ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
От Мочарата до Мочарата
Иди на страница Предишна  1, 2
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Пирин Предишната тема
Следващата тема
От Мочарата до Мочарата
Автор Съобщение
Kat



Регистриран на: 08 Юли 2007
Мнения: 872

Мнение Отговорете с цитат
бе и от Муратов връх се виждат доста езера, предполагам, че не е като от Момини двори, но все пак.. може той да е преди Джано Very Happy
Сря Авг 27, 2008 9:33 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение ICQ Номер
nacho



Регистриран на: 25 Юли 2008
Мнения: 20

Мнение Отговорете с цитат
Ехеее! Ти ме разстреля! Направо ме ентусиазира да се кача на тоя връх. Я, дай снимков материал и ние да се порадваме! 14 в Белемето Surprised На картата ги броя 9 Question

Инче това ровнатото го бях срещнал в (мисля) твои описания и е необяснимо за нас и единственото което предположихме е, като теб, метеорит. Ако някой познава хора запознати с геология (или каквото там обяснява този "феномен") моля да попита!
Сря Авг 27, 2008 9:44 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
bialk



Регистриран на: 07 Авг 2007
Мнения: 53

Мнение Отговорете с цитат
Благодаря, Начо! Преди ходех много, но вече не си давам толкова зор. Ето, можеш да прегледаш тези преходи, и да ги сравниш с последния от Вихрен-Синаница:

http://web.hit.bg/pirin2006

http://web.hit.bg/pirin2007

Във вашия случай не става дума за това, че не можете да ходите, а за сгрешен план по начало. Например защо ви е това 3 часово ходене от х.Гоце Делчев до х.Безбог като за целта можете да ползвате лифта? Все едно да си оставя колата в гр.Банско и да драпам пеша до х.Вихрен Question

Не съм професионалист планинар, но планината си има своите неписани правила - първо, при преход за старт използвай най-високата точка, до която можеш да стигнеш с транспорт. И второ - старай се да не губиш излишна надморска височина при плануване на маршрута.

От Средното Брезнишко има пътека, която води до Каменишките езера. Ето тук на картата съм се опитал да я начертая - http://web.hit.bg/pirin2008/map1.jpg

При спускане от езерото след като стигнете до местността Ливадата , се насочвате към горния й северен край в посока х.Гоце Делчев. За ориентир се използва изсъхналата мура :





Пътеката е зад двете мури на първата снимка. След това излизате в един малък циркус, източно от Кадиев рид. Там пътеката се разклонява вдясно, но за по сигурно продължавате нагоре като използвате за ориентир тумбата от рида Хлопки :



От най-долното Каменишко пътеката продължава по река Каменишка, след което свива на ляво като подсича Полежан /Баш Мандра/,излиза под Човеко, Изворите и продължава до десния бряг на река Ретиже. От там вече е лесно.

Долното Каменишко. Пътеката е по течението на реката.


Сря Авг 27, 2008 9:55 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
dido



Регистриран на: 03 Яну 2007
Мнения: 6364

Мнение Отговорете с цитат
nacho написа:
Ехеее! Ти ме разстреля! Направо ме ентусиазира да се кача на тоя връх. Я, дай снимков материал и ние да се порадваме! 14 в Белемето Surprised На картата ги броя 9 Question

Инче това ровнатото го бях срещнал в (мисля) твои описания и е необяснимо за нас и единственото което предположихме е, като теб, метеорит. Ако някой познава хора запознати с геология (или каквото там обяснява този "феномен") моля да попита!


В Белемето има около 30 езера, половината или повече са временни (пресъхват през лятото при суша). Снимката, която съм ползвал, е от 15 юни 2007 - снегът е почти стопен, езерцата са пълни. Ще пусна снимката, но трябва да я пообработя малко, че ще дойде много голяма (някаква мозайка да сглобя, от сорта ... ) В картите няма да ги намериш всичките езера, не съм виждал досега такава карта Smile

Май наистина бях писал за ровината под Ченгелчал. Някак си обаче не съм я снимал нито веднъж като хората, а твоя кадър беше много добър. Затова коментирам ...

_________________
Бутам след осмата бира Very Happy
Сря Авг 27, 2008 10:43 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
Speedy



Регистриран на: 29 Ное 2006
Мнения: 2551
Местожителство: Неврокопъ

Мнение Отговорете с цитат
Дидо, от седловината между Момини двори и Кралев двор се виждат поне 5 от езерата в Кралевдворския циркус. Нямам фотка от Момини двори дали се виждат толкоз, но е логично. Да не забравяме, че гьоловете носят името именно на този връх - Момини. Cool

_________________
Пирин - географски и етимологичен речник
Пирин - пътеводител
Сря Авг 27, 2008 11:42 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла ICQ Номер
nacho



Регистриран на: 25 Юли 2008
Мнения: 20

Мнение Отговорете с цитат
bialk, асолютно си прав за принципните ни грешки! Първата (да тругнем от Мочарата) беше подтикната от сантиментална стойност, но ще я корегираме за в бъдеще, а втората (да слезем толкова ниско) не беше предвидена. Планът беше да спим на Горното Брезнишко и оттам да продължим по билото през Демирчал и да се спуснем от Корнишкия превал до пътеката за х. Пирин. Но конете на Горното Брезнишко и времето на следващия ден ни промениха плановете, а непознаването на региона между Брезнишкия и Каменишкия циркус ни накара да слезем толкова ниско. Много благодаря за подробното описание на пътя от Средното Брезнишко до Ретиже, и макар да не смятам да ходя скоро в този регион смятам, че информацията е полезна за всички от форума.
Сря Авг 27, 2008 11:53 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
dido



Регистриран на: 03 Яну 2007
Мнения: 6364

Мнение Отговорете с цитат
Speedy, така си е. Въпроса беше като за видимост от върха. От моите снимки се вижда само едно езерце, най-горното, в камъните дето е. В посока трите големи езера Момини двори пуска нещо като гърбица, която ги крие. Аз обаче съм снимал мързеливата - едва ли не само от връхната пирамида. Ако се слезе 20-на метра по склона, може да се открият и останалите езера. Затова пиша едно или повече, но като минимум - 25.

_________________
Бутам след осмата бира Very Happy
Сря Авг 27, 2008 1:31 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
bialk



Регистриран на: 07 Авг 2007
Мнения: 53

Мнение Отговорете с цитат
Един глас от мен за вр.Джано. Общата площ на видимите от този връх езера е внушителна :

Попово езеро 123.6 дка
Долно Кременско езеро 98 дка
Средно Кременско 66.1 дка
Горно Кременско 10 дка
Аргирово езеро 6.9 дка
Митрово езеро 35 дка
Голямо Каменишко езеро 24.4 дка
Долно Полежанско езеро 12 дка
Общо: 376 дка
Сря Авг 27, 2008 3:40 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
bialk



Регистриран на: 07 Авг 2007
Мнения: 53

Мнение Отговорете с цитат
nacho написа:
Инче това ровнатото го бях срещнал в (мисля) твои описания и е необяснимо за нас и единственото което предположихме е, като теб, метеорит. Ако някой познава хора запознати с геология (или каквото там обяснява този "феномен") моля да попита!


Кви феномени бе, хора! Що се бъркате в иманярските работи Tooth
Сря Авг 27, 2008 3:50 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
dido



Регистриран на: 03 Яну 2007
Мнения: 6364

Мнение Отговорете с цитат
Бройката разследваме, за площта си прав Very Happy

Раздуй малко за тия иманярски работи Very Happy Чувал си нещо по въпроса или предполгаш? Тия бая изтрещяли трябва да са - много скала е обърната в тая ровина ...

_________________
Бутам след осмата бира Very Happy
Сря Авг 27, 2008 3:57 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
Kat



Регистриран на: 08 Юли 2007
Мнения: 872

Мнение Отговорете с цитат
Мустафа, кажи нещо за тия иманярски работи, че ние повече от година се чудим ли чудим, пък то какво ще излезе Very Happy
Сря Авг 27, 2008 4:43 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение ICQ Номер
koce



Регистриран на: 04 Сеп 2007
Мнения: 81

Мнение Отговорете с цитат
dido написа:
Бройката разследваме, за площта си прав Very Happy

Раздуй малко за тия иманярски работи Very Happy Чувал си нещо по въпроса или предполгаш? Тия бая изтрещяли трябва да са - много скала е обърната в тая ровина ...

Иманярите(мулетата) нямат акъл,затова не трябва да ви очудва нищо в което са замесени.

_________________
Мила Родино,
ти си земен рай,
твойта хубост,
твойта прелест,
ах, те имат край.
Сря Авг 27, 2008 9:28 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
nacho



Регистриран на: 25 Юли 2008
Мнения: 20

Мнение Отговорете с цитат
ръкопляскания bialk, кефиш! Не бях се сетил за площа! Може да ги мерим и по красотата, ама там много субективно ще дойде Laughing За сега, това което съм видял с очите си и моят глас е за Джано.
А за иманяри съм чувал за Стара Планина, че има доста откачени, но не предполагах, че някой "луд" ще се качи на 2600 м. и ще изкопае такъв ров! Инче на любопитните не им казвай легендите, че догодина току-виж на раниците с по една лопата тръгнали! Tooth
Чет Авг 28, 2008 9:45 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Пирин Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница Предишна  1, 2
Страница 2 от 2

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov