ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Ремонт на палатка
Иди на страница 1, 2  Следваща
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Екипировка, необходими неща Предишната тема
Следващата тема
Ремонт на палатка
Автор Съобщение
Petrov



Регистриран на: 04 Окт 2010
Мнения: 8
Местожителство: гр. София

Мнение Ремонт на палатка Отговорете с цитат
Здравейте,
Вчера се прибрах от двудневно палаткуване. Извадих палатката от раницата и я опънах на простора за да се изсуши от сутрешната роса. За голямо мое съжаление забелязах, че в дъното на палатката се е образувала една много малка дупчица с размери 1mm дължина и 1/3 mm ширина. Палатката ми е Hannah, модел Covert, купена от магазин Стената, Август месец 2010 г.
Гледах из нета разни лепила, комплекти за поправка и т.н. Също така във youtube има много хубави видеа, как точно се извършва процедурата. За това мисля да си отремонтирам палатката в домашни условия вместо да я давам по майстори или да я връщам за поправка в магазина от който съм я купил.
Можете ли да ми препоръчате лепило или кит за поправка, който мога да си закупя от магазин в София.
Моля помагайте че следващия уиикенд съм замислил ходене до вр. Ботев, а не ми се тръгва с палатка с дупка
Пон Май 30, 2011 11:02 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Gamina



Регистриран на: 31 Авг 2007
Мнения: 2486

Мнение Отговорете с цитат
Никой не е отговорил, но и аз ще питам...

Вчера като я прибирахме се разпори доста шева, който свързва пода с долния слой... лепенки, лепила? Някой, нещо конкретно да знае по въпроса?
Пон Фев 27, 2012 4:10 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
dido



Регистриран на: 03 Яну 2007
Мнения: 6366

Мнение Отговорете с цитат
Виж първо материала какъв е (предполагам полиестер, но все пак...). После търси в Бриколаж лепило за полиестер.

_________________
Бутам след осмата бира Very Happy
Пон Фев 27, 2012 4:19 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
Gamina



Регистриран на: 31 Авг 2007
Мнения: 2486

Мнение Отговорете с цитат
оффф, много съм зле.. не се е разпрало това което мислех, а нещо друго (къде ли съм бляла, докато се случваше драмата). Едно такова като ширит в долния край на горния слой.
Ще я снимаме и ще кача снимка...

Е т'ва черничкото и то поне 6-7 санта:
http://www.trekkinn.com/images/products/fotos/salewa_12857_2.jpg
Пон Фев 27, 2012 4:53 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
ПАВЕЛ



Регистриран на: 28 Окт 2011
Мнения: 597

Мнение Отговорете с цитат
Ако е в долния край на външния слой не е ли по-лесно просто да се зашие - все пак там и да пусне две три капки не е фатално ? Иначе бизончето което е посочил Христо, не се препоръчва за температури под 10 градуса Rolling Eyes .........Ето ТОВА влиза в доста ремонтни комплекти за палатки и т.н., но идва 20 кинта до България Confused ........

_________________
https://www.youtube.com/watch?v=KDPW_g2AhAU
Пон Фев 27, 2012 8:36 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
dido



Регистриран на: 03 Яну 2007
Мнения: 6366

Мнение Отговорете с цитат
Ристо Туристо написа:
ПАВЕЛ написа:
... Иначе бизончето което е посочил Христо, не се препоръчва за температури под 10 градуса Rolling Eyes
...

Прав си - не съм догледал - саморедактирам се.


Бързаш със саморедактирането. За Бизон текстил пише, че не трябва да се РАБОТИ под 10 градуса. Т.е. лепенето трябва да става на топло. На колко ще издържи надолу не пише, но едва ли е фактор температурата. Въпросът според мене е какво лепило ще лепи полиестер - материала на палатката.

_________________
Бутам след осмата бира Very Happy
Пон Фев 27, 2012 9:05 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
ПАВЕЛ



Регистриран на: 28 Окт 2011
Мнения: 597

Мнение Отговорете с цитат
Дидо е прав ,аз не съм догледал Oops - става въпрос за минимална температура при нанасяне на лепилото......Дават само горната граница при експлоатация - 90 градуса...
Качвам пак линка на Христо за въпросния BISON Croc - намира се в Практикер или Бриколаж .

_________________
https://www.youtube.com/watch?v=KDPW_g2AhAU
Пон Фев 27, 2012 9:19 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Gamina



Регистриран на: 31 Авг 2007
Мнения: 2486

Мнение Отговорете с цитат
Добре, да го шием ли, или да го лепим Laughing
Вто Фев 28, 2012 12:56 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
Joro



Регистриран на: 18 Мар 2010
Мнения: 75
Местожителство: Варна

Мнение Отговорете с цитат
Petrov, ако дъното е само полиестер /което крайно ме съмнява- би трябвало да е с импрегнация/, ще може да го залепиш с доста широка гама циан-акрилни лепила. Лично аз съм лепил много пъти платове от изкуствени материи с "Loctite 406"- просто е безотказно. Само че ако се предозира и пропие по- голям участък с лепило, той става доста по- твърд на фона на околния плат. В твоя случай, понеже отвора е малък, ще може да се придърпат внимателно два срещуположни ръба, и директно, без дори да ползваш кръпка или друг пълнеж. При импрегнация ми мнава на ум за TIP-TOP, също доказано лепило при гума и гумирани изделия. При него обаче ми се струва, че ще трябва да ползваш кръпка, колкото и малка да е тя. Ще трябва да погледна моята "Hannah Compact 2" какъв е плата на дъното и.
Пет Мар 02, 2012 12:40 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
radi



Регистриран на: 01 Дек 2009
Мнения: 681
Местожителство: Варна

Мнение Отговорете с цитат
Ако циан-акрилни означава цианоакрилатни, последните са с ограничена устойчивост на вода.
Тип-топ двукомпонентното лепило за гума (SC2000) е за гума, но гумирането обикновено е с ПВЦ и иска лепило за (меко) ПВЦ. Доста универсално мазило е полиуретановата еднокомпонентна или друкомпонентна паста. Ползва се на много места, иска малко питане и ще се намери кой да мазне малко.
Горното важи при желание за и нужда от правилна употреба, а все пак не поправяме ракета!
Пет Мар 02, 2012 1:03 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
ferdi_mruvkata



Регистриран на: 27 Авг 2009
Мнения: 640

Мнение Отговорете с цитат
а не става ли да се залепи с дъктейп ?

_________________
Not All Who Wander Are Lost
Пет Мар 02, 2012 1:21 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Petrov



Регистриран на: 04 Окт 2010
Мнения: 8
Местожителство: гр. София

Мнение Отговорете с цитат
Здравейте,
Благодаря на всички включили се в дискусията.
Много време мина от както пуснах тази тема, и от както си отремонтирах палатката.

Понеже не бях 100% сигурен какъв е точно материала, от който е изработено дъното си купих такова лепило:

http://www.mcnett.com/Sil-Fix-Sil-Nylon-Repair-Kit-P141.aspx

Искам да изразя недоволството си от това което се случи. Звънях по магазините за екипировка и при разни псевдо майстори на тенти, сърфови платна, палатки и всички те или не можеха да ми помогнат или просто не им се занимаваше. Даже някои ми предлагаха да ми сменят цялото дъно...

Та викнах аз неволята и си купих въпросното лепило през ebay. Чаках една камара време докато доставят флакончето от щатите в европа и после при нас.
Не мога да Ви опиша колко изненадан останах след като отваряйки тубичката ми замириса на оцетна киселина. Бях си купил 5 мл силикон за около 25-30 лева.

В крайна сметка отремонтирах въпросната дупчица, намазвайки окръжност с център пробойната и диаметър 1 см от вътрешната страна на дъното и вече всичко е наред. Хубавото на силикона е че намазаната повърхност остава гъвкава дори и след втърдяването на "лепилото".
Първоначално след като го купих си мислех че с едно намазване въпросната поправка ще издържи максимум 5-6 палаткувания.
За моя радост се оказа че греша. Силикона така се е залепил че няма изчегъртване Rolling Eyes

Подрави,
Петров
Чет Мар 08, 2012 2:28 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
pif



Регистриран на: 09 Авг 2011
Мнения: 74
Местожителство: Sofia

Мнение Отговорете с цитат
Дайте координати на някой читав майстор на палатки в София. Става въпрос за малко шев не за лепене.
Пон Юли 15, 2013 4:58 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
mislesht



Регистриран на: 29 Ное 2006
Мнения: 3413
Местожителство: Пловдив

Мнение Отговорете с цитат
Лепилото Бизон текстил го имам в къщи. Не съм го ползвал скоро, но доколкото си спомням лепи естествени материали, за такива съм го ползвал. Имайте си едно наум, да не скапе палатката.

_________________
Две неща движат този свят - инатът и шубето.
Сря Юли 17, 2013 2:30 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла ICQ Номер
satzata



Регистриран на: 29 Окт 2009
Мнения: 256
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Здравейте, темата е стара, но и аз имам нужда от майстор/шивач, който да позашие едно парче, което се откъсна от шева си. То е подложено на доста сериозен опън, та според мен с лепене няма да стане. Благодарско.
Пон Юли 09, 2018 3:18 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Екипировка, необходими неща Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница 1, 2  Следваща
Страница 1 от 2

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov