ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Power Box
Иди на страница 1, 2, 3, 4  Следваща
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Екипировка, необходими неща Предишната тема
Следващата тема
Power Box
Автор Съобщение
b_angelov



Регистриран на: 27 Дек 2011
Мнения: 26
Местожителство: Бургас

Мнение Power Box Отговорете с цитат
Покрай прехода Ком-Емине на нашия колега meco puh, получих вдъхновението си да създам това устройство. Тъкмо с моя колега, който също е любител планинар да си уплътним времето на работа Laughing
То представлява 12V акумулатор, от който се зареждат GPS-и и GSM-и по време на дълги преходи в планината, на места където няма електричество. Част от електрониката служи зареждане на акумулатора от електрическата мрежа (в някоя хижа например).
Устройството може да се направи много по-кадърно откъм схемно решение, но в скучая тази бета версия е събрана от подръчни материали. Все още не е довършено. Най-малкото му трябва една стабилна влаго-защитена кутия. Най-големия недостатък е теглото на батерията (около 2.3 кг.), но ако искаш надежден енергоизсточник в планината трябва да се лешиш от някоя-друга консерва боб. Smile

Ако на някой му хрумне идея с какво може да се доразвие тази машинка - нека спомене. Засега съм се сетил за сноп бели светодиоди с повишено излъчване, служещи за авариен изсточник на светлина.








Пет Яну 06, 2012 2:49 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
joropc



Регистриран на: 25 Яну 2011
Мнения: 649

Мнение Отговорете с цитат
Колега, с тия две кила и половина, направо ме преби!Да не говорим колко е обемно.Да не говорим и, че все пак да зареждаш тоя кютюк ти трябва ел.мрежа, т.е не си напълно независим.Аз имам следното:
http://joropc.snimka.bg/other/power-monkey-extreme.596749.23707322 (разцъкай снимките)
зарядната батерия е 9000mAh.Зарежда се И от ел.мрежата И от соларен панел- по желание.Има букси са каквото ти дойде на акъла.Подчертавам, че въпреки, че е правено в Китай, фирмата производител е британска и е лидер в производството на подобни джаджи, които се срещат от Сахара до Еверест.Когато батерията е заредена, зарежда дадено устройство(GPS,GSM) около 5-6 пъти без да е необходимо да я презареждаш.Когато си по планините е препоръчително след като си заредиш устройствата, да разпънеш солара и да допълниш заряда на батерията, защото от нула до пълен заряд със солара, отнема около 13-14 час време за зареждане(или два дни), което е напълно достатъчно, защото ти за два дни няма какво да заредиш 6 пъти, нали. Wink Напълно waterproof, ако оставиш калъфа и вземеш само соларния панел, зарядната батерия и буксите, които ти трябват, няма да минеш 400грама.Като го купих му щракнах тези снимки с размерите и теглото, но ето и сайта на производителя:
https://powertraveller.com/iwantsome/primatepower/powermonkeyextreme/
купих го директно от тях и ми го доставиха до България за три дни.
Понеже гледам, че си ентусиаст, разгледай всички продукти от сайта.Има страшно интересни неща.
Иначе, евала за желанието ти да намираш решения на подобни проблеми.
Croc
П.П.Между другото имам и същото зарядно, но е доста по-малко и леко(Power Monkey eXplorer).С него си зареждам велосипедния GPS, но става да заредиш само веднъж(батерията е около 4 пъти по-малка).Естестевено, че въпросната батерия се зарежда от солара пък доста по-бързо.Гармин са го брандирали заради тените GPS-и със зарядни батерии, но производителя е същият:
http://www.chainreactioncycles.com/Models.aspx?ModelID=58839
Ако разпъваш соларчето всеки ден и зареждаш само едно устройство на ден, с тази джаджа си независим също с тегло около 250гр..И тук може да се зарежда от ел.мрежата.
Понеже знам, че ще има въпроси:
Ами фотоапаратите,...ами зарядните батерии АА за GPS, разгледайте сайтът на powertraveler внимателно. Wink


Честит имен ден на всички Йордановци!!


Последната промяна е направена от joropc на Нед Яну 08, 2012 5:53 pm; мнението е било променяно общо 1 път
Пет Яну 06, 2012 4:25 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Ристо Туристо



Регистриран на: 02 Окт 2008
Мнения: 4314
Местожителство: на 950 м.н.в.

Мнение Отговорете с цитат
joropc написа:
Колега
.....

Off Topic
Hot - http://www.powertrekk.com/ - бах, утрепах се да му търся тежината на туй устройство...
Жоре, на ората не им се дават пари за такива технологии.
И на мене също. Предпочитам коУеУото да ми тежи 8 кила, ама е 13. За толкова пари-яки краци Smile

_________________
Енциклопедия за ЕКИПИРОВКАТА за туризъм.
Палатки *** Туристически обувки
Пет Яну 06, 2012 4:40 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
joropc



Регистриран на: 25 Яну 2011
Мнения: 649

Мнение Отговорете с цитат
Very Happy
Ицо, така е, ама аз се "изказах", 'щото темата не е "Как да си направим Power Box" или "От нищо нещо..".Пък и хората, които мислят да ходят по далечните планини самостоятелно, със сигурност ще имат нужда от подобно нещо.


Off Topic
И мойто колело е около 13 кила.Ти видя ли новото :
https://picasaweb.google.com/114582144786188859519/VotecSX14?authkey=Gv1sRgCOuVhOrl4Jf-oQE#5689681883472937714


Пет Яну 06, 2012 5:00 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
b_angelov



Регистриран на: 27 Дек 2011
Мнения: 26
Местожителство: Бургас

Мнение Отговорете с цитат
joropc написа:
Колега...


Жоро, благодаря ти за информацията. Утрепа ме с тая маймунка. Наистина велико устройсто. Не знаех, че съществува нещо подобно Ама като погледнах цената.... за тия пари (120 паунда) ще кача 3 акумулаторни батерии до Еверест в торбичка от Билла. Laughing Това разбира се в кръга на шегата. Все пак тази машинка е правена за хора с пари. А нашата измишльотина ми излезе 2.40 (без кутията и батерията). За батерията пари не съм давал, но е към 30 лв.
Иначе по въпроса със соларите - работя в баш такава фирма и ми се намират няколко излишни 220 ватови панели, но са с размери 1.5х2 м и маса 19 кг. Laughing Такъв панел нося само като сме по палатки в близка Странджа.

ПП: Nice bike! Маниак си!
Пет Яну 06, 2012 5:06 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
dido



Регистриран на: 03 Яну 2007
Мнения: 6366

Мнение Отговорете с цитат
Мечо пух се е понатоварил с тая батерия Very Happy

Защо не пробваш с 6 волтова - примерно 6N6-1B Yuasa 6v 6Ah, тежи 1.2 кг - наполовина на 12 волтовата дето си показал.

Тази машинка на PowerMonkey наистина е върха на сладоледа - с литиево полимерна батерия. Оттам иде ниското теглото и високия капацитет. Но определено не е събери-чарк като машинката на b_angelov

_________________
Бутам след осмата бира Very Happy
Пет Яну 06, 2012 5:22 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
b_angelov



Регистриран на: 27 Дек 2011
Мнения: 26
Местожителство: Бургас

Мнение Отговорете с цитат
Съвсем скоро очаквайте втора версия на устройството, което ще е с много по-добро схемно решение и значително по-малка платка без никакви едро-габаритни елементи и охлаждащи радиатори.
Ако някой колега прояви интерес съм готов да дам всякаква информация и схеми за устройството (най-добре да изчакате втора версия). Цената на елементите ще е може би малко по-висока от тази, но качеството се очаква да е доста по-добро. Wink

Мислех си за варианта със 6 волтовата батерия. Тогава спестявам половината електроника от платката. Но пък капацитета пада на половина.

Иначе и варианта с горивната клетка, който е показал Ристо Туристо също е много добър, но не мога да намеря цената. Също така технологията му е много интересна и не мога да я разгадая напълно. Може ли малко повече инфо за него?
Пет Яну 06, 2012 5:25 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Ристо Туристо



Регистриран на: 02 Окт 2008
Мнения: 4314
Местожителство: на 950 м.н.в.

Мнение Отговорете с цитат
joropc написа:
....
Ти видя ли новото :
https://picasaweb.google.com/114582144786188859519/VotecSX14?authkey=Gv1sRgCOuVhOrl4Jf-oQE#5689681883472937714
...

Тц. Кат се криете с адаш ти... Rolling Eyes Ама така сте по-интересни за разузнаването Laughing
Я - ма ти у МТБ форума си го пущил, ама я тоя раздел не го следя. Па и тогава некъде се гласех за рилското джедайство.
От къде я изкопа тая марка на рамката, уа Laughing А готово ли го зе или го сглобява?
Със здраве да го дрълезгаш на високото. Апропо - земи си и такива - днес ги поръчах.
Със стария дзвер кво стана?

b_angelov написа:

Иначе и варианта с горивната клетка, който е показал Ристо Туристо също е много добър, но не мога да намеря цената. Също така технологията му е много интересна и не мога да я разгадая напълно. Може ли малко повече инфо за него?

Препоръчителна цена 199 Евро.
+ 2 евра едно пауър пук, каквото и да значи това.

_________________
Енциклопедия за ЕКИПИРОВКАТА за туризъм.
Палатки *** Туристически обувки
Пет Яну 06, 2012 5:38 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
meco puh



Регистриран на: 18 Яну 2011
Мнения: 1865
Местожителство: обл.Разград

Мнение Отговорете с цитат
dido написа:
Мечо пух се е понатоварил с тая батерия Very Happy

Да бе, много! Тежи точно 560 грама. Сега вече проверих, GPS Garmin nuvi работи с тая батерия 22 часа без изключване.

_________________
Kom Emine 1987
Kom Emine 2011
Ком Емине 2013 на седем десет без седем
Балкана символ на цял полуостров
Пет Яну 06, 2012 7:22 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
dido



Регистриран на: 03 Яну 2007
Мнения: 6366

Мнение Re: Power Box Отговорете с цитат
b_angelov написа:
... То представлява 12V акумулатор... Най-големия недостатък е теглото на батерията (около 2.3 кг.), но ако искаш надежден енергоизсточник в планината трябва да се лешиш от някоя-друга консерва боб. Smile


2.3 кила е било Мечо, ама щом ти се е сторила половин кило само, начи може и още Very Happy

_________________
Бутам след осмата бира Very Happy
Пет Яну 06, 2012 8:14 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
meco puh



Регистриран на: 18 Яну 2011
Мнения: 1865
Местожителство: обл.Разград

Мнение Re: Power Box Отговорете с цитат
dido написа:
b_angelov написа:
... То представлява 12V акумулатор... Най-големия недостатък е теглото на батерията (около 2.3 кг.), но ако искаш надежден енергоизсточник в планината трябва да се лешиш от някоя-друга консерва боб. Smile


2.3 кила е било Мечо, ама щом ти се е сторила половин кило само, начи може и още Very Happy

dido, разбирам, че се шегувате, но аз съвсем сериозно пиша.
Акумулатора ми е RB640BS 6V, 4-5 Аh, закупен от наш магазин за 11 лева, претеглен на електронен кантар - 560 гр.

_________________
Kom Emine 1987
Kom Emine 2011
Ком Емине 2013 на седем десет без седем
Балкана символ на цял полуостров
Пет Яну 06, 2012 10:17 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
dido



Регистриран на: 03 Яну 2007
Мнения: 6366

Мнение Отговорете с цитат
А, Мечо пух Very Happy Явно съм интерпретирал съобщението на колегата b_angelov съвсем погрешно. Разбрах, че е направил гореописаното устройство специално за тебе - за похода ти по маршрута Ком-Емине Very Happy

_________________
Бутам след осмата бира Very Happy
Пет Яну 06, 2012 11:07 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
b_angelov



Регистриран на: 27 Дек 2011
Мнения: 26
Местожителство: Бургас

Мнение Отговорете с цитат
Meco puh, Останах с впечатление, че си ползвал 12V 7Ah батерия, на която по каталози и дават маса от 2 до 2.3 кг. различните производители. Обмислям вариант и за 6 волтова батерия. И 11 лв. е добра цена. Иначе тези 12 волтовите ми идват без пари. Само трябва як гръб да ги носи Very Happy
Съб Яну 07, 2012 2:02 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
b_angelov



Регистриран на: 27 Дек 2011
Мнения: 26
Местожителство: Бургас

Мнение Отговорете с цитат
Току-що в деал-а намерих и това: http://www.dealextreme.com/p/lithium-8800mah-usb-and-ac-universal-external-power-battery-set-2283

8800mAh само в 700 грама и на цена 71 долара. Не е зле. Само дето няма соларно зарядно.

И друго моделче 5Ач: http://www.dealextreme.com/p/5000mah-replacement-usb-power-station-with-adapters-37977
Съб Яну 07, 2012 3:38 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
meco puh



Регистриран на: 18 Яну 2011
Мнения: 1865
Местожителство: обл.Разград

Мнение Отговорете с цитат
ZCEZBPM написа:
Ентусиасти Smile SmileSmile
При Ком Емине нали се минава и през населени места.
Все някъде ще си купите батерии за фотото и гпс-а или ще напълните една торбичка с резервни батерии още в началото и ще сте ок.
.

Да, населено място имате първия ден - гара Лакатник. След това пак имате 3-4 дни преди края - гр. Котел. В останалото време населените места ги гледате от високо и от доста далеко. Село Лакатник не го пиша за населено, тъй като едва ли ще намерите нещо от този род, за който става въпрос. Там може някой добряк да ви почерпи с бяло вино (виж моя разказ-Ком Емине сам...)

_________________
Kom Emine 1987
Kom Emine 2011
Ком Емине 2013 на седем десет без седем
Балкана символ на цял полуостров
Съб Яну 07, 2012 7:00 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Екипировка, необходими неща Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница 1, 2, 3, 4  Следваща
Страница 1 от 4

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov