ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Изпиране и импрегнация на дрехи с мембрана и пух.
Иди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5, 6  Следваща
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Екипировка, необходими неща Предишната тема
Следващата тема
Изпиране и импрегнация на дрехи с мембрана и пух.
Автор Съобщение
sminkov



Регистриран на: 01 Фев 2011
Мнения: 52

Мнение Отговорете с цитат
И старата версия на спрея си действа безупречно... Единствен недостатък е, че има лек аромат на прокиснало в началото.
Съб Мар 03, 2012 12:47 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
jd_bc



Регистриран на: 14 Мар 2012
Мнения: 2

Мнение Отговорете с цитат
Ристо Туристо написа:

Импрегнацията, която направих по-рано и я описах в по-ранен пост е с по-стара версия на продукта и е TX.Direct Wash-In.

Капчиците - добре. А дишат ли нормално мембраните, след въпросната интервенция ? Smile
Сря Мар 14, 2012 2:20 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
sminkov



Регистриран на: 01 Фев 2011
Мнения: 52

Мнение Отговорете с цитат
Да - и за дрехи и за обувки, с продуктите на NikWax няма ядове.
Сря Мар 14, 2012 6:54 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
jd_bc



Регистриран на: 14 Мар 2012
Мнения: 2

Мнение Отговорете с цитат
sminkov написа:
Да - и за дрехи и за обувки, с продуктите на NikWax няма ядове.


Притесненията ми са породени от следното - мисля, че дишащите тъкани са "еднопосочно дишащо действие" , ако мога така да се изразя, т.е. провеждат водни молекули само в едната посока. И докато импрегнирането от външната им страна ми се струва чудесна идея, то имрегнирането от вътрешната не ми е особено понятно - не виждам смисъл в това да "отблъскваш" вода от вътрешната страна, обратно към тялото. При пране с wash-in версията на импрегнатора се получава точно това - импрегниране и от двете страни.
Факт е обаче, че wash-in импрегнатори съществуват, т.е. надявам се производителя да е бил значително по-компетентен от мен и да е помислил по въпроса Laughing


Интересни статии по въпроса:
http://www.rei.com/expertadvice/articles/rainwear+how+it+works.html
http://www.rei.com/expertadvice/articles/rainwear+dwr.html

и цитат от първата:
Regular laundering and a brief spin a clothes dryer (about 10 to 15 minutes at medium heat) can revive a DWR. After prolonged or rugged use, though, rainwear will likely need to have its DWR reapplied. Spray-on and wash-in reapplication products from companies such as Granger's, Nikwax, ReviveX or Sport-Wash accomplish this goal. Verniers prefers spray-on products, since wash-in products may impact a garment's breathability.

Чет Мар 15, 2012 12:32 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
sminkov



Регистриран на: 01 Фев 2011
Мнения: 52

Мнение Отговорете с цитат
Спрей-он импрегниращите препарати се препоръчва да се прилагат върху мокра след пране вече дреха, при което според мен импрегнатора прониква в дълбочина в тъканите - ефекта е същия като при wash-in. Nikwax Tech Wash също има импрегниращ ефект, щото не виждам как по друг начин ще поддържа първоначалната водогонливост.
Аз имам малък проблем с Tech Wash - не пере достатъчно в сравнение с нормален перилен препарат. Едно светло зелено яке го намърлях по ръкава като се отрих по мърлявата кола и не се оправи и след 2 пранета. А не смея да го пера с друго за да не прецакам мембраната.
Пет Мар 16, 2012 12:17 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
qwertyuiopp



Регистриран на: 17 Дек 2012
Мнения: 3

Мнение За Nikwax Отговорете с цитат
От прочетеното по темата реших и аз да пробвам да възстановя защитата на якето ми.
Имам яке за сноуборд - RIDE Stripe Grime от Ноември 2011. Не е прано с никакви пепарати освен ръчно пране с четка по замърсените места. Мисля че веднъж го сложих в един леген с прах за пране... и това му е било прането. След известно време забелязах, че водата която попада на плата не се оттича, а попива. Якето не пропуска защото направих тест като го сложих върху един леген и сложих якето отгоре. Направих ямка и изсипах колкото вода събира и го оставих за 10 мин. След това забелязах, че от вътрешната страна на плата е мокро, но въпреки това водата си стоеше отгоре без да протича в легена.

Потърсих инфо за възстановяване на импрегнация и така попаднах на този форум... който ми бе от полза определено.


Ето и мойте впечатления от Nikwax - TECH WASH и TX.DIRECT

Имайте предвид, че препарата Tech Wash за изпиране на мембрани се пени като за световно!!!

Изсипах 2 капачки Tech Wash за 1 яке (както е в упътването) и като се разпени направо се видях в чудо. Добре че имах прахосмукачка която изсмуква вода, защото пералнята започна да прелива от сектора за препрат и навсякаде стана само пяна.

Според мен 1 капачка ще свърши перфектна работа дори и за 2-3 якета!

Относно TX.DIRECT (препарата за импрегниране), от направения тест мога да кажа, че наистина препарата импрегнира плата добре и водата се оттича. Остават само малки капчици както е показано и на страницата на производителя. Сложих 2 капачки както е според упътването.

Препаратите са закупени от онлайн магазин който се намира във В.Търново и доставката на 2 броя препарат + доставката ми струваха 35 кинта.

Само не ми стана ясно, трябва ли след изсъхването на дрехата да се изглади с ютия?!
На моето яке пише <Use Steam Iron - Medium Settings> но на моята ютия парата излиза на висока температура, а там където е за найлон пара не излиза. Притеснявам се да не вземе да се стопи или прецака нещо тоя найлон или каквото е там.

Ако някой има опит и е тествал, моля нека сподели.
Вто Дек 18, 2012 12:28 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
joropc



Регистриран на: 25 Яну 2011
Мнения: 649

Мнение Re: За Nikwax Отговорете с цитат
qwertyuiopp написа:
Само не ми стана ясно, трябва ли след изсъхването на дрехата да се изглади с ютия?! .

За да се възтанови DWR свойството/покритието на плата.По-горе колегата е цитирал на английски, че същото може да стане и със сушилня:

"Regular laundering and a brief spin a clothes dryer (about 10 to 15 minutes at medium heat) can revive a DWR"

Но определено с ютия е по-добре, защото за дрехи с мембрана не е много препоръчително да се "въртят" из центрофуги или сушилни.
dido беше обяснил някъде из форума, какво точно се случва, когато гладиш мембранно яке с ютия, на ниска температура, ама не намирам написаното.Ставаше въпрос за някакви кристалчета...или нещо подобно. Smile
*)DWR-Durable Water Repellent
Вто Дек 18, 2012 1:44 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Ристо Туристо



Регистриран на: 02 Окт 2008
Мнения: 4314
Местожителство: на 950 м.н.в.

Мнение Re: За Nikwax Отговорете с цитат
joropc написа:
...
dido беше обяснил някъде из форума, какво точно се случва, когато гладиш мембранно яке с ютия, на ниска температура, ама не намирам написаното.Ставаше въпрос за някакви кристалчета...или нещо подобно. Smile
...

Жоре, загубил си форма Boxing за 1 минута с търсачката, че и в същата тема Tooth

_________________
Енциклопедия за ЕКИПИРОВКАТА за туризъм.
Палатки *** Туристически обувки
Вто Дек 18, 2012 8:17 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
qwertyuiopp



Регистриран на: 17 Дек 2012
Мнения: 3

Мнение За Nikwax Отговорете с цитат
Благодаря ви за отговорите Very Happy

Доста полезна информация

Бяха ми важни тези неща относно дишащите материй, за да знам как да ги третирам.

Имам познат който има яке Rossignol с GoreTex закупено от магазини втора ръка, който ми казва че го пере в пералнята с прах за пране но без омекотител и изобщо не е мръднало. Ползва го редовно 2-3 години и като го гледам не го пази изобщо. Винаги е нещо мърляво тук-там. Редовно митка нагоре на долу и дори в проливен дъжд ми каза, че няма проблем... нищо не попива в плата и остава сухо... само малки капчици оставали на повърхността на плата.

Мисля си, че или неговото яке е качествено поради това че е произведено в Португалия или моето е менте въпреки че е купувано от US специализиран сайт за зимна екипировка... без значение че е произведено в... КИТАЙЙЙ. Уж реномирана фирма, ама кой знае в кой китайски гараж са го претупали.

Ужас... дори и сноубрда ми който си купих от Австия на Volkl е Маде ин Чайна-майната им.

За този сезон ми изпратиха Special Blend изцяло GoreTex пък да видим как ще се представи. На всичко което купувам му правя тест вкъщи независимо сноуборд ли е или дреха. За момента нямам сериозни забележки... само това дето не знаех, че якета с DWR мембрана трябва да се пазят и перат поне 1 на сезон, както и да се импрегнират от време на време.

Май GoreTex-а е по-добрия вариант, защото Hydrapel-а каквато е мембраната на моето яке се скапва по-бързо отколкото очаквах.

Няма да забравя, преди 6-7 години преди да замина за UK си бях купил от секънд хенд-а една тъъънка шубичка която беше за морски преживявания (яхтинг), без ник'ви мембрани и тем подобни гъзарий и не пускаше нито вятър нито дъжд, а струваше 6 кинта. На тръване за БГ-то я подарих на една колежка. С'а като се замисля май не трябваше... щото женките едва ли оценяват такива неща Cool

Сега остава само да падне дебел сняг и онея от управата на Витоша Ски да вземат да пуснат лифтовете, че за поредна година ще стане излагация и трябва да се ходи на 100-200 км. за единия кеф. Вместо да ми слагат допълнителни лифтове за вземат да сменят старите и да не се ослушват... друго не трябва!

Малко се отплеснах от темеата, ама ми се отвори приказка...


Хайде със здраве и БЛАГОДАРНОСТИ! Very Happy
Сря Дек 19, 2012 2:42 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Momchil



Регистриран на: 11 Фев 2012
Мнения: 33

Мнение Отговорете с цитат
Тук искам да уточня че т.нар. Wash-In импрегнатори са предимно за 3 слойни мембрани,които нямат мрежи,изолации и т.н. отвътре. За всички други мембрани,софтшелове,пухени и синтетична изолация с шел отвън трябва да се ползват спрейовете за да не се прецаква това което е зад тях.

П.С. Пропуснах да напиша,че при възстановяването якето се пръска със спрея веднага след прането докато е още мокро и след това се суши.


Последната промяна е направена от Momchil на Нед Мар 16, 2014 6:11 am; мнението е било променяно общо 2 пъти
Пон Яну 21, 2013 2:56 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
qwertyuiopp



Регистриран на: 17 Дек 2012
Мнения: 3

Мнение Отговорете с цитат
Momchil написа:

П.С. Пропуснах да напиша,че при възстановяването якето се пръска със спрея веднага след прането докато е още мокро и след това се суши.


Да, това е описано в упътването за ползване на NIKWAX-а Smile
Вто Яну 22, 2013 8:04 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
pif



Регистриран на: 09 Авг 2011
Мнения: 74
Местожителство: Sofia

Мнение Отговорете с цитат
Momchil написа:

………………………………………………………………….
Тук искам да уточня че т.нар. Wash-In импрегнатори са предимно за 3 слойни мембрани,които нямат мрежи,изолации и т.н. отвътре. За всички други мембрани,софтшелове,пухени и синтетична изолация с шел отвън трябва да се ползват спрейовете за да не се прецаква това което е зад тях.

А какво може да им се прецака на мрежестите подплати?
Миналото лято прах и импрегнирах с Ник Вакс (течния импрегнатор а не спреят) едно секънд хенд яке Регата с някаква мембрана и мрежеста подплата. Видимо нищо и няма на подплатата. По лошото в случая е че не мога да дам реална оценка дали са се повишили или понижили дищащите свойства на въпросното яке. По пътя на логиката би трябвало по-голямото импрегниране да намалява дишаемостта на една повърхност и в този смисъл затова да е по-добре да се използва спрей защото по този начин се импрегнира само външната повърхност на якето без значение дали мембраната е трислойна или двуслойна с мрежичка отвътре.
Сря Яну 23, 2013 6:10 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
dido



Регистриран на: 03 Яну 2007
Мнения: 6366

Мнение Отговорете с цитат
pif написа:
Momchil написа:

………………………………………………………………….
Тук искам да уточня че т.нар. Wash-In импрегнатори са предимно за 3 слойни мембрани,които нямат мрежи,изолации и т.н. отвътре. За всички други мембрани,софтшелове,пухени и синтетична изолация с шел отвън трябва да се ползват спрейовете за да не се прецаква това което е зад тях.

А какво може да им се прецака на мрежестите подплати?
Миналото лято прах и импрегнирах с Ник Вакс (течния импрегнатор а не спреят) едно секънд хенд яке Регата с някаква мембрана и мрежеста подплата. Видимо нищо и няма на подплатата. По лошото в случая е че не мога да дам реална оценка дали са се повишили или понижили дищащите свойства на въпросното яке. По пътя на логиката би трябвало по-голямото импрегниране да намалява дишаемостта на една повърхност и в този смисъл затова да е по-добре да се използва спрей защото по този начин се импрегнира само външната повърхност на якето без значение дали мембраната е трислойна или двуслойна с мрежичка отвътре.


Преди време бях писал нейде как тествам мембраната. Кипвам дълбоко канче с 2 пръста вода на дъното, канчето да има по-висок борд. Поднасян внимателно мембраната над канчето, запушвайки го. Ако дими отгоре - значи работи. Внимавам разбира се да не изгоря дрехата на печката, и да не я стопя на нагорещеното канче (затова с висок борд).

_________________
Бутам след осмата бира Very Happy
Сря Яну 23, 2013 11:49 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
sminkov



Регистриран на: 01 Фев 2011
Мнения: 52

Мнение Отговорете с цитат
Е да, ама на NikWax TechWash освен че изпира е и репруфер, демек импрегнира - поне такива спомени имам от надписите по етикета.
Почти съм убеден, щото като пера с него после водата бяга от вътрешността на пералнята. За дишането не съм сигурен - но не съм забелязал промяна... става дума за AquaDry DWR на CRAGHOPPERS, набелязал съм си едно яке 3в1 за фаворит и го експлоатирам предимно него, няма проблем с материята - нито ластичните участъци, нито другите - водата бяга, а якето се държи като ново от към дишане.
Чет Яну 31, 2013 12:33 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
sminkov



Регистриран на: 01 Фев 2011
Мнения: 52

Мнение Отговорете с цитат
Може и да си прав, говоря по спомен. Май TechWash-a само съживяваше DWR-a...
Чет Яну 31, 2013 2:00 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Екипировка, необходими неща Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5, 6  Следваща
Страница 4 от 6

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov