ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
ЕДНО НЕУСПЯЛО ХОДЕНЕ ДО ЯЛОВАРНИКА

 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Пирин Предишната тема
Следващата тема
ЕДНО НЕУСПЯЛО ХОДЕНЕ ДО ЯЛОВАРНИКА
Автор Съобщение
vasil111



Регистриран на: 20 Мар 2008
Мнения: 183
Местожителство: велинград

Мнение ЕДНО НЕУСПЯЛО ХОДЕНЕ ДО ЯЛОВАРНИКА Отговорете с цитат
Преди всичко се извинявам за примитивното и ужасно неприемливо качество на снимките - току що ги правиха със скенер от още по примитивно апаратче с лента, архаична работа, но ще си взема цифрова техника за напред.
това беше само за проба за кода.
Та.... в петък ,20 юни гаджето ме покани в сандански на гости и след изключително качествена вечер с чудно бяло вино сутринта тя отиде на работа а аз поех сам с колата към Попина лъка. Идеята беше да се кача до Яловарника от Зъба и да се върна през Куклите обратно до Беговица и Попина лъка и после колата. Като за първи път в тази местност малко се загубих, но накрая към 9,30 ч. намерих пряката пътека към Беговица, до едно водохващане с два чучура, колата много удобно я оставих под табелите на парка, точно където почва и пътеката. Не бях ходил в гора и планина цяла зима и мириса на влажни листа и пътека беше наркотично опияняващ. За по малко от час стигнах хижата, не е лоша тази пътека - от 1350 м. си те качва бързичко на 1800м. Група млади хора, пристигнали с коли току що преди мен, пиеха кафе отпред и при вида на лееща се пот много се чудиха как имало хора все още които ходят пеша и сами. Пих и аз едно кафе за 15 мин и си продължих. Никога не бях идвал тук и всичко ми беше много интересно - и Даков мост и водопода по нагоре и Бегова капа, която се вижда чудно и внушително от долината и всичко. Стигнах разклонението от Тевно от там почна прилична жълта маркировка към х. Пирин, която минава между Зъба и Куклите и най вероятно се слива по надолу с пътеката от Безбог. Жълтата маркировка изкачва и заобикаля Бегова капа отдясно и излиза точно на Кукленско езеро.

Нямаше как да не спра тук за 10 мин - магнетично е. Първата снимка от пробата е от циркуса на Куклите над езерото. По нагоре чак до премката между двата върха се беше проснала огромна пряспа, която си ме умори и на самата премка "сдадох багажа" въпреки, че нямах тежка раница - вечерта трябваше да се върна обратно в сандански. Както е известно усилието си заслужаваше и на самия връх на Зъба се откри
каменица огряна от слънцето


и целта ми


Гледах го тоя ръб на яловарника 20 мин от горе и на фона на прииждащи мъгли от Каменица и никакво слънце реших, че тия сипеи отсреща ми идват в повече. Дори не слизах от Зъба надолу - миналата година имаше тема за този район и е минавано от тук , може някой да каже дали е минаваем този ръб нагоре. Аз лично не посмях сам да опитам. А и трябваше и да се връщам до попина лъка.
Ето Зъба отблизо - хубаво "връхче"

и един прекрасен улей от него


безименния връх при спускане от каменица и свързващия го ръб с яловарника от другата страна

отново каменица с куклата до нея



идеята да се връщам през куклите пропадна - ако дойдеше мъгла можеше и да не намеря пътеката от х. пирин за беговица от другта страна на куклите и се върнах обратно по същия път. Езерото на връщане беше различно вече


Към 20 ч в старанието си да се пазя от комарите в гората се загубих 5 мин преди беговица и добре че един възрастен човек случайно се появи по тия черни пътища та ме върна до хижата.
Още един път много се извинявам за ужасните снимки. И ... НЕМА ГОЛЯМ КАЗАН - СОРИ.


Последната промяна е направена от vasil111 на Чет Юли 10, 2008 3:46 pm; мнението е било променяно общо 2 пъти
Чет Юли 10, 2008 2:36 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла ICQ Номер
Speedy



Регистриран на: 29 Ное 2006
Мнения: 2551
Местожителство: Неврокопъ

Мнение Отговорете с цитат
А бе важното, че си направил разходката, а не снимките. Ходенето по жълтата пътека покрай Бегова капа до Беговишкото (Кукленското) ез. е много кофти. Куклите следващия път. Пътеката Солището-х. Беговица има само едно наистина кофти място, където може да се заблуди човек. За минаване през Куклите си иска видимост въпреки, че не представлява трудност сериозна.

_________________
Пирин - географски и етимологичен речник
Пирин - пътеводител
Чет Юли 10, 2008 3:28 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла ICQ Номер
vasil111



Регистриран на: 20 Мар 2008
Мнения: 183
Местожителство: велинград

Мнение Отговорете с цитат
да, и аз съм си доволен - берекят и на това време - нито ме е валяло, нито гърмяло. а и не бях идвал в този район. Абе всичко в планината си е хубаво - здраве да е само.
Чет Юли 10, 2008 3:52 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла ICQ Номер
Kat



Регистриран на: 08 Юли 2007
Мнения: 872

Мнение Отговорете с цитат
Very Happy
да, хубаво ходене е било. и в мъгла дори стават хубави снимки Cool
виждам, че си се регистрирал във фото-зоната, там мястото си го бива. мисля, че тази регистрация може я използваш и във фото-форума.
а за Казана не се притеснявай, Дидо го наснима преди 2 дена, та мерака на Fulvio трябва да е вече задоволен Wink
Чет Юли 10, 2008 4:16 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение ICQ Номер
dido



Регистриран на: 03 Яну 2007
Мнения: 6364

Мнение Отговорете с цитат
Ръбчето от портата между Яловарника и Зъбът, нагоре в посока Яловарника, е доста лесно проходимо. Можело е да стигнеш до него като се отклониш от пътеката за Тевно езеро преди Беговишкия превал, вдясно, пресичайки каменното море. Това - разбира се - ако Яловарника е единствената ти цел Very Happy

По-здрави и браво за снимките - тая година не съм ходил по Каменишкото било в оная му част, явно ще трябва Very Happy
Чет Юли 10, 2008 4:17 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
asenr



Регистриран на: 10 Яну 2008
Мнения: 87
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Хубава разходка. Нека качеството на снимките не ти разваля удоволствието от ходенето по тези красиви места.

_________________
Може да съм прасе, ама ми отива...
Чет Юли 10, 2008 5:00 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла ICQ Номер
vasil111



Регистриран на: 20 Мар 2008
Мнения: 183
Местожителство: велинград

Мнение Отговорете с цитат
о да - определено ще трябва. Вие го маахте това каменно море под яловарника миналата година - то ви е "забравило" вече. Но аз си държах да мина през езерото и през зъба и куклите, така че друг път яловарника. Аз и на Зъба съм си доволен. Но пък аз Дженгала не съм качвал - така че това ще е за следващия път. Very Happy Ейй Фулвио щастлив ли е вече - нема казан, та нема казан.
Чет Юли 10, 2008 5:06 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла ICQ Номер
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Пирин Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Страница 1 от 1

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov