ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Наблюдение на Метеоритни Потоци

 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Обща дискусия Предишната тема
Следващата тема
Наблюдение на Метеоритни Потоци
Автор Съобщение
Emil



Регистриран на: 27 Мар 2012
Мнения: 1073
Местожителство: Sofia

Мнение Наблюдение на Метеоритни Потоци Отговорете с цитат
Мислех по-така да я подхана тази тема Very Happy , но нямам време напоследък и затова просто пускам това инфо, за тези които се интересуват, че то вече е факт и тече.

В неделя – звездопадът на Персеидите:
Код:
http://www.obekti.bg/dnes/3-kosmos/4609-В-неделя-–-звездопадът-на-Персеидите

Ето и текста на статията ако не ви се линква:
"100 падащи звезди на час – това е най-силният и най-красив звезден дъжд през годината. Виновникът е метеорният поток Персеиди – и те вече са тук. Пикът обаче е в неделя вечер.
Както всяка година, Пресеидите са на небосклона от около 15 юли до 25 август. Астрономите твърдят, че падащите звезди се виждат най-добре между полунощ и изгрева на Слънцето.
Най-силната активност през 2012 година ще е в неделя – 12 август, от 10,00 до 22,30 ч българско време. Това значи, че от територията на България ще можем да наблюдаваме само финала й. В нощите на 11 срещу 12 и 12 срещу 13 август ще се виждат пак много добре, насладете им се тогава, съветва астрономът Никола Каравасилев.
На небето изглежда, че метеорите идват откъм съзвездието Персей, затова и така са наречени. Всъщност Земята, обикаляйки Слънцето, минава през опашката на кометата Суифт-Тътъл и нейните частички влизат в атмосферата и изгарят, оставяйки светла диря. Това са падащите звезди. Скоростта им е 60 км в секунда.
И не забравяйте да си пожелаете нещо, когато видите падаща звезда!"
----------------------------------------------------------------------------------------------------
Една година направихме Даменица -Синаница за 16 часа, не питайте откъде точно сме минавали, но към 12.00ч бяхме някъде по билото към Синанишка порта (дано не обърках наименованието, че още наизостявам точната терминология, която speedy спусна Very Happy ) и спряхме, загасихме челниците и легнахме по гръб да броиме метеоритите. Такава красота трудно се описва. А колко малък ставаш изведнъж ..... Very Happy

Ако някой пусне някоя снимка и инструкции как се снимат такива неща ще е супер.
Пет Авг 10, 2012 8:05 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла ICQ Номер
amdimitrov



Регистриран на: 01 Мар 2012
Мнения: 113

Мнение Отговорете с цитат
Ще наблюдавате ли? Дайте някаква идея за място за гледане около София Smile (до 70-80км) .
Нощна София е прекалено ярка и североизточното небе е осветено...та предполагам Витоша не е вариант.
Радианта на потока е на около 15 градуса над североизточния хоризонт...т.е. ще ни трябва нисък хоризонт...

Аз си мислех нещо за Траянови Врата...хем да видя и крепостта. Но не съм ходил там и нямам идея дали има нисък хоризонт някъде...от снимките на крепостта виждам - висок хълм точно на североизток...
Съб Авг 11, 2012 12:15 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Emil



Регистриран на: 27 Мар 2012
Мнения: 1073
Местожителство: Sofia

Мнение Отговорете с цитат
Наблюдавахме метеоритите почти всяка вечер межди 12 и 18-ти тази седмица, само където ни заболяха вратовете Very Happy
Аз лично изтървах да видя най-якия, който по думите на член от групата ни е прекосил почти цялото видимо небе. Това беше на 12-ти от Вихрен към 22-23 часа.
Съб Авг 18, 2012 11:57 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла ICQ Номер
Todor



Регистриран на: 03 Юни 2009
Мнения: 1161

Мнение Отговорете с цитат
На 13/14.08 около 2ч. бях в района на вр.Ибър за кратко видях 2 меторита, единият особено ярък. Не гледах дълго, че беше доста студено. Този големият мина почти през цялото небе по линията на млечния път.
Нед Авг 19, 2012 7:39 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
stefan_iliev38



Регистриран на: 25 Сеп 2009
Мнения: 3289
Местожителство: Кюстендил; София, кв. „Овча купел"

Мнение Отговорете с цитат
Здравейте, за съжаление този месец закъснях с ДДС-то, така че до 14-то число бях зает и късно виждам тази тема. Следващия път си намерете свободен любител-астроном, той ще ви обясни подробно как се наблюдават и заснемат метеори. В началото е трудно, но след малко практика се постигат задоволителни резултати. Може да се свържете и с Астрономическата асоциация в София, те също ще ви дадат техни подробни статии по темата. Не на последно място може да се потърси информация в сайта на Международната метеорна организация, но е на английски. На 21 октомври (неделя) е максимумът на метеорния поток Ориониди (свързан с Халеевата комета), Луната е малко преди първа четвърт и няма да пречи много, така че ако някой иска, може да организираме нещо по-сериозно, а защо не и фотографиране на метеори. Но тези наблюдения при мен винаги будят асоциации със студ, мръзнене и болки във врата, така че може да го съчетаем и с наблюдение на други небесни обекти, за да не останем разочаровани. Приятна и ползотворна седмица.
Съб Авг 25, 2012 11:39 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Emil



Регистриран на: 27 Мар 2012
Мнения: 1073
Местожителство: Sofia

Мнение Отговорете с цитат
Интересно наистина. Благодаря ти за съветите. Very Happy
Аз лично на дали имам техниката необходима за заснема на такива снимки, но с удоволствие бих се включил в едно такова начинание а някой, който има техниката и разбира. Аз ще съм оръженосец само. Very Happy
Нед Авг 26, 2012 8:07 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла ICQ Номер
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Обща дискусия Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Страница 1 от 1

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov