение Отговорете с цитат
joropc написа:

Принципно кой е по-напред в дадена технология, се разбира от топ продуктите на фирмата.В случая при обувките, става въпрос за височинния клас.Напоследък почти всичките фирми, които правят обувки за планина, обогатиха колекциите си с експедиционен(височинен) модел.Говоря за последните три-четири години.Фирми като Бореал, Мамут(бившата Райкъл), Лова..., извадиха модели, които са за над 8 хиляди метра съвсем скоро.Факт е, че чепиците на изкачващите Еверест(например) с малки изключения са Ласпортива, Милет, Скарпа....По снимки и филми, пък и на живо(имал съм възможност да бъда в базовите лагери на Еверест и Ама Даблам), аз лично други обувки не съм виждал.Именно тези фирми са все още лидери в производството и технологията на правене на обувки и всичко иновативно идва от тях.Яно е, че сериозните алпинисти "робуват" и на спонсори, които в общи линии им казват какво да обличат, но това май е по-валидно за другата екипировка(якета, палатки....)Забележете, че при една експедиция, всички са с еднакви якета, спят в еднакви палатки, но обувките са различни, а те в 80% от случаите са от една от трите фирми, които съм изброил по-горе.Относно технолигиите.....те първо се прилагат във високия клас изделия, и когато станат масови, т.е. по-евтини за производство, се "слагат" и в по ниския клас стоки - в случая при обувките, дори най-ниския клас за трекинг през лятото.
Както при автомобилите.Ситемите за сигурно като AIR BAG, ABS и много други, преди години бяха налични само в най-скъпите модели на BMW, MERCEDES, AUDI.В момента не се произвежда кола, която да няма тези "екстри"

_________________
http://wiki.bgmountains.org/%D0%9D%D0%B0%D1%87%D0%B0%D0%BB%D0%BD%D0%B0_%D1%81%D1%82%D1%80%D0%B0%D0%BD%D0%B8%D1%86%D0%B0
Чет Ное 24, 2011 8:09 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Сотиров



Регистриран на: 28 Юли 2008
Мнения: 3360
Местожителство: София

Мнение Вакса? Отговорете с цитат
Зачетох се в рубриката и леко се засмях. Как пък отсякохте с нож тия четири сезона, бе? Зер пролетта не е половин зима - половин лято? Ами есента? Щом не е завалял сняг, значи още е лято. Завали ли, е зима! Така ги разбирам аз сезоните. Very Happy Моята практика ми е показала, че сполучливите туристически обувки еднакво стават и за лятото, и за зимата. Аз поне ходя с едни и същи. По-точно ходех, докато им се протриха подметките (след седем години и това се случва, уви!). Залепиха ми нови, но прекалено тънки и не си е работа. Както съобщих на форумната общност, купих си нови. При вчерашното им бойно кръщение обаче те обилно се напълниха с вода. Може да е било през крачолите Laughing - имам пред вид, като вадех краката от преспите. Обувките загребваха сняг, защото нямах гети, а при затъване грейките ми се вдигат до коленете. Cool Но може и кожата да е пропусклива. В гумите не забелязах пукнатини. Така или иначе, трябва ми качествена импрегнираща вакса, че старата се свърши. Кажете някоя марка и магазин! Shocked
Пон Мар 12, 2012 11:14 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Ристо Туристо



Регистриран на: 02 Окт 2008
Мнения: 4314
Местожителство: на 950 м.н.в.

Мнение Re: Вакса? Отговорете с цитат
Сотиров написа:
Зачетох се в рубриката и леко се засмях. Как пък отсякохте с нож тия четири сезона, бе? Зер пролетта не е половин зима - половин лято? Ами есента? Щом не е завалял сняг, значи още е лято. Завали ли, е зима! Така ги разбирам аз сезоните. Very Happy Моята практика ми е показала, че сполучливите туристически обувки еднакво стават и за лятото, и за зимата. Аз поне ходя с едни и същи. По-точно ходех, докато им се протриха подметките (след седем години и това се случва, уви!). Залепиха ми нови, но прекалено тънки и не си е работа. Както съобщих на форумната общност, купих си нови. При вчерашното им бойно кръщение обаче те обилно се напълниха с вода. Може да е било през крачолите Laughing - имам пред вид, като вадех краката от преспите. Обувките загребваха сняг, защото нямах гети, а при затъване грейките ми се вдигат до коленете. Cool Но може и кожата да е пропусклива. В гумите не забелязах пукнатини. Така или иначе, трябва ми качествена импрегнираща вакса, че старата се свърши. Кажете някоя марка и магазин! Shocked

- http://planina.e-psylon.net/viewtopic.php?t=3534

_________________
Енциклопедия за ЕКИПИРОВКАТА за туризъм.
Палатки *** Туристически обувки
Вто Мар 13, 2012 9:28 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
PEGASOS



Регистриран на: 31 Мар 2011
Мнения: 23

Мнение Отговорете с цитат
хммм и аз като колегата по горе взех, че се зачетох
и какво установих, че като цяло нямам пари и сигурно не само аз
ами и още 80% процента да не кажа повече от хората в Бг любители
на туризма, искат, не искат имат един до най-мн. два чифта обувки за ходене в
планински условия.
Айде сега някой да ме светне дали трябва да си избирам терена и условията според обувката
която имам и съм пестил 6 месеца ( щото всички знам цените на хубавите туристически обувки у нас),
или просто си купувам срещу скромните 400лв един чифт чипици и едни гуменки по - здрави и си перкам
и зиме и лете ( щото др. сезони у нас вече почти няма ) като пич и колкото удобно толкова, колкото сухо толкова. Дет се вика трай бабо за хубост и се разполагай спрямо чергата си Wink
Пък те в белите страни могат да си имат не 6 вариянта за туристическа обувка спрямо терен, условия и пр.
ами 10...
Wink
Със здраве ....
Вто Юни 04, 2013 9:18 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
negat1ve



Регистриран на: 24 Авг 2011
Мнения: 45

Мнение Отговорете с цитат
Някаква идея какви точно са категориите Outdoor multifunction и Adventure and travel на Salomon? Много им хвалят планинските маратонки и оглеждам за такива, ниските им модели с мембрана са групирани в тези две категории.
Сря Юни 05, 2013 2:46 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
DHG



Регистриран на: 23 Юли 2012
Мнения: 433
Местожителство: Кюстендил

Мнение Отговорете с цитат
Абе нещо много претенциозни станали всички, оплакват се за какви ли не глупости, говорят се какви ли не глупости, изнежиха се туристите с тези нови технологии, да не каже че направо се изпеде***стиха.
Едни чепици Netwalk вършат перфектна работа - и краката сухи и чепиците здрави, карат ми по 3 години. Още имам едни от 2007, които ги нося по планината. И то сериозно носене.
Ай със здраве.
Сря Юни 05, 2013 9:21 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
geagleiam



Регистриран на: 04 Юли 2011
Мнения: 216
Местожителство: С. Дагоново

Мнение Отговорете с цитат
Цитат:
Outdoor multifunction и Adventure and travel на Salomon

Според мен това не са точните имена на моделите; ако дадеш линк може и да помогнем. Ако с Outdoor multifunction имаш предвид този модел http://www.sportiestore.com/footwear/hiking/outdoor-multifunction , те са от типа walking shoes, предназначени едновременно за преходи в по-гладки, некаменисти пътеки и за скално катерене. Типът изисква да бъдат водонепропускливи и да могат да се носят и в сняг, И да са с добро сцепление, но в катеренето отстъпват на еспадрилите и в ходенето на типичните hiking shoes. Отзивите за този модел са много добри: http://www.amazon.com/Salomon-Mens-Exit-Aero-Walking/product-reviews/B003X4K604/ref=cm_cr_pr_btm_link_1?ie=UTF8&showViewpoints=0&sortBy=bySubmissionDateDescending
Недостатък се сочи само това, че на някои им идват тесни.

_________________
http://wiki.bgmountains.org/%D0%9D%D0%B0%D1%87%D0%B0%D0%BB%D0%BD%D0%B0_%D1%81%D1%82%D1%80%D0%B0%D0%BD%D0%B8%D1%86%D0%B0
Сря Юни 05, 2013 4:59 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Екипировка, необходими неща Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница 1, 2, 3 ... 15, 16, 17  Следваща
Страница 1 от 17

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov