ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Няколко еднодневни маршрута в Пирин
Иди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 14, 15, 16  Следваща
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Пирин Предишната тема
Следващата тема
Няколко еднодневни маршрута в Пирин
Автор Съобщение
excalibur



Регистриран на: 30 Юли 2009
Мнения: 681
Местожителство: гр.София

Мнение Отговорете с цитат
Браво Clap ! Най - после да ви се случи хубаво време на Вихрен. И много добре сте го използвали Respect !
Вто Сеп 04, 2012 9:59 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Speedy



Регистриран на: 29 Ное 2006
Мнения: 2551
Местожителство: Неврокопъ

Мнение Отговорете с цитат
Не бързайте да изкачите всичко, че туко виж Пирина ви омръзнал Laughing Напипали сте чудесно време за ходене, гледки и снимки.

_________________
Пирин - географски и етимологичен речник
Пирин - пътеводител
Чет Сеп 06, 2012 5:55 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла ICQ Номер
excalibur



Регистриран на: 30 Юли 2009
Мнения: 681
Местожителство: гр.София

Мнение Хижа Вихрен-Кутело и обратно Отговорете с цитат
Реших да затворя лятото с някакъв запомнящ се маршрут. Lubitel ми даде съвет за малка Тодорка, но като спрях колата в събота около 11 без нещо потеглих към Казана. После е ясно, премката и Кутело. Все едно ще дам линк към снимки от ходенето
https://plus.google.com/photos/112689911515502721962/albums/5796303022691487009?authkey=CODG08DFo_XjqgE
Но още не мога да си легна макар,че се поуморих заради една случка на връщане , преди Казана. Настигнахме едни дами с 2 деца преди Казана на слизане. Обувките им поне да бяха маратонки, а то Илиянци с тънката подметка, че и с 2-те деца. Едно чудене на по-кофти местата Rolling Eyes казаха, че мъжете им ходели по Кончето Shocked Не ги питах как са екипирани...Като видяхме, че доста изостават реших да им предложа децата да ги свалим на х. Вихрен. Но не стана точно тка. Едното дете взе да вика: "Татеееее, къде си?"
Предадох на хижарите на Вихрен /режеха дърва/ за случката, че има хора с деца по трасето. Единият ми каза: "Няма лошо! Нека да има..."
Нямам идея какво е станало Exclamation Седяхме до мрак на хижата и се взирахме по трасето, но Confused
Нед Окт 07, 2012 12:30 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
lubitel



Регистриран на: 06 Фев 2008
Мнения: 468
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Чак сега разгледах снимките - вярно има доста мъглица....но си доволен от ходенето, надявам се Laughing.
П.П. Не слушаш - аз подбирам маршрути, подходящи и интересни за всички, а ти - само за себе си Wink!
Чет Окт 11, 2012 8:25 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
excalibur



Регистриран на: 30 Юли 2009
Мнения: 681
Местожителство: гр.София

Мнение Отговорете с цитат
lubitel написа:

П.П. Не слушаш - аз подбирам маршрути, подходящи и интересни за всички, а ти - само за себе си Wink!

Ами така си е Sad Ако се бяхме сетили по-рано да ни оставят на Бетоловото, а те да си ходят на СПА, можеше да ги нагласим нещата Wink А иначе си обещал изкачване от Беговица през Каменишка кукла и т.н. Не го забравям Exclamation Ще чакаме време само Very Happy .
Чет Окт 11, 2012 9:48 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
lubitel



Регистриран на: 06 Фев 2008
Мнения: 468
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Петък е. Нормалните хора се канят да помързелуват цели два дни, а един съвременен Хамлет се терзае от извечния въпрос - "Да бъде или да не бъде". Най-сетне, някъде около 18 ч., ми се обажда и казва: Ще бъде - тръгваме от София в 6:30 сутринта, събота. Колегата excalibur е решил да ме зарадва с разходка до вр. Джангал.
На х. Безбог сме към 10:30 - денят е великолепен - слънце, синьо небе, липсва обичайната мараня - само за снимки. Припомням си времето, точно преди седмица, от едно лежерно ходене до вр. Безбог - никакво сходство:

(облачни снимки от миналата седмица тук.)
Около 12 ч. сме на Попово езеро и започваме да се катерим към върха. Пътечката е ясно обозначена с каменни пирамидки, тук-там има и боровинки. Снимаме неуморно Laughing .

Първо включване 4х4, нагоре зачестява:

Но и красотите не закъсняват:



а след тях и трудностите:

Аз тръгвам към десния ръб на терасата, за да поснимам, а пътеката е в ляво, накъдето поема колегата. До тук бях, нагоре няма минаване, налага се връщане:

Надделява инатът - продължавам по някакви скални прагове, катеря се като дива коза (козел Laughing ) и в някакъв момент излизам отново на пътечката, където групата се събира. Уви, чака ни най-голямото предизвикателство - трябва да преодолеем някакъв си метър височина, но не в скалата; има нещо, като стъпала, но са позаоблени, а надолу е...страшно. С взаимна помощ преодоляваме трудния участък и малко след това занемяваме - пред нас е Валявишкия циркус - езера, езера и езера, а зад тях - върхове, върхове и пак върхове.

Гледките са величествени, във всички посоки:








Времето напредва, не ни се тръгва, но няма как - поемаме по пътеката с оранжевите точки, след което продължаваме към Краледворските езера (Момини, Самодивски):



Започва да се стъмва, а ни чака и бонуса х. Безбог - х. Г. Делчев на челник.


Колегата започва да се притеснява, а аз съм запленен - небето е изпълнено с хиляди звезди (твърди се, че човек с невъоръжено око вижда около 3000), сърпа на луната се издига над нас, рядко се обажда някое разбудено пиле.
Към 21 ч. благополучно стигаме до колата, а в София сме малко след полунощ.
Всички снимки.


Последната промяна е направена от lubitel на Сря Окт 31, 2012 10:27 pm; мнението е било променяно общо 1 път
Вто Окт 23, 2012 12:25 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
excalibur



Регистриран на: 30 Юли 2009
Мнения: 681
Местожителство: гр.София

Мнение Отговорете с цитат
Не мога да предам повече емоция от ходенето из Пирин този ден в този дял, който е несравним Shocked . Страшен ден за ходене и снимки и то по какъв маршрут...Който не е погледнал от Джангал все едно не е бил в Пирин Exclamation А с Lubitel и 1/2 си е спокойно. И да не е минавал по някой маршрут пак нацелва вярната пътека и изобщо не се притеснява...И снимки от сапунерката Laughing
https://plus.google.com/u/0/photos/112689911515502721962/albums/5801996799768250561
Вто Окт 23, 2012 8:23 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Speedy



Регистриран на: 29 Ное 2006
Мнения: 2551
Местожителство: Неврокопъ

Мнение Отговорете с цитат
Гледам добре сте изпълнили, че и преизпълнили, плана за ходене, емоции и снимки. Laughing

_________________
Пирин - географски и етимологичен речник
Пирин - пътеводител
Вто Окт 23, 2012 11:49 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла ICQ Номер
lubitel



Регистриран на: 06 Фев 2008
Мнения: 468
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
excalibur написа:
..... И да не е минавал по някой маршрут пак нацелва вярната пътека и изобщо не се притеснява...

Имам си една тайна - преди да тръгна нанякъде, разглеждам внимателно картата на мапсорс-а на dido, а при неясноти, звънвам на Speedy (Благодаря за поясненията, Ники!). Така, нямам нужда от gps и съм напълно спокоен Laughing.
Вто Окт 23, 2012 2:31 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
excalibur



Регистриран на: 30 Юли 2009
Мнения: 681
Местожителство: гр.София

Мнение Отговорете с цитат
Speedy написа:
Гледам добре сте изпълнили, че и преизпълнили, плана за ходене, емоции и снимки. Laughing

Изначалната идея на Lubitel бе и Момини двори след Джангала и пак за един ден...Единствената чуденка бе към Валявишките и после Джангалска порта или Самодивските. Нещо не видяхме ясна пътека към Валявишките. Макар, че почти бяхме отишли към тях Rolling Eyes
Вто Окт 23, 2012 3:58 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
ДИАНА



Регистриран на: 23 Май 2009
Мнения: 820
Местожителство: ПЛОВДИВ

Мнение Сбъднахте мечтата си Отговорете с цитат
....... макар и с два месеца закъснение. Smile

Видя се, че не се плашите от дъжд и мъгли и времето ви даде последен шанс от лятото.
Със сигурност сте доволни и щастливи, а сега спокойно и сняг може да завали.

Впечатляващо е тичането от жълтите павета до Джангала и обратно в един ден, но такъв е вашият почерк. Very Happy
Радвам се за вас!

_________________
Жена се милва до зори, планина се до пладне минава.
Човек със знанията си прави от планината или приятел, или враг.
Вто Окт 30, 2012 2:00 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
excalibur



Регистриран на: 30 Юли 2009
Мнения: 681
Местожителство: гр.София

Мнение Re: Сбъднахте мечтата си Отговорете с цитат
ДИАНА написа:
....... макар и с два месеца закъснение. Smile


Впечатляващо е тичането от жълтите павета до Джангала и обратно в един ден, но такъв е вашият почерк. Very Happy
Радвам се за вас!

Ами общо взето почти от жълтите павета ги взимам Very Happy . Но преди това потеглям от Горна баня...Та се губи около 45 мин. до центъра и обратно до Княжево. А иначе до Банско са около 150 км. и ако няма толкова ограничения по пътя е нормално за 1.30 ч. да си в Банско. Т.е. ако тръгнеш в 7 ч. от Княжево в 8.45 може да си в Добринище Very Happy . И може да си джиткаме често...
Преди години един приятел, бивш национал по ориентиране и после любител планинар ми каза: "Ако не посрещнеш изгрева лятото на Страшното езеро все едно не си бил в Рила, а ако не го посрещнеш на х. Синаница все едно не си бил в Пирин..."
Убеден съм, че е така Sad Но ми е и хубаво цял ден да ходя в Рила или Пирин /преди това да карам колата/ и вечерта след топлия душ на питие да си гледам снимките Cool .
Като гледам как някои си спят на палатка около Маненкото езеро...и на мен ми се иска, но.....засега сме по този начин...
Сря Окт 31, 2012 10:07 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
lubitel



Регистриран на: 06 Фев 2008
Мнения: 468
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат

Сря Окт 31, 2012 10:39 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
lubitel



Регистриран на: 06 Фев 2008
Мнения: 468
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Многото почивни дни в началото на месеца прекарахме в гр. Сандански. Искахме да пообиколим подножието на Пирин и да огледаме за интересни места. И още на втори май всичко се обърка Laughing . Поканиха ни да се разходим до гр. Сушица (редакция - гр. Струмица) в Македония. От там до Дойранското езеро:

На връщане, се отбихме да видим Смоларския водопад, който си е в Беласица:

и Самуиловата крепост. От самата крепост има някой и друг зид. До крепостта са открити землянки на тракийско племе, като тази на вожда е покрита със специална конструкция, останалите са консервирани (насипани с филц и оградени с ниски храсти). Според мен, най-впечатляващи са дърветата около река Струмешница:

На следващия ден, поехме към бившия полигон над гр. Сандански. До наблюдателния пункт:

От тук вървяхме все по пътя до с. Лиляново. Продължихме през с. Стожа по деривацията. Знаехме, че има място, където пътя прекъсва и трябва да се мине надолу и нагоре през дерето. Продължението на пътя се вижда, но ние решихме да не губим височина и да пообиколим, в резултат на което, се вкарахме в сериозен "трънинг" и "дракинг", тъй като все пак трябваше да слезем до реката и да се качим по отсрещния склон, където попаднахме на пътета, която ни изведе на пътя за с. Голем Цалим и така подготвихме следващия маршрут Laughing . Мястото, където пресякахме реката, беше много красиво и девствено чисто и можахме да отморим.
В последния ден от почивката, поехме покрай бившата резиденция към с. Голем Цалим. До селото стигнахме за около 2 ч. и половина, като слънцето доста ни напече. От селото нагоре, пътя става много приятен и колкото по високо се изкачвахме, толкова по-приятно за ходене ставаше.

Около 45 мин. след селото, пътя се разделя, ние продължихме на дясно и след един стръмен участък пресякохме пътя идващ от 10-ти км. през м. Влаовица. Нагоре пътя скоро е подравняван, явно доста се използва. Около 15 ч. групата реши, че не иска повече да ходи и поседна, а аз поех нагоре, поне да стигна до нещо. Малко след като се разделихме, от главния (подравнявания) път, вляво се отдели друг. Не след дълго, отново наляво, се отделя поредния път, по който поех аз. Излязох на интересно местенце:

където имаше овчарник и хубава къща, криеща се между дърветата, както и нов път, който ме изведе обратно до първото разклонение и много близо до очакващата ме група.
На връщане, след с. Г. Цалим, повторно засякахме козаря бай Нацо:

и Големия Пацо, както и едномесечното козле Пацко:

И двете животни искаха още да бъдат снимани Laughing .
И вече над Сандански:

Мисля, че планината отзад е Алиботуш.

Всички снимки тук.
П.П. Ако някой реши да повтори маршрута, по разумно е с кола да се стигне по-близо до с. Голем Цалим.


Последната промяна е направена от lubitel на Пет Май 17, 2013 5:40 pm; мнението е било променяно общо 1 път
Чет Май 16, 2013 6:36 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Тодор



Регистриран на: 09 Юни 2012
Мнения: 100
Местожителство: Петрич

Мнение Отговорете с цитат
Снимката на Смоларския водопад е страхотна! Никога не съм го виждал с толкова много вода. Иначе градът в Македония е Струмица.
Пет Май 17, 2013 5:03 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Пирин Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 14, 15, 16  Следваща
Страница 5 от 16

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov