ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Пътят Сантяго де Каминно
Иди на страница 1, 2, 3, 4  Следваща
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Планини, планини Предишната тема
Следващата тема
Пътят Сантяго де Каминно
Автор Съобщение
Dido_



Регистриран на: 16 Сеп 2012
Мнения: 119

Мнение Пътят Сантяго де Каминно Отговорете с цитат
Ком- Емине пасти да яде пред този

Маршрутът тръгва от Южна Франция – Сен Жан Пие дьо Пор и завършва в Сантяго де Компостела. Преминава през Памплона, Логрьоно, Бургос, Сахагун, Леон, Асторга, Понферада, Сария, Портомарин, осеяни с паметници на историята и културата.

Векове този 800 км. маршрут е привличал поклонници от целия свят, заради легендата, че енергията на Млечният път е проектирана върху него и още по-важното е поклонението пред мощите на един от учениците на Христос - Свети Яков в Сантяго де Компостела.

Винаги по нелекия маршрут, преминаващ през областите Навара, Ла Риоха, Кастилия, Леон и Галиция, могат да се видят вървящи към целта си хора - поклонници от всички възрасти, от всички континенти и нации. По Камино се върви пеш, на кон, на магаре или на велосипед - само тогава поклонничеството се признава. Испания със закон е въвела правилото, че всеки, който се намира на поклонническия път е защитен и му се оказва всякаква помощ, за да стигне до неговата заветна цел – катедралата в Сантяго де Компостела, мощите на Свети Яков.



За всички успешно пристигнали поклонници се извършва празнична литургия в катедралата на Сантяго. Ще ви споменат поименно, заедно с националността, откъде сте тръгнали и кога сте пристигнали. Литургията е много красива, както и златният орган, който я придружава. Най-впечатляващо, обаче, е огромното кандило, което размахват накрая – окачено е на въже, дъгло десетки метри, задвижва се с ръчна сила и хвърчи по цялата дължина на катедралата. След литургията прегръщаш статуята на Сантяго и отиваш да пиеш бири. Току що си завършил първото си истинско поклонение. Много хора се връщат отново и отново, защото всеки Път е различен. И всеки път е различно. Buen Camino!

_________________
Много са пътищата който водят към Бог един от тях е през планината но го знаят само тези който завинаги остават там
Пон Дек 03, 2012 6:11 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Mariana1000



Регистриран на: 28 Юли 2010
Мнения: 2796
Местожителство: София

Мнение Re: Пътят Сантяго де Каминно Отговорете с цитат
Dido_ написа:
Ком- Емине пасти да яде пред този

Маршрутът тръгва от Южна Франция – Сен Жан Пие дьо Пор и завършва в Сантяго де Компостела. Преминава през Памплона, Логрьоно, Бургос, Сахагун, Леон, Асторга, Понферада, Сария, Портомарин, осеяни с паметници на историята и културата.



По-скоро пасти могат да ядат участницете в него, докато тези в Ком - Емине гризват дръвцето Laughing

Понеже Ел Камино ми е една от следващите цели, напоследък чета всякаква информация за него, а това лято се запознах с един човек, който го е минал с кола и с друг, който го е минал пеша.
От това, което чух от тях, наистина е нещо феноменално, но като трудност мисля, че Ком - Емине е по-труден.
Ако говорим за духовно или религиозно изживяване, вече е друг въпрос.

Би ми било безкрайно интересно, ако някой е минавал и двата маршрута да си каже мнението по въпроса.
Макар че не знам как могат да се сравняват, след като единия наистина е туристически, а другият духовен път?

Дано да имам късмет да мина и Ел Камино, както ми е мерак и сама да видя по какво си приличат и по какво различават! Smile

_________________
Искате ли да изживеете едно приключение!?!...
Пон Дек 03, 2012 6:34 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
irina



Регистриран на: 16 Сеп 2007
Мнения: 759

Мнение Отговорете с цитат
Цитат:
По-скоро пасти могат да ядат участницете в него, докато тези в Ком - Емине гризват дръвцето Laughing

Много си права, точно така си е!
Цитат:
че всеки, който се намира на поклонническия път е защитен и му се оказва всякаква помощ

А ние тук сме...помогни си сам Laughing
Ком-Емине ми е много по-духовно, щот си е нашето!
Пон Дек 03, 2012 9:11 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
peca



Регистриран на: 17 Яну 2012
Мнения: 1038
Местожителство: Пловдив

Мнение Отговорете с цитат
ZCEZBPM написа:

Предполагам в Испания няма нужда да носиш пушка за защита от огромните каракачанки които тук сигурно са изяли доста от изчезналите туристи.


Мислиш ли Question Shocked
Ще ме караш да помъкна пищова. Rolling Eyes

_________________
"АКО ЖИВЕЕШ ВСЕКИ ДЕН КАТО ДА Е ПОСЛЕДЕН, ПОЧТИ СИГУРНО Е, ЧЕ НЯКОЙ ДЕН ЩЕ СЕ ОКАЖЕШ ПРАВ" Стив Джобс
Пон Дек 03, 2012 11:01 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
meco puh



Регистриран на: 18 Яну 2011
Мнения: 1865
Местожителство: обл.Разград

Мнение Отговорете с цитат
irina написа:
...Ком-Емине ми е много по-духовно, щот си е нашето!

Подкрепям мнението ти.
Защо да ми харесва повече? Заради легендата ли или щото е чуждо? Какво да ме привлича толкова, че сега да побягна и да го мина? Ако имах сили и възможности бих минал Ком Емине всяка година. Красота и емоции!!!

_________________
Kom Emine 1987
Kom Emine 2011
Ком Емине 2013 на седем десет без седем
Балкана символ на цял полуостров
Пон Дек 03, 2012 11:36 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Emil



Регистриран на: 27 Мар 2012
Мнения: 1073
Местожителство: Sofia

Мнение Отговорете с цитат
Това Сантяго де Каминно ми се струва повече маркетинг май.
Dido_ добре че в Бълагария не са се сетили да направят подобен маршрут през Родопите и да свършва в Кръстова гора.
В крайна сметка сравняването му с Ком-Емине е като да сравняваш ябълки и круши.
Вто Дек 04, 2012 12:21 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла ICQ Номер
G_P_S



Регистриран на: 27 Окт 2011
Мнения: 204
Местожителство: Троян-Пловдив-Лондон

Мнение Отговорете с цитат
Това е пътя на пилигримите и май започва някъде в началото на пролетта. Един познат тръгна и се отказа на около петстотния километър. След завръщането си изглеждаше като дъфкан и изплют,а след това два месеца рехабилитации,нагревки мазила ,масажи и какво ли още не. Това май не е за всеки ,но предизвикателството си заслужава.
Вто Дек 04, 2012 12:55 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Emil



Регистриран на: 27 Мар 2012
Мнения: 1073
Местожителство: Sofia

Мнение Отговорете с цитат
Абе разбирам какво е, но не виждам планинарското в него. Или изпускам нещо?
Това е една смес от ритуали и суеверия. За мен си е жив религиозно-исторически туризъм, с много добър маркетинг и PR, и като такъв сигурно е много стойностен.Срещаш разни пътуващо-вървящи хора от различни култури и т.н.Не споря за това.
Просто се връщам към старта на темата, "Ком-Емине пасти да яде"?!?!
Това е като да кажеш "ходещите по потници ряпа да ядат, има едни където ходят по чорапи".!!!???!!! Very Happy
Колеги, дайте като решим да хвалим нещо да не го правим за сметка на нещо друго.Особенно когато нямат нищо обюо.
С това приключвам писането си по темата, че темата да не стане като кръста на Разложки Суходол.
Вто Дек 04, 2012 1:53 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла ICQ Номер
Mariana1000



Регистриран на: 28 Юли 2010
Мнения: 2796
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
В България не може да има път от рода на Ел Камино, не сме толкова религиозни като католиците. Нали си имаме преместване на мощите на Св. Иван Рилски, защо църквата не направи поклоннически път?
А и в края на Ел Камино са давали пълни индулгенции - мисля, че това също е повлияло толкова много хора да вървят по него. Разбира се, сега мотивите на пилигримите са други, макар че като чета пътеписите и аз не мога да разбера точно какви. Всички пишат как изведнъж им се променя съзнанието и разбират, че пътя е по-важен от целта. Досега не прочетох нищо за вярата, а не е ли това най-важното?

Аз самата в момента непрекъснато правя сравнение между двата маршрута, но не от гледна точка на това кой е по-голям, по-важен и т. н., а точно от туристическа гледна точка - като екипировка, която ще ми свърши работа и като трудност на терена. Километрите са горе - долу едни и същи. Така както гледам багажа ми ще бъде същия, само ще трябва да си взема нови сандали Laughing
В първия град дават карти с маршрута, както и координати на местата, където може да се спи, което е голямо улеснение. Надявам се картите да не са от 1986 г. Wink
От многото снимки, които разгледах, смятам че ще прилича на последните дни в Източна Стара планина, когато ходихме между села... Което автоматично го прави по-скучен от туристическа гледна точка - няма ориентиране по маркировка, заобикаляне на паднали дървета, слизане в дерета, жажда и глад.
Миналата година по това време гледах на Ком - Емине като на възможност да опозная Стара планина открай докрай и като едно чисто планинарско постижение. Smile Ей така да докажа на себе си, че мога да го направя...
А сега като си мисля за Ел Камино по-скоро си го представям като път, по който бих се обърнала към вярата и към духовното. Ще ми е много интересно да видя защо другите хора го правят - заради искрена вяра, или защото са прочели някоя от книгите, или са го видели във фейсбук и така е модерно, или защото искат да се пробват дали могат да минат 800 км. пеша... Естествено ще ми е приятно да мина през Франция и Испания (никога не съм била там) и да посетя различни забележителности по пътя. С което пак превръщам пътя в туристическа дестинация, вместо в религиозна и се ядосвам на самата себе си Confused
Пак ще си поставя същото условие - да не се качвам на превозно средство, а да вървя пеша.
Но бих си въвела ново - да казвам по една молитва сутрин и вечер.
Първото правило вече знам, че мога да го спазя, а второто ще е предизвикателство. Интересно ми е, ако първо се моля всеки ден, защото така съм решила, дали накрая на Ел Камино ще го правя наистина, а не по задължение.
Сега пък излиза като някакъв експеримент Sad

Ама и аз все едно съм си купила вече билет за Франция Laughing Моето е "цървули няма, гайда иска" Laughing

_________________
Искате ли да изживеете едно приключение!?!...
Вто Дек 04, 2012 10:43 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
mislesht



Регистриран на: 29 Ное 2006
Мнения: 3413
Местожителство: Пловдив

Мнение Отговорете с цитат
Само защото някой някъде казал, че нещо помагало за нещо си или било свято. Напомня ми на историите с гръцките "исторически" паметници и места. Тече поточе, ама там нали някой си пил или си мил краката или се облегнал и прочее и юруш народе да наливаме вода, щото била свята и лекувала! Оделно, че е повод да взимат пари за всеки камък, който бил еди какъв си.
Преди време един перко(индиректен познат) ме пита, като ходя по Балкана има ли там "енергийни" места? Laughing Викам фрашкано е, ама няма да ти ги кажа! Very Happy

_________________
Две неща движат този свят - инатът и шубето.
Вто Дек 04, 2012 11:15 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла ICQ Номер
Mariana1000



Регистриран на: 28 Юли 2010
Мнения: 2796
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
mislesht написа:

Преди време един перко(индиректен познат) ме пита, като ходя по Балкана има ли там "енергийни" места? Laughing Викам фрашкано е, ама няма да ти ги кажа! Very Happy


Laughing Laughing Laughing

_________________
Искате ли да изживеете едно приключение!?!...
Вто Дек 04, 2012 11:49 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Gamina



Регистриран на: 31 Авг 2007
Мнения: 2486

Мнение Отговорете с цитат
Mariana1000 написа:
mislesht написа:

Преди време един перко(индиректен познат) ме пита, като ходя по Балкана има ли там "енергийни" места? Laughing Викам фрашкано е, ама няма да ти ги кажа! Very Happy


Laughing Laughing Laughing


Laughing

А така, стигат им Седемте Езера да си пречистват енергиите, да не налазват отвъд тях, ако обичат Smile
Вто Дек 04, 2012 12:57 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
баир_будала



Регистриран на: 22 Сеп 2012
Мнения: 252

Мнение Отговорете с цитат
Пък ако освен грехове имаш и повечко ,,кеш,, може да обиколиш върха Кайлаш нейде из Тибет.
Вто Дек 04, 2012 1:59 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Dido_



Регистриран на: 16 Сеп 2012
Мнения: 119

Мнение Отговорете с цитат
Mariana1000 написа:
mislesht написа:

Преди време един перко(индиректен познат) ме пита, като ходя по Балкана има ли там "енергийни" места? Laughing Викам фрашкано е, ама няма да ти ги кажа! Very Happy


Laughing Laughing Laughing


хаха ее издай тайната де кой са Bleh Blink Tooth Tooth

_________________
Много са пътищата който водят към Бог един от тях е през планината но го знаят само тези който завинаги остават там
Вто Дек 04, 2012 5:43 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
mislesht



Регистриран на: 29 Ное 2006
Мнения: 3413
Местожителство: Пловдив

Мнение Отговорете с цитат
Laughing Майтапих се с него, какво да му кажа. Ако чувстваш едно място специално, то е въпрос на лично вътрешно усещане. За друг може да не е такова. Какви енергии и потоци? Митове и легенди.
Та това исках да кажа по повод горния маршрут, защо да е толкова специален и издигнат в култ?!

_________________
Две неща движат този свят - инатът и шубето.
Вто Дек 04, 2012 5:54 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла ICQ Номер
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Планини, планини Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница 1, 2, 3, 4  Следваща
Страница 1 от 4

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov