ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Съвети за Джангала
Иди на страница 1, 2, 3, 4  Следваща
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Пирин Предишната тема
Следващата тема
Съвети за Джангала
Автор Съобщение
krassy1809



Регистриран на: 24 Авг 2012
Мнения: 39

Мнение Съвети за Джангала Отговорете с цитат
Здравейте ,
Намислили сме да качваме Джангала , нямаме професионални умения и никога не сме ходили до тевното , качвали сме само Джано и до Демиркапийска порта сме били.Та така след като от Х. Безбог сме стигнали Папаз дилемите са следните:
1. от Папаз , към момини езера и от там по улея към портата между Джангала и Момини Двори , ако може да се нарече порта , после спускане до маркировката с оранжевите точки и атака на Джангала. После слизане и спане на Тевното езеро.
2. от Папаз , към момини езера и хващане на пътеката към краледворска лява порта , спане на Тевното езеро , на другият ден от рано към превала между Валявишки чукар и момини двори , оранжеви точки , атака на Джангала.

Много ли е по лесен маршрут 2 от маршрут 1 , има ли 3-ти , N-ти вариант , целим просто да се качим , по най-лекия начин.
Ще сме благодарни на всякакъв съвет , карта , линкове , снимки.
Пет Авг 24, 2012 1:10 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Gamina



Регистриран на: 31 Авг 2007
Мнения: 2486

Мнение Отговорете с цитат
Нямам идея къде са оранжевите точки, но от Попово езеро Джангала се качва за около час - час и малко. Има пирамидки.
Горе ръбът между него и Момин двор изглежда така:


но се минава... ако не ви притесняват по-тесните ръбове няма да имате проблем да стигнете Момин двор и от там да идете на Тевно. Или пък обратното - от Тевно през Момин двор да качите Джангала и да слезете на Попово.

Откъм Самодивските езера /предполагам тях наричате Момини/ нещата изглеждат така, може и да не е най-правилното място това, но ние от там се спуснахме:



С други думи - ако излезнете на ръба от Самодивските качването до Джангала ви е за 10 минути Smile
Пет Авг 24, 2012 1:19 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
krassy1809



Регистриран на: 24 Авг 2012
Мнения: 39

Мнение Отговорете с цитат
Много благодаря за прекрасната снимка
За изкачване на Джангала от поповото за маршрута показан в тна снимката ли говорите

http://planina.e-psylon.net/viewtopic.php?t=581
Пет Авг 24, 2012 1:55 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Plamen К



Регистриран на: 03 Май 2011
Мнения: 832
Местожителство: Казанлък

Мнение "Пътеката с оранжевите точки" Отговорете с цитат
Аз имам минимален опит с ходенето из Пирин, но миналата година съвсем лесно в рамките на 1,5-2 часа /в едната посока/ проходих "пътеката с оранжевите точки", която започва зад заслон Тевно езеро, подсича Момин двор и излиза на Джангал.
За мен това е нормална пиринска пътека, без особени трудности. Така че бих избрал вашият вариант 2.
Вижте снимки от 139 до 154.
https://picasaweb.google.com/100300943884381466514/PIRINSept2011#5651869866183788674
Валя, която предполагам пак е стопанка на заслона ми обясни как да намеря началото на пътеката. Скалното ребро между Джангала и Момин двор /при мен са снимки 154 и 162/ мисля, че трябва добре да го огледате и да прецените възможностите си за преминаване по него навръщане да речем, "оранжевата пътека" го подсича...
Пет Авг 24, 2012 2:16 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Gamina



Регистриран на: 31 Авг 2007
Мнения: 2486

Мнение Отговорете с цитат
krassy1809 написа:
Много благодаря за прекрасната снимка
За изкачване на Джангала от поповото за маршрута показан в тна снимката ли говорите

http://planina.e-psylon.net/viewtopic.php?t=581


Ми май е това, но не съм убедена, ние без пътека си го изпълзяхме, като на няколко пъти я засичахме. На въпросното място мисля че се виждаше как обикаля скалите вляво.
Пет Авг 24, 2012 4:55 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
bodilov



Регистриран на: 22 Окт 2009
Мнения: 22
Местожителство: Русе

Мнение Re: Съвети за Джангала Отговорете с цитат
krassy1809 написа:
Здравейте ,
Намислили сме да качваме Джангала , нямаме професионални умения и никога не сме ходили до тевното , качвали сме само Джано и до Демиркапийска порта сме били.Та така след като от Х. Безбог сме стигнали Папаз дилемите са следните:
1. от Папаз , към момини езера и от там по улея към портата между Джангала и Момини Двори , ако може да се нарече порта , после спускане до маркировката с оранжевите точки и атака на Джангала. После слизане и спане на Тевното езеро.
2. от Папаз , към момини езера и хващане на пътеката към краледворска лява порта , спане на Тевното езеро , на другият ден от рано към превала между Валявишки чукар и момини двори , оранжеви точки , атака на Джангала.

Много ли е по лесен маршрут 2 от маршрут 1 , има ли 3-ти , N-ти вариант , целим просто да се качим , по най-лекия начин.
Ще сме благодарни на всякакъв съвет , карта , линкове , снимки.
Аз бих ви предложил друг маршрут - от Попово езеро се качете на Дженгалската порта, слезте не повече от 100 метра към Валявишкото езеро и вляво потърсете пирамидки, които маркират едва видима пътека към Дженгал. Дори и да загубите пирамидките / не навсякъде са поставени достатъчно гъсто / просто следвайте естествения релеф и ще се качите на върха. На слизане от него може да хванете маркировка от червено-оранжеви точки, които ще ви заведат на Тевно езеро. При хубаво време и добра ориентация от Дженгалската порта през върха до Тевно езеро може да се стигне за 2-3 часа.
Пет Авг 24, 2012 10:42 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
NikTod



Регистриран на: 26 Юни 2012
Мнения: 297

Мнение Re: Съвети за Джангала Отговорете с цитат
krassy1809 написа:
Здравейте ,
Намислили сме да качваме Джангала , нямаме професионални умения и никога не сме ходили до тевното , качвали сме само Джано и до Демиркапийска порта сме били.Та така след като от Х. Безбог сме стигнали Папаз дилемите са следните:
1. от Папаз , към момини езера и от там по улея към портата между Джангала и Момини Двори , ако може да се нарече порта , после спускане до маркировката с оранжевите точки и атака на Джангала. После слизане и спане на Тевното езеро.
2. от Папаз , към момини езера и хващане на пътеката към краледворска лява порта , спане на Тевното езеро , на другият ден от рано към превала между Валявишки чукар и момини двори , оранжеви точки , атака на Джангала.

Много ли е по лесен маршрут 2 от маршрут 1 , има ли 3-ти , N-ти вариант , целим просто да се качим , по най-лекия начин.
Ще сме благодарни на всякакъв съвет , карта , линкове , снимки.


С риск да преповторя някои момент, моя настоичив съвет е да изберете 2-я вариант.
Мотиви: Ще обходите повече места, няма да се връщате и накрая: ще ви е най-малко трудно. И да знаете, че лесно има само на софрата и в кревата, там може да атакувате с безмерна стръв. В планината трябва по-лежерно и добре обмислено Smile

Вярвам ще осъществите хубав излет
Съб Авг 25, 2012 12:14 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
JimBoj



Регистриран на: 21 Юли 2009
Мнения: 157

Мнение Отговорете с цитат
Минаването по улеят мисля е най - неподходящият път по което човек за пръв път да качи Джангала. Той като си го качил от всички възможни места и накрая да го качиш и от там. В нашата група има една дама след неуспешен опит по улеят, дълги години имаше непреодолим страх от този връх, който тази година преодоляхме по точките, те са най - подходящото място, да го качиш за първи път по тях.
От Самодивските езера улеят съвсем не е единствената алтернатива, доста по наляво има едно място което ние условно наричаме „Моминото пенджере“ ... щото порта не е най -много да е прозорче Smile та това е най - ниското място между Момин Двор и Джангала, вярно се прави една доста голяма обиколка, но няма никаква технически трудности с изключение на една скаличка. Ние сме я обикаляла с пълни раници.
Вто Авг 28, 2012 9:41 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
loudidd



Регистриран на: 14 Юли 2011
Мнения: 329

Мнение Въпрос за маршрут от Полежан към Джангал... Отговорете с цитат
Бихте ли ме посъветвали, когато съм на Полежан и искам да стигна Тевно езеро, но да кача и Джангал междувременно, кой е удачният вариант? Да кажем, че на Полежан съм около 13ч. на обяд...
Пон Юли 22, 2013 10:46 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Ристо Туристо



Регистриран на: 02 Окт 2008
Мнения: 4314
Местожителство: на 950 м.н.в.

Мнение Отговорете с цитат
От Мангъра тръгваш към Малкия Мангър тепе /Малък Полежан/ - слизаш на Джангалска порта по реброто към нея - продължаваш след портата в същата посока /ЮГ/ по немаркирана пътека с пирамиди, в основата на Джангала от запад, като стигнеш едни оранжеви марки /точки, които водят към Тевно езеро/ завиваш към върха по тях - на И-СИ.
След това по оранжевите точки обратно си на Тевно.
Това е маршрута с най-малко денивелация и без алпинистки изпълнения.

_________________
Енциклопедия за ЕКИПИРОВКАТА за туризъм.
Палатки *** Туристически обувки
Пон Юли 22, 2013 10:54 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
loudidd



Регистриран на: 14 Юли 2011
Мнения: 329

Мнение Отговорете с цитат
Благодаря, Ристо, маркирах си го на картата! Smile


EDIT : Да споделя опит след като вече бях "на терена" - слизането от Малък Полежан до Дженгалска порта е доста трудно, пътеката е изцяло камънак, коленете, ако могат да говорят, сигурно ще псуват Smile

От Дженгалска порта трябва да се върви напред през циркуса и езерата чак до билото вдясно от Джангал, където е пътеката с оранжевите точки и по самото било да се качи върха. Аз не стигнах до билото, защото се подведох по едни пирамидки малко след Джангалската порта и качих Джангал почти алпийско по едно ребро. После слизайки по оранжевите точки (много приятна пътека) незнайно защо на премката между Джангал и Момини двори слязох към мисля краледворските езера и стигнах Тевно през Лява краледворска порта. Ако бях продължил билно по оранжевите точки, подсичайки Момини двори, щях да си спестя усилия и време...

Та споделям опит, дано съм полезен на някого - защото от самоубеждение как точно да го направя и къде съм точно в тоя момент, без да познавам терена - си усложних маршрута. Smile
Вто Юли 23, 2013 2:34 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
tortomanin



Регистриран на: 20 Мар 2013
Мнения: 1497
Местожителство: Хасково

Мнение Отговорете с цитат
Хм, указанията за изкачване на този връх са може би най-объркващите, които съм чел. Може и да се дължи и на мозъчната ми активност, разбира се:

"Джангал може да бъде изкачен от няколко места. Най-достъпната и удобна пътека започва от заслон Тевно езеро. Тя е означена с неофициална маркировка - боя, оранжеви точки. Пътеката, започваща от заслона, се изкачва на седловината югоизточно от връх Валявишки чукар, след което се спуска надолу в източна посока, достигайки назъбения гребен южно от в. Джангал. Тя подсича гребена от северозапад, след което излиза на него в северния му край. От това място връхната кота се достига по лесен терен от южната страна. Възможно, но опасно и с висока техническа трудност, е изкачването откъм седловината Джангалска порта. Пътеката е едва забележима, на места обрасла с клек. Тя преодолява стръмен назъбен гребен и излиза на малко плато по северния склон на върха. От него сравнително лесно се изкачва връхната кота. Изкачване може да се направи и откъм Попово езеро. Пътеката на много места се губи по склона. Тя минава между отвесните скали над езерото и излиза на платото по северния склон на върха, където се събира с тази от Джангалската порта."

Приложеният цитат е от Уикипедия. Най-ме кефи това, че се излизало на северния край на гребена, който се изкачва от юг. Че кво да правя на северния му край тогава? Четох и други неща, но излиза, че единствената ясна пътека е от Тевно езеро.
Смятам тези дни да го пробвам откъм Валявишките езера. Стигал съм само до Голямото. Върхът се пули насреща, наклонът отдясно, юг, изглежда напълно поносим, но май се оказва, че това е ръб. Докъде да следвам пътеката, къде да се отбия?
Обещавам: ако намеря прост и лек път, да го маркирам с поредните точки.
Сря Юли 09, 2014 11:43 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
dido



Регистриран на: 03 Яну 2007
Мнения: 6366

Мнение Отговорете с цитат
tortomanin написа:
Хм, указанията за изкачване на този връх са може би най-объркващите, които съм чел. Може и да се дължи и на мозъчната ми активност, разбира се:

"Джангал може да бъде изкачен от няколко места. Най-достъпната и удобна пътека започва от заслон Тевно езеро. Тя е означена с неофициална маркировка - боя, оранжеви точки. Пътеката, започваща от заслона, се изкачва на седловината югоизточно от връх Валявишки чукар, след което се спуска надолу в източна посока, достигайки назъбения гребен южно от в. Джангал. Тя подсича гребена от северозапад, след което излиза на него в северния му край. От това място връхната кота се достига по лесен терен от южната страна. Възможно, но опасно и с висока техническа трудност, е изкачването откъм седловината Джангалска порта. Пътеката е едва забележима, на места обрасла с клек. Тя преодолява стръмен назъбен гребен и излиза на малко плато по северния склон на върха. От него сравнително лесно се изкачва връхната кота. Изкачване може да се направи и откъм Попово езеро. Пътеката на много места се губи по склона. Тя минава между отвесните скали над езерото и излиза на платото по северния склон на върха, където се събира с тази от Джангалската порта."

Приложеният цитат е от Уикипедия. Най-ме кефи това, че се излизало на северния край на гребена, който се изкачва от юг. Че кво да правя на северния му край тогава? Четох и други неща, но излиза, че единствената ясна пътека е от Тевно езеро.
Смятам тези дни да го пробвам откъм Валявишките езера. Стигал съм само до Голямото. Върхът се пули насреща, наклонът отдясно, юг, изглежда напълно поносим, но май се оказва, че това е ръб. Докъде да следвам пътеката, къде да се отбия?
Обещавам: ако намеря прост и лек път, да го маркирам с поредните точки.


Абе - не четеш. Цитирам собствения ти цитат:

Код:

Тя подсича гребена от северозапад, след което излиза на него в северния му край. От това място връхната кота се достига по лесен терен от южната страна.


Тук трябва да разграничиш 2 обекта - гребена южно от Джангал (2730 м) в посока Момини двори (2725 м) и самия връх Джангал. Текстът казва, че пътеката подхожда към седловинката южно от Джангал и северно от въпросния гребен.

За илюстрация мога да ти приложа тази снимка:
На нея се вижда Джангал, вдясно остра скала, подобна на палец, вдясно гребена и след това Момини двори.
Пътеката излиза при скалата, подобна на палец - т.е. между Джангал и гребена.



_________________
Бутам след осмата бира Very Happy
Сря Юли 09, 2014 12:11 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
tortomanin



Регистриран на: 20 Мар 2013
Мнения: 1497
Местожителство: Хасково

Мнение Отговорете с цитат
ОК. Точно оттам смятах да го пробвам. Вкарал съм се в заблуждение, защото реших, че Дженгалски гребен е поредицата от назъбени скали северно от най-високата точка, тоест, от другия край.
Благодаря.
Филмът не бил шведски, а съветски, не бил сексуален, а социален и не се казвал "Баба дава на войника", а "Балада за войника".


Последната промяна е направена от tortomanin на Сря Юли 09, 2014 12:26 pm; мнението е било променяно общо 1 път
Сря Юли 09, 2014 12:21 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
dido



Регистриран на: 03 Яну 2007
Мнения: 6366

Мнение Отговорете с цитат
И от двете страни (север и юг) на върха има гребени.

_________________
Бутам след осмата бира Very Happy
Сря Юли 09, 2014 12:23 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Пирин Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница 1, 2, 3, 4  Следваща
Страница 1 от 4

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov