ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
За кърлежите.
Иди на страница 1, 2, 3  Следваща
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Обща дискусия Предишната тема
Следващата тема
За кърлежите.
Автор Съобщение
petarpstone



Регистриран на: 21 Дек 2010
Мнения: 182
Местожителство: Провадия

Мнение Отговорете с цитат
mislesht написа:
...

Аз се чудя след премеждията с кърлежи през последните 2 години дали да не се сдобия с това:

http://www.tickfree.eu/

Някой пробвал ли го е лично?


Аз ползвам този

Взех го от
http://www.stayaliveshop.com/
Върши работа Very Happy

_________________
ТПД "Орлови скали"
http://www.orloviskali.eu
Пон Юли 23, 2012 11:06 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя
ferdi_mruvkata



Регистриран на: 27 Авг 2009
Мнения: 640

Мнение Отговорете с цитат
тва мяза на отварачка за бира Smile

А за кърлежите - превенция.

Аз лично се проверявам редовно по меките части Smile

Веднаж се наложи да трамбовам пеш от Мирково до Буново долу в ниското през едни треволяци. Наблизо имаше ферми ... Направо скачаха по краката ми кърлежчетата...

_________________
Not All Who Wander Are Lost
Пон Юли 23, 2012 11:57 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
mislesht



Регистриран на: 29 Ное 2006
Мнения: 3413
Местожителство: Пловдив

Мнение Отговорете с цитат
Това синьото не е ли за кучета?

Кърлежите не скачат.
И аз проверявам. Така ги откривам по себе си. Не се търкалям по земята, даже не лежа, но ме "обичат".

_________________
Две неща движат този свят - инатът и шубето.
Пон Юли 23, 2012 12:28 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла ICQ Номер
petarpstone



Регистриран на: 21 Дек 2010
Мнения: 182
Местожителство: Провадия

Мнение Отговорете с цитат
mislesht написа:
Това синьото не е ли за кучета?

Кърлежите не скачат.
И аз проверявам. Така ги откривам по себе си. Не се търкалям по земята, даже не лежа, но ме "обичат".


А, и за кучета става Wink - но те кърлежите се хващат по един и същи начин и при хората и при кучетата Very Happy .
Пробвано е на човек де Smile .

_________________
ТПД "Орлови скали"
http://www.orloviskali.eu
Пон Юли 23, 2012 1:23 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя
ПАВЕЛ



Регистриран на: 28 Окт 2011
Мнения: 597

Мнение Отговорете с цитат
ferdi_mruvkata написа:


А за кърлежите - превенция.

Аз лично се проверявам редовно по меките части Smile



Кофтито е ,че веднъж ако те е ухапал , и в централата на Световната здравна организация да работиш пак няма гаранция Crying or Very sad .......Малко игра на тото се получава - какъвто ти е късмета Confused ! Преди две години за първи път ме клъвна гадината, и като се поразрових за инфо.........- още тръпки ме побиват Shocked ! В аптечката съм сложил ТОВА - при правилно премахване на хайвана шансовете да се заразиш все пак са по-малки Wink .

_________________
https://www.youtube.com/watch?v=KDPW_g2AhAU
Пон Юли 23, 2012 8:28 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
mislesht



Регистриран на: 29 Ное 2006
Мнения: 3413
Местожителство: Пловдив

Мнение Отговорете с цитат
При навременно и правилно премахване, шансовете да се заразиш са по-малки. Не знам кой е измислил това въртене, но това не е правилно! Устния апарат на кърлежа не е тирбушон. Лошото е че медицински кадри продължават да го правят.

_________________
Две неща движат този свят - инатът и шубето.
Вто Юли 24, 2012 11:34 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла ICQ Номер
баир–будала



Регистриран на: 16 Ное 2011
Мнения: 86

Мнение за кърлежите Отговорете с цитат
Веществата които носят зараза се съдържат в слюнката на кърлeжа.Кърлeжа може да носи,може и да не носи зараза. Обмяната на слюнката на кърлeжа със организма (в случая на човек) е след 48-я час от прилепването на кърлежа.Т.е. ако в рамките на 48ч. извадим кърлежа ,няма опастност от зараза,дори и да е носител на такава.Как да разберем дали сме заразени:Ако веднага се появи зачервявяне около мястото на прилепване на кърлежа-е реакция на организма срещу замърсяване ,примерно от почва .;Ако се появи зачервяване 2-4-6 дни след премахването на кърлежа-е алергична реакция .;НО ако се появи зачервяване около мястото на прилепване след 10-ия ден ОТ премахванато на кърлежа - е сигурен признак за заразяване с лаймска болест или друго такова.

_________________
to be continued...

Последната промяна е направена от баир–будала на Вто Юли 24, 2012 1:57 pm; мнението е било променяно общо 1 път
Вто Юли 24, 2012 12:43 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
petarpstone



Регистриран на: 21 Дек 2010
Мнения: 182
Местожителство: Провадия

Мнение Отговорете с цитат
mislesht написа:
При навременно и правилно премахване, шансовете да се заразиш са по-малки. Не знам кой е измислил това въртене, но това не е правилно! Устния апарат на кърлежа не е тирбушон. Лошото е че медицински кадри продължават да го правят.


Точно така е Smile - но тук трудно се променят нещата.

_________________
ТПД "Орлови скали"
http://www.orloviskali.eu
Вто Юли 24, 2012 1:51 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя
Yassen



Регистриран на: 03 Дек 2006
Мнения: 42
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Май си падаме по джаджи Smile

Кърлеж се вади лесно дори с пинсета от швейцарски нож. Първо трябва обаче да го удавим. Най-добре става в олио с капачка. После го отвъртаме по посока на часовниковата стрелка.

Българските змии, т.е. усойниците и пепелянките не могат да убият човек. Тяхната отрова е за мишки и най-много за някое зайче напролет. Човекът е твърде голяма лъжица за тяхната уста. Все пак:

1. Не се правим на Рамбо и не изсмукваме отрова с уста. Продават се уреди за тази цел, които правят вакуум. Имам такъв, купен от Франция (и аз обичам джаджи Very Happy )
2. Мястото в никакъв случай не се стяга с турникет. Така ще оставим токсина в малка област, което може да доведе до некроза (умиране на тъкан). Ако не искаме да ни ампутират пръста, не правим така.
3. Пием вода.
4. И се молим на Бога да не сме алергични точно към този токсин. Ако сме, се молим на Бога някой да притежава инжекция за анафилаксис (алергиен шок), която по същество е адреналин. Това се бие в мускул. Искрено се надявам, че склонните към алергия хора си носят антихистамини, когато ходят по планина Smile


Поздрави!
Вто Юли 24, 2012 6:16 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла ICQ Номер
Kent



Регистриран на: 26 Апр 2007
Мнения: 728

Мнение Отговорете с цитат
Laughing
по здрави. Cool
Вто Юли 24, 2012 6:40 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Yassen



Регистриран на: 03 Дек 2006
Мнения: 42
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Kent написа:
Laughing
по здрави. Cool


Така де Wink

Грийтингс значи на теб и семейството ти Cool
Вто Юли 24, 2012 7:38 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла ICQ Номер
ПАВЕЛ



Регистриран на: 28 Окт 2011
Мнения: 597

Мнение Re: за кърлежите Отговорете с цитат
баир–будала написа:
Обмяната на слюнката на кърлeжа със организма (в случая на човек) е след 48-я час от прилепването на кърлежа.Т.е. ако в рамките на 48ч. извадим кърлежа ,няма опастност от зараза,дори и да е носител на такава..

Това не е вярно !


Yassen написа:
Май си падаме по джаджи Smile

Кърлеж се вади лесно дори с пинсета от швейцарски нож. Първо трябва обаче да го удавим. Най-добре става в олио с капачка..

Това е най-лесният начин да се накара кърлежа да повърне стомашното съдържимо !



Когато пишем по такива сериозни теми, от които зависи човешкият живот, НЕ ТРЯБВА ДА ПРАВИМ ИМПРОВИЗАЦИИ !
Arrow http://www.riokoz-vt.com/kyrleg.htm

Arrow http://www.cdc.gov/ticks/

_________________
https://www.youtube.com/watch?v=KDPW_g2AhAU
Вто Юли 24, 2012 8:28 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Yassen



Регистриран на: 03 Дек 2006
Мнения: 42
Местожителство: София

Мнение Re: за кърлежите Отговорете с цитат
ПАВЕЛ написа:


Yassen написа:
Май си падаме по джаджи Smile

Кърлеж се вади лесно дори с пинсета от швейцарски нож. Първо трябва обаче да го удавим. Най-добре става в олио с капачка..

Това е най-лесният начин да се накара кърлежа да повърне стомашното съдържимо !



Привет Павел!

Според линка ти кърлежът повръща, ако се третира със спирт, топлина или терпентин. Дали е така не зная, но има някаква логика.

Това, което пиша, се отнася за съвсем друго. Мъртвият кърлеж се вади много по-лесно от живия. Ето защо е полезно да го задушим (може с вода, но понеже олиото е по-плътно, става по лесно). Когато се задушаваш, не повръщаш. Невъзможно е.


Поздрави!
Сря Юли 25, 2012 9:53 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла ICQ Номер
dido



Регистриран на: 03 Яну 2007
Мнения: 6366

Мнение Отговорете с цитат
Доколкото виждам, единствената качествена превенция е да се пръскаме с химикали, да носим дълги гащи и да се оглеждаме за гадини по тялото.
Разнасяните болести са гадни иначе - 1 месец седиш на тръни дали ще ти избие обив или не (май-юни и аз минах по този път Very Happy ).

_________________
Бутам след осмата бира Very Happy
Сря Юли 25, 2012 11:02 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
ferdi_mruvkata



Регистриран на: 27 Авг 2009
Мнения: 640

Мнение Отговорете с цитат
mislesht написа:


Кърлежите не скачат.


Това образно го казах, просто бяха много и хванах няколко да ме лазят.


Цитат:
Разнасяните болести са гадни иначе - 1 месец седиш на тръни дали ще ти избие обив или не (май-юни и аз минах по този път Very Happy ).


То още по гадното е, че дори да не избие нищо първият месец, може да си си заразен и после стават яко мизерии. Единствената гаранция е изследване на кръвта

Аз се чудя хората по селата как оцеляват, овчари, животновъди и прочие.... Дядо ми на сезон си вади по 10 парчета Shocked
Явно заразените кърлежи не са чак толкова много.....

_________________
Not All Who Wander Are Lost
Сря Юли 25, 2012 11:09 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Обща дискусия Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница 1, 2, 3  Следваща
Страница 1 от 3

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov