ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Избор на зимни, височинни и експедиционни обувки.
Иди на страница 1, 2  Следваща
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Екипировка, необходими неща Предишната тема
Следващата тема
Избор на зимни, височинни и експедиционни обувки.
Автор Съобщение
joropc



Регистриран на: 25 Яну 2011
Мнения: 649

Мнение Избор на зимни, височинни и експедиционни обувки. Отговорете с цитат
loudidd написа:
...описанието в сайта е потресаващо

Shocked
Вярно е!!
Нали знаеш, че това е обувка, на която външната част е от пластмаса като ски обувка.?
Тя е височинна, и до преди да се започне използването на модерните обувки за покоряване на 7-8 хилядници, които са с вградена гета до коляното като тези:

повечето хималайски изкачвания са били именно с такива.Естествено се произвеждат и ползват и сега.ASOLO имат такъв модел, които е май много популярен и много успешен.Фирмата Кофлак е много стара и е нарицателна като име.Вероятно си чувал, че на ски обувките разговорно им викат кофлаци...поне едно време беше така.Мен ме озадачава това, че са правени в България.Много ми е интересно къде точно се произвеждат в нашата родина.Може би пластмасата се прави в Чепеларе, където се правят ски обувките на Atomic, ама това са само догатки.
Съжалявам за снимката, но това е тяло на загинал под Еверест, точно с подобни обувки обувки:


@peca
Всички обувки създадени за високата планина се състоят от две части-вътрешна и външна.Вътрешната е дебел и топъл чорап, а външната може да бъде от пластмаса(като в случая) или от други синтетични материали(новите височинни обувки-виж първата снимка).С единична обувка на големи студове не става.


Последната промяна е направена от joropc на Вто Яну 08, 2013 10:42 pm; мнението е било променяно общо 1 път
Вто Яну 08, 2013 10:38 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Ристо Туристо



Регистриран на: 02 Окт 2008
Мнения: 4314
Местожителство: на 950 м.н.в.

Мнение Отговорете с цитат
peca написа:
Нещо немога да разбера, какво означава външна обувка и вътрешна обувка Question Confused

http://wiki.bgmountains.org/%D0%97%D0%B8%D0%BC%D0%BD%D0%B8_%D0%BE%D0%B1%D1%83%D0%B2%D0%BA%D0%B8

_________________
Енциклопедия за ЕКИПИРОВКАТА за туризъм.
Палатки *** Туристически обувки

Последната промяна е направена от Ристо Туристо на Вто Яну 08, 2013 10:45 pm; мнението е било променяно общо 2 пъти
Вто Яну 08, 2013 10:43 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
joropc



Регистриран на: 25 Яну 2011
Мнения: 649

Мнение Отговорете с цитат
http://www.youtube.com/watch?v=O2Xfu7oGdC8
Вто Яну 08, 2013 10:55 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Stanev



Регистриран на: 02 Апр 2012
Мнения: 174

Мнение Re: Обувки Koflach Отговорете с цитат
joropc написа:

.....
Съжалявам за снимката, но това е тяло на загинал под Еверест, точно с подобни обувки обувки:


@peca
Всички обувки създадени за високата планина се състоят от две части-вътрешна и външна.Вътрешната е дебел и топъл чорап, а външната може да бъде от пластмаса(като в случая) или от други синтетични материали(новите височинни обувки-виж първата снимка).С единична обувка на големи студове не става.

Offtopic:

На обувките и алпиниста е кръстена и пещерата, в която самият той загива в средата на деведесетте - Green Boot's Cave, намира се след 4-ти лагер ако не греша.
Вто Яну 08, 2013 11:40 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
loudidd



Регистриран на: 14 Юли 2011
Мнения: 329

Мнение Отговорете с цитат
Доколкото разбрах от видеото - тези обувки са подходящи за високата планина, не са за особено технични терени и са тежки.
Сря Яну 09, 2013 12:17 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Gamina



Регистриран на: 31 Авг 2007
Мнения: 2486

Мнение Отговорете с цитат
Двойни обувки има и с по-обикновен вид от експедиционните:

Ей тези примерно са двойни:
http://www.bestard.com/ficha_bota.php?idioma=eng&id_bota=389
Сря Яну 09, 2013 12:41 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
ПАВЕЛ



Регистриран на: 28 Окт 2011
Мнения: 597

Мнение Отговорете с цитат
loudidd написа:
Доколкото разбрах от видеото - тези обувки са подходящи за високата планина, не са за особено технични терени и са тежки.


ЕТО един модел , който се е превърнал в икона за феновете на леденото катерене( ice climbing) Wink ........

_________________
https://www.youtube.com/watch?v=KDPW_g2AhAU
Сря Яну 09, 2013 8:22 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
igurbev



Регистриран на: 23 Авг 2008
Мнения: 2406
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
dido написа:
Предполагам нямаш предвид номера, изписан на обувката Laughing

Не разбрах съвсем какво питаш. Имам предвид, че обичайно си купувам обувки около 44 номер. Зимните ми обаче са 46 или нещо такова, но съвсем не защото съм искал да си купя по-големи обувки, а защото заради двойната обувка ли, що ли, този номер ми беше тамън.
Пон Юли 07, 2014 4:52 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя
dido



Регистриран на: 03 Яну 2007
Мнения: 6366

Мнение Отговорете с цитат
igurbev написа:
dido написа:
Предполагам нямаш предвид номера, изписан на обувката Laughing

Не разбрах съвсем какво питаш. Имам предвид, че обичайно си купувам обувки около 44 номер. Зимните ми обаче са 46 или нещо такова, но съвсем не защото съм искал да си купя по-големи обувки, а защото заради двойната обувка ли, що ли, този номер ми беше тамън.


Два номера разлика в този диапазон (43-45 примерно) е около 1.5 см дупка пред пръстите, което надали ще ти е удобно да носиш. Т.е. разликата от два номера може да иде от нестандартна номерация, знам ли Cool

Разлика в номерата при моите зимни/летни обуща не намерих (пусто тия Бестард лепят номерацията на едни хвърчащи лепенки по езиците, та мерих по стелката). Зимните и летните ми чорапи не се различават особено по дебелина, щото там материала е различен просто.

_________________
Бутам след осмата бира Very Happy
Пон Юли 07, 2014 11:20 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
Esper



Регистриран на: 10 Яну 2013
Мнения: 324
Местожителство: Перник

Мнение Отговорете с цитат
На Елбрус една девойка носеше някакъв височинен модел на ласпортива ( двойна, пластмасова ) и пак имаше сериозен проблем с тази обувка.
Така, както се оказва, че трябва да си купувам зимен чепик, колкото и вероятно субективни да са негативите към тази марка със сигурност ще рискувам с друга марка Laughing

Щото тази работа с обувката до голяма степен си е риск - несъвместимост-а с крака обикновено излиза по време на експлоатация.
Само с мерене не става.
Също като каска... Лошото е че и двете са достатъчно скъпи Evil or Very Mad
Чет Яну 15, 2015 5:59 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение ICQ Номер
joropc



Регистриран на: 25 Яну 2011
Мнения: 649

Мнение Отговорете с цитат
Esper написа:
На Елбрус една девойка носеше някакъв височинен модел на ласпортива ( двойна, пластмасова ) и пак имаше сериозен проблем с тази обувка.

Това кога е било? Защото отдавна вече никой не прави пластмасови височинни обувки. Иначе баш височинните, които се ползват в момента по осемхилядниците са :
50% La Sportiva
40% Milet
5 % Scarpa
5% Всички други
Та явно собствениците на горните 50%, или са мазохисти, или малоумни да ги ползват, щом са толкова калпави.
Е, ясно ми е, че темата не е за височинни обувки, но да се обобщи, че Скарпа и Ласпортива не струват си е меко казано смешно.
Друг е въпросът, че някой не знае как точно да си премери обувките, когато си ги купува.
Чет Яну 15, 2015 8:02 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
dandan



Регистриран на: 26 Авг 2013
Мнения: 211

Мнение Отговорете с цитат
joropc написа:
Esper написа:
На Елбрус една девойка носеше някакъв височинен модел на ласпортива ( двойна, пластмасова ) и пак имаше сериозен проблем с тази обувка.

Това кога е било? Защото отдавна вече никой не прави пластмасови височинни обувки. Иначе баш височинните, които се ползват в момента по осемхилядниците са :
50% La Sportiva
40% Milet
5 % Scarpa
5% Всички други
Та явно собствениците на горните 50%, или са мазохисти, или малоумни да ги ползват, щом са толкова калпави.
Е, ясно ми е, че темата не е за височинни обувки, но да се обобщи, че Скарпа и Ласпортива не струват си е меко казано смешно.
Друг е въпросът, че някой не знае как точно да си премери обувките, когато си ги купува.


Аз лично не съм прочел някое мнение с горното твърдение - "не струват".

Просто Ласпортива са тесни за (явно) доста хора.

Аз лично винаги тръгвам от тези 2 марки, но за съжаление още нямам тяхна обувка Sad
Чет Яну 15, 2015 8:53 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Stanev



Регистриран на: 02 Апр 2012
Мнения: 174

Мнение Отговорете с цитат
joropc написа:
Това кога е било? Защото отдавна вече никой не прави пластмасови височинни обувки. Иначе баш височинните, които се ползват в момента по осемхилядниците са :
50% La Sportiva
40% Milet
5 % Scarpa
5% Всички други


Не че нещо, но почти всички марки продължават да произвеждат "пластмасови" алписки обувки, известни като Кoфлаци (Koflach), на името на първата фирма, която започва да ги прави. Причините са много, не че вече са за предпочитане с оглед на новите технологии, но все още имат място на пазара. Питайте гугъл или Питър Уитакър и Ед Виестърс ей тук:

https://www.youtube.com/watch?v=O2Xfu7oGdC8

Scarpa - http://www.scarpa.com/plastic
La Sportiva - http://www.sportiva.com/products/footwear/mountain/baruntse
И т.н.

Отностно горното процентно съотношение, освен ако не си направил представителна статистическа извадка си остава в сферата на субективното лично мнение. Нищо лично, но хвърляйки така информация във форума, без адекватна обосновка, доста хора могат да се подведат. Със здраве Smile

_________________
"...Some people have systemathic approach on nothing..."
Чет Яну 15, 2015 11:28 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Esper



Регистриран на: 10 Яну 2013
Мнения: 324
Местожителство: Перник

Мнение Отговорете с цитат
Съжалявам ако съм подвел някого - май трябваше да сложа "пластмасови" наистина в кавички.
Моделът на ластпортива-та май беше Spatnik като гледам сайтът им.
Аз и на моето криспи му викам пластмасово но всъщност материала е някакъв тип бла-бла-нишки, имена и терминологии които нямам намерение да запомням - в интернет ги пише.
Пък и мен не ме интересува ни най малко.
Става въпрос, че са тип двойни, недишащи и не-мембранизирани поради спецификата на ползването им.

Иначе долу в Терскол наистина даваха под наем двойни и истински пластмасови (без кавички) но наистина изглеждаха стари.

Та по повод мембраната се сетих, че това беше втората причина да не предпочета Millet-a, за който писах по-горе.
600 и кусур лева за "налъм" с мембрана, която по презумпция я изкара 3 години я не - не е за мен.
Тогава не стана сега също най-вероятно.
Пет Яну 16, 2015 9:20 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение ICQ Номер
joropc



Регистриран на: 25 Яну 2011
Мнения: 649

Мнение Отговорете с цитат
Stanev написа:
.......

Това, че обувките ги има по магазините, въобще не значи, че още се произвеждат. На повечето места са със статус "но лонгър авейлибъл", което е показателно. За Скарпа, които са от лидерите в ски туринг обувките(демек пластмасови) на фона на това:
http://basecamp-shop.com/obuvki/ski-obuvki.html
е разбираемо да са "натряскали" хиляди черупки през 2006-2007(годината на моделът, който показваш) и все още да си ги продават. Относно Кофлак - до скоро се продаваха такива кютюци в Алпи, като цената им беше смешна и пак никой не ги купуваше. Доста народ на времето остана без пръсти по високите върхове, точно заради тези обувки.
Има и един много успешен модел на Асоло, който беше много популярен в България, защото Вальо салевата, като спонсор на повечето известни български алпинисти, им беше раздал без пари и някои от тях още си ги носят.
Тая Спортива, която показваш е пластмасова, колкото на дядо трабанчето беше ламаринено.
Ла Спортива имаха пластмасови обувки, но отдавна не ги произвеждат. Това, че може да се намерят тук там, е по същата причина, която съм споменал по-горе за Скарпа.
Статистиката за ползването на марките си е лично моя. На база на филмите за изкачвания, които гледам с кеф постоянно, на база на мои преки наблюдения на местата, по които съм бил в Непал, Шамони и Андите и т.н. Не е трудно да "отвориш" първия документален филм в YouTube правен последните 7-8 години и да видиш какви обувки се ползват хората.
Ти лично пластмасови обувки носил ли си? 'Щото аз съм носил, даже това лято имам едни около 15 000 метра положителна денивелация с такива(50% със ски, 50% без ски). Даже доста по-модерни от тези, които показваш - почти същото тегло, с по-добра изолация, доста по-добър ъгъл на сгъване на ставата. Искам да ти кажа, че въпреки всичките ревюта, които ми показваш, мога да ти кажа, че тая обувка има предимства пред другите....ама друг път. Някога може да са имали, но не и в момента. Те и затова вече почти не се ползват. Причините са много и не ми се пишат фермани за да ти обяснявам защо.
И на края - не се притеснявай - твоите обувки са най-'убавите.
Айде и ти със здраве!
Пет Яну 16, 2015 11:57 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Екипировка, необходими неща Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница 1, 2  Следваща
Страница 1 от 2

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov