ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Въпорси. Буново - х.Чавдар - х.Мургана

 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Стара планина Предишната тема
Следващата тема
Въпорси. Буново - х.Чавдар - х.Мургана
Автор Съобщение
raskoll



Регистриран на: 30 Юли 2008
Мнения: 474

Мнение Въпорси. Буново - х.Чавдар - х.Мургана Отговорете с цитат
здравейте ) искам да отида по тоя маршрут като започвам от село Буново. въпросът ми е как е маркировката? какъв е пътя? лесно ли е? и още, чух че на връх баба има воена станция някаква, и че става още по голяма и дори записват имената на всеки който минава по планината. така ли е ?????
Съб Авг 02, 2008 12:50 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
W_sjankata



Регистриран на: 12 Ное 2007
Мнения: 345
Местожителство: Sofia

Мнение Отговорете с цитат
Здравей, за маршрута от Буново до хижата не бин бил точен, защото го катерих през далечната 1984г. По спомен е около 3- макс 4 ч. качване в гора. Самата хижа е на малко под 1400м.н.в., макар да я водят на малко повече- това произтича от едновремешната политика за категоризациите на хижите, но за това ще научиш повече от хижаря. Казва се Иво и е изключително приятен, възпитан и радващ се на гостите си домакин. Прати му специални поздрави от Вангел! От там до Мургана маршрута /вече актуална информация/ е бих казал лек и приятен. От хижата се тръгва по път, който подсича от юг оградените постройки на военните на връх Баба, т.е. контакта с тях би бил по- скоро нарочен, а не по условие, естествено ако нещо не се е променило драстично, но не мисля. Малко след върха пътя свършва /при съоръжения тип метеорологични- не съм вещ в определянето им/, следва кратко качване на връх Говедарника с хубав изглед към Средна Гора, Рила и Витоша. От там почти по хоризонтал се минава покрай /или по/ Етрополски чукар и Челопечка Баба. На север се виждат откритите рудници с табаните Елаците, на изток гръбнака на Стара планина след Етрополски проход- върховете Кордуна, Свищи плаз, както и първите двухилядници в тази посока... Следва леко спускане и леко качване към връх Мургана. Ако цел ви е хижата, преди върха на юг /дясно/ се забелязва добре дори отдалеч зимната, която съвпада и с лятната маркировка за хижа Мургана. Мисля че от Чавдар до х. Мургана при средно темпо ще ви стигнат около 4-макс 5 ч. Естествено вероятно има и леки вариации на тази възможност, но от нен е това.
Успех! И дано не давам съвета си късно!
Нед Авг 03, 2008 10:25 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
raskoll



Регистриран на: 30 Юли 2008
Мнения: 474

Мнение Отговорете с цитат
мерси много за подробна информация )) аз мисля за един ден да го мина маршрут, и да успея да хвана влак за София от Челопеч. някъде през следващата седмица ще отида, след това ще напиша тук )))
Нед Авг 03, 2008 11:34 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
W_sjankata



Регистриран на: 12 Ное 2007
Мнения: 345
Местожителство: Sofia

Мнение Отговорете с цитат
Напълно е възможно, а е и готно! Дано имаш гледки. Да видиш от там "топката" под Черни връх е силна тръпка. Успех!
Не пропускай да се запознаеш с Иво.
Нед Авг 03, 2008 11:47 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Antoon



Регистриран на: 25 Сеп 2007
Мнения: 425

Мнение Отговорете с цитат
Към горното подробно описание само ще допълня, че в края на април миналата година ходих от Буново до вр. Баба като ми отне 2ч. и 40мин. без да спирам на хижата. Маркировка имаше, макар и старичка - мисля, че до хижата е синя, след това червена. На върха не ме пуснаха до котата, а до оградата, където един охранител любезно ми обясни, че повече не може, проблеми нямаше. Успех!
АНтон
Пон Авг 04, 2008 10:42 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
raskoll



Регистриран на: 30 Юли 2008
Мнения: 474

Мнение Отговорете с цитат
Antoon, не пускат на самия връх, нали? пътеката която минава покрай паметника на руските войници е отворена, нали? мерси за информация.
Пон Авг 04, 2008 3:25 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Antoon



Регистриран на: 25 Сеп 2007
Мнения: 425

Мнение Отговорете с цитат
Както писах на самия връх не пускат, а паметникът е поста преди върха на една заравненост, съвсем малко встрани от пътя и няма проблем да се ходи около него. Военната станция заема съвсем малко място на върха и реално не пречи на туризма.
Антон
Пон Авг 04, 2008 3:47 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
inat_bg



Регистриран на: 16 Мар 2008
Мнения: 9
Местожителство: Plovdiv

Мнение Отговорете с цитат
Пътеката е много добре очертана, на 24/25 май т.г. минахме по този маршрут, хижа Чавдар е едно страшно уютно място и Иво наистина е добър домакин, макар че не останахме, продължихме нагоре....на връх Баба наистина не пускат...върви се по билото...направо си е път широк!!! тея от рудника направо са изринали с булдозерите 2 платна...По билото се редуват съоръжения на мобилни оператори, военни, метеоролози(само техните пазачи са усмихнатии гостоприемни - на 2 пъти ни приютиха от градушката), другите са зли и не дават дори да снимаш, а гледките наистина са страхотни - на юг - от грозното хвостохранилище на меднообогатителния комбинат до БЕЛМЕКЕН, а от север - внушителната дупка на Елаците - като отворена рана в зеления Етрополски Балкан, и естествено - по осовата линия - Главното(Сухото) било. ЕТО малко снимки:
http://photo-forum.net/bg/index.php?APP_ACTION=GALLERY_IMAGE&IMAGE_ID=889475&USER_ID=58720
http://photo-forum.net/bg/index.php?APP_ACTION=GALLERY_IMAGE&IMAGE_ID=889479&USER_ID=58720
http://photo-forum.net/bg/index.php?APP_ACTION=GALLERY_IMAGE&IMAGE_ID=901669&USER_ID=58720
http://photo-forum.net/bg/index.php?APP_ACTION=GALLERY_IMAGE&IMAGE_ID=901673&USER_ID=58720
Дано да имате късмет със времето, хижа Мургана е много добре уредена, на др. ден продължихме към връх Свищи плаз - 1888м и се спуснахме в Златица. Хижа Свищи плаз не работи но има охрана която при бедствие ( и не само) ще ви приюти...
На добър час ви желая!
Вто Авг 12, 2008 1:43 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя Yahoo Messenger ICQ Номер
dan40



Регистриран на: 13 Авг 2008
Мнения: 2
Местожителство: София и мн често Златица

Мнение Отговорете с цитат
значи аз живея в златица (поне в момента). Хижа свещи плаз си работи а ако тя не работи, наблизо е хижа извора, която в момента я ремонтират и мисля че постоянно има хора и на 2те (или поне на 1та) Не съм спал от доста време горе, защотото си имам страхотна палатка а и обичам дивото, но като съм минавал от там, мога да кажа че условията не са страхотни, но хижарят е приятен човек и гледката си струва. За мен лично едно от най - хубавите места за ходене в (поне в района нали ми е близо) е хижа момина поляна. Можете да се качите от Пирдоп (бързо темпо 4 часа) или от Антон (не знам колко) бая ходене е, но си струва. И хората са приятни, и гледката е невероятна и всичко е супер

_________________
Audaces fortuna adiuvat
Сря Авг 13, 2008 11:25 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Стара планина Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Страница 1 от 1

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov