ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Изпиране и импрегнация на дрехи с мембрана и пух.
Иди на страница 1, 2, 3, 4, 5, 6  Следваща
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Екипировка, необходими неща Предишната тема
Следващата тема
Изпиране и импрегнация на дрехи с мембрана и пух.
Автор Съобщение
Ристо Туристо



Регистриран на: 02 Окт 2008
Мнения: 4314
Местожителство: на 950 м.н.в.

Мнение Отговорете с цитат
ZCEZBPM написа:
Я да питам тука че на търсачката нищо не излиза, а статиите които ми показва гугъл ги чета от час и ми омръзна.
Накратко, взех си яке с горе-текс на старо, но е като ново поне на външен вид.
Под душа не пуска вода, но искам да го импрегнирам, че да се лизгат капките и да не пречат на мембраната да бачка.
В магазините за тази цел само два препарата като единия струва 30 лв, а другия е този http://www.ekipirovka.com/index.php?p=8&pid=1241
Та въпроса ми е дали пише на опаковката как точно се ползва, че да не се чудя като го поръчам.
В някое легенче с вода става ли да го накисна или задължително в пералня?

Переш с това и после импрегнираш с това.
Как се ползва първото - http://www.nikwax.com/en-gb/products/productdetail.php?productid=4&activityid=-1&itemid=-1&fabricid=-1
И как второто - http://www.nikwax.com/en-gb/products/productdetail.php?productid=3&activityid=-1&itemid=-1&fabricid=-1
Туй то - цъкаш на How to apply.
Може и в пералня, може и на ръка.

_________________
Енциклопедия за ЕКИПИРОВКАТА за туризъм.
Палатки *** Туристически обувки

Последната промяна е направена от Ристо Туристо на Пон Яну 16, 2012 7:31 pm; мнението е било променяно общо 2 пъти
Пон Яну 16, 2012 7:12 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
albena :-)



Регистриран на: 16 Яну 2009
Мнения: 700

Мнение Отговорете с цитат
ZCEZBPM написа:
Я да питам тука че на търсачката нищо не излиза, а статиите които ми показва гугъл ги чета от час и ми омръзна.
Накратко, взех си яке с горе-текс на старо, но е като ново поне на външен вид.
Под душа не пуска вода, но искам да го импрегнирам, че да се лизгат капките и да не пречат на мембраната да бачка.
В магазините за тази цел само два препарата като единия струва 30 лв, а другия е този http://www.ekipirovka.com/index.php?p=8&pid=1241
Та въпроса ми е дали пише на опаковката как точно се ползва, че да не се чудя като го поръчам.
В някое легенче с вода става ли да го накисна или задължително в пералня?


щом не пуска вода под душа не го пипай
като почне да пропуска тогава ще то мислиш Smile
Пон Яну 16, 2012 8:08 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
albena :-)



Регистриран на: 16 Яну 2009
Мнения: 700

Мнение Отговорете с цитат
на мойто яке не се плъзгат капките, а плата седи някак като памучен
Пон Яну 16, 2012 8:15 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
albena :-)



Регистриран на: 16 Яну 2009
Мнения: 700

Мнение Отговорете с цитат
ZCEZBPM написа:
albena Smile написа:
на мойто яке не се плъзгат капките, а плата седи някак като памучен

Ами дишането му не *страда* ли заради това, че отвън се мокри?


не мисля че страда, на ветровито и студено съм катерила със сравнително бърза скорост в продължение на 2 часа със ски облечена с дебело термо бельо + дебел вълнен полар + якето и определено дишаше
сега, нямам идея как ще се държи едно ново яке - гледах ги, гледах ги - добрите марки почват от 300 евро
може да диша още повече Laughing знам ли

но моя съвет е да импрегнираш като има проблем
Пон Яну 16, 2012 8:23 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
joropc



Регистриран на: 25 Яну 2011
Мнения: 649

Мнение Отговорете с цитат
Ако все пак ще правиш прането с препаратите, които ти казва Ристу, импрегнирай(с втория препарат) на всяко второ пране, не всеки път.Без омекотители и центрофуга на минимум обороти, нали? Wink
Ама дет' вика Албена, ако държи под душа... не бързай с импрегнирането.Иначе си го пери с първия препарат.Спорна е теорията дали мембранните дрехи трябва да се перат често.Едни казват, че да, други - не.Май на Event-a пишеше да се пере често, а на GORE TEX-а даже се препоръчва и топла(не гореща) ютия-отпушвала мембраната.Аз моите дрехи си ги пера когато се изцапат, в смисъл доста често, и мембраните си работя, но ползвам препаратите дето казва Ристу.За пране на пухенка ползвах и от тези и съм много доволен:
http://www.xcosports.com/index.php?section=store&prg=14
Всъщност миришат доста по-приятно от NIKWAX, но мембрани с тях не съм прал.
Пон Яну 16, 2012 9:01 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
albena :-)



Регистриран на: 16 Яну 2009
Мнения: 700

Мнение Отговорете с цитат
с това яко ме е валяло суграшица, мокър сняг, сняг, силен сняг с вятър който се набива, но дъжд не и не мога да кажа как е за дъжд
само зимата го нося
Пон Яну 16, 2012 9:21 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Ристо Туристо



Регистриран на: 02 Окт 2008
Мнения: 4314
Местожителство: на 950 м.н.в.

Мнение Отговорете с цитат
joropc написа:
Ако все пак ще правиш прането с препаратите, които ти казва Ристу, импрегнирай(с втория препарат) на всяко второ пране, не всеки път.Без омекотители и центрофуга на минимум обороти, нали? Wink
Ама дет' вика Албена, ако държи под душа... не бързай с импрегнирането.Иначе си го пери с първия препарат.Спорна е теорията дали мембранните дрехи трябва да се перат често.Едни казват, че да, други - не.Май на Event-a пишеше да се пере често, а на GORE TEX-а даже се препоръчва и топла(не гореща) ютия-отпушвала мембраната.Аз моите дрехи си ги пера когато се изцапат, в смисъл доста често, и мембраните си работя, но ползвам препаратите дето казва Ристу.За пране на пухенка ползвах и от тези и съм много доволен:
http://www.xcosports.com/index.php?section=store&prg=14
Всъщност миришат доста по-приятно от NIKWAX, но мембрани с тях не съм прал.

Точно така - на етикета на моето/3 слойна eVent - Venture модела на Montane/, дето са символите за третиране пише WASH ME OFTEN Laughing
И споменават точно тези препарати на Nikwax - на етикета...

_________________
Енциклопедия за ЕКИПИРОВКАТА за туризъм.
Палатки *** Туристически обувки
Пон Яну 16, 2012 9:27 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
dido



Регистриран на: 03 Яну 2007
Мнения: 6366

Мнение Отговорете с цитат
joropc написа:
...Май на Event-a пишеше да се пере често, а на GORE TEX-а даже се препоръчва и топла(не гореща) ютия-отпушвала мембраната.Аз моите дрехи си ги пера когато се изцапат, в смисъл доста често, и мембраните си работя, но ползвам препаратите дето казва Ристу.За пране на пухенка ползвах и от тези и съм много доволен:
http://www.xcosports.com/index.php?section=store&prg=14
Всъщност миришат доста по-приятно от NIKWAX, но мембрани с тях не съм прал.


Топлата ютия няма как да отпуши мембраната - щото солта ще се разтопи след като желязото на ютията почне да свети Very Happy
С топлото фатката е следната - препаратите за пране на мембрана формират филм върху връхния слой, който де факто възстановява импрегнацията.
Този слой се получава след затопляне - затова препоръчват след прането сушене в сушилня. НО - и ютия върши работата донейде Very Happy

_________________
Бутам след осмата бира Very Happy
Пон Яну 16, 2012 9:36 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
joropc



Регистриран на: 25 Яну 2011
Мнения: 649

Мнение Отговорете с цитат
Това не съм го знаел.
Croc
Пон Яну 16, 2012 9:52 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
igurbev



Регистриран на: 23 Авг 2008
Мнения: 2406
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Заинтригувахте ме!
Албена, не знаех, че съществува "дебел вълнен полар", можеш ли да пуснеш линк към някой модел?
Колкото до дишането на мембраната, без да съм разбирач и чисто от личен опит - няма как да го усетиш в студено време и няколко ката дрехи отдолу. При сравнително топло, влажно и не задължително силен дъжд, мембраната започва да кондензира, особено там където се търкат ремъците на раницата. В този смисъл теста под душа не отговаря на реалните условия.
Пон Яну 16, 2012 10:04 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя
igurbev



Регистриран на: 23 Авг 2008
Мнения: 2406
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
ZCEZBPM написа:
Моето дето ходих преди две седмици беше чисто мокро отвътре и водата направо се стичаше.
Найлонова торба да бях надянал нямаше да е толкова зле.

Ъ, това не звучи добре. Става малко съмнително, че си заслужава да си играеш да го инмпрегнираш изобщо.
Пон Яну 16, 2012 10:42 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя
joropc



Регистриран на: 25 Яну 2011
Мнения: 649

Мнение Отговорете с цитат
igurbev написа:
няма как да го усетиш в студено време

Абе най-добре си се усеща, т.е. не се усеща, а се вижда.Малките замръзнали капчици на повърхността на якето са точно резултат от неговото дишане.При вече свършили и неработещи мембрани, такива капчици няма, а цялото яке си е просто мокро и замръзнало.А за теста си прав, че това с душа не отговаря точно на реалните условия.
igurbev написа:
Албена, не знаех, че съществува "дебел вълнен полар", можеш ли да пуснеш линк към някой модел?

Туй мяза на такова:
http://eu2.icebreaker.com/Aspiring-Zip/IB1890,en,pd.html?dwvar_IB1890_color=001&start=26&cgid=mens-mountaineering
Пон Яну 16, 2012 10:44 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
stefansmail



Регистриран на: 13 Ное 2007
Мнения: 202
Местожителство: Бургас

Мнение Отговорете с цитат
Моето скромно мнение е да послушаш albena , имах подобна дилема с един панталон които си беше в много добро състояние , но на някой места по него "капките не се плъзгаха" , а се намокряше , но само външно. И аз си взех препарат Nikwax , прах си го на ръка в един голям леген , абе спазих цялата процедура описана на етикета. След като изсъхна нямах търпение да го изпробвам. Бях много неприятно изненадан , панталона се мокреше целия , ни една капка не се плъзна Sad
Писах едни писма на магазина от който бях купил препарата (не споменавам кой е не мисля че има значение) описах проблема и те се свързаха с вносителите и от там казали ,че "тва не може да бъде" само че в по културна форма Smile Взех препарат от друга партида ,по-нова ,но резултата беше незадоволителен.
От тогава - НЕ ползвам Nikwax и НЕ импрегнирам нещо което не пуска.
Пон Яну 16, 2012 11:00 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
igurbev



Регистриран на: 23 Авг 2008
Мнения: 2406
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
joropc написа:
Абе най-добре си се усеща, т.е. не се усеща, а се вижда.Малките замръзнали капчици на повърхността на якето са точно резултат от неговото дишане.

Предполагам си прав. Ще се загледам при следващото ходене (и дано, ако не друго, поне тези капчици се появат - за лично успокоение Smile, че вярата ми в дишаемостта и непропускливотта на мембраните сериозно се е разклатила).
Пон Яну 16, 2012 11:05 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя
albena :-)



Регистриран на: 16 Яну 2009
Мнения: 700

Мнение Отговорете с цитат
igurbev написа:
joropc написа:
Абе най-добре си се усеща, т.е. не се усеща, а се вижда.Малките замръзнали капчици на повърхността на якето са точно резултат от неговото дишане.

Предполагам си прав. Ще се загледам при следващото ходене (и дано, ако не друго, поне тези капчици се появат - за лично успокоение Smile, че вярата ми в дишаемостта и непропускливотта на мембраните сериозно се е разклатила).


и мойта се беше разклатила обаче един панталон на Адидас, от серията Клима...нещо си /изрязах де що има етикет/ я върна
Пон Яну 16, 2012 11:07 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Екипировка, необходими неща Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница 1, 2, 3, 4, 5, 6  Следваща
Страница 1 от 6

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov