ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
За доходите, туристическата екипировка и още нещо
Иди на страница Предишна  1, 2
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Екипировка, необходими неща Предишната тема
Следващата тема
За доходите, туристическата екипировка и още нещо
Автор Съобщение
torah



Регистриран на: 30 Авг 2011
Мнения: 336

Мнение Re: И аз да кажа нещо Отговорете с цитат
Сотиров написа:
pgg написа:
Еми дай да перем в реката тогава, а да не ползваме пералня...

Сакън! Само не с перилни препарати! Cool

Малко ще променя тоналността на дискусията. От много години - вече десетилетия - наблюдавам, че по пистите не се прави никакво разделение според цената на екипировката. На лифта се качват и със ски за хиляди евро, и с трийсетгодишни атомици за стотина лева (то комай само аз останах сред вторите, но още ни има Very Happy ). На пистите не съм се сблъскал с надменност - нещо от типа "я карай втрани, бе, сиромах!". В чайната - същото. Всички някак усещат, че пред планината всички сме равни, а социалното неравенство е изтикано на заден план. За да разберете какво имам пред вид, сравнете поведението на пистите с поведението по пътищата: хайде опитайте се, ако карате някакъв очукан москвич - аналога на моите атомици, да се чувствате равен с шофьора на мощен джип. Не ви съветвам - опасно е за живота! Та, думата ми е, че в условия, където управляват природните стихии, а не човешкото себелюбие, атмосферата е съвсем различна. И слава Богу!

А сега малко личен опит. Две лета бях на гости на моя колега в Германия, който е планинар от мащаба на Хималаите и Андите (писал съм за него). Понеже нямаше как да нося в самолета пълен зимен екип, взех си само обувките - старите кожени, дето съм ги и снимал. Дрехите ми даде той. Направи ми впечатление балансът между изкуствени и естествени материи, за които спорим тук. Когато поехме към Монблан, горните дрехи бяха от някакви твърде леки материи, които предпазваха от вятър, но в никакъв случай не бяха от типа на традиционните грейки. Отдолу обаче ми даде качествени вълнени чорапи като на футболистите, топло памучно бельо - да обира потта, тънка вълнена блуза и все от тоя род. Това, че не стигнах до Монблан, си беше моя грешка - уж за да не ми тежат, намалих долните дрехи - всъщност топлите, а тръгнах с горните. Навик от България, където под "полярното" скиорско яке мога и да съм по потник. Е, заради тая грешка щях да пукна от студ, та провалих изкачването, но вече съм се изповядал по тая тема. Та искам да кажа, че умело подбраната екипировка от изкуствени и естествени материи хем е лека, хем топли, хем пък не е и безумно скъпа. Все пак не съм се качвал по Хималаите, де, там е друга работа!


Това коя година се е случило?
Пон Яну 23, 2012 7:19 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Сотиров



Регистриран на: 28 Юли 2008
Мнения: 3360
Местожителство: София

Мнение Към Монблан Отговорете с цитат
torah написа:
Това коя година се е случило?

Сигурно питаш за Монблан? - Август 2009. Ето отчета:

http://planina.e-psylon.net/viewtopic.php?p=14415#14415
Пон Яну 23, 2012 8:20 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
pgg



Регистриран на: 29 Мар 2010
Мнения: 27

Мнение Отговорете с цитат
Да надменост в планината няма и точно за това като стане лято презглава бягам от черноморието към нея, там има приятелска атмосфера и уют които изчезнаха от морето. палатка И точно затова ми е жално, че тук почнаха да се водят изкуствени спорове кой по най Sad
Пон Яну 23, 2012 8:43 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
torah



Регистриран на: 30 Авг 2011
Мнения: 336

Мнение Re: Към Монблан Отговорете с цитат
Сотиров написа:
torah написа:
Това коя година се е случило?

Сигурно питаш за Монблан? - Август 2009. Ето отчета:

http://planina.e-psylon.net/viewtopic.php?p=14415#14415


Жалко, че не си стигнал върха но понякога е по-добре човек да се откаже, аз съм се отказвал да минавам през платото/Витоша/, какво остава за Мон Блан. Respect
Пон Яну 23, 2012 8:49 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
meco puh



Регистриран на: 18 Яну 2011
Мнения: 1865
Местожителство: обл.Разград

Мнение Отговорете с цитат
meco puh написа:
loudidd написа:
Може да ме нахулите, но ще споделя това, тъй като и аз съм имал дилемата дали да ходя по планините, когато не мога да отделя 200+лв. за качествени туристически обувки.
Давам го като вариант за хората, които искат да катерят по трудните планински терени, а не могат да отделят пари за качествени обувки.
Поздрави! Smile[/url]

Прав си, кой не знае , че основната маса туристи в България са със заплати и пенсии, които не могат да отделят 200+лв. Тук пишат такива, които са със заплати и пенсии 3-6 пъти над средните. А какво да кажат тези с минималните? Да си стоят в къщи, където освен един чернобял телевизор нямат нищо друго. Ееех, да си купят маркови дрешки. Уляхте се!!!

Питам:
1) създал ли е meco puh тая тема?
2)ако не е кой я е създал?
3) може ли от името на друг човек да се създаде тема?
4)Нормално ли е едно мнение в някаква тема да се превърне в нова тема?
Мисля, че всичко това е ненормално и моля да прекратите дискусиите по тая тема. А мнението ми по първата тема може и да се изтрие . Много моля не създавайте теми от чуждо име, по ваше осмотрение.

_________________
Kom Emine 1987
Kom Emine 2011
Ком Емине 2013 на седем десет без седем
Балкана символ на цял полуостров
Пон Яну 23, 2012 11:22 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
joropc



Регистриран на: 25 Яну 2011
Мнения: 649

Мнение ... и за оборотите... :-) Отговорете с цитат
Off Topic
Като гледам линковете с отстъпки У Европа от последните постове, се питам кога ли ще видим такава раЛта и по наш'те магазини.
Rolling Eyes
Сря Яну 25, 2012 4:05 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
torah



Регистриран на: 30 Авг 2011
Мнения: 336

Мнение Отговорете с цитат
joropc написа:
Off Topic
Като гледам линковете с отстъпки У Европа от последните постове, се питам кога ли ще видим такава раЛта и по наш'те магазини.
Rolling Eyes


Адаш, там се продават сериозни количества туристическа екипировка и в края на сезона затова са им такива промоциите. Ние явно не сме пазар, българинът е готов да остави маса пара по кръчми, кафенета и да ги изпуши но за екипировка стане ли дума-бегом към Илиянци и битаците. Това е разликата. Wink
Сря Яну 25, 2012 4:17 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
joropc



Регистриран на: 25 Яну 2011
Мнения: 649

Мнение Отговорете с цитат
torah написа:
joropc написа:
Off Topic
Като гледам линковете с отстъпки У Европа от последните постове, се питам кога ли ще видим такава раЛта и по наш'те магазини.
Rolling Eyes


Адаш, там се продават сериозни количества туристическа екипировка и в края на сезона затова са им такива промоциите. Ние явно не сме пазар, българинът е готов да остави маса пара по кръчми, кафенета и да ги изпуши но за екипировка стане ли дума-бегом към Илиянци и битаците. Това е разликата. Wink

Как бе, пазар сме, я виж днешната цена на горивата по бензиностанциите, а броят на колите по пътя същия..
Айде, че напрайхме много офтопик.. Very Happy
Croc
Сря Яну 25, 2012 4:28 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
albena :-)



Регистриран на: 16 Яну 2009
Мнения: 700

Мнение Re: ... и за оборотите... :-) Отговорете с цитат
joropc написа:
Off Topic
Като гледам линковете с отстъпки У Европа от последните постове, се питам кога ли ще видим такава раЛта и по наш'те магазини.
Rolling Eyes


същите мисли са ме налазили и мен Laughing
ма ги споделих в другата тема
Сря Яну 25, 2012 6:14 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
outfaced



Регистриран на: 08 Юли 2010
Мнения: 159

Мнение Отговорете с цитат
joropc написа:
outfaced написа:
..баси ... добре де, какво толкова трябва да има и да може едно яке, че да струва 700-1000?....

Ако го ползваш по предназначение - много работи, или казано по друг начин...в дадени ситуации без него е невъзможно. Wink

@Ристо
Хахаха, тъкмо щях да попитам Владо същото... Very Happy


хаха, добрее, това с колелата беше хитър ход, ноооо е точно с това не съм съгласен ... че има ситуации, когато трябва да имаш яке за 1000? инак няма да ги преодолееш. И съм на абсолютно същото мнение и при колелата. Няма нужда пряко свързана с карането, която да оправдава покупката на АМ-рамка за 2500?. Максимума на кефа, сигурността, здравината и добрата работа можеш да ги имаш и за половината на тия пари. Останалото са митове и легенди ... или маркетинг,имидж и патенти.
Проблема е, че масово се робува на марки и маркетингови слогани, а все по малко или даже хитч някой говори за реалните функции и ползи. И при байковете и при туристическата екипировка и къде ли още не ...
Rolling Eyes
Нед Яну 29, 2012 1:48 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Екипировка, необходими неща Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница Предишна  1, 2
Страница 2 от 2

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov