ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
КОМ-ЕМИНЕ Къде е ВОДАТА?
Иди на страница 1, 2, 3 ... 11, 12, 13  Следваща
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » E-3 Ком-Емине Предишната тема
Следващата тема
КОМ-ЕМИНЕ Къде е ВОДАТА?
Автор Съобщение
mikesli



Регистриран на: 28 Мар 2011
Мнения: 509
Местожителство: Сливен

Мнение КОМ-ЕМИНЕ Къде е ВОДАТА? Отговорете с цитат
Пускам тази тема с надежда да се събере информация, която ще е много ценна за хората тръгнали по пътеката. Понякога е по-добре да удължиш ходенето с 10-15 минути и да намериш свежа студена водица, вместо да я носиш цял ден. Хубаво е да знаеш, кои са безводните учасътци, за да се запасиш. т.е. да съберем инфо
1. къде са чешмите по трасето, и тези с до 10-15 минутно отклонение.
2. В кои участъциняма водоизточници 10 и повече километри.

Аз обещавам редовно да следя темата и до следващия летен сезон да обобщя инфото и го публикувам в подходящ вид.

Ето проблемните участъци, според мен:
Тръстена - Лескова
Лескова - Витиня
Кръстец - Грамадлива
Предела - Буковец
Чумерна - Вратник
Вратник - Котел
Котел - Върбишки проход
г.с. Елешница - Ришки проход
Козичино - Емине

Май, май повече от половината път излезе безводен.
Знам някои чешми, които ще опиша тук по-късно. Засега само един пример пример:

Ако не искате да вървите 25 км. без вода, между Предела и Буковец, може да минете покрай чешмата до изоставения заслон Бутура:






Увеличението е с не повече от 5 минути, дори се избягва стръмното изкачване на Бутурски чукар. Като екстра на още 5 минути след чешмата, може да вземете душ или вана тук:



Сря Дек 12, 2012 12:43 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Tito



Регистриран на: 22 Юни 2011
Мнения: 856

Мнение Отговорете с цитат
Отлична идея, Митко! Водното разузнаване определено е много важно за К-Е. Ти между другото много ми помогна в тази посока, най-вече с тази вода преди Бутура, до която си се снимал и разбира се рога на изобилието на Ришкия проход. Още веднъж благодаря!

Съгласен съм с теб за изброените проблемни участъци. Споделям това, което знам за някои от участъците.

Тръстена-Лескова

Има вода на две места. Едното е отбелязано като извор на Геотрейд картата, като минах края на юли беше силно намаляло, но все пак течеше. Намира се на самия черен път преди г.д. Чукава, от дясно на пътя малко след като започне изкачването. Второто място го няма отбелязано на картата и го намерих съвсем случайно, след като ме видяха и ми викнаха една двойка с мотор и паладка. Писах за тях в пътеписа си, координатите на мястото са: N42.57.021 E23.31.189, 1429м н.в. Водата е идеална и е няма и на час от Лескова.

Лескова-Витиня

След Лескова до Мургаш вода йок. От Мургаш посока Зла поляна на около половин километър се пресича река Чешковица. Невероятна вода! Следващата вода е Хайдушкото кладенче на около час преди Витиня, до една беседка вдясно под пътя.

Котел-Върбишки проход

Там има чешма на около час преди прохода на самия път от дясната страна. И за нея знаех от Митко Wink

Козичино-Емине

Тази се чудех да ли въобще да я споменавам, защото е на километър от Емона, но все пак... Намира се на пътеката подсичаща вр.Свети Илия от север, точно преди тази пътека да се свърже пак с основняи черен път.

ПС> КАто се прибера след работа ще пусна снимки и скнрийншотове от Мапсорса да онагледя нещата.

_________________
От Ком до Емине 2012
Ком-Емине GPS трак
Сря Дек 12, 2012 1:21 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Mariana1000



Регистриран на: 28 Юли 2010
Мнения: 2796
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Много добра идея, Митко! Предварителни благодарности за труда, който ще положиш! Smile

Тази чешма на Бутура, така и не я открихме, а бях сигурна че има вода някъде там. Sad Май сме минали баш през чукара Sad
Ние си наляхме вода от едно изворче, по-малко от час след заслон Караиваново хорище.

Има табела, но която някога е пишело вода, сега нищо не личи:



Вдясно на снимката се вижда деренцето, по което се стича водата. на пръв поглед изглежда сякаш има само кал, но като се приближи човек в корените на едно дърво блика изворче. Водата е студена и хубава, тече нормално, ние си напълнихме много бързо шишетата.



Голямо шише не може да се вмъкне, най-добре е с канче.
Ако човек пропусне тази първата табелка, като продължи малко има и втора, на която вече си личи надпис "вода", но трябва да се върне стотина метра назад.

Важни ни бяха чешмата на Вежен:


И чешмата, вдясно от пътя, от която си наляхме вода на Беклемето, че жегата беше страшна:


Но може би е по-добре да не ги изброяваме така разпръснато, а да почнем отначало. Предполагам ще включиш всички, а не само тези в проблемните области или по-малко известните?

_________________
Искате ли да изживеете едно приключение!?!...
Сря Дек 12, 2012 2:58 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Дженгала



Регистриран на: 21 Юли 2008
Мнения: 174

Мнение Отговорете с цитат
Полезна тема.

Между Котел и Върбишки проход има един кръстопът, по точния черен път пресича под прав ъгъл с билото. На север и после на северозапад пътят е по долината на р.Герица, а на юг слиза друг черен път, не знам накъде отива, но точно на около 5-10мин от кръстопътя, до рекичката има чешма. Нямам координатите й, че когато минавах КЕ през 2010 нямах ГПС. Надявам се, че и сега чешмата функционира, че оттогава особено след тазгодишното лято много чешми пресъхнаха изобщо по планините ни.

Иначе долината на р.Герица е алтернатива за достигане до Върбишкия преход вместо по билото през вр.Черния кос, но не препоръчвам заради неприятния чакълест път.
Сря Дек 12, 2012 2:59 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Mariana1000



Регистриран на: 28 Юли 2010
Мнения: 2796
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Чешмата на гара Кръстец, някъде към бялата сграда, след като се пресече линията и се тръгне надясно. Стефан сигурно по-добре може да обясни къде е, защото той ходи да налива вода тогава.
На гарата ни казаха, че само тази чешма не е пресъхнала.

_________________
Искате ли да изживеете едно приключение!?!...
Сря Дек 12, 2012 3:08 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Tito



Регистриран на: 22 Юни 2011
Мнения: 856

Мнение Отговорете с цитат
Ние на Кръстец питахме една от служителките на гарата за чешма и тя беше така любезна да ни вземе и двете шишета и да ни ги върне пълни. Предупреди не, че водата не е първа хубост, но ставаше за пиене.

_________________
От Ком до Емине 2012
Ком-Емине GPS трак
Сря Дек 12, 2012 3:18 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
mikesli



Регистриран на: 28 Мар 2011
Мнения: 509
Местожителство: Сливен

Мнение Отговорете с цитат
Laughing Laughing Laughing Който си е патил знае, предимно КЕ-нейци оценяват важността.... Но важно в всяко едно мнение за да се уточни съвсем ясно мястото .....
Ето още една ключова чешма от мен. Някои я намериха и тази година:

както четох в един пътепис: "в нищото някой беше поставил табелка"
Ето я, през 2011 я заковах, като премаркирахме покрай Байряка:


координатите са: N42 56.576 E26 52,146


А ето я чешмата и колеги които са я открили. Благодаря за снимиките, извинявам се че ги посочвам но нямам мои. Такова псуване беше в този участък, че забравих за фотоапарата ...


Сря Дек 12, 2012 3:20 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
meco puh



Регистриран на: 18 Яну 2011
Мнения: 1865
Местожителство: обл.Разград

Мнение Отговорете с цитат
Между Върбишки и Ришки проход, след м. Голямата нива тръгвате по път. След около час се отклонявате от пътя по сухото дере. Не се отклонявайте веднага. Починете си 5 минути. Ако продължите по пътя още само 50 ина метра има вода, която е чиста. Тя извира на още 200-300 метра отгоре. Живи и здрави ще я маркираме през Април или Май, най-късно.

_________________
Kom Emine 1987
Kom Emine 2011
Ком Емине 2013 на седем десет без седем
Балкана символ на цял полуостров
Сря Дек 12, 2012 3:45 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Mariana1000



Регистриран на: 28 Юли 2010
Мнения: 2796
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
mikesli написа:

както четох в един пътепис: "в нищото някой беше поставил табелка"


Хайде сега, "някой" Laughing Сто пъти преди това четох информацията, която си бях разпечатала от форума и всички знаехме, че ти си сложил надписа. Respect

И аз снимах табелката "вода". Явно още съм имала сили да вадя фотоапарата Very Happy


Виждаше се добре, въпреки падналите клони.

И чешмата:


И като допълнение за отсечката Върбишки - Ришки проход - в началото след Върбишки проход има няколко чешми, които не са толкова важни, но все пак да ги припомня:

Тази е на половин час от прохода, над нея има беседка:


След още половин час:


И 20 минути по-късно още една:


Както и тази при г.с. Елешница, но нямам снимка нито на надписа, нито на чешмата. Всъщност аз и не ходих до нея, но оттам си наляхме за последно вода преди "твоята" чешма Smile

_________________
Искате ли да изживеете едно приключение!?!...
Сря Дек 12, 2012 4:50 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Tito



Регистриран на: 22 Юни 2011
Мнения: 856

Мнение Отговорете с цитат
Сега, по ред на номерата.

Първата вода след х.Тръстена е малко след разклона в подножието на вр. Високата могила. Там пътят прави ляв завой, подсичайки върха от север с изкачване. Изворчето е от дясно на пътя посока Лескова:



Следващата е въпросното изворче, чийто координати пуснах по-горе. Ориентировката е, че е на един десен завой гледащ точно към Козница може би 2-3км след г.д. Чукава. Наличието на вода се издава и от вадичката, която вървеше по пътя.



Хайдушкото кладенче е на около час преди Витиня, до беседка вдясно от пътя:





Сетих се и за други, които е важно да спомена. Хижарят на Чумерна (явно бившият) ни подсказа, че на 10-ина километра от хижата през Темната гора пресичаме един макадамен път. На 100-ина метра на дясно (надолу) по него на първия завой от ляво на пътя в дерето има вода каптирана в ПВЦ тръба, която никога не пресъхва. Оказа се абсолютно прав - малко се полутахме, но я немерихме. Имаше и видима пътечка към дерето, изворчето беше на метри под пътя:



По-нанатък, това е водата на около час-час и половина преди Върбишкия проход:



Чешма до самата река Елешница:



Рогът на изобилието на Ришкия проход:





И изворчето преди Емона:





_________________
От Ком до Емине 2012
Ком-Емине GPS трак
Сря Дек 12, 2012 8:44 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
meco puh



Регистриран на: 18 Яну 2011
Мнения: 1865
Местожителство: обл.Разград

Мнение Отговорете с цитат
Tito написа:
...Чешма до самата река Елешница:

...


Tito, къде точно се намира тая чешма. Мисля, че добре познавам района. Слизаш при сградите на ГС Елешница, откъм Върбишки проход на изток. Сградите са на левия приток на река Елешница, на 100тина метра след пресичане на реката. Зад сградите има тръба, за която знам че се "нарича" чешмичка. Моля те, кажи ми къде е твоята. Питам, тъй като мисля да я маркирам напролет, иначе едва ли ще я намери някой.

_________________
Kom Emine 1987
Kom Emine 2011
Ком Емине 2013 на седем десет без седем
Балкана символ на цял полуостров
Сря Дек 12, 2012 10:46 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Tito



Регистриран на: 22 Юни 2011
Мнения: 856

Мнение Отговорете с цитат
Намира се на самата река, точно където свършва дългото спускане и се излезе на "брега" на реката - чешмичката е веднага в дясно. Фактически това е преди да се излезе на пътя и стопанството. Ето и една снимка за онагледяване - Павката ме е снимал точно като си оставям щеките и се навеждам да пия вода:



И мястото на картата на GPS-a:



Както се вижда тя е доста малка и е малко скрита в храстите и ако не се обърнеш да погледнеш на там може лесно да не я видиш.

_________________
От Ком до Емине 2012
Ком-Емине GPS трак
Сря Дек 12, 2012 11:06 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
meco puh



Регистриран на: 18 Яну 2011
Мнения: 1865
Местожителство: обл.Разград

Мнение Отговорете с цитат
Значи, съм минал 3 пъти покрай нея и не съм я видял. Ще я видя. Интересно е, че това лято, на 5 Септември, там работници разтоварваха камион с дърва. Аз отидох, разговарях с тях, питах дали няма да чистят пътя от Голямата нива нататък, питах и за чешма. Те ми казаха за тръбата зад сградите. Възможно е "твоята" чешма да е пресъхнала тогава.
Благодаря Tito!

_________________
Kom Emine 1987
Kom Emine 2011
Ком Емине 2013 на седем десет без седем
Балкана символ на цял полуостров
Сря Дек 12, 2012 11:50 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
mikesli



Регистриран на: 28 Мар 2011
Мнения: 509
Местожителство: Сливен

Мнение Отговорете с цитат
meco puh написа:
Значи, съм минал 3 пъти покрай нея и не съм я видял. Ще я видя.


Very Happy Very Happy Very Happy И единият път даже си сипа вода от нея, ама явно си забравил след балета в реката Мечо ....
Тази чешмичка беше суха като минахме от там това лято, а само няколко дни след това виж как течче на снимката на Тито Question Question Question Ние си сипахме вода от друга чешма. Намира е на около 0.5 км по пътя за Бяла Река - тояно на мястото, където Япъдере се влива в Елешница.
Чет Дек 13, 2012 9:50 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
meco puh



Регистриран на: 18 Яну 2011
Мнения: 1865
Местожителство: обл.Разград

Мнение Отговорете с цитат
mikesli написа:
[ Very Happy Very Happy Very Happy ... И единият път даже си сипа вода от нея, ама явно си забравил след балета в реката Мечо ....

И как само играх! Smile Чак маратонки подхвърлях във водата. Oops Явно, "чутурата" губи някои неща.

Мите ти разбра ли, водата при отклонението към сухото дере, къде се намира?

_________________
Kom Emine 1987
Kom Emine 2011
Ком Емине 2013 на седем десет без седем
Балкана символ на цял полуостров
Чет Дек 13, 2012 10:02 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » E-3 Ком-Емине Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница 1, 2, 3 ... 11, 12, 13  Следваща
Страница 1 от 13

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov