ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Ком-Емине ЗИМА!
Иди на страница 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Следваща
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » E-3 Ком-Емине Предишната тема
Следващата тема
Ком-Емине ЗИМА!
Автор Съобщение
Сашож



Регистриран на: 15 Ное 2012
Мнения: 23
Местожителство: София

Мнение Ком-Емине ЗИМА! Отговорете с цитат
Пускам и в този форум темата,с надеждата да има повече мнения и препоръки!

Здравейте,подготвям се да направя Ком-Емине зимата,та отварям една тема,в която бих искал да обсъдим неща,които ще са необходими при осъществяването на този преход(походът ще направя със спане на палатка и хижи,където може).А именно:
1.Екипировка за зимни(експедиционни) условия-дрехи,палатка,спален чувал,снегоходки...било съответните марки и модели
2.Времетраене на прехода и съответно план на действие
3.Ориентиране
4.Хранене
5.Физическа и техническа подготовка

Прехода съм го минавал до Шипка с 20 и кусур кила раница в почти изцяло дъждовни условия,бяхме трима,но имаше контузен а също и други недоуточнения и се наложи да прекратим прехода.Ще съм благодарен всеки да даде мнение по въпроса без да изопачаваме темата и пренасочваме в друга насока.
Чет Ное 15, 2012 11:14 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
irina



Регистриран на: 16 Сеп 2007
Мнения: 759

Мнение Отговорете с цитат
Панти, вместо снегоходки.
Чет Ное 15, 2012 11:41 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Сашож



Регистриран на: 15 Ное 2012
Мнения: 23
Местожителство: София

Мнение хм... Отговорете с цитат
А на изток ако няма много сняг със ски обувките и ските какво да правя?Аз реших със снегоходки да го направя,по трудно е от пантите,но така съм избралSmile
Чет Ное 15, 2012 11:51 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
Tito



Регистриран на: 22 Юни 2011
Мнения: 856

Мнение Отговорете с цитат
За кой период говорим, от декември до февруари ли?
Пет Ное 16, 2012 1:43 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Gamina



Регистриран на: 31 Авг 2007
Мнения: 2486

Мнение Re: Ком-Емине ЗИМА! Отговорете с цитат
Хммм... питаш за марки и модели снегоходки.. тоест, разбирам, че не разполагаш с такива Rolling Eyes
Тук веднага изниква въпросът - свикнал ли си да ходиш със снегоходки? Щом все пак пускаш темата, сигурно си, но да си питам.

Второ, което ми изниква на първо четене е - котки и пикел, ама задълже!
става дума за участъка Добрила - з. Ботев, не знам дали си го минавал зимно, но това там няма нищо общо с останалата част на Балкана през зимата. А минаването сам може да е доста рисковано, подсигури си компания за тоя участък, може и въженце да си носите.

Като сложиш котки ,снегоходки, пикел, щеки, зимен чувал, шалте, палатка, дрехи и храна, раницата ще стане доооста обемна.. подсигури се по хижите да те чакат ятаци, иначе ще е голяма мъка Rolling Eyes

Прецени си силите и опита в зимна планина преди да го подхванеш това Wink
Пет Ное 16, 2012 12:30 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
elendro



Регистриран на: 24 Фев 2009
Мнения: 25

Мнение Отговорете с цитат
Зимата не ми се мисли какъв ужас ще е в източната част, като знам как сме се мъчели лятото.
Така че хубаво трябва да се обмисли и да се преценят рисковете.


едит: усетих се колко тъпо е да се мине отдолу през зимата, така че собственоръчно си затрих мнението Rolling Eyes


Последната промяна е направена от elendro на Пон Ное 19, 2012 6:59 pm; мнението е било променяно общо 3 пъти
Пет Ное 16, 2012 1:17 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Gamina



Регистриран на: 31 Авг 2007
Мнения: 2486

Мнение Отговорете с цитат
elendro написа:
От Добрила до з. Ботев може да се мине не по билото, а през хижа Левски.
А зимата не ми се мисли какъв ужас ще е в източната част, като знам как сме се мъчели лятото.
Така че хубаво трябва да се обмисли и да се преценят рисковете.


АБСУРД зимата да се мине отдолу! Трябва да няма никакъв сняг
Пет Ное 16, 2012 1:20 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
meco puh



Регистриран на: 18 Яну 2011
Мнения: 1865
Местожителство: обл.Разград

Мнение Отговорете с цитат
elendro написа:
От Добрила до з. Ботев може да се мине не по билото, а през хижа Левски.
А зимата не ми се мисли какъв ужас ще е в източната част, като знам как сме се мъчели лятото.
Така че хубаво трябва да се обмисли и да се преценят рисковете.
С GPS задължително трябва да се разполага, смятам аз.

Добрила - Левски е лавиноопасен район???
Помисли за прехода от Върбица до село Руен. Ако има сняг, трябва да обикаляш по асфалт през селата или да минеш през Април, че покрай падналите дървета ще има по 3 м. преспи.

_________________
Kom Emine 1987
Kom Emine 2011
Ком Емине 2013 на седем десет без седем
Балкана символ на цял полуостров
Пет Ное 16, 2012 1:32 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
joropc



Регистриран на: 25 Яну 2011
Мнения: 649

Мнение Отговорете с цитат
Gamina го е казала най-вярно.
Раницата натоварена с бивачна зимна екипировка среден клас(чувал, палатка...) вероятно ще достигне, а може и да мине 20 килограма, което е мнОО сериозна работа.Ако става въпрос за хайтек оборудване, което е ужасно скъпо-може да се свали докъм 14-15 кила.Пикел и котки са абсолютно задължителни, а въжето е препоръчително за преминаването между Добрила и Ботев.Липсата на вода предполага, че може да се наложи и топене на сняг, което е свързано с носенето и на сериозно количество гориво(газ) за котлона.Бих казал, че човек трябва да е сериозен рисковач за да тръгне през алпийскат част на Стара Планина сам.Едно навяхване на крак и.....край!Под думичката край разбирам не край на прехода, а нещо доста по-сериозно, даже трагично, по простата причина, че достигането и евакуацията на пострадал от този район е едно от най-сложните в българските планини.Отнема много време, което в такива ситуации е безценно.Екипировката трябва да е на много сериозно ниво, защото примерно времето, за което може да се мине Добрила-Ботев, варира от 8 до 16 часа, според метеорологичните условия и кондицията на минаващия.Ориентировъчните умения на минаващия трябва да са на супер ниво също.Едно е през лятото, а съвсем друго през зимата.Не е нужно да се коментира, че GPS-сът и картите са абсолютно задължителни, но освен да ги носиш, трябва и да можеш да ги ползваш бързо и адекватно.На места преходът(Ком-Емине) е по-удобен за снегоходки, а на места за ски с панти.Най-добре е на възловите места"ятаците" да донасят и отнасят двете предвижващи средства.Всичко това разбира се, ако имаш сериозен опит и с двете, както е казала Gamina.
Съветвам авторът на темата, първо да походи по българските зимни планини на няколкодневни преходи(2-4 дни), на които ще стане ясно каква е хавата.След това го съветвам да мине "по пътеката" през лятото, и да си остави другата зима за подобни начинания.
Поздрави!

...т'ва, че зимата може да се мине от Добрила към Ботев отдолу...въобще не го коментирам.Няма как да стане!!!

Пет Ное 16, 2012 2:09 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Emil



Регистриран на: 27 Мар 2012
Мнения: 1073
Местожителство: Sofia

Мнение Отговорете с цитат
Относно Добрила-Ботев, най-бързото минаване зимата, което знам е с кайт и (ски или сноуборд). При подходящ вятър рабира се, приятел го беше направил за няколко часа отиване и връщане. казвам го само като алтернатива и знам, че е малко встрани от питането ти.
Иначе супер амбициозно начинание.
Предполагам ще си първия направил Ком-Емине зимата, че даже не съм и чувал, някой да го е правил.
То самото изпълнение, че иска подготовка иска, но колко дена смяташ, че ще ти отнеме цялото?
Пет Ное 16, 2012 2:17 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла ICQ Номер
Gamina



Регистриран на: 31 Авг 2007
Мнения: 2486

Мнение Отговорете с цитат
И всичко това само за Добрила - Ботев...
А по останалата част от билото на Балкана шансът от изгубване в лошо време е огромен, ама огромно огромен... широки разляти била, къде с колци, къде без...

Ние малко наставнически си говорим, но не с цел да го плашим, човекът още не е казал с какъв зимен опит е, де Rolling Eyes
Лятото е стигал до Шипка, така че има представа от лятната обстановка до там (някой по-горе спомена "мини го лятото").
Пет Ное 16, 2012 2:25 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
joropc



Регистриран на: 25 Яну 2011
Мнения: 649

Мнение Отговорете с цитат
Emil написа:
Относно Добрила-Ботев, най-бързото минаване зимата, което знам е с кайт и (ски или сноуборд)...

Хм, честно казано между Добрила и Ботев, освен 200-300 метровото било на връх Амбарица и после слизането от Чала към заслон Ботев, не виждам къде на друго място може да обуеш ски, камо ли сноуборд.Искам да кажа, че не кайтът, ските (или борда) са помогнали на твоя човек да го премине бързо в двете посоки, а неговият опит, тренираност и познаване на района.
Пет Ное 16, 2012 2:35 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Emil



Регистриран на: 27 Мар 2012
Мнения: 1073
Местожителство: Sofia

Мнение Отговорете с цитат
Да той е опитен със ски и кайт.
Той района не го познава, беше с други, които обаче го познават.
Немога да коментирам как точно са го правили, просто им се възхищавам за направеното. Very Happy
Пет Ное 16, 2012 2:40 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла ICQ Номер
Mariana1000



Регистриран на: 28 Юли 2010
Мнения: 2796
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Emil написа:
Предполагам ще си първия направил Ком-Емине зимата, че даже не съм и чувал, някой да го е правил.


Правено е 1961 година от група, а съм чела, че после е имало и индивидуално, но не знам подробности. Трябва да се поровя да видя, но не си спомням да съм попадала на подробен разказ.

Сашож написа:

Здравейте,подготвям се да направя Ком-Емине зимата,та отварям една тема,в която бих искал да обсъдим неща,
........


Сашож, поздравления за куража да се опиташ да направиш зимно Ком - Емине и то след като си вървял през лятото до Шипка в лошо време и подозираш какво те очаква Respect Само не разбрах дали ще си сам в това начинание, а това е по-важния въпрос отколкото този за екипировката. Exclamation

1. Относно екипировката - много хубав и лек спален чувал, палатката ми се струва излишна тежест, особено ако ще бъде само за теб. По-добре е внимателно да планираш пътя си така че да спиш в хижи, като предварително се уговаряш с хижарите, ако им е възможно и ако времето позволява да са там). Между другото тази пролет си купих бивак сак и върши чудесна работа, а е доста по-лек от палатка.
Задължително газов котлон за топене на сняг!
3. И макар че ние още се движим без GPS мисля, че ще е задължителен, освен ако не си с вродено чувство за ориентация, но и тогава ще ти е трудно.
Иначе дрехи, обувки, снегоходки... всичко трябва да ти е изпробвано предварително и то точно там където ще ходиш. Ако си в София е много лесно - една от най-трудните и безлюдни части от Стара планина ти е под носа за тренировки Laughing
2. Времетраенето мисля, че няма как да ти е по-малко от 20 дни и то зависи от времето, все пак не се знае тази зима каква ще бъде.
4. Храненето е винаги най-сложно за мен. Ако тръгна пак бих си занесла предварително храна на някои места по пътя и бих си осигурила непременно хора, които да ми помогнат на места.
4. Физическа и техническа подготовка - непременно мини в оставащите ти седмици най-проблемните места по пътя. Сега отчитам като грешка, че преди нашия поход не го направихме - аз лично от страх, че после няма да смея да тръгна, но още повече смятам, че това ще бъде необходимо през зимата. А и по-добра физическа подготовка от ежеседмично маане из Стара планина не знам да има Laughing Ако е възможно бъди с някой, който познава района и ще ти обърне внимание на ориентирите.

Всъщност то това са твърде общи съвети, още повече че през зимата в Стара планина съм ходила само на връх Мургаш, ама пък беше запомнящо се Laughing Мисля тази година да ходя на Вежен, реших го като минах там през лятото още Smile

А защо тогава сте се отказали на Шипка? Нямахте ли време да изчакате малко лошото време и контузиите да отминат?
Пожелавам ти този път да стигнеш докрая, усещането е неописуемо, дори сега няколко месеца по-късно емоциите са още ярки и живи!
Миналата неделя като се качихме на Козница и погледнах към Чукава, Мургашът, Свищиплаз, Паскал, Баба, Вежен и чак накъм Ботев.... направо ми се разтупка сърцето, чудя се винаги ли ще бъде така Rolling Eyes

_________________
Искате ли да изживеете едно приключение!?!...
Пет Ное 16, 2012 4:55 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
mislesht



Регистриран на: 29 Ное 2006
Мнения: 3413
Местожителство: Пловдив

Мнение Отговорете с цитат
Освен Добрила-Ботев и други участъци не са за подценяване. Например Кендабалкан. Има и други отделни места.
Отделно районите на Ботев и Амбарица са взели най-много жертви в Стара планина и не само! Хич не трябва да бъдат подценявани.

_________________
Две неща движат този свят - инатът и шубето.
Пет Ное 16, 2012 5:40 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла ICQ Номер
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » E-3 Ком-Емине Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Следваща
Страница 1 от 7

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov