ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Към вр. Ботев.
Иди на страница Предишна  1, 2, 3 ... , 12, 13, 14  Следваща
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Стара планина Предишната тема
Следващата тема
Към вр. Ботев.
Автор Съобщение
joropc



Регистриран на: 25 Яну 2011
Мнения: 649

Мнение Отговорете с цитат
Tito написа:
Малката всъщност не е ли водонапорна кула? Бях чувал, че предавателите се охлаждали с вода и то в солидни количества.

Представям си каква стихия е било... Confused Природата отново ни напомня, че на Ботев сме само гости. Понякога абсолютно нежелани...

PS. Вече се появяват и разни съобщения из информационните агнеции - http://www.focus-news.net/?id=n1729139 Поне според това никой не се е трогнал от случката.

Тези обаче къртят Laughing http://www.pik.bg/vehto-saorazhenie-se-srina-do-tv-kulata-v-plovdiv/ - "Старо съоръжение в близост до телевизионната кула на връх Ботев е паднало тази вечер в града “под тепетата”. Брех този вятър да събори кулата и да я запокити в Пловдив Laughing

Ами не знам точно за какво е проектирана тази кула навремето, но съвсем скоро(преди месец два), специализиран екип я напълни със супер електроника свързана с цифровото излъчване не телевизиите.Сега всичката тази апаратура е заминала.Въпросните антени са слагани от вътрешната страна на цилиндъра, т.е. не са увеличили площта на кулата и вероятно не са пряко свързани с падането й.Въпреки това, понеже познавам момчетата, които монтираха новите неща, ми казаха, че умрели от страх по време на монтажа, който продължи около седмица.Дори и при не много силен вятър, кулата се отклонявала в горната си част с по метър-метър и половина, което май е нормално.При положение обаче, че винкеловата основа се е "сплула", е ясно защо се е случило всичко-просто му е дошло времето, пък и не е поддържано.
Иначе да, вероятно цялата територия в момента е осеяна с отломките и сигурно никой не си прави труда да ги изчисти.Дано не е така де!Тези дни ще се провери. Wink
Вятърът в нея вечер е бил толкова силен, че е потрошил дървените капаци на ПСС базата, която е до хижа Плевен, а те са били затворени.Представете си за какво иде реч.
А кулата е паднала на 7-ми или 8-ми, не както е казано в линка, че е станало вчера.
Нед Дек 16, 2012 1:54 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
peca



Регистриран на: 17 Яну 2012
Мнения: 1038
Местожителство: Пловдив

Мнение Отговорете с цитат
Пак казвам, че не е паднала толкова заради силен вятър от колкото заради това, че не ги поддържат.
Все пак не е било за сефте онази вечер да има вятър на Ботев. Laughing

_________________
"АКО ЖИВЕЕШ ВСЕКИ ДЕН КАТО ДА Е ПОСЛЕДЕН, ПОЧТИ СИГУРНО Е, ЧЕ НЯКОЙ ДЕН ЩЕ СЕ ОКАЖЕШ ПРАВ" Стив Джобс
Нед Дек 16, 2012 3:52 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
milenski



Регистриран на: 24 Фев 2011
Мнения: 36
Местожителство: В. Търново

Мнение Отговорете с цитат
Металът старее, хората също. В тази вечер- седми срещу осми, в 23"10ч., тримата дето бяхме тръгнали за заслона по кабела, на 50м. под лятната пътека си казахме,"ебаси вятъра" и в 12"00 влязохме в хижа Плевен. Е те тогава ще да е било. После по сайтовете пишеше 130км., но толкова мисля, ни върна в ниското. Голям вятър беше.
Нед Дек 16, 2012 11:11 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
fena73



Регистриран на: 16 Окт 2011
Мнения: 1930
Местожителство: Ст.Загора

Мнение Отговорете с цитат
Сега разбрах що не можахме да стигнем Кадемлията...вятъра беше...абе-сещате се-щом кули са падали...може и там да са понападали тенекетата на голямата сграда...
Пон Дек 17, 2012 9:32 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Gamina



Регистриран на: 31 Авг 2007
Мнения: 2486

Мнение Отговорете с цитат
milenski написа:
Металът старее, хората също. В тази вечер- седми срещу осми, в 23"10ч., тримата дето бяхме тръгнали за заслона по кабела, на 50м. под лятната пътека си казахме,"ебаси вятъра" и в 12"00 влязохме в хижа Плевен. Е те тогава ще да е било. После по сайтовете пишеше 130км., но толкова мисля, ни върна в ниското. Голям вятър беше.


Някъде там беше максималната скорост (дали не беше 140), която могат да измерят на Ботев, така че нищо чудно да е било доста повече.
Пон Дек 17, 2012 11:35 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
meco puh



Регистриран на: 18 Яну 2011
Мнения: 1865
Местожителство: обл.Разград

Мнение Отговорете с цитат
Gamina написа:
Някъде там беше максималната скорост (дали не беше 140), която могат да измерят на Ботев, така че нищо чудно да е било доста повече.

Дали е 140? Около 1987 година се качихме двама, тогава тамошният служител Митю - габареца ни каза, че скоростта на вятъра била 144 км/ч.

_________________
Kom Emine 1987
Kom Emine 2011
Ком Емине 2013 на седем десет без седем
Балкана символ на цял полуостров
Пон Дек 17, 2012 12:00 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Todor



Регистриран на: 03 Юни 2009
Мнения: 1161

Мнение Отговорете с цитат
Предполагам, че е 144 км/ч, което точно съответства на 40 м/с. Никога не съм чувал по-голяма скорост, а само "над 144 км/час". Затова предполагам, че уредът им е до 40 м/с, а после го итерпретират Smile
Пон Дек 17, 2012 12:09 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Gamina



Регистриран на: 31 Авг 2007
Мнения: 2486

Мнение Отговорете с цитат
144 да е, казах че не помня добре Smile
Пон Дек 17, 2012 1:19 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
milenski



Регистриран на: 24 Фев 2011
Мнения: 36
Местожителство: В. Търново

Мнение Отговорете с цитат
Наистина мерят до 144км. Това отгоре е на око. Там доста пъти ме е размятвал повече от 200км., и със сигурност онази нощ си беше по-силен от 144. Веднъж влизам в един американски сайт, пиша Ботев и за предния ден ми даде 330км. в час. Е де викам си- бях там, не може да е бил толкова. Оказа се, че на Антарктида също имало връх Ботев... 2006-та едни сериозни украински алпинисти идваха да катерят Джендема и за три дни с подвити опашки казаха, че времето тук е точно като на 7000м., само дето има въздух.
Пон Дек 17, 2012 3:30 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Hobo



Регистриран на: 01 Ное 2011
Мнения: 50

Мнение Отговорете с цитат
joropc написа:
Искам да предупредя всички, които ще ходя следващите дни към Ботев.Ходенето там е невъзможно без котки в момента.Желателно е и наличието на пикел.Сутринта е валял сняг, примесен със суграшица и се образувала дебела ледена кора.Това е доста голям проблем, защото, когато над тази кора завали сняг, той няма за какво да се захване и ще почне едно отцепване на снежни дъски...не ми се мисли.Така че, който не е оборудван с екипировка и знания за зимната планина, определено няма място там през следващите дни.Дано приемате това сериозно!
Така де, с кубинки не става.


Ценя мнението ти и съм благодарен за информацията, но би ли уточнил. Невъзможно е без котки или с кубинки не става? Щото като е до котки какво ти пречат кубинките? Вярно, не всички котки стават за кубинки, но не е като да няма котки и за тях. Иначе за знанията за зимната планина напълно те подкрепям и приемам предупреждението ти съвсем сериозно.

_________________
www.bushcraftbg.com
Нед Дек 23, 2012 1:15 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
fena73



Регистриран на: 16 Окт 2011
Мнения: 1930
Местожителство: Ст.Загора

Мнение Отговорете с цитат
Хи хи хи...котки на кубинки...ей-тая гледка искам да я видя.... Laughing
Нед Дек 23, 2012 9:47 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Тодор Тинчев



Регистриран на: 11 Дек 2012
Мнения: 7

Мнение Отговорете с цитат
[quote="vladofff"]поздрав от мен за всички почитатели на вр.Ботев.
http://www.vbox7.com/play:97bd521050[/quo

Много добро клипче! Браво Smile
Нед Дек 23, 2012 12:12 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Hobo



Регистриран на: 01 Ное 2011
Мнения: 50

Мнение Отговорете с цитат
fena73 написа:
Хи хи хи...котки на кубинки...ей-тая гледка искам да я видя.... Laughing

Може би ако вместо кубинки бях написал високи кожени обувки щеше да се окаже, че вече си виждал. Cool

_________________
www.bushcraftbg.com
Нед Дек 23, 2012 2:04 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
joropc



Регистриран на: 25 Яну 2011
Мнения: 649

Мнение Отговорете с цитат
Hobo написа:
joropc написа:
Искам да предупредя всички, които ще ходя следващите дни към Ботев.Ходенето там е невъзможно без котки в момента.Желателно е и наличието на пикел.Сутринта е валял сняг, примесен със суграшица и се образувала дебела ледена кора.Това е доста голям проблем, защото, когато над тази кора завали сняг, той няма за какво да се захване и ще почне едно отцепване на снежни дъски...не ми се мисли.Така че, който не е оборудван с екипировка и знания за зимната планина, определено няма място там през следващите дни.Дано приемате това сериозно!
Така де, с кубинки не става.


Ценя мнението ти и съм благодарен за информацията, но би ли уточнил. Невъзможно е без котки или с кубинки не става? Щото като е до котки какво ти пречат кубинките? Вярно, не всички котки стават за кубинки, но не е като да няма котки и за тях. Иначе за знанията за зимната планина напълно те подкрепям и приемам предупреждението ти съвсем сериозно.

Hobo, знаеш колко сме спорили и не искам да отново да захващаме старата тема.Да, има котки, които ще станат на кубинките, но твърдостта на подметката на специализираната туристическа обувка е съвсем различна от тази на кубинката.Тук ще има голям дискомфорт, да не кажа, че е и рисково при подсичане на опасни участъци, когато не може да "ритнеш" както тръбва.Това имах предвид.Както и това, колко ще държи въпросната кубинка на -10-15 градуса, независимо какво си обул отдолу.
Пак казвам, не искам отново да подхващаме споровете, защото само разваляме хубавия форум.
Весели празници!
Пон Дек 24, 2012 11:16 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Tito



Регистриран на: 22 Юни 2011
Мнения: 856

Мнение Отговорете с цитат
Някой има ли скорошна снимка на падналата кула?

_________________
От Ком до Емине 2012
Ком-Емине GPS трак
Пон Дек 24, 2012 12:30 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Стара планина Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница Предишна  1, 2, 3 ... , 12, 13, 14  Следваща
Страница 13 от 14

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov