ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Градушка, гръмотевици и шест върха....

 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Рила Предишната тема
Следващата тема
Градушка, гръмотевици и шест върха....
Автор Съобщение
goro_levskara



Регистриран на: 04 Дек 2006
Мнения: 307
Местожителство: София

Мнение Градушка, гръмотевици и шест върха.... Отговорете с цитат
В събота сутринта от автогара Овча купел тръгваме кой с кола, кой с автобус в посока Дупница заедно с Цецо, Катето, Силвия, Пламена, Вангел и Боян. Добираме се до кв.Бистрица и започваме изкачване на- горе по добре очертана пътека. Целта е да се изкачим на билото, на което са Поличите и Калините, да се опитаме да стигнем до тях и да слезнем в хижа Иван Вазов. В началото всичко е добре, минаваме водопада, правим си снимки и продължаваме с бодра стъпка напред. Знаем, че има пътека, която върви по долината на Бистришка мала река и не след дълго успяваме да я открием. На места вървим по самите потоци, на места през гъста растителност. Но както се случва често в такива ситуации пътеката свършва и почваме насляпо нагоре през бурени, трънаци и всякакви гадории. Мухите и комарите са безпощадни, жегата е убийствена. Единственото, което ни служи за ориентир е шумящата долу река. Стигаме до място, където или е минал някакъв смерч, или е имало пожар, но от дърветата не беше останало почти нищо. Тогава за първи път виждаме билото, но пък растителността става все по-гъста. Все пак успяваме да се доберем до горе, което ни коства доста усилия. Времето нещо не ми харесва и избързвам нагоре да видя къде ще излезнем за да имаме някаква представа на къде да продължим. Североизточно от мен е Отовишкото било с Черни и Птичи връх, но аз все още не съм горе за да видя Поличите. Излизам на билото, но точно да погледна натам и пада мъгла. Изчаквам другите на една голяма каменна пирамида. Започва да вали лек дъжд, слагаме дъждобрани. Изведнъж югозападно от нас за секунди се появява Малък Полич и успяваме да добием представа къде точно сме. Времето не е добро, затова и тръгваме директно към Голям Полич направо през мъглата. Дъждът спира, видимостта се връща намираме маркировка. Това е много добре си мисля аз и започвам да снимам открилите се гледки. А между другото под маркировка имам впредвид каменни пирамидки, които указват посоката на движение. Така вървим известно време и изведнъж в далечината се чува гръмотевица. Това не е близко си казвам аз и продължавам напред. Не след дълго обаче мъглата изведнъж падна тресна някъде наблизо силен гръм и започна да вали убийствен дъжд, който скоро се превърна в градушка. Това става някъде на билото между Голям и Малък Полич. Но освен това изгубихме и пирамидките и почнахме по интуиция. Градушката беше ужасна, около нас гърмеше постоянно, но ние не можехме да направим нищо за да се защитим. Така около час, когато вече валеше само дъжд, а гръмогевиците бяха останали някъде далеч. Всички сме вир вода, обувките ми лапчат от вътре, водата е влезнала в тях през панталоните. Бъркам си в джоба за телефона да видя колко е часът и установявам че той плува във вода. Времето се изясни , но не спира да вали и установяваме, че подсичаме Голям Полич от юг. Случайно или не попадаме на жълта маркировка, която ни отвежда до Винтчето. Много сме мокри, студено е и затова се отказваме да катерим, който и да е връх и така подсичаме и Калините. След стръмно спускане надолу в 20.20 ч. сме в хижа Иван Вазов.
Следващия ден тръгваме в 8.50 ч. в посока Раздела. Там се разделяме с Вангел и Силвето и се насочваме към Вазов връх. Времето е стабилно и достигаме до него без никакви трудности. Продължаваме напред към Додов връх, като стъпваме на него за около 45 минути. Гледките към Удрини езера са прекрасни, правим не една снимка натам. Продължаваме по маркировката, като с Катето се отделяме и изкачваме Малък Мермер. Не след дълго стъпваме и на Голям Мермер. Мальовица стои внушителна срещу нас. Предстои ни последното изкачване за деня. Стигаме и до нея, където ни чакат другите. Времето е слънчево, гледките са прекрасни. С Катето и с Цецо отиваме и до съседния Еленин връх и най-накрая тръгваме надолу в посока ЦПШ. За това няма какво толкова да разказвам, не ни се случи нищо интересно надолу. Случайно срещам добри приятели, които качват Пламена и Боян до София, а нас до Самоков, където правим разбор на деня с по няколко бири. След по-малко от час с маршрутката отново сме в градската лудница с мисли за следващи преходи и правене на планове как да се освободя за такива от работа....
Ето и линк към снимките на Катето:
http://picasaweb.google.com/small0er/6
Това е от мен засега, Бъдете Здрави!!!!
Жоро
Пон Юни 18, 2007 9:45 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
mislesht



Регистриран на: 29 Ное 2006
Мнения: 3413
Местожителство: Пловдив

Мнение Отговорете с цитат
Преживял съм такова нещо, с дъжд град и гръмотевици. То няма и смисъл човек да стои на място и да чака, само се губи време. Не можеш да си сигурен къде ще падне гръм.
На тази снимнка сте много шарени. Laughing :
http://picasaweb.google.com/small0er/6/photo#5077116858636026114
Пон Юни 18, 2007 5:06 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла ICQ Номер
dido



Регистриран на: 03 Яну 2007
Мнения: 6366

Мнение Отговорете с цитат
Хм хм добре сте го дали определено. Снимките от Мальовица ме изкушават да ида дотам, да пък ако може и поснимам Урдините малко...

Много лощо време беше, и мене ме тресе по Пирин, ама не толкова лошо като вас. Аз му хванах цаката де - ставане в 5, тръгване в 5:30, ходене до обяд и после излежаване под гръмотевиците на ниско Laughing
Пон Юни 18, 2007 9:47 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
Speedy



Регистриран на: 29 Ное 2006
Мнения: 2551
Местожителство: Неврокопъ

Мнение Отговорете с цитат
Че то кой не е бил тия дни по баира, той не го е валяло май. Laughing
Сря Юни 20, 2007 8:33 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла ICQ Номер
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Рила Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Страница 1 от 1

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov