ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Дайте идея за 2-дневен преход в района на Триглав
Иди на страница 1, 2  Следваща
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Стара планина Предишната тема
Следващата тема
Дайте идея за 2-дневен преход в района на Триглав
Автор Съобщение
Yan4o



Регистриран на: 29 Юни 2011
Мнения: 414
Местожителство: Варна

Мнение Дайте идея за 2-дневен преход в района на Триглав Отговорете с цитат
Тъй като съм поел ангажимент да водя няколко колеги след около месец на кратък преход в ЦБ, ми се ще с ваша помощ да си направя някакъв маршрут за 3 дни (2 нощувки) и ми се ще да е в района на Триглав (Мазалат - Тъжа). Съображенията ми са следните: като изходен пункт , където да оставим колите (идваме от Варна) съм си харесал х. Партизанска песен (бях за сефте по 01.05 там и много ми допадна тази възможност). Най-вероятно ще е от петък до неделя ходенето, като в петък до обяд трябва да сме на изходна позиция. От там идеята ми е през Мазалат да стигнем до Тъжа и да останем там първата вечер. След това си мисля, дали има начин да направим някаква обиколка към вр. Триглав, да огледаме района, евентуално Кадемлийското пръскало (ако не губим много височина) и втората вечер да останем на Мазалат. Третият ден - лека-полека обратно до Парт. песен, хапване там за обяд и марш към Варна.
Групата ще е 6-7 души макс, темпото вероятно ще е умерено до към лежерно, поради мераците за снимане и съобразяването с най-бавния ест. Никой не е ходил в тази част на ЦБ, затова искаме да и се насладим, като изискването е да тръгнем и завършим в една точка, заради колите. Аз лично не обичам да повтарям маршрута в двете посоки, затова и се допитвам тук какви други възможности имаме за времето с което разполагаме. В края на краищата имаме един цял ден и две половинки, които трябва да уплътним. Приемам всякакви идеи. Wink
Чет Май 10, 2012 4:30 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
wassilzaza



Регистриран на: 10 Апр 2011
Мнения: 38

Мнение Отговорете с цитат
Здравей, ние като бяхме на хижа Тъжа за един ден отидохме до връх Марагидик(много е красиво там) и после до Кадемлийското пръскало(и то трябва да се види, края на Април беше доста пълноводно). Първата вечер ако спите на Тъжа, после може да разгледате тези места и да спите на Мазалат, тъкмо и пръскалто ще ви е по път към Мазалат. Иначе разликата в надморската височина между Тъжа и Пръскалото е около 120-130м. Като цяло тази местност на нас много ни хареса Very Happy
Чет Май 10, 2012 4:43 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
zezo



Регистриран на: 15 Сеп 2010
Мнения: 191
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Трябва да сте по-рано на изходната позиция щом ще се движите лежерно Smile
Чет Май 10, 2012 4:52 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Yan4o



Регистриран на: 29 Юни 2011
Мнения: 414
Местожителство: Варна

Мнение Отговорете с цитат
Е, аз казвам до обяд най-късно да сме на позиция, но лично ще настоявам някъде 10-10:30 да сме сложили раниците. Иначе мисля, че за 6-7 часа спокойно можем да стигнем до х.Тъжа без да бързаме. Нали не се бъркам?
Чет Май 10, 2012 5:03 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
zezo



Регистриран на: 15 Сеп 2010
Мнения: 191
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Можете, да Smile
При хубаво време ще си направите чудесна разходка сред минзухарите. Бях на Мазалат на 28, 29 и 30-ти април, тръгнахме от Партизанска песен, както и вие мислите.
Нагоре по Триглав от северната страна все още има сняг, на места до над коляно, но по зимната маркировка от Малък Кадемлия към Росоватец е сухо и се минава. Имайте го в предвид ако планирате да минавате оттам, въпреки че и сами ще го видите като минете към Тъжа Smile
П.П. Напълнете си шишетата с вода като стигнете Мазалат на отиване, че като се размотавах покрай Росоватец, всеки срещнат ме питаше къде има чешма Very Happy
Чет Май 10, 2012 9:35 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
fena73



Регистриран на: 16 Окт 2011
Мнения: 1930
Местожителство: Ст.Загора

Мнение Отговорете с цитат
wassilzaza написа:
Здравей, ние като бяхме на хижа Тъжа за един ден отидохме до връх Марагидик(много е красиво там) и после до Кадемлийското пръскало(и то трябва да се види, края на Април беше доста пълноводно). Първата вечер ако спите на Тъжа, после може да разгледате тези места и да спите на Мазалат, тъкмо и пръскалто ще ви е по път към Мазалат. Иначе разликата в надморската височина между Тъжа и Пръскалото е около 120-130м. Като цяло тази местност на нас много ни хареса Very Happy

Абе пръскалото хич не е по път към Мазалат-отклоняваш се около час надолу по пътя за с.Тъжа,но съм съгласен че си заслужава!!!Утре ще ходим из района-ще спим на заслона на вр.Г.Кадемлия и ще дам актуална информация за обстановката и снега.
Пет Май 11, 2012 9:37 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Yan4o



Регистриран на: 29 Юни 2011
Мнения: 414
Местожителство: Варна

Мнение Отговорете с цитат
Ами аз точно за втория ден имам въпросителни, как да процедираме най-добре - ако слезем от х. Тъжа към Кадемлийското пръскало, после пак по същия път обратно нагоре (и към Мазалат) ли трябва да се връщаме, за да продължим към вр. Триглав или има и някакви други варианти. Това, което гледах по картата е, че към върха се отбива от маршрута Мазалат - Тъжа, поне това е маркираната пътека и тъй като пак казвам - не съм бил в този район, ме интересува това ли е единственият вариант (като за нас Smile ) да се види и пръскалото и да се иде до върха? И като време - колко горе-долу ориентировъчно бихте дали за тази обиколка, предвид особеностите на маршрута?
А иначе, тъй като планът е за юни, тогава сняг едва ли вече ще има. Засега сме само летни туристи Wink
Пет Май 11, 2012 12:05 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
fena73



Регистриран на: 16 Окт 2011
Мнения: 1930
Местожителство: Ст.Загора

Мнение Отговорете с цитат
Ако слезете към пръскалото мисля че за вас най-добрия вариант е да се върнете по същия път!Другия вариант е да слезете още малко до х.Триглав и от там има пътека нагоре към Кадемлията ама не е маркирана и е много стъмно-800м.денивелация!Върнете се до смесите и оттам по черния път за Мазалат по който сте дошли до седлото между Росоватец и Малък кадемлия-ако искате да "отскочите" до големия-в дясно продължава черен път,ползван от военните който ходи до горе(може да се пресича на доста места)На спометатото седло има и табела-'Заслон Г.Кадемлия")Щом ще спите на Мазалат-ще имате достатъчно време-ако ходите добре-7-8 часа трябва да стигнат Smile Ако има още нещо-питай!
Пон Май 14, 2012 8:26 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Евгени



Регистриран на: 22 Авг 2008
Мнения: 56
Местожителство: Варна

Мнение Отговорете с цитат
Абе то от дясно на Кадемлийското (гледано фронтално) има едно много интересно качване до мястото, от което пада водата, и след това по реката има възможност за качване до Голям Кадемлия. Гледките към водопада в началото са страхотни, но си е леко екстремно, а доколкото разбирам не сте такъв тип "туристи", тъй че за да няма физически и психически травми по-добре връщане по пътя до Смесите и оттам по стандартната пътека до х.Мазалат. Има и вариант със слизане до х.Триглав и оттам вместо към Голям кадемлия да тръгнете към Бабското пръскало, но не знам оттам нагоре към премката между Голям и Малък Кадемлии дали са оправили маркировката. Пък и като време малко се удължават нещата и не знам колко ще излезе, а зависи и как ходите.

_________________
http://evgeniyonkov.blogspot.com
Сря Май 23, 2012 5:47 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
fena73



Регистриран на: 16 Окт 2011
Мнения: 1930
Местожителство: Ст.Загора

Мнение Отговорете с цитат
Евгени написа:
Абе то от дясно на Кадемлийското (гледано фронтално) има едно много интересно качване до мястото, от което пада водата, и след това по реката има възможност за качване до Голям Кадемлия. Гледките към водопада в началото са страхотни, но си е леко екстремно, а доколкото разбирам не сте такъв тип "туристи", тъй че за да няма физически и психически травми по-добре връщане по пътя до Смесите и оттам по стандартната пътека до х.Мазалат. Има и вариант със слизане до х.Триглав и оттам вместо към Голям кадемлия да тръгнете към Бабското пръскало, но не знам оттам нагоре към премката между Голям и Малък Кадемлии дали са оправили маркировката. Пък и като време малко се удължават нещата и не знам колко ще излезе, а зависи и как ходите.

маркировка от бабското към премката няма!ако се тръгне по бабски ръб/западно от бабска река/ се пресича една много стара синя марка,ама тя в един момент пресича реката и продължава по ниското...ако е добро времето може да се излезе към премката оттам ама...абе да не рискуват хората....
Чет Май 24, 2012 8:57 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Yan4o



Регистриран на: 29 Юни 2011
Мнения: 414
Местожителство: Варна

Мнение Отговорете с цитат
Времето за това начинание наближи, не сме се отказали, даже има нетърпеливи Laughing . Планираните дати са 23-25.06, т.е. другият уикенд + понеделника. Ще хванем и Еньовден, да посъберем и някоя билка (пък може и на самодиви да попаднем, знае ли човек Mr. Green ).
Тъй като не чух някакви по-различни предложения за маршрута в този район, остава си първоначално замисления план:
- ден първи (събота) : докарваме се с колите до х. Партизанска песен и от там с раниците на гръб през Мазалат до х. Тъжа. Начален час, който съм обявил за старт на пешеходната част - 10:00.
- ден втори (неделя) : х.Тъжа - водопад Кадемлийското пръскало - вр. Триглав (Малък, Голям Кадемлия) - х. Мазалат
- ден трети (понеделник) : х.Мазалат - х.Партизанска песен - по колите към Варна
За ден втори, който ще е отдаден изцяло на наслаждаване на красотите на Балкана и уморяване на бандата, приемам идеи и за други интересни места, на които да обърнем внимание в района.
Ако някой е по този маршрут в тези дни и види ентусиазирана 8-членна групичка от "младежи" около Христовата възраст, с голяма вероятност ще е попаднал на нашата тумба Tooth .
Надяваме се тази година да имаме мааалко повече късмет с времето, а не като миналата - да не можем да намерим постройките на вр. Ботев от мъгла Laughing .

Апропо - за хижите дали има нужда предварително да се обаждам за места по това време или спокойно се намират? За Мазалат сякаш съм по-спокоен, защото неделя вечер едва ли има много оставащи по хижите, но за Тъжа, може би...?
Пет Юни 15, 2012 4:22 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
fena73



Регистриран на: 16 Окт 2011
Мнения: 1930
Местожителство: Ст.Загора

Мнение Отговорете с цитат
Втория ден и без това ви е доста натоварен така че ще е достатъчно да изпълните 100% от вашата заявка... успех и хубаво време желая(дългосрочните прогнози са за такова поне...)
Пет Юни 15, 2012 8:25 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
nicksn



Регистриран на: 02 Фев 2011
Мнения: 51
Местожителство: Русе

Мнение Отговорете с цитат
ZCEZBPM написа:
Yan4o написа:

- ден втори (неделя) : х.Тъжа - водопад Кадемлийското пръскало - вр. Триглав (Малък, Голям Кадемлия) - х. Мазалат

Триглав май е крайно време да се прекръсти на Двуглав.Smile
От водопада накъде ще тръгнете за да минете през Голям Кадемлия?

От Кадемлийското надолу само през Малка или Голяма Равна.
Пет Юни 15, 2012 10:05 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
Yan4o



Регистриран на: 29 Юни 2011
Мнения: 414
Местожителство: Варна

Мнение Отговорете с цитат
ZCEZBPM написа:
...
От водопада накъде ще тръгнете за да минете през Голям Кадемлия?


По съвет на по-запознатите:
fena73 написа:
...Върнете се до смесите и оттам по черния път за Мазалат по който сте дошли до седлото между Росоватец и Малък кадемлия-ако искате да "отскочите" до големия-в дясно продължава черен път,ползван от военните който ходи до горе(може да се пресича на доста места)На спометатото седло има и табела-'Заслон Г.Кадемлия")Щом ще спите на Мазалат-ще имате достатъчно време-ако ходите добре-7-8 часа трябва да стигнат Smile Ако има още нещо-питай!


Писа се, че има и по-преки пътеки, но не знам дали ще можем да се ориентираме, а и не мога да рискувам да разкарвам 8 души по съвсем непознати места...
Нед Юни 17, 2012 10:07 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Yan4o



Регистриран на: 29 Юни 2011
Мнения: 414
Местожителство: Варна

Мнение Отговорете с цитат
И в последния момент се налага лека промяна в разпределението на маршрута, поради факта, че в събота няма места на х.Тъжа (имало група и всичко било пълно). Поради това реорганизираме по следния начин:
- събота: стигаме само до Мазалат (някъде по обяд), където ще останем да нощуваме (слава Богу, места има), като за следобяд (ако времето позволи) се прави един преход до вр. Голям Кадемлия и обратно на хижата.
- неделя: към х. Тъжа, като от смесите се спускаме до Кадемлийското пръскало, както беше планирано и след това обратно към хижата (Тъжа). Ако има време и позволят условията - може да се отскочи след обяда до вр. Марагидик
- понеделник: по обратния път през х. Мазалат до Партизанска песен и по колите, бърза работа нямаме.

Някой да има забележки по така планираните неща, защото пак казвам - само на хартия познаваме района (засега)?
Реалистично ли е да се осъществи х.Мазалат - вр. Голям Кадемлия - х.Мазалат за 5-6 часа, като ще сме с минимум багаж?
Вто Юни 19, 2012 12:11 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Стара планина Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница 1, 2  Следваща
Страница 1 от 2

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov