ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Хижа Лескова
Иди на страница 1, 2, 3  Следваща
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Стара планина Предишната тема
Следващата тема
Хижа Лескова
Автор Съобщение
Mariana1000



Регистриран на: 28 Юли 2010
Мнения: 2796
Местожителство: София

Мнение Хижа Лескова Отговорете с цитат
Всъщност заглавието не е подходящо, защото такава хижа няма, т.е. има, но официално вече не е хижа Sad
В събота минахме оттам и човекът, който я стопанисва каза, че сега е частна собственост и не е хижа. Събират се там през ловния сезон и евентуално ако има по-голяма група се качва да я отвори, за 3-4 човека нямало смисъл. Каза обаче, че не връща хора, ако искат да преспят. Даже искаше да ни покаже стаите, но те си приготвяха маси и храна и ми стана неудобно да се пречкаме и отказах, още повече че нямахме и без това намерение да нощуваме там. Помислих да поискам телефон, но не го направих, макар че трябваше, все пак е полезна информация.
Спомена нещо и за махане на табелката, но аз не го приех насериозно, но ето какво видяхме в неделя вечерта, когато на връщане се отбихме да си налеем вода:


Не знам какъв и е статуса сега на бившата хижа Лескова, но честно казано много ми стана мъчно като видях празното място, където е била табелката с името. Може би защото имам навика да се снимам до табелките на хижите и имам сантименти към тях Confused

_________________
Искате ли да изживеете едно приключение!?!...

Последната промяна е направена от Mariana1000 на Пон Авг 12, 2013 12:59 am; мнението е било променяно общо 2 пъти
Вто Ное 06, 2012 12:26 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
fena73



Регистриран на: 16 Окт 2011
Мнения: 1930
Местожителство: Ст.Загора

Мнение Отговорете с цитат
Ами "Бог да я прости" х.Лескова!!!Както е тръгнало в района вече-само с палатки или чували-и х.Мургаш няма скоро да стане хижа,макар че с малко късмет нощувахме там миналата година по Ком-Емине(да е жив и здрав Леонардо Михайлов от София,без чието спомоществователство нямаше да стане!)
Та мисълта ми е, че при минаване в района двете най-близки(билни) хижи станаха Тръстеная(ако не е заета от работниците в малинажа през сезона) и Чавдар(която даже не е съвсем билна)!!!Спалнята на Витиня-и тя е с уговорки и каднърми..."А сега деца кажете-де ше спи момчето???" Home Sweet Home Аако не иска да мъкне палатки,имам предвид...
Вто Ное 06, 2012 9:16 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Mariana1000



Регистриран на: 28 Юли 2010
Мнения: 2796
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Може би и ние туристите малко сме виновни, че няма работещи хижи в Западна Стара планина, защото я пренебрегваме за сметка на Пирин и Рила. Поразглезени сме живеещите в София с толкова много планини наблизо. А като ходят малко хора ясно е, че и хижите няма да работят като такива.
По принцип съм на мнение, че е по-добре хижата да е така, отколкото да се руши като х. Мургаш, сега поне някой се грижи за нея. Но пък от друга страна ми направиха много неприятно впечатление простреляните табелки до хижата. На кого пречат? Ами първо изнеси горе табелки, сложи ги, потруди се, пък тогава стреляй на воля, а така грозно излиза - някой някога се мъчил, а ти стреляш по труда му. Тях не ги и снимах, че много грозна гледка са. Sad А пък много пъти точно някоя табелка ни е спасявала от грешния път. Та така е - по принцип съм на едно мнение, но човек не живее с принципи, а с подробности като надупчените табелки Rolling Eyes И затова дори след любезното отношение към нас от хората там, пак си тръгнах с едно малко неприятно чувство. Confused

А иначе района на Мургаш е прекрасен, имам си вече оттам едно любимо място, което прави най-любимите ми места в България вече четири Very Happy

_________________
Искате ли да изживеете едно приключение!?!...
Сря Ное 07, 2012 12:12 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Emil



Регистриран на: 27 Мар 2012
Мнения: 1073
Местожителство: Sofia

Мнение Отговорете с цитат
Сега като си започнала да разказваш за любимите места, сподели малко повече и на нас. Very Happy
Сря Ное 07, 2012 12:25 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла ICQ Номер
Trekker



Регистриран на: 08 Юли 2012
Мнения: 35

Мнение Re: Хижа Лескова Отговорете с цитат
Мдаааммм..... Crying or Very sad

На практика нещата изглеждат така:

1. х. Тръстеная - х. Лескова - 6 - 8 ч
2. х. Лескова - х. Мургаш - 7 - 8 ч
3. х. Мургаш - Витиня - 8 ч
4. Витиня - х. Чавдар - 6 - 7 ч

Иначе казано, около 30 (!) часа е ходенето в източна посока от х. Тръстеная до първата работеща хижа след нея - х. Чавдар.... Mad
Сря Ное 07, 2012 10:15 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Tito



Регистриран на: 22 Юни 2011
Мнения: 856

Мнение Отговорете с цитат
Тази година на Ком-Емине след Тръстеная следващата ми спирка беше говедарника на Зла поляна. Хората ме посрещнаха, напоиха и нагостиха като сво. На вид клошарската им колиба всъщност е уютен заслон с измазана стая с 4 легла и печка и полузакрита мансарда. Те са там винаги по двама, така че за един-двама души няма да е проблем да преспят там. На мен преходът от Тръстеная до Зла поляна ми отне към 13 часа, т.е. оптимална отсечка като за цял ден, защото до Витиня са още 3.5-4 часа, а и в "спалнята" там нощувката си е екстремно преживяване. Изобщо ако говорим за преход от Тръстеная до Витиня не виждам смисъл да се катери до х.Мургаш и после през самия връх. Нощувка на говедарника е идеален вариант, но това при условие, че не сте група.

А иначе не мисля, че реално това е някаква промяна в статута на х.Лескова. Още миналото лято като спряхме там мокри до кости на неуспешния ми опит за К-Е усетихме, че не сме добре дошли там. Беше неделя предиобяд и "хижарите" тъкмо си тръгваха като директно ни посочиха навеса и да не си и помисляме за топлите стаи. Още тогава я изключих като вариант за нощувка, както и за източник на вода, защото не си струва да се губят повече от 100м височина при положение, че на няма и половин час преди нея, малко след горски дом Чукава има вода до сами пътя.
Сря Ное 07, 2012 10:36 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
boris_borisov



Регистриран на: 23 Ное 2010
Мнения: 613

Мнение Отговорете с цитат
Айде де, не е толкова страшно, че Лескова не приема винаги и всеки, барбекюто отпред е толкова хубаво (пък и вода има), че само да имаш спален чувал и си 6 Laughing Ако ти е студено, има дърва, има и камина; какво повече му трябва на човек?
На мен при тазгодишното Ком-Емине нощувката под навеса на Лескова ми беше най-хубавата за целия преход Wink
Сря Ное 07, 2012 10:43 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Gamina



Регистриран на: 31 Авг 2007
Мнения: 2486

Мнение Отговорете с цитат
Mariana1000 написа:
Може би и ние туристите малко сме виновни, че няма работещи хижи в Западна Стара планина, защото я пренебрегваме за сметка на Пирин и Рила.


Ми не е расла Razz
Сря Ное 07, 2012 11:21 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
JWalker



Регистриран на: 21 Авг 2007
Мнения: 282
Местожителство: Ботевград

Мнение Отговорете с цитат
Лескова се държи от един Ботевградски дървосекач и там си правят ловджийските купони.

_________________
Щастие за всички даром и никой да не бъде пренебрегнат!
Редрик Шухарт
http://www.redmine.org
Сря Ное 07, 2012 9:40 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение ICQ Номер
fena73



Регистриран на: 16 Окт 2011
Мнения: 1930
Местожителство: Ст.Загора

Мнение Отговорете с цитат
Gamina написа:
Mariana1000 написа:
Може би и ние туристите малко сме виновни, че няма работещи хижи в Западна Стара планина, защото я пренебрегваме за сметка на Пирин и Рила.


Ми не е расла Razz

Расла-нерасла...пренебрегват я софиянци!Я се дръпни от Шумен на еднодневка около Кабул.... Cool
Ние си ходим постоянно но към частта,дето ни е най-близо-Шипченска Стара Планина
Чет Ное 08, 2012 9:29 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Mariana1000



Регистриран на: 28 Юли 2010
Мнения: 2796
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Emil написа:
Сега като си започнала да разказваш за любимите места, сподели малко повече и на нас. Very Happy


Ами аз още се боря за званието планинар, не съм ходила на много места все още, та затова и повече чета, отколкото аз да пиша нещо. Пък и любимите ми места са много известни, всеки е ходил на тях и ги познава. Wink
Най-любимия ми връх е Ланина могила, после следва Мальовица, трето любимо място ми е Мадара и сега добавям и Белия камък под Мургаш Smile
Плюс едно специално място извън класацията за хижа Тъжа Smile
Не знам по какъв критерии съм ги определила, но не е по красота, просто знам че са специални и това е Very Happy

boris_borisov написа:
Айде де, не е толкова страшно, че Лескова не приема винаги и всеки, барбекюто отпред е толкова хубаво (пък и вода има), че само да имаш спален чувал и си 6 Laughing Ако ти е студено, има дърва, има и камина; какво повече му трябва на човек?
На мен при тазгодишното Ком-Емине нощувката под навеса на Лескова ми беше най-хубавата за целия преход Wink


А, не е страшно, ние също това лято спахме под навеса, а тази събота на поляната с чакалото след връх Бигла. Smile Беше супер- и огън, и цър-пър, гледка към Мургашът, после към светлините на Ботевград, и звезди, и луна... и старопланински вятър Laughing Просто и аз не знам защо толкова ми стана криво като видях свалената табелка, и без това предпочитаме палатки или чувалуване. Rolling Eyes

fena73 написа:
Gamina написа:
Ми не е расла Razz

Расла-нерасла...пренебрегват я софиянци!Я се дръпни от Шумен на еднодневка около Кабул.... Cool
Ние си ходим постоянно но към частта,дето ни е най-близо-Шипченска Стара Планина


Аааа, расла е тя, расла, ама като мен напоследък - на ширина Wink
Fena73, и аз такива изводи съм си направила, че вие имате по-малко възможности откъм планини, а ние в София имаме на разположение Стара планина, Рила, Пирин, Витоша, за Люлин, Плана и Лозенска няма и да споменавам. А вярно Западна Стара планина няма обзорността и езерата на Рила и Пирин, та затова туристите се насочват към тях.
Но както се казва - планини има много, но Балканът е един Very Happy

_________________
Искате ли да изживеете едно приключение!?!...
Чет Ное 08, 2012 12:26 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
meco puh



Регистриран на: 18 Яну 2011
Мнения: 1865
Местожителство: обл.Разград

Мнение Отговорете с цитат
Gamina написа:
...Ми не е расла Razz


Понякога магарето е по-ценно от коня - можеш да се качиш и без чужда помощ, за разлика от коня - все някой трябва да ти помага, освен ако вече си станал почти жокей.

_________________
Kom Emine 1987
Kom Emine 2011
Ком Емине 2013 на седем десет без седем
Балкана символ на цял полуостров
Чет Ное 08, 2012 2:51 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Gamina



Регистриран на: 31 Авг 2007
Мнения: 2486

Мнение Отговорете с цитат
А, това беше шега.. аз си го обичам Балкана Smile

Но Западна Стара Планина - факт, е пренебрегвана за сметка на Централна... ето, аз съм от Враца, но в западния край не съм ходила никога. Дори на Ком не съм била все още... Докато из Рила и Пирин натрупах доста по-сериозен стаж.
Чет Ное 08, 2012 3:20 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
ferdi_mruvkata



Регистриран на: 27 Авг 2009
Мнения: 640

Мнение Отговорете с цитат
Gamina написа:
А, това беше шега.. аз си го обичам Балкана Smile

аз съм от Враца, но в западния край не съм ходила никога. из Рила и Пирин натрупах доста по-сериозен стаж.


има някаква тенденция, която аз не разбирам, да се ходи само по Пирин основно и от време на време по Рила... Някой да обясни Smile

_________________
Not All Who Wander Are Lost
Чет Ное 08, 2012 4:01 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
meco puh



Регистриран на: 18 Яну 2011
Мнения: 1865
Местожителство: обл.Разград

Мнение Отговорете с цитат
ferdi_mruvkata написа:
...има някаква тенденция, която аз не разбирам, да се ходи само по Пирин основно и от време на време по Рила... Някой да обясни Smile


Да, и аз се питам от дълго време...Голяма е планината, която се изкачва с мъки, трудно достъпна е ...
Тогава, малка ли е Западна Стара Планина? Малка ли е Източна Стара Планина? Защо повечето Ком Еминци си губят пътеките именно там, а не от х.Добрила до х.Узана?
Мисля, че всичко се дължи на това, че всички трудности в Рила и Пирин са познати до болка, а Балкана си крие потайностите.
Не ми се сърдете и не ме осъждайте, това е само моето мнение.

_________________
Kom Emine 1987
Kom Emine 2011
Ком Емине 2013 на седем десет без седем
Балкана символ на цял полуостров
Чет Ное 08, 2012 4:21 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Стара планина Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница 1, 2, 3  Следваща
Страница 1 от 3

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov