ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
КАКЪВ бинокъл да избера?
Иди на страница 1, 2  Следваща
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Екипировка, необходими неща Предишната тема
Следващата тема
КАКЪВ бинокъл да избера?
Автор Съобщение
buster_35



Регистриран на: 19 Ное 2011
Мнения: 5

Мнение КАКЪВ бинокъл да избера? Отговорете с цитат
Спрял съм се на един от двата:
http://magazinoptika.com/bg/product-view/28.html
http://www.safari.bg/product/b/bg/1389

Ако някой знае нещо по добро да пише. Благодаря предварително!
Чет Фев 09, 2012 6:57 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
cat



Регистриран на: 16 Сеп 2010
Мнения: 47

Мнение Отговорете с цитат
Very Happy Very Happy Very Happy Помисли за монокъл върши почти същата работа а тежи наполовина .
Пет Фев 10, 2012 1:33 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Mandingo



Регистриран на: 15 Дек 2011
Мнения: 5

Мнение Отговорете с цитат
Избери този с който се вижда по-добре Laughing
Пет Фев 10, 2012 10:27 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Kubineca



Регистриран на: 03 Ное 2011
Мнения: 165
Местожителство: Народна Република България

Мнение Отговорете с цитат
БПЦ5 8х30


http://3.bp.blogspot.com/_TLNCcju9Yyw/TPU3LytAIUI/AAAAAAAABr8/Mr8PBw0U6DQ/s800/SovietFieldCommandpost.jpg

_________________
Екипировкaта не прави туриста, само помага...
Пет Фев 10, 2012 12:39 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
cat



Регистриран на: 16 Сеп 2010
Мнения: 47

Мнение Отговорете с цитат
Не си писал за какво ще ползваш бинокъла ,но ако мислиш да си го носиш по чукарите погледни това .
http://www.riboco.com/index.php?mod=product&show=1361&click&page=Монокъл-Galileo-26x32
Имам подобен руски върши много добра работа .
Пет Фев 10, 2012 1:24 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Racho



Регистриран на: 13 Юли 2011
Мнения: 12
Местожителство: на юг от Бургас

Мнение Отговорете с цитат
ZCEZBPM написа:


Тези оранжевите стъкълца за мъгла ли са?


Тези "стъкълца" наистина са за време с лоша видимост и наистина вършат работа Wink
Жълтия ( оранжевия ) филтър изостря контраста.
Нед Фев 12, 2012 9:59 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
meco puh



Регистриран на: 18 Яну 2011
Мнения: 1865
Местожителство: обл.Разград

Мнение Отговорете с цитат
Kubineca написа:
БПЦ5 8х30


http://3.bp.blogspot.com/_TLNCcju9Yyw/TPU3LytAIUI/AAAAAAAABr8/Mr8PBw0U6DQ/s800/SovietFieldCommandpost.jpg

Какво означават тези букви , цифри? Имам БПЦ 7 x 35; a oт другата страна - TENTO; MADE IN USSR

_________________
Kom Emine 1987
Kom Emine 2011
Ком Емине 2013 на седем десет без седем
Балкана символ на цял полуостров
Нед Фев 12, 2012 10:45 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Racho



Регистриран на: 13 Юли 2011
Мнения: 12
Местожителство: на юг от Бургас

Мнение Отговорете с цитат
ZCEZBPM написа:
Racho написа:
ZCEZBPM написа:


Тези оранжевите стъкълца за мъгла ли са?


Тези "стъкълца" наистина са за време с лоша видимост и наистина вършат работа Wink
Жълтия ( оранжевия ) филтър изостря контраста.

Знам за какво са.Smile
Просто Кубинеца се беше позагубил напоследък та се пробвам да го върна обратно във форума с малко сладки приказки. Very Happy


От самия въпрос си личеше, че е така Wink Но има такива дето наистина не знаят. Тук до мен седеше такъв Very Happy
Croc
Нед Фев 12, 2012 10:55 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
meco puh



Регистриран на: 18 Яну 2011
Мнения: 1865
Местожителство: обл.Разград

Мнение Отговорете с цитат
ZCEZBPM написа:
Мечо ти си стара кримка как не ги знаеш тези неща.
Първата цифра е 7 кратно увеличение а втората е 35 мм големмина на обектива(това дето е отпред) Smile
Идеалното или минималното съотношение е точно това 1/5 или в случая 7x5=35.

Не съм служил, пък и са ми казвали с военни термини да не се занимавам.
Бинокъла го имам от 25 години, но съм го ползвал много рядко.

_________________
Kom Emine 1987
Kom Emine 2011
Ком Емине 2013 на седем десет без седем
Балкана символ на цял полуостров
Нед Фев 12, 2012 11:56 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
ПАВЕЛ



Регистриран на: 28 Окт 2011
Мнения: 597

Мнение Отговорете с цитат
Добре де, кажете на непросветения една причина да мъкна този Килограм горе Shocked ......Освен ако човек не е охрана или нещо от сорта разбира се Smile !

_________________
https://www.youtube.com/watch?v=KDPW_g2AhAU
Нед Фев 12, 2012 12:45 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Сотиров



Регистриран на: 28 Юли 2008
Мнения: 3360
Местожителство: София

Мнение Как не съм видял темата? Отговорете с цитат
Не съм я видял - забравил съм си бинокъла. Shocked А биноклите са една от любимите ми теми. Когато пътувам в чужбина, не пропускам да се загледам по витрините на ловджийските магазини и да си отбележа увеличенията, цените и прочие параметри. Веднъж вече писах за биноклите по нашите магазини, та сега накратко. Първо, има голяма разлика между "стъклени" и "пластмасови" бинокли. Към първите спадат руските (съветските), Цайс и прочие луксове. Познават се по цената - от десетократна нагоре, и че са далеч по-леки. Второ, наистина има оптимално съотношение между увеличението и диаметъра на входната леща (и двете ги пише най-отгоре върху бинокъла, напр. 7х50). Ако е 10-30х50, значи има малка ръчка, която променя увеличението ("зума") от 10 до 30. Изстрадана препоръка: увеличете скептицизма си пропорционално на увеличението, което е изписано! Бинокли, увеличаващи над 20 пъти, са мит (освен ако не са по космическа технология, но и с космическа цена). Най-проста проба: погледнете някакъв предмет с дясното око през левия окуляр, а с лявото око гледайте директно предмета. Помолете например да ви пуснат до входа на магазина и се загледайте в далечните къщи. Опитайте се да видите керимидите на някой покрив и преценете: дали пък с дясното око виждате керемидата голяма, колкото са двадесет реда с керемиди? Малко е трудно да настроите двете си очи с различен фокус, но е възможно. Ако наистина забележите подобна пропорция с бинокъл, който струва двайсетина лева, елате ми се похвалете! Накратко: не вярвайте на показания от 20 нагоре! Не се доверявайте на бинокли с голямо увеличение, но малки по размер - с тях и образът ще е малък, и в сумрак ще е съвсем тъмен. Трето, купете нещо евтино и леко, ако нямате за цел някакви специални наблюдения. Аз самият имам два съветски, от най-добрите - 12 и 20 кратни, но съм решил да си купя някакво бинокълче колкото педята ми за 10-20 лева, без изобщо да ме интересуват точните му параметри. Ще ми е полезно, когато трябва да открия маркировка сред скалите, но нищо повече не очаквам от него. Големите са с невероятно добра оптика, но тежат неоправдано много, а и кутиите им са обемисти.
Вто Мар 06, 2012 10:21 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
geagleiam



Регистриран на: 04 Юли 2011
Мнения: 216
Местожителство: С. Дагоново

Мнение Re: Как не съм видял темата? Отговорете с цитат
Сотиров написа:
Не съм я видял - забравил съм си бинокъла. Shocked А биноклите са една от любимите ми теми. Когато пътувам в чужбина, не пропускам да се загледам по витрините на ловджийските магазини и да си отбележа увеличенията, цените и прочие параметри. Веднъж вече писах за биноклите по нашите магазини, та сега накратко. Първо, има голяма разлика между "стъклени" и "пластмасови" бинокли. Към първите спадат руските (съветските), Цайс и прочие луксове. Познават се по цената - от десетократна нагоре, и че са далеч по-леки. Второ, наистина има оптимално съотношение между увеличението и диаметъра на входната леща (и двете ги пише най-отгоре върху бинокъла, напр. 7х50). Ако е 10-30х50, значи има малка ръчка, която променя увеличението ("зума") от 10 до 30. Изстрадана препоръка: увеличете скептицизма си пропорционално на увеличението, което е изписано! Бинокли, увеличаващи над 20 пъти, са мит (освен ако не са по космическа технология, но и с космическа цена). Най-проста проба: погледнете някакъв предмет с дясното око през левия окуляр, а с лявото око гледайте директно предмета. Помолете например да ви пуснат до входа на магазина и се загледайте в далечните къщи. Опитайте се да видите керимидите на някой покрив и преценете: дали пък с дясното око виждате керемидата голяма, колкото са двадесет реда с керемиди? Малко е трудно да настроите двете си очи с различен фокус, но е възможно. Ако наистина забележите подобна пропорция с бинокъл, който струва двайсетина лева, елате ми се похвалете! Накратко: не вярвайте на показания от 20 нагоре! Не се доверявайте на бинокли с голямо увеличение, но малки по размер - с тях и образът ще е малък, и в сумрак ще е съвсем тъмен. Трето, купете нещо евтино и леко, ако нямате за цел някакви специални наблюдения. Аз самият имам два съветски, от най-добрите - 12 и 20 кратни, но съм решил да си купя някакво бинокълче колкото педята ми за 10-20 лева, без изобщо да ме интересуват точните му параметри. Ще ми е полезно, когато трябва да открия маркировка сред скалите, но нищо повече не очаквам от него. Големите са с невероятно добра оптика, но тежат неоправдано много, а и кутиите им са обемисти.

Защо не пуснеш тази информация в планинската уикипедия?

_________________
http://wiki.bgmountains.org/%D0%9D%D0%B0%D1%87%D0%B0%D0%BB%D0%BD%D0%B0_%D1%81%D1%82%D1%80%D0%B0%D0%BD%D0%B8%D1%86%D0%B0
Сря Мар 07, 2012 10:10 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Сотиров



Регистриран на: 28 Юли 2008
Мнения: 3360
Местожителство: София

Мнение Планинската Уикипедия Отговорете с цитат
Постингът ми не е подходящ за Уикипедия, първо, защото е прекалено негативен. Там трябва да присъстват по-конструктивни и позитивни знания. Едно сериозно проучване на пазара на бинокли си заслужава да бъде направено и публикувано, но аз не съм специалист. Наложително е параметрите поне на най-популярните марки да бъдат измерени, макар и с подръчни средства, например с "намигане" на едното око. Ако някой има бинокъл, на който пише Ах, можем да го сравним с моя, на който пише 12х, или с другия, на който пише 20х. И на двата може да се вярва. А на пазара не може, това е проблемът, но недоволство се споделя само по форумите. Evil or Very Mad
Сря Мар 07, 2012 10:33 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Сотиров



Регистриран на: 28 Юли 2008
Мнения: 3360
Местожителство: София

Мнение Гледайте чудесии на техниката! Отговорете с цитат
За чудесиите след малко. Първо за формулата. За да се определи точното увеличение на бинокъла, трябва да се знаят точните параметри на всички лещи в него. А те обикновено са неизвестни на купувача. Затова просто няма начин да проверите верността на надписа върху бинокъла, освен с "окомер". Все пак трябва да се имат пред вид няколко общи съображения: голямото увеличение изисква стабилизация на ръката - иначе изображението трепери. Май увеличението 20 е на границата (знам го от опит). Големият обектив дава по-светло изображение (това е важно при сумрак), но пък увеличава хем теглото (особено при стъклените лещи), хем дължината. Диаметърът на окуляра определя каква част от светлината ще използва окото ви. Понеже собствените ви зеници се отварят от 3-4 милиметра при силно слънце до 7 милиметра на тъмно, може да се прецени за какви условия ще е пригоден и бинокълът. Като добра средна характеристика се посочва 5 милиметра на окуляра, които отговарят на съотношение 5 между диаметъра на обектива и увеличението (такива се например 8х40, 7х35 и т. н.). Ето един хубав сайт, където популярно са обяснени много неща за биноклите:
Бинокли
Второ, няколко думи за типовете бинокли. Преди бяха два, днес са три типа, без да броим диджиталните иновации. У дома още пазя един бинокъл от Галилеев тип, който е с изпъкнал обектив и вдлъбнат окуляр. От Балканската война. Увеличение цели 3х! Такива ще намерите само по музеите. Вторият тип са Кеплеровите, в които и двете лещи - обективът и окулярът, са изпъкнали. Те обаче създават преобърнат образ и за да не се налага да висите с главата надолу, когато гледате, вътре имат специални призми. Заради тези призми биноклите имат характерна чупка. Напоследът се продава трети тип бинокли, които се познават по това, че са плоски и нямат чупка. Изключително компактни, защото вътре имат друг тип призми. Биноклите по една педя са все такива. Модерна работа!

А сега за чудесиите. Попаднах на сайта на фирмата Barska (в Калифорния), чиито продукти ми събраха очите!
Barska
Например бинокълът "Гладиатор" увеличава 20-140 пъти (!) и струва само 260 долара:
Gladiator
Има обаче и такива, които отговарят на вашите по-завишени изисквания. Например бинокулярен телескоп със сменяеми окуляри, 20х и 40х при обектив 100 мм (това е ужасно много!), ви се предлага с намаление от $ 2 961,25 на $ 1 399,99 заедно със статива. Аз бих дал 150 долара за друго чудо, което увеличава цели 125 пъти и тежи само едно кило (понеже е монокъл). Но да вярвам ли на толкова голямо увеличение?
Монокъл

Заслужава си да хвърлите поглед на новите технологии - комбинации на оптика с електроника (система Point ’n View):
Digital
Това са интегрирани бинокли с видеокамери, при това съвсем не са скъпи - между 50 и 200 долара, но понеже не разбирам нищо от видео, преценете сами какво вече се предлага на пазара! Аз лично препоръчвам първите няколко модела от този сайт, които ще намерите почти във всеки фотографски магазин и къде ли още не:
Компактни бинокли
Съвсем достатъчни за екскурзии са първите модели - десетина пъти увеличение, тежат по 200 грама, крият се в шепата и струват само 20-30 лева. Не ходете на стр. 5 - там цените стигат до 1139 лв.! И за какво толкова?

Свършвам с доклада. С биноклите ще можем да се гледаме от върховете и да се познаем. Very Happy
Чет Мар 08, 2012 12:05 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
lz1fw



Регистриран на: 28 Юли 2010
Мнения: 713
Местожителство: София

Мнение връх Мургаш, метео станция Отговорете с цитат
Здравейте,

някой от София вижда ли с бинокъл или монокъл метеостанцията на връх Мургаш? Ако да: какви са параметрите на далекогледа (увеличение и апертура) и при какво метеорологични условия (слънчево, облачно и т.н. )

Днес се опитах да огледам върха и не успях. Беше облачно и планината бе някак безлично сива и оптично мътна. Връх Мургаш е на 31.4 km от мен, монокъла е 20-60х60.
Пет Яну 15, 2021 10:17 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Екипировка, необходими неща Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница 1, 2  Следваща
Страница 1 от 2

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov