ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Тимфи в Северен Пинд - посред лято ...
Иди на страница 1, 2  Следваща
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Планини в Гърция Предишната тема
Следващата тема
Тимфи в Северен Пинд - посред лято ...
Автор Съобщение
dido



Регистриран на: 03 Яну 2007
Мнения: 6366

Мнение Тимфи в Северен Пинд - посред лято ... Отговорете с цитат
След разходката из Северен Пирин решихме да се разходим отново в масива на Пинд - Гръцко.

В Понеделеник - 11 Август - тръгнахме към 06:30 с Емо и Ива и след доста спокойно пътуване към 14:30 бяхме в селцето Микро-Папиго в подстъпите на Тимфи. Минахме през Солун, магистралата А1, А2 в посока Гревена, Янина (Йоанина). Общо около 650 км, 8 часа път. В Микро-Папиго (950 м н.в.) ни порещна адска жега - 34 градуса. Спряхме климатика сравнително късно, та жегата ни дойде нанагорно. Разходихме се из етнографския музей на селото, прочетохме инфо за района на Тимфи и с голям зор и пот на челото потеглихме нагоре.

Ядлив (сладък) кестен в градинките покрай пътеката


За късмет трите водоизиточника по пътеката - съответно на 1250, 1550 и 1750 м н.в. не бяха пресъхнали и успяхме да се разхладим. Хижата Астрака е разположена под едноименния чукар на скално ребро при 1950 м н.в. Там бяхме в 19:30. Имаше 15-на местни гръцки туристи и май никакви чужденци. Изпихме по бърза детска бира - 2.80 евра, + чай 1.50 евра и продължихме към Драконовото езеро (Драколимни), 2000 м н.в., на границата с каньона на река Аоос. Там бяхме малко след залеза. По пътя надолу, при овчарниците, срещнахме овче стадо с местен влах. За късмет човекът беше свикнал с чуждоговорящи, та на развален гръко-италиански ни упъти къде е водата (нерО на гръцки).

Връх Астрака и пресъхналото дъно на езеро под хижата


Драколимни е особено езеро, свито в малка гънка на карстовия ръб над каньона Аоос. Една от най-впечатляващите му черти е, че е буквално гъсто населен с алпийски тритони - http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%90%D0%BB%D0%BF%D0%B8%D0%B9%D1%81%D0%BA%D0%B8_%D1%82%D1%80%D0%B8%D1%82%D0%BE%D0%BD . Гадините щъкат на тълпи по брега, а във водите на езерото са безброй. По време на предишното ни ходене през месец Май, засякох един такъв скитик в снежна дупка до езерото:



Преспахме сами до брега на Драколимни, а на сутринта ни посрещна изгрев с чудесни гледки.

в. Гамила, гледка от Драколимни и ръба на каньона Аоос




в. Астрака и Драколимни, там спахме ...


От езерото се спуснахме обратно до овчарниците, напълнихме вода заедно с групата гръцки мераклии за езерото и продължихме в посока връх Гамила. Обширното плато към върха е изключително интересно от геологическа гледна точка. Представлява масивна няколкокилометрова карстова денудация, буквално разцепена на солидни варовикови блокчета - следи от евентуална тектонска дейност. Ерозивната дейност на водата е оставила следи върху мраморите - теренът е просечен от ресни и канали с ширина 10-на см. В мраморите има вградени лавови езици - цилиндри с дължина до няколко метра и диаметър 20-на см. Същевременно на места мраморните блокове са пропаднали и образуват понори и дупки, често с дълбочина 5-6 метра.

В подножието на в. Гамила:


Емо до в. Гамила


Драколимни от в. Гамила


Останалите чучки от района на Гамила


Ива ме е щракнала тука ...


Гамила - поглед от юг


Дупка в карста - държи сняг все още. Дупките определено са проблем през зимата - човек може да пропадне в тях ...


Парче лава във варовика:


Гледка от хижата към пътеката към Драколимни:


На в. Гамила бяхме около 12:00. Оттам изглежда като съседния южен връх да е по-висок, но не е така Smile От Гамила гледката е забележителна, та убихме поне половин час в излежаване. След това за всеки случай отскочихме до връхчето южно от Гамила, последва повторно пресичане на карстовото плато без пътека и в 15:30 бяхме отново до хижата. Малко преди 19:00 тръгнахме от Микро-Папиго в посока планината Цумерка - една от най-впечатляващите в Южен Пинд.

И една следобедна снимка към изхода на каньона Викос:
[/img]

_________________
Бутам след осмата бира Very Happy
Чет Авг 21, 2008 10:33 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
mislesht



Регистриран на: 29 Ное 2006
Мнения: 3413
Местожителство: Пловдив

Мнение Отговорете с цитат
Smile Брей, в голямата жега в Гърция...Не мога да си представя какво е било. Хубави снимки. Чакам Цумерка, чак нямам търпение да пуснеш снимките!
Wink

_________________
Две неща движат този свят - инатът и шубето.
Пет Авг 22, 2008 9:38 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла ICQ Номер
Kat



Регистриран на: 08 Юли 2007
Мнения: 872

Мнение Отговорете с цитат
хм, и на мен първата ми мисъл като видях снимките, беше за жегата. Емо изглежда доста изтерзан Smile Мястото ми се струва много хубаво -- може би за октомври..
Блянето с козата не снима ли Wink или не беше там? А някой по-възрастен тритон?
Пет Авг 22, 2008 11:33 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение ICQ Номер
Speedy



Регистриран на: 29 Ное 2006
Мнения: 2551
Местожителство: Неврокопъ

Мнение Отговорете с цитат
Ухааа! Екстра!!! Само така!!!!

_________________
Пирин - географски и етимологичен речник
Пирин - пътеводител
Пет Авг 22, 2008 12:00 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла ICQ Номер
dido



Регистриран на: 03 Яну 2007
Мнения: 6366

Мнение Отговорете с цитат
Мъхъм жегата мореше добитъка за съжаление. Това беше причината да се откажем от разходката по съседната на Цумерка - Какардица.

_________________
Бутам след осмата бира Very Happy
Пет Авг 22, 2008 2:06 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
Весела Ягодова



Регистриран на: 17 Окт 2007
Мнения: 541

Мнение Отговорете с цитат
Да разбирам ли, че на Astraka няма вода ? Ако решим да нощуваме там, трябва да си носим от последната чешма или да си я купуваме ?
Доколкото разбирам, след началото на май, в хижата постоянно има персонал ? С палатките как стои въпроса, разрешават ли (вкл. и срещу заплащане) ?
Прочетох пътеписите по темата, но пак да питам, един ден за Гамила и друг за Драколимни, защото са в различни посоки ? Дали правилно съм разбрала... Oops
Мерси !
Чет Май 10, 2012 5:20 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
dido



Регистриран на: 03 Яну 2007
Мнения: 6366

Мнение Отговорете с цитат
Ако говориш за хижа Астрака - не знам, но по-скоро няма вода. Така или иначе последната вода е близо - или надолу по пътеката към селото, или до езерата в посока Драколимни.

Палатки - съмнявам се дали някой ще ви разреши до хижата. Но долу покрай езерата или до Драколимни спокойно можете да опънете вечерта, никой няма да ви притеснява.

Драколимни и Гамила са в различни посоки, но спокойно могат да се посетят за един ден. Към Гамила терена е особен и не позволява бързо ходене, но все пак става.

_________________
Бутам след осмата бира Very Happy
Чет Май 10, 2012 6:06 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
Сотиров



Регистриран на: 28 Юли 2008
Мнения: 3360
Местожителство: София

Мнение Големи красоти у съседите! Отговорете с цитат
Дидо, пак си надушил неподозирани красоти! Все си мисля колко малко знаем за планините на Гърция (освен за Олимп). Все морето, та морето! А последния път, като бях там, разгледах един албум "Каньоните на Гърция". Хвръкна ми шапката! Не бях допускал, че в безводна и изгорена Гърция има такива дълбоки и обрасли каньони с пълноводни реки. Пуста цена на албума - много ми дойде, та не го купих, но мисля с Гугъла да компенсирам.
Чет Май 10, 2012 9:26 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Весела Ягодова



Регистриран на: 17 Окт 2007
Мнения: 541

Мнение Отговорете с цитат
Благодаря ! Very Happy
Но веднага ми изникват още въпроси в главата - например, има ли от къде се снабдим с вода около Драколимни ? В смисъл, водата от езерото едва ли става за пиене.
От хижата до Драколимни за колко време (горе-долу) се стига ?
Изобщо, има ли някаква "картинка" на региона, от тези, дето ги пускате с Ванката чат-пат Wink

На място дали може да се купи карта ?

То стана малко като кръстосан разпит, но...тъй е то като ходиш някъде за пръв път (без карта и gps) Oops Wink
Пет Май 11, 2012 9:18 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
dido



Регистриран на: 03 Яну 2007
Мнения: 6366

Мнение Отговорете с цитат
Има вода-извор преди баирчето за Драколимни, около овчарниците до езерото.
От хижата до Драколимни е около 1:15-1:30 часа.
Картинка има - карта.

На място може да се купи карта - от градчето Коница примерно, или от Янина.
Карта имам сканирана, мога да ти дам да си разпечаташ детайли ако искаш.

_________________
Бутам след осмата бира Very Happy
Пет Май 11, 2012 10:28 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
dido



Регистриран на: 03 Яну 2007
Мнения: 6366

Мнение Re: Големи красоти у съседите! Отговорете с цитат
Сотиров написа:
Дидо, пак си надушил неподозирани красоти! Все си мисля колко малко знаем за планините на Гърция (освен за Олимп). Все морето, та морето! А последния път, като бях там, разгледах един албум "Каньоните на Гърция". Хвръкна ми шапката! Не бях допускал, че в безводна и изгорена Гърция има такива дълбоки и обрасли каньони с пълноводни реки. Пуста цена на албума - много ми дойде, та не го купих, но мисля с Гугъла да компенсирам.


Гръцките планини са страхотни наистина, а и изключително малко посещаване. Там на практика планинарство няма.
За каньоните - има ги в изобилие. Планините в Пинд са основно карстови, поради което солидно просечени от разни реки. Каньони има практически до всеки тамошен баир.

_________________
Бутам след осмата бира Very Happy
Пет Май 11, 2012 10:33 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
Весела Ягодова



Регистриран на: 17 Окт 2007
Мнения: 541

Мнение относно палатките... Отговорете с цитат
Я вижте тези юнаци къде са се изтипосали Wink


Вто Май 15, 2012 8:07 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
spi



Регистриран на: 15 Апр 2008
Мнения: 89

Мнение Re: относно палатките... Отговорете с цитат
Весела Ягодова написа:
Я вижте тези юнаци къде са се изтипосали Wink



На абсолютно същото място се бяхме настанили и ние, но тогава от Астрака падаха лавини покрай хижата, която бе напълно залостена. За безснежния период нямам представа как реагират хижарите, но явно става, като гледам.
Иначе съм опъвал палатка досами хижата в края на май, но това във Вардося и пак - ни човек, ни дявол, а хижата запечатана.
Чет Май 17, 2012 7:12 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Pagane



Регистриран на: 15 Юни 2011
Мнения: 385
Местожителство: София

Мнение . Отговорете с цитат
Записах се и аз към посетителите на хижа Астрака и връх Гамила , на хижата е много чисто и има вода ,но няма баня и топла вода , няма и чаршафи Smile).
нощувката е 12 евро.
Много е красиво в района ,но ходенето през каньона Викос от Микро Папиго до Монодендри е досадно и не особенно интересно, има малко заслужаващи внимание места , срещахме една двойка белгиици трите дена , и те разочаровани бяха вървяли 2,5 часа (а са доста добри туристи,като ги гледахме как ни задминават първия ден Smile ) , та се връщаха от каньона ,беше им писнало Smile
Селцата са уникално романтични ,природата красива , и най-вече !!! гърците поддържат перфектно пътеки , маркировка и ориентири .
Белгииците ме питаха в България така ли е организирано Rolling Eyes , казах -да .
Но ,ако решат да дойдат къде ли да ги ориентирам Smile
Сря Юли 17, 2013 5:15 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
nothingfail



Регистриран на: 10 Юли 2018
Мнения: 3
Местожителство: Ямбол

Мнение Отговорете с цитат
mislesht написа:
Smile Брей, в голямата жега в Гърция...Не мога да си представя какво е било. Хубави снимки. Чакам Цумерка, чак нямам търпение да пуснеш снимките!
Wink


Цумерка (Дзумерка) на гръчки нищо не значи. Името е наше и по правилно й да се изговаря Чумерка, като Чумерна в БаЛКана, тоест начумерен, мрачен (напр. с черни облаци над върха на планината).

В Гърция има и днес два върха, които носят народностното ни име - Вургар (БуРГар) в западен Олимп (Оулум) и Вулгара (БъЛГара) под Кардица (от град) в Тесалия. Западно на Йонийско море под Превеза и Воница (преди Водица) се намира езерото БъЛГария (Вулгария/ Вулкария).

До БаЛКанските войни в северна Гърция преобладава БъЛГарското/ БуРГарското население.

Ако бе останала дадената от османците 1870г. БъЛГарска екзархия от устието на Дунав в северна Добруджа до полите на Епир в костурско, и БъЛГарите бяха развивали БъЛГарщината, вместо да припадат по всичко гръчко, напр. учейки в училища на гръчки език!!!, вкл. и чрез лобиране за ДУАЛИСТИЧНА монархия на османци и БъЛГари/ БуРгари, както Австро - Унгария, и ако не бяха се случили априлското въстание, поредната великоруска (москалска) вона срещу османците 1878г, присъединяването на Изт. Румелия (Романия, да не се бърка с Влахия и Молдова!), илинденското въстание и обявяването на независимост 1908г, то би било възможно Гърция да си остане до южния край на Тесалия, дето се извисява връх БъЛГара (Вулгара)!!!

Но, какво да се прави, от памтивека трако = сКлавено = БъЛГарите/ БуРГарите са били аптали!!!

_________________
Nothing Fails
Вто Юли 10, 2018 2:19 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Планини в Гърция Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница 1, 2  Следваща
Страница 1 от 2

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov