ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Въпрос относно кактусите в Лозенската планина
Иди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5  Следваща
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Всички останали Предишната тема
Следващата тема
Въпрос относно кактусите в Лозенската планина
Автор Съобщение
Сотиров



Регистриран на: 28 Юли 2008
Мнения: 3360
Местожителство: София

Мнение От яслите - на кактусите Отговорете с цитат
В неделята - пак при кактусите. Чудесно слънце, равна пътека, идеална комбинация за прохождащи в планината! От електроцентралата на Кокаляне леко нагоре до хижата на "Кремиковци", оттам по хоризонталата до пейката над кактусите. Този път естествено си спестихме слизането по камънака, а се наслаждавахме само на пропастта под нас и просторите пред нас:



Събрахме полагащите се две торби боклуци, но особено ме възмути брането на младите израстъци по кактусите: някакъв простак ги беше брал неизвестно за какво и ги беше хвърлил зад пейката (виждат се червеникавите малки кактусчета). На слизане хванахме едно отклонение от пътеката, което слиза право надолу към езерото. То ни изведе на едно заслонче. Отдолу обаче не личи, че има пътека, човек трябва да знае за нея. Shocked От заслона покрай трибуните - обратно на централата. Препоръчвана разходка! Very Happy
Сря Ное 30, 2011 2:01 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Speedy



Регистриран на: 29 Ное 2006
Мнения: 2551
Местожителство: Неврокопъ

Мнение Отговорете с цитат
Сладурковци са мъниците Cool

_________________
Пирин - географски и етимологичен речник
Пирин - пътеводител
Сря Ное 30, 2011 9:04 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла ICQ Номер
Сотиров



Регистриран на: 28 Юли 2008
Мнения: 3360
Местожителство: София

Мнение С малки по високото Отговорете с цитат
Спиди, всички мъници са сладурковци! Very Happy Аз затова все пускам "кукички", та дано повече майки и бащи се закачат на тях. Де ги снимките на децата ви, бе хора? Цяла тема има за децата и планината - пълнете с деца и планината, и темата! Laughing
Чет Дек 01, 2011 12:31 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Радослав



Регистриран на: 10 Дек 2011
Мнения: 1

Мнение Отговорете с цитат
Планинарчо знае,но неиска да каже!(за кактусите)
Съб Дек 10, 2011 11:16 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Ристо Туристо



Регистриран на: 02 Окт 2008
Мнения: 4314
Местожителство: на 950 м.н.в.

Мнение Отговорете с цитат
То пък голямата тайна...
Дано се запазят тези растения.
Croc

_________________
Енциклопедия за ЕКИПИРОВКАТА за туризъм.
Палатки *** Туристически обувки
Съб Дек 10, 2011 11:34 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Сотиров



Регистриран на: 28 Юли 2008
Мнения: 3360
Местожителство: София

Мнение И днес - пак натам Отговорете с цитат
Той, внукът, затова държи пръчката - който къса кактуси, бой! Cool

Днес се поразходихме по тия места само с един приятел, без деца. От Лозен през стрелбището и параклиса до Бачул чешма, оттам до ловната хижа на германските ловци и после надолу към Кокаляне. До самите кактуси не се отбихме, но над тях се откриваше чудесен изглед към Рила:



Хубаво време, килим от есенни букови листа, но това - докато стъпихме на коларския път. Там ни връхлетя колона от джипове, които хвърляха кал като миксери и с кеф дълбаеха коловози. Окаляхме се до коленете. Е, поизчистихме се в тревата, та не замърсихме ханчето. А там - хапване и пийване край камината... Абе, хубава си е Лозенската планина! Laughing
Пон Дек 12, 2011 1:56 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Emil



Регистриран на: 27 Мар 2012
Мнения: 1073
Местожителство: Sofia

Мнение Отговорете с цитат
Как ме зарибихте за неделен излет с тези кактуси. Very Happy
Ще докладваме дали са още там или са емигрирали от простотията.
Тази планина въобще не я познавам и мисля да я тествам.
До скоро
Пет Юни 01, 2012 2:31 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла ICQ Номер
Планинарчо



Регистриран на: 23 Сеп 2007
Мнения: 3
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Радослав написа:
Планинарчо знае,но неиска да каже!(за кактусите)


Уважаеми Радославе,

Всяка година през юни обявявам среща и водя АБСОЛЮТНО ВСИЧКИ желаещи да видят кактусите.
Тази година не прави изключение - отиваме този петък след работа. Ето линк за срещата:

https://www.facebook.com/planinarcho#

Всички желаещи са добре дошли!

_________________
Няма планина, която да не намери място в сърцето на човек, стига то да е достатъчно широко!...
Вто Юни 12, 2012 7:51 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла ICQ Номер
mislesht



Регистриран на: 29 Ное 2006
Мнения: 3413
Местожителство: Пловдив

Мнение Отговорете с цитат
Същите кактуси ги има и на някои от нашите хълмове. През зимата се спаружват, но на пролет се възобновяват. Цъфтят жълто и изглежда се чувстват добре. Не знам от къде произхождат, но явно са много корави.

_________________
Две неща движат този свят - инатът и шубето.
Сря Юни 13, 2012 10:47 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла ICQ Номер
vaskoo



Регистриран на: 21 Апр 2007
Мнения: 1392
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Има ги и в Орехово, има ги и по морето ... ама тия са ни близо на шопите, па и с градския транспорт

_________________
Приятелят е човек, който те познава отлично ... и въпреки това те обича
Сря Юни 13, 2012 10:29 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
lz1fw



Регистриран на: 28 Юли 2010
Мнения: 713
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Планинарчо написа:
Радослав написа:
Планинарчо знае,но неиска да каже!(за кактусите)


Уважаеми Радославе,

Всяка година през юни обявявам среща и водя АБСОЛЮТНО ВСИЧКИ желаещи да видят кактусите.
Тази година не прави изключение - отиваме този петък след работа. Ето линк за срещата:

https://www.facebook.com/planinarcho#

Всички желаещи са добре дошли!


Събрахме се, отидохме, аз съм много доволен.

Сборния пункт бе последната спирка на метрото на булевард "Цариградско шосе". В планината, било то и Лозенска, лоши хора няма. Групата се получи много готина.Оттам с автобус номер 6 стигнахме до село Герман. После - пеша. До кактусите стигнахме за 40 минути, в които се включваха органиционни спирания и тактически почивки.

Миналата година с Ирина и Сотиров един късен следобед тръгнахме и намерихме кактуси. Намерихме ги обаче под панорамната площадка с пейка.

Тази година посетените кактуси бяха само на 50 метра от миналогодишните, но все пак на различно място. Хубаво си е да има водач, познаващ обекта на похода. Без водач човек трудно би свърнал към кактусите. До новото място се стига като се завие надясно надолу по склона на 52 метра преди площадката с пейката. склона с кактусите е стръмен и покрит с дребни подхлъзващи камъчета. Не е много страшно да се ходи там, но си иска добри обувки и повишено внимание. Подхлъзването е доста нежелателно, защото падането може да е и върху кактус. Пък той има бодли. Затова ръкавиците наистина са много желателни при разходка посклона с кактусите. Бодличките не са смъртоносни, ама са много досадни. Освен кактусите склона се обитава и от семейство пепелянки. Не ги видяхме, но е добре да се внимава и за тях.

Разходката по склона с кактусите продължи около 45 минути. По данни на нашия водач момчил там има три или четири вида кактуси. Не запомних добре думите му, но на снимките ясно се различават поне три вида. Първите два вида са ясно лесно различими. Цветовете са им едри и на единия вид са жълти, а на другия червени. Самите кактуси от първите два вида също са сравнително голями. Имаше екземляри с пет сантиметрови бодили и почти 15 сантиметрови стъбла. Третия вид е по-ситен, пак цъфти в жълто, но формата на стъблата и нюанса на цветовете е различна.

След разходката имаше разбор в кръчмата на село Герман.

Трак: http://www.lz1fw.com/lozen/cactus2012/track_2012_06_15.gdb
Карта, като картинка: http://www.lz1fw.com/lozen/cactus2012/map_2012_06_15.jpg

снимки: http://www.lz1fw.com/lozen/cactus2012/index.html
Съб Юни 16, 2012 10:04 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Mariana1000



Регистриран на: 28 Юли 2010
Мнения: 2796
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
lz1fw написа:

Събрахме се, отидохме, аз съм много доволен.
......


И аз съм много доволна Smile
Кактусите бяха още по-красиви отколкото на снимките, благодарности на водача и на групата Smile
Хапнахме и от плодовете, аз даже набрах да почерпя, но половината от хората, на които предагах отказаха изобщо да опитат Laughing Въпреки че сочех себе си като живо доказателство, че съм яла и оживяла Wink

_________________
Искате ли да изживеете едно приключение!?!...
Пон Юни 18, 2012 1:14 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Emil



Регистриран на: 27 Мар 2012
Мнения: 1073
Местожителство: Sofia

Мнение Отговорете с цитат
от 16-06-2012 Very Happy










Вто Юни 19, 2012 12:25 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла ICQ Номер
Сотиров



Регистриран на: 28 Юли 2008
Мнения: 3360
Местожителство: София

Мнение С голямо закъснение... Отговорете с цитат
Емиле и Сашо, едва сега видях вашите снимки на кактусите. Те цяла плантация! И с толкова богати цветове - съвсем не са това, което видяхме първия път с Ирина и Сашо и после с децата. Аз пък по същото време обикалях Лозенските гори за левурда (див чесън). Благородни туристи ме заведоха, та вече и аз знам находището му. Не е толкова красив като кактусите, но пък става чудесна салата! Laughing
Сря Авг 01, 2012 8:51 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
stefan_iliev38



Регистриран на: 25 Сеп 2009
Мнения: 3270
Местожителство: Кюстендил; София, кв. „Овча купел"

Мнение Отговорете с цитат
Учудващо, че от 2012 година никой не е писал в тази тема! Я да сложа малко снимки от вчерашния ден:

13.06.2019 г, вечерта на четвъртък - традиционен вечерен излет с туристическо дружество КПДМ („Къси преходи и дълги маси“) до кактусите в Лозенска планина над Панчаревското езеро. Кактусите са цъфнали, но като че ли още не са в разгара си, тази година като че ли няма много големи цветове, няма и много зрели плодове. Залезът не беше лош, но не беше и нищо особено, а после имаше и богата почерпка на брега на Панчаревското езеро. Разбира се, не пропуснахме да съберем и малко боклук - не спира кампанията на ТДДМ („Туристически доброволчески дейности и маркиране“) #БоклукътЕсъбран, #ЧистиПътеки, #БоклукътВраницата - пътеката покрай кактусите и алеята покрай Панчаревското езеро в Лозенска планина са по-чисти и боклукът е събран в раницата. Smile
Всеки може да се присъедини и да публикува почистения боклук. От нас зависи планините да са чисти. Smile






















































____________________
Rish Horror delenda est!
Освен това смятам, че Ужасът на Риш трябва да бъде отстранен!
____________________________________________________________
Закон на Мърфи: Приятелите идват и си отиват. Враговете се натрупват!
Пет Юни 14, 2019 10:55 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Всички останали Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5  Следваща
Страница 4 от 5

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov