ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
За ден в Стара планина

 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Стара планина Предишната тема
Следващата тема
За ден в Стара планина
Автор Съобщение
mislesht



Регистриран на: 29 Ное 2006
Мнения: 3413
Местожителство: Пловдив

Мнение За ден в Стара планина Отговорете с цитат
Отвори ми се възможност да отскоча в неделя до Стара планина, да проветря главата от проблеми. За да не повтарям еднодневни маршрути, които вече съм минавал по няколко пъти, реших този път да гледам Сувачарско пръскало, после нагоре до където стигна за половината време.
Ето че в 6 без нещо сутринта вече бях в автобуса за Карлово. После смяна с влак за Хр.Даново и в 8:10 бях на гарата на селото. Облачно, но прогнозата беше за хубаво време. Макар да знаех къде да хвана пътя, като стигнах селото попитах пак. Потвърди се информацията, налях вода на центъра и запраших нагоре. След напускане на селото не срещнах хора, чак до връщане обратно долу! По разбития път сутрин беше сянка, че дори и хладно, защото вятъра си беше доста силен, на тласици. Интересен водопад се виждаше на отсрещния склон:



Една от многото интересни скални форми:



Така стигнах до първия мост. Сувачарско пръскало не се вижда от моста въпреки че дърветата едва сега започват да се разлистват. Избрах левия склон, защото ми се видя по-полегат и загазих шумата по диагонал. Май не сбърках защото се качих до тераса, която се пада почти фронтално срещу водопада:



Там останах почти час, не ми се тръгваше...Само аз и водопада!



Имаше много време и продължих, да видя до къде ще ме изведе пътя. преминах втория мост и кътчето за почивка. От обратния завой на Ортабурун се откри чудесна гледка - Юмрука, Вежен, Средна гора и част от Карловското поле.



По някое време разбития асфалт свършва и пътя(някъде пътека) става почвен или каменист. По-натам се движи по сухо дере и заобикаля вр.Корфия след което отвежда до седловината пред Корфийски Голям крачол.



От тук се виждат близките върхове от главното било, от района на Козя стена, а също и Юмрука. Mястото е чудесно! Пътят пресича малко поточе и обръща по отсрещния склон, но аз реших че съм до тук. Разходих се от другата страна на седловината да огледам района и поседнах горе да съзерцавам околните върхове.








Вятъра беше доста силен и затова слезнах на завет и припек до поточето където се застоях още почти час.
От там нататък ме чакаше същия път назад но не бързах, защото имах много време.
От много места от пътя се виждаше горе висок участък от асфалта Троян - Кърнаре:



Не далече след водопада не пропуснах да си топна краката са секунди в ледената вода на рекичката. Стандартна процедура която действа освежаващо. Подраних над селото и се опънах за трети път за деня, сега под брезата до паметника. Толкова излежаване за един ден не ми се е случвало от години в планината, но си е кеф.

Всичките снимки може да видите ТУК.
Сря Апр 25, 2007 11:49 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла ICQ Номер
goro_levskara



Регистриран на: 04 Дек 2006
Мнения: 307
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Здравей, добра разходка си си направил в един много красив район от Балкана. За съжаление обаче в района вр.Вежен - вр.Левски все още не съм стъпвал и си мисля, че е крайно време това да стане. Въпросът ми е при едно средно добро темпо и при наличие на кола, която да те чака в Христо Даново докъде може да се стигне в рамките на един голям слънчев ден.
Благодаря ти!!!!
Поздрави!!!
Жоро
Пет Апр 27, 2007 8:48 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
mislesht



Регистриран на: 29 Ное 2006
Мнения: 3413
Местожителство: Пловдив

Мнение Отговорете с цитат
Здравей Жоро! При наличие на автомобил, без проблем си качваш билото някъде не много далече от вр.Козя стена. Предполагам(защото не го минах), че от седловината между Корфия и Корфийски Голям крачол до главното било не е повече от час, час и нещо. После от там ще е примерно час и половина до хижа Козя стена, през връх Козя стена. От там можеш да се върнеш в Хр. Даново през стандартния маршрут, през Узунбурун и долу по асфалта. Това е напълно реално за ден, ти си млад човек, няма да имаш проблеми. Very Happy Описаното качване (до хижата) го брой за 6 часа, макар че ще го вземеш по-бързо. Слизането по стандартния маршрут, доста по-бързо, макар че по асфалта си е гадно.
Още една подробност - вече съм сигурен че може да се шунтира големия участък от пътя с обратния завой по Ортабурун. Видях пътечка, но ме домързя да експериментирам, а и исках да видя къде води този път. Стръмна е но вероятно сече и скъсява доста.
Относно ориентацията, няма да се объркаш в хубаво време. В селото се тръгва от от общината(пощата и всичко там на куп) в дясно нагоре по улицата. Над селото на поляната има малък паметник с кръст, зад него на стотина метра отгоре се вижда изсечен пътя, там се качваш. Дори само по пътя като мен да вървиш, ще стигнеш въпросната седловина. От там изоставяш пътя и пердашиш нагоре по Крачола за да се свържеш с главното било. После по него на запад е ясно.

То вярно, водопада не е означен на картите, ясно защо. Може да се опитам да кача парче от картата и да го означа.
Пет Апр 27, 2007 10:07 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла ICQ Номер
dido



Регистриран на: 03 Яну 2007
Мнения: 6366

Мнение Отговорете с цитат
Браво Митко, показал си добри гледки от Балкана. Аз за съжаление хич не съм ходил в тия райони. Все пак мисля да наваксам това лято с някой и друг излет нататък.
Пет Апр 27, 2007 1:43 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
mislesht



Регистриран на: 29 Ное 2006
Мнения: 3413
Местожителство: Пловдив

Мнение Отговорете с цитат
dido написа:
Все пак мисля да наваксам това лято с някой и друг излет нататък.

Все ще намерим време да съгласуваме действия в тази насока, но няма да е преди юли за съжаление...
Нед Апр 29, 2007 10:07 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла ICQ Номер
mislesht



Регистриран на: 29 Ное 2006
Мнения: 3413
Местожителство: Пловдив

Мнение Отговорете с цитат
Ето отбелязах на картата, дано ви свърши работа:


Нед Май 20, 2007 8:09 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла ICQ Номер
Speedy



Регистриран на: 29 Ное 2006
Мнения: 2551
Местожителство: Неврокопъ

Мнение Отговорете с цитат
Това пръскало е много готино! Жалко, че ми е далече. Confused
Пон Май 21, 2007 12:22 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла ICQ Номер
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Стара планина Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Страница 1 от 1

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov