ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Из някои БИВШИ български планини

 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Планини в Гърция Предишната тема
Следващата тема
Из някои БИВШИ български планини
Автор Съобщение
Speedy



Регистриран на: 29 Ное 2006
Мнения: 2551
Местожителство: Неврокопъ

Мнение Из някои БИВШИ български планини Отговорете с цитат
Здравейте приятели!

Имах най-доброто желание първата тема тук да сложа, но виждам, че съм изпреварен. Това разбира се още повече ме радва. Време беше някой да поведе крак. BG

И така:
През изминалите почивни дни имах възможността да направя една генерална репетиция за високия Пирин, която се състоя в Гърция.

В деня на светите братя (стар стил) направихме едно мъгловито изкачване на 2 върха в планината Боздаг - известна понастоящем още като Фалакро. Тази планина се очртава като традиция вече за мен понеже за 4-ти път стъпвам из нея за 1 година. За съжаление в този ден тя бе обгърната от облаци през повечето време и не успяхме да се насладим на повечко панорами. Изкачихме се на върховете Карталка и Пророк Илия (първенеца). На слизане посетихме една пещера в подножието на планината. Тя е много готина, понеже в нея тече подземна река, което е доста голяма рядкост доколкото знам. В тази пещера ходя за 3-ти път. За час спряхме и в гр. Драма.

На следващия ден рано рано отидохме на остров Тасос, но не да си печем кълките, а да катерим из планината на острова наричана Ипсарио. Целта бе едноименния връх и вицето й в. Пророк Илия. Началото бе обезкуражаващо. Когато хванахме ферибота от с. Керамоти за Тасос започна да вали. Дъждът продължи и след като стъпихме на брега. Докато достигнем обаче с. Потамя валежът спря. Предстоеше ни преодоляването на 1000 м денивелация. Докато достигнем билото бе облачно, но там се проясни и по слънце изкачихме 2-та върха. Местата са с чудесни панорами и драпането си заслужаваше.

Идущите 2 дена бяха по-скоро екскурзионни, но ще отбележа клисурата на р. Места, където ходя за 2-ри път тоя месец и каньона на р. Драматица (наричана сега от гърците Ангити), където ходих миналата година ноември.

Направих една фотогалерия със снимки от Боздаг и планината Ипсарио на остров Тасос. По между другото в нея съм мушнал и малко снимки от Драма, клисурата на Места и каньона на Драматица.

Снимките може да видите на ->http://www.oreliak.e-psylon.net/index.php?item=photo&action=photos&gallery_id=43 Общо са 50 бройки.

Понеже облачността не позволи да се правят много снимки на Боздаг, мога да предложа на такива от 2 от предните ми ходения там. Те са качени на същия сайт, но са да няма лутане и който иска да им хвърли едно око може да иде на линка ->http://www.oreliak.e-psylon.net/index.php?item=photo&action=photos&gallery_id=33 Това са зимни снимки, правени при идеална видимост.

Повече летни снимки от планината Боздаг може да видите на -> http://www.oreliak.e-psylon.net/index.php?item=photo&action=photos&gallery_id=26

По повод предното ми ходене из тия земи, качване на Боздаг, посещение на 2 пещери и каньона на р. Драматица съм правел пътеписче. То е познато за някои пишещи във форума, но за всеки случай давам линк за тези, които биха проявили интерес. Кликнете тук -> http://www.oreliak.e-psylon.net/index.php?item=article&action=view&article_id=152

Приятно гледане! Mr. Green


Последната промяна е направена от Speedy на Вто Май 29, 2007 9:01 am; мнението е било променяно общо 1 път
Пон Май 28, 2007 9:34 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла ICQ Номер
dido



Регистриран на: 03 Яну 2007
Мнения: 6374

Мнение Отговорете с цитат
Добро пътуване и чудесни снимки, мерси Very Happy

По това време ние с Ива се пробвахме по Олимп, ама си останахме само с трамбоването по баира де, 10-метрова видимост, така и не разбрахме къде точно вървим Laughing
Вто Май 29, 2007 12:47 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
Speedy



Регистриран на: 29 Ное 2006
Мнения: 2551
Местожителство: Неврокопъ

Мнение Отговорете с цитат
dido написа:
Добро пътуване и чудесни снимки, мерси Very Happy

По това време ние с Ива се пробвахме по Олимп, ама си останахме само с трамбоването по баира де, 10-метрова видимост, така и не разбрахме къде точно вървим Laughing


Е, нямали сте късмет, но не винаги времето е с планинарите! Следващия път ще бъде по-добре. Rolling Eyes
Вто Май 29, 2007 9:00 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла ICQ Номер
mislesht



Регистриран на: 29 Ное 2006
Мнения: 3413
Местожителство: Пловдив

Мнение Отговорете с цитат
Ей, отъпкахте я тая Византия бе!
Много интересни места! Особено на острова, много ми харесаха снимките. Smile
Вто Май 29, 2007 12:11 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла ICQ Номер
Stoyan



Регистриран на: 30 Май 2007
Мнения: 14
Местожителство: София, Казанлък, Пловдив

Мнение Отговорете с цитат
Ники здравей!

Поздравления за екскурзийката и хубавите снимки!
Жалко, че не се засякохме ни по Неврокоп, ни по Тассос.

От Потамия викаш сте се качили горе - колко като време да Ипсарион и какъв е маршрута - пътека или по пътища качвахте.

По карти като гледах май най-пряко за изкачване е от село Панагия.

Тоя път само гледах планината и върховете изотдолу и точих лиги, но ще дойде време пак да мръдна натам Smile
Сря Май 30, 2007 5:15 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
Speedy



Регистриран на: 29 Ное 2006
Мнения: 2551
Местожителство: Неврокопъ

Мнение Отговорете с цитат
Здравей Стояне!

Ако знаеш колко ме беше яд, че не успяхме да се видим ни в Неврокоп, ни на Тасос, ама така се получиха нещата какво да се прави. Confused

От с. потамЯ до в. Ипсарио се качихме за 3,20 ч., но с по-стегната група за 3 ч. няма никакви ядове. Има поставена маркировка, която макар и оскъдна се следи добре, понеже гърчулята ако не друго са турнали по една боя на кръстовищата.

От в. Ипсарио до в. Пророк Илия са 2,30 ч., но бързичките могат да го лапнат и за 2 ч. Слизането е кофти от Прoрок Илия, понеже е имало попжарище и сега е обрасло с папрат - пътеката се губи на места.

От с. панагИя според мен е по-дълго, понеже има едно качване на малко ридче, което малко ще забави. Иначе не мисля кой знае колко по-голяма да е разликата.Smile))
Сря Май 30, 2007 7:40 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла ICQ Номер
Speedy



Регистриран на: 29 Ное 2006
Мнения: 2551
Местожителство: Неврокопъ

Мнение Отговорете с цитат
mislesht написа:
Ей, отъпкахте я тая Византия бе!
Много интересни места! Особено на острова, много ми харесаха снимките. Smile



Ми така дойде, че атакувахме групово като през Балканската война! Laughing BG

Наистина на острова станах добри снимки. Докато се качим на билото времето бе облачно, но там се проясни и се беше утрепало за снимане. Wink
Сря Май 30, 2007 7:42 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла ICQ Номер
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Планини в Гърция Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Страница 1 от 1

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov