ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
На Беласица. Изкачване на Конгуро.
Иди на страница 1, 2  Следваща
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Всички останали Предишната тема
Следващата тема
На Беласица. Изкачване на Конгуро.
Автор Съобщение
Speedy



Регистриран на: 29 Ное 2006
Мнения: 2551
Местожителство: Неврокопъ

Мнение На Беласица. Изкачване на Конгуро. Отговорете с цитат
Когато бях войник често раговарях с едно момче от Петрич, което и досега помня с думите, които непрекъснато повтаряше: "Еее, сега да съм в Петрич, да се кача на Конгуро. Много е хубаво там да знаеш!"

В края на юли си намерихме повод да отскочим до Беласица в чуденка по един въпрос. Та покрай решаването му решихме да отидем до Конгуро. Накратко. Докарахме я с колите до края на асфалта, после през гората до хижата, където направихме почивка. След това на Вършилото, отбиване до близката вода и ядене на малини, и накрая на Конгуро.



Върхът е много хубав, с прекрасни гледки. Въпреки това снимахме малко и повече се наслаждавахме на гледките.

Малко снимки - в галерията

Приятно гледане.

_________________
Пирин - географски и етимологичен речник
Пирин - пътеводител
Пон Окт 15, 2012 10:24 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла ICQ Номер
Тодор



Регистриран на: 09 Юни 2012
Мнения: 100
Местожителство: Петрич

Мнение Отговорете с цитат
Наистина хижа Конгур и връх Конгур (по известни на местните с името Конгуро) са си класика за петричани. Беласица в този район е много красива и лесно достъпна, а върхът при ясно време предлага изключителни панорами. Поздравления за добрите снимки!
Сря Окт 17, 2012 11:46 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Antoon



Регистриран на: 25 Сеп 2007
Мнения: 425

Мнение Все едно, че гледам моите снимки Отговорете с цитат
Ходих по същия маршрут на 13 юли до Калабак и наистина гледките бяха много приятни. А и беше доста зелено плюс големите лилави петна.
Имах му зъб на тоя район от преди 7-8 години, когато граничарите ме свалиха с джипа от малко преди Конгуро, че бях без разрешително.
Чет Окт 18, 2012 10:30 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Speedy



Регистриран на: 29 Ное 2006
Мнения: 2551
Местожителство: Неврокопъ

Мнение Отговорете с цитат
Да, чудесно място, а и маршрута е сравнително лек. Пък и при такова време няма как да не станат хубави снимките.
Antoon, докато катерихме покрай нас минаха няколко джипа. А трафика към хижата, макар и пътя до нея да е черен в разстояние на 5 км, бе доста голям.

_________________
Пирин - географски и етимологичен речник
Пирин - пътеводител
Чет Окт 18, 2012 12:25 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла ICQ Номер
ДИАНА



Регистриран на: 23 Май 2009
Мнения: 820
Местожителство: ПЛОВДИВ

Мнение Отговорете с цитат
Speedy, с тези късни отчети, южни гледки и слънцето навън, се размечтах, че лятото още е пред нас. Smile

Но вече похапваме варени кестени и това ме връща в есента. Сигурно са от Беласица. Very Happy Поздрави!

_________________
Жена се милва до зори, планина се до пладне минава.
Човек със знанията си прави от планината или приятел, или враг.
Чет Окт 18, 2012 3:59 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Speedy



Регистриран на: 29 Ное 2006
Мнения: 2551
Местожителство: Неврокопъ

Мнение Отговорете с цитат
Есенно време казват Беласица е голяма красота. С тази прогноза дето я дават си е само за ходене натам.

_________________
Пирин - географски и етимологичен речник
Пирин - пътеводител
Пет Окт 19, 2012 11:34 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла ICQ Номер
ДИАНА



Регистриран на: 23 Май 2009
Мнения: 820
Местожителство: ПЛОВДИВ

Мнение Отговорете с цитат
Сега му е времето да провериш. Very Happy И по кльона на запад да тръгнеш, бързо ще си там.

_________________
Жена се милва до зори, планина се до пладне минава.
Човек със знанията си прави от планината или приятел, или враг.
Пет Окт 19, 2012 10:18 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
ivailo.hr



Регистриран на: 22 Мар 2010
Мнения: 1355
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
ДИАНА написа:
Сега му е времето да провериш. Very Happy И по кльона на запад да тръгнеш, бързо ще си там.


В Беласица не съм ходил, но мисля, че да се върви по кльона по принцип не е добра идея. Съоръжението не работи от над 10 години и вероятно просеката на КСП до него е обрасла (като в Родопите). Освен това трасето му върви по най-лошия начин (перпендикулярно на ребрата и деретата, спускащи се от билото), защото е изградено успоредно на линията на държавната граница (билото). Получава се ребро-дере, ребро-дере и т.н. Laughing
Нед Окт 21, 2012 1:05 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
dido



Регистриран на: 03 Яну 2007
Мнения: 6366

Мнение Отговорете с цитат
Вероятно ДИАНА е имала предвид границата, не кльона.

Иначе в Алиботуш и Беласица кльона е пообрасъл с млади фиданки, но все още става за ходене.
Speedy, хубаво ходене сте направили, браво! За следващия път пробвай зимата, билно с продължение до Калабак - страхотен обзорен маршрут е.

_________________
Бутам след осмата бира Very Happy
Нед Окт 21, 2012 1:50 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
Antoon



Регистриран на: 25 Сеп 2007
Мнения: 425

Мнение Отговорете с цитат
Спийди, май съм се изразил двусмисленно, аз джип нямам и в планината съм пеша, ама имах "удоволствието" да опитам джипа на граничарите, че и служебното куче беше до мен за компания. Иначе на 13 юли нямаше никакън трафик освен едни подранили мургави боровинкаджии
Нед Окт 21, 2012 9:21 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
ДИАНА



Регистриран на: 23 Май 2009
Мнения: 820
Местожителство: ПЛОВДИВ

Мнение Отговорете с цитат
Разбира се, че се пошегувах за кльона и го казах в смисъл, че Беласица на Speedy всякак му е близо.
Но все пак и така може - що да е лесно, като може да е трудно! Laughing

По границата вече става, но преди години…
Спомням си, че бях дръзнала да вървя край мрежите на кльона в Стъргач и да си снимам трънки и шумки.
Явно ме бяха видяли от вишката и скоро дойдоха двама войници с куче, да ме предупредят, че ако веднага не се махна оттам,
ще се разделя с моята скъпоценна „Смяна 8”. Sad

Оттогава мина много време и широката ивица земя край кльона, която се ореше редовно - се самозалесява.
Няма ги граничарите, браздата, мрежите… Такива работи, но са вече история и не са по темата. Smile

_________________
Жена се милва до зори, планина се до пладне минава.
Човек със знанията си прави от планината или приятел, или враг.
Нед Окт 21, 2012 10:43 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
ivailo.hr



Регистриран на: 22 Мар 2010
Мнения: 1355
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Аз написах горното с най-добри чувства. Просто искам да дам доброжелателен съвет на по-неопитните планинари да не очакват приятна разходка, ако тръгнат по трасето на съоръжението. В общия случай то върви перпендикулярно на деретата, а не под ъгъл или на серпентини, както би вървяла една туристическа пътека. На стръмните участъци някога е имало дървени стълби, но всичко е изгнило и е отнесено от водата. Трасето на съоръжението може да бъде отчасти полезно при загубване, защото следвайки го човек може да излезе на път, по който може да се смъкне към цивилизацията. Казвам отчасти, защото трасето на съоръжението нито излиза на било, нито слиза в ниското. За разлика от него, просеката в която минава държавната граница (браздата) се чисти що годе редовно и що годе почти навсякъде от нас или от нашите съседи оттатък. И тъй като границата по правило върви винаги по водоразделното било на планината, тя е интересен туристически маршрут от гл. точка на панорамни гледки и т.н.
Граничарите и мрежите ги няма, но браздата си е там, защото тя маркира къде свършва земята ни и откъде започва чуждото... Wink
Пон Окт 22, 2012 12:45 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
ДИАНА



Регистриран на: 23 Май 2009
Мнения: 820
Местожителство: ПЛОВДИВ

Мнение Отговорете с цитат
Е, знам, че я има граничната бразда между държавите. Smile

Като казах бразда, имах предвид земята, която се ореше край мрежите на кльона и ако някой е избягал, при обхода
граничарите можеха да видят стъпките му.

Иначе, Ивайло, добре е, че го споделяш. Човек не може да бъде навсякъде и да знае всичко. Smile

_________________
Жена се милва до зори, планина се до пладне минава.
Човек със знанията си прави от планината или приятел, или враг.
Пон Окт 22, 2012 1:40 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
ilievvli



Регистриран на: 22 Мар 2012
Мнения: 254
Местожителство: Плевен

Мнение Отговорете с цитат
ivailo.hr написа:
А За разлика от него, просеката в която минава държавната граница (браздата) се чисти що годе редовно и що годе почти навсякъде от нас или от нашите съседи оттатък. И тъй като границата по правило върви винаги по водоразделното било на планината, тя е интересен туристически маршрут от гл. точка на панорамни гледки и т.н.
Граничарите и мрежите ги няма, но браздата си е там, защото тя маркира къде свършва земята ни и откъде започва чуждото... Wink


Не разччитайте, че навсякъде браздата се чисти и поддържа. Това лято обиколих голяма част от границата със Сърбия, част от тази с Македония и почти цялата по Беласица. Браздата е чиста, там където билната растителност е трева, но по сръбската, където има драки и тръни... Но иначе общо взето навсякъде браздата е проходима.
Пон Окт 22, 2012 8:18 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Green 65



Регистриран на: 10 Окт 2010
Мнения: 89
Местожителство: Стара Загора

Мнение Отговорете с цитат
В началото на септември направихме за втора поредна година прехода към Радомир...перфектно място е вече хижа "Конгур", но и хижа "Лопово", вече работи на 1,30 часа под връх Радомир /12 места предлага сега/.
Съб Окт 27, 2012 2:54 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Всички останали Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница 1, 2  Следваща
Страница 1 от 2

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov