ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Вихрен-Кончето-Бъндерица: Есенно-Зимно виелично
Иди на страница Предишна  1, 2, 3  Следваща
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Пирин Предишната тема
Следващата тема
Вихрен-Кончето-Бъндерица: Есенно-Зимно виелично
Автор Съобщение
dido



Регистриран на: 03 Яну 2007
Мнения: 6366

Мнение Отговорете с цитат
Има няколко места, на които е нужно прокатерване върху камъни със запъване на върха на обувките в ръбчета по 2 см. Аз лично не би се наел да си прекарам хлапето оттам, поне докато не е способно да се грижи за себе си.

_________________
Бутам след осмата бира Very Happy
Вто Окт 07, 2008 10:19 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
Сотиров



Регистриран на: 28 Юли 2008
Мнения: 3360
Местожителство: София

Мнение Кончето Отговорете с цитат
Май ще го заобиколяме някоя и друга година! А защо ми се струва, че от Вихрен видях някаква пътека под Кончето? Тя не е ли по-безопасна? Аз два пъти съм минавал над Казаните. Първия път слизах от Вихрен в плътна мъгла, та не видях откъде минавам. Едва наскоро, когато се качвах оттам към Вихрен, съзрях какъв ужас е било слизането! Добре, че е била мъглата. Но за качване май се търпи.
Вто Окт 07, 2008 10:47 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
spi



Регистриран на: 15 Апр 2008
Мнения: 89

Мнение Отговорете с цитат
Благодаря за пожеланията, приятели! Razz
Живи и здрави и повече срещи горе.
Вто Окт 07, 2008 10:53 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
dido



Регистриран на: 03 Яну 2007
Мнения: 6366

Мнение Отговорете с цитат
Има подсичаща пътека под Кончето, спестява качването на в. Кутело. Започва маааалко над Премката и излиза на последната третина от седловината - Кончето. Не го подсича цялото де, макар и да спестява най-острата му част. Има още две пътеки иначе, спускат се от Кутело към Премката. Едната е между 2-рата и 3-тата кота, а другата - класическата - слиза от 3-тата кота към Премката.

Тук се виждат повечето пътеки :


Слизането от Вихрен по северния склон наистина не е от най-леките занимания, но пък си струва заради гледките към билото, потресаващи са Very Happy

_________________
Бутам след осмата бира Very Happy
Вто Окт 07, 2008 11:05 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
Андон



Регистриран на: 08 Яну 2007
Мнения: 18
Местожителство: Пловдив

Мнение Няма страшно Отговорете с цитат
Според мен излишно се притесняваш. Всеки може да мине Кончето в сухи условия, стига да няма страх от височина.
Иначе ширината на ръба според мен е около 1 м. Може да има едно-две места по 50-60 см, но тези 20-30, за които пишете са само в приказките. Smile

_________________
Човекът е Човек, когато е на път!
Вто Окт 07, 2008 11:42 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла ICQ Номер
Сотиров



Регистриран на: 28 Юли 2008
Мнения: 3360
Местожителство: София

Мнение Няма страшно? Дано! Отговорете с цитат
И аз бях чувал, че си има пътечка за стъпване, но като видях горните снимки - то само една заоблена и излъскана гърбина! Като си легна, ще се събуждам от падане в пропасти. А пътечките на последната снимка са точно тия, които виждах отдалеч. Те какво, по-безопасни ли са? "Северният" склон кой е - този над Казаните ли?
Вто Окт 07, 2008 11:59 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Niksi



Регистриран на: 01 Окт 2007
Мнения: 562
Местожителство: софия

Мнение Отговорете с цитат
Да, тези подсичащи пътеки са по-безопасни по принцип. Но се използват само лятото, като е желателно да е в сухо време. Иначе има голяма вероятност от подхлъзване. Зимата задължително се преминава само по билото, като от премката се изкачва Кутело и след това само по билото през Кончето до заслона. Но при добро лятно време и по билото не е страшно. Там където е по-страшно, си има обезопасяване чрез въжета. Но иначе не се ходи точно по самия ръб, а леко встрани - по южния склон.

Това по снимките е южния склон, като по правилото на южните склонове снега се задръжа по-кратко и се топи по-бързо.

Северният склон над Казаните..??..Зависи за кой връх говорим. Казаните се намират под северните склонове на вр.Вихрен, но спрямо Кутело са под южните му склонове. /грубо де..иначе по-точно югоизточните склонове/.

По-здрави... Cool

_________________
Планинското притегляне е обратно на земното - нагоре, а не надолу.
Сря Окт 08, 2008 12:43 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение ICQ Номер
Сотиров



Регистриран на: 28 Юли 2008
Мнения: 3360
Местожителство: София

Мнение Вдъхната надежда Отговорете с цитат
Благодаря за описанията. Те ми вдъхват известна надежда за успешно преминаване на Кончето. Дидо пише за "слизането от Вихрен по северния склон". Значи наистина става дума за слизането над Казаните.
Сря Окт 08, 2008 1:14 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Niksi



Регистриран на: 01 Окт 2007
Мнения: 562
Местожителство: софия

Мнение Отговорете с цитат
Да ...слизането по северния склон на Вихрен към Премката минава в близост до Казаните, ама не точно през тях. Те остават встрани, леко вдясно /източно/ от ръба, по който се слиза от Вихрен.

На снимката в десния край е ръба, по-който се слиза от върха, а долу вляво се падат Казаните /под северната стена на Вихрен/.


_________________
Планинското притегляне е обратно на земното - нагоре, а не надолу.
Сря Окт 08, 2008 8:42 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение ICQ Номер
dido



Регистриран на: 03 Яну 2007
Мнения: 6366

Мнение Re: Няма страшно Отговорете с цитат
Андон написа:
Според мен излишно се притесняваш. Всеки може да мине Кончето в сухи условия, стига да няма страх от височина.
Иначе ширината на ръба според мен е около 1 м. Може да има едно-две места по 50-60 см, но тези 20-30, за които пишете са само в приказките. Smile


Да, генерално си прав - ръбът е достатъчно широк в по-голямата си част. Заравнен отгоре обаче е на доста малко места. През повечето време се минава по наклонен терен, като на места наклонът е значителен и е нужно да се запъваш по ръбчета и издатини на скалата. За по-несигурните в тези моменти въжето идва добре дошло, дори и лятно време, когато е сухо. Както споменах по-рано, има 2-3 места, където трябва да се прокатерят камъни и там точно за ширина на пътечка не може да се говори, защото такава просто няма. На тези участъци човек с малки деца трябва да го раздава многоръкия Шива ... Smile

_________________
Бутам след осмата бира Very Happy
Сря Окт 08, 2008 10:50 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
Сотиров



Регистриран на: 28 Юли 2008
Мнения: 3360
Местожителство: София

Мнение Колко пътеки? Отговорете с цитат
Niksi написа:
На снимката в десния край е ръба, по-който се слиза от върха, а долу вляво се падат Казаните...

Като гледам снимката, виждам поне две пътеки: едната наистина върви по ръба и после лъкатуши надолу и наляво (дори има варианти). Но струва ми се, че има и една, която върви почти хоризонтално над издатината в средата на снимката. Ако не ме лъже паметта, точно по такава пътека се качвах: беше съвсем над пропастта, на места вкопана в скалата. В някои участъци беше доста гадно - налагаше се да се държа с ръце за камъните, а вече беше паднал първият сняг и имаше лед. Освен всичко друго, наскоро от тази пътека беше загинал някакъв турист. Ако пътеките "над Казаните" наистина са две, напълно е възможно първия път да съм слизал по горната, по-безопасната. Защото, макар че беше мъгливо, не си спомням да е било чак пък страшно. И в двата случая пътят минаваше през заслончето.
Сря Окт 08, 2008 5:37 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
spi



Регистриран на: 15 Апр 2008
Мнения: 89

Мнение Отговорете с цитат
След като бях подложен на психологически натиск пускам малко фотоси:





Чет Окт 09, 2008 11:34 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Сотиров



Регистриран на: 28 Юли 2008
Мнения: 3360
Местожителство: София

Мнение По сняг на Кончето Отговорете с цитат
Както ви гледам, облечени сте като за Еверест и пак си е страшно. Сняг, вятър... Ашколсун!
Чет Окт 09, 2008 11:50 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Speedy



Регистриран на: 29 Ное 2006
Мнения: 2551
Местожителство: Неврокопъ

Мнение Отговорете с цитат
Голяма драма в тези снимки!!!

_________________
Пирин - географски и етимологичен речник
Пирин - пътеводител
Пет Окт 10, 2008 10:16 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла ICQ Номер
irina



Регистриран на: 16 Сеп 2007
Мнения: 759

Мнение Отговорете с цитат
Верно, как си ги хванал. Много драматично изглежда. Готино!!!
Пет Окт 10, 2008 10:27 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Пирин Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница Предишна  1, 2, 3  Следваща
Страница 2 от 3

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov