ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
За обезсоляването ...
Иди на страница Предишна  1, 2
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Обща дискусия Предишната тема
Следващата тема
За обезсоляването ...
Автор Съобщение
Nick_sun



Регистриран на: 16 Сеп 2008
Мнения: 18
Местожителство: Пловдив

Мнение Отговорете с цитат
Човек така или иначе се поти, когато ходи дълго из планините. Така че, няма как да отпадне пиенето на вода, особено в летните жеги. Решението е в това, да се поддържа солния баланс през цялото време, а не да се яде солено, чак когато човек се е обезсолил и после да пие ударни дози вода. Просто периодично трябва да се хапва по нещо соленко, не пречи например да си сложиш някакви ядки в джоба и по време на ходене да хапваш по някоя.
Пет Окт 03, 2008 1:31 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла ICQ Номер
Сотиров



Регистриран на: 28 Юли 2008
Мнения: 3360
Местожителство: София

Мнение Вода и потене Отговорете с цитат
Nick_sun написа:
Човек така или иначе се поти...

Не съм уверен, че човек се поти "така или иначе". Защо в автобуса от едни капе пот, а от други - не? Едно е на планина да ти се запоти гърбът от раницата и съвсем друго е да си плувнал в пот. Явно е въпрос на физиология, ще кажете, но аз твърдя, че физиологията също се възпитава. Кой както си я свикне! Ако човек изпие сутринта чаша чай, на обяд изяде половин домат и половин праскова, и чак вечерта изяде една супа, а преди лягане пак чаша чай, откъде ще му дойде потта? Ако обаче е свикнал на литър и половина (минимум) по пътя нагоре и още толкова надолу - ясно е, какво следва. В края на краищата най-важното е да се чувстваме комфортно в планината. Като казвам, че не пия по пътя, не си представяйте, че от жажда ми се привиждат миражи! Не ми се пие и толкоз. Твърдя единствено, че човек може да се приучи да пие по-малко (ако не хич) и от това организмът му с нищо няма да пострада. Живи примери дадох в дописките за Мальовица, сега готвя нови за Родопите.
Пет Окт 03, 2008 2:05 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
dido



Регистриран на: 03 Яну 2007
Мнения: 6366

Мнение Отговорете с цитат
Не мисля, че потенето се поддава на съзнателен контрол. Нито пък има много общо с колко течности приемаш дневно.

Най-малкото основната функция на този механизъм е да те предпазва от прегряване. Ако не се потиш - това значи, че или топлинният ти баланс е ОК за момента, или пък механизмът не работи и има опасност да направиш някоя беля докато се пънеш по баирите.

_________________
Бутам след осмата бира Very Happy
Пет Окт 03, 2008 2:24 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
Сотиров



Регистриран на: 28 Юли 2008
Мнения: 3360
Местожителство: София

Мнение Потене и прегряване Отговорете с цитат
dido написа:
Не мисля, че потенето се поддава на съзнателен контрол. Нито пък има много общо с колко течности приемаш дневно... основната функция на този механизъм е да те предпазва от прегряване.

Дидо, аз съм обикновен практик в тая област и само споделям своя опит. Би било добре да пуснем някой материал от специалист, ама къде да го намерим? Потенето естествено не се поддава на съзнателен контрол, но пиенето на вода се поддава. Колко точно общо има потенето с пиенето, не знам, но по всичко личи, че не е малко. Факт е, че който пие повече, повече се поти. Който не пие нищо, какво да изпоти? Така поне е от "птичи поглед". А за прегряването си прав - опасно е. Но отново мисля, че с подходящи дрехи и шапка, особено като миеш периодично лицето и ръцете и си мокриш главата под шапката, си застрахован срещу топлинен удар. Аз поне така правя - при всяка среща с вода се мокрим с децата. Е, ако няма вода, не нося специално. Но изпиването на чаша вода по нанагорнището е все едно, че ми пълни корема с олово.
Пет Окт 03, 2008 3:38 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Nick_sun



Регистриран на: 16 Сеп 2008
Мнения: 18
Местожителство: Пловдив

Мнение Отговорете с цитат
Изключения винаги има, един мой приятел също почти не се поти като се натоварва. Но сега говорим за най-масовия случай, а около литър и половина вода и специалисти казват, че е добре да се изпива в нормални условия. Какво да говорим когато сме на 8-10 часов преход с 15-ина кг. товар на гърба по баир в жегата? Не става само с чаша чай, половин домат и една супа. Поне не и при повечето активно ходещи в планината. Пак казвам, изключения винаги има, но не тях имам предвид.
Пет Окт 03, 2008 3:48 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла ICQ Номер
mislesht



Регистриран на: 29 Ное 2006
Мнения: 3413
Местожителство: Пловдив

Мнение Отговорете с цитат
Организмът си казва какво иска, номерът е да се научим да го разбираме! Всеки себе си поне. Wink

_________________
Две неща движат този свят - инатът и шубето.
Пон Окт 06, 2008 5:30 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла ICQ Номер
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Обща дискусия Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница Предишна  1, 2
Страница 2 от 2

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov