ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Алиботуш, отново - най-сетне билото - 01 Март 2008
Иди на страница 1, 2  Следваща
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Всички останали Предишната тема
Следващата тема
Алиботуш, отново - най-сетне билото - 01 Март 2008
Автор Съобщение
dido



Регистриран на: 03 Яну 2007
Мнения: 6366

Мнение Алиботуш, отново - най-сетне билото - 01 Март 2008 Отговорете с цитат
След ходенето ни с Никси в района се припалих за извъртане на Алиботушкото било. Него ден стигнахме само до Гоцевия връх, времето не даде за по-нататък. Една седмица по-късно, спонтанно, цъфнах в района с Данчо, Иван и Ралица. С Иван пак се качихме до Гоцев връх. Връщането обаче го направихме по границата. След пирамида 98 вместо да се върнем към Шабран, продължихме западно. Оттам след едно сравнително неприятно спускане през пресечения терен до района на 92-ра пирамида, стигнахме до в. Артлиж. Оттам хванахме право на север по едно ребро, което ни отведе до руините пред хижа Извора. Приятно ходене беше, видяхме бая гледки по пътя въпреки бързането.

--------------

Та - рекох аз да го направя Алиботушко, ама цялто било до Царев връх, за трите празнични дни. Това гарнирано с Беласишко до в. Калабак (Радомир). Лошото беше че нямаше много мераклии. В последния момент Емо - gpsenjoy, се нави да ходим нататък и - в Събота поехме на юг. Минахме покрай Рупите, огледахме вулкана Кожух и хванахме посока Алиботуш. Оттам хванахме пътя, пряката пътека и скоро бяхме горе на рида на път за местността Ливада. За късмет снега се беше постопил и успяхме да стигнем до заслона без да обуваме снегоходките. Поизмъчиха ни само последните 50 метра заради по-големите снежни навеи на открито.

Църквата на Рупите


Бамбуков храсталак си има там:


Хижа Извора между Петрово и Голешево:


Началото на маркираната в синьо пътека до Гоцев връх


В заслона имаше хора - Данчо тарамбукаджията от село Петрово и жена му. Човекът се зарадва като ни видя, почерпи по една ракия и се завърза мохабет. Планинари били, единствените мераклии от Петрово. Чудили им се хората къде маат гащи а не си пият виното долу ... Smile След малко дойде Кольо и жена му, пак от Петрово, собственици на заслона. Те пък живееха в района на Доспат и се бяха възползвали от възможността за отмора в красивия Алиботуш. Отиде то цяла вечер в мохабети Smile. Късно стана, приготвихме се да лягаме. Като се огледахме - навън беше почнало да пръска лек дъждец и - пусти мързел да копаме навън в снега... - разпънахме палатката на пода в дясната стая на постройката, тая за туристи Smile

Сутринта станахме късно - беше навалял малко нов сняг, подухваше в повече, насреща в посока Царев връх беше яко мъгливо. Направихме поради тая причина няколко стратегически отлагания на тръгването и към 10 все пак поехме към Шабран. Още в началото на гората влязохме в лепкавата мъгла. Качването до Шабран стана криво ляво въпреки силния вятър и нулевата видимост. Напомни ми ситуацията на Шатърското ни ходене ама викам - знае ли се... Very Happy Горе след върха едва се видя близката 98-ма пирамида, в един момент се поомотах в млякото наоколо. Оттам хванахме посока Гоцев връх. Ниско долу до съседната 99-та пирамида облаците се дръпнаха и се откри една чудесна видимост наоколо. За съжаление поривистия и на моменти ураганен вятър така и не спря да духа чак до слизането ни в ниското.

В заслона на м. Ливада


Царев връх на тръгване.


Мъглата се оттегля, първи гледки към гръцко


Гледка към Бутковския гьол, Сенгелска планина и началото на Беласица. Страшна видимост се отвори...


Планината Шарлия


Гоцев връх го подминахме набързо, нямаше начин да останем по-дълго в оня ми ти ветрилник. Бързо се смъкнахме до премката при Валозите, най-ниската част от пътеката към Царев връх. По тоя път надолу не е зле да погледнете назад. В посока Гоцев връх, на запад, се открива една впечатляваща гледка към южните склонове на Алиботуш, в гръцко - каменистия отвесен склон на Козя стена.

Селца и ниви като черга в западното подножие на Боздаг, Гърция.


Планината Сминица


Гледка към билото посока Царев връх. На пръв поглед е близо, ама са 5-6 км трамбоване...


Вятъра беше неистов на моменти:


Козята стена:


От Валозите до Царев връх е едно яко трамбоване, стори ми се безкрайно заради ветрилника наоколо. Горе се отваря хубава гледка към Боздаг и уютната котловина западно от него. Из нея се виждат пръснати селца и подредени като черга ниви. Не знам как се казва района, дано Speedy ни просветли Smile

Скоро стигнахме пирамида 102, Малък Царев връх. Там има табелка с надпис на гръцки и дата 1991, вероятно възпоменателна на някой починал човек. В близост има и гръцка връшна марка, колона с форма на многостенна призма. След Малкия Царев връх бързо минахме широката седловина и скоро бяхме на Царев връх. Там огледахме за последно от високо, направихме няколко бързи снимки и панически се спуснахме надолу. Насрещният вятър беше толкова силен, та на слизане с разперени ръце се спусках почти без да си напрягам краката. А, и Емо се разпя нещо човека - изпълни парчето "Вет-роооо-вееееее" - на Лили Иванова. Съвсем на място Very Happy

Царев връх от последната гранична пирамида по пътя. Насреща Пирин Smile


Южен Пирин. Лелеее, какъв ветрилник беше там...


Гоцев връх и Шабран вдясно


Шабран. Вижда се подсичащата лятна пътека под върха:


Гоцев връх. Котата вляво е при пирамида номер 100:


Една неочаквана гледка - Сминица се подава над премката при Валозите


От Царев връх хванахме право на запад, стръмно слизане по оголения от сняг западен склон от 2200 м н.в. до почти 1640. Нейде по склона забелязахме хора под Шабран - група от над десетина души подсичаше през лавинната лятна пътека посока Гоцев връх.

Западният оголен склон на Царев връх. Има-няма 600 метра слизане са Smile


Долу пресякохме дерето, позагубихме се малко един друг и в последствие хванахме една чудесна стратегическа пътека през черномуровата гора от ниската част на Валозите досами местността Ливада. Пътеката излиза точно при чешмата в района. Там срещнахме хората, дето бяха ходили до Гоцев връх - група пантаджии и няколко човека със снегоходки. Нашите приятели от заслона си бяха отишли. Събрахме си палатката и багажите и поехме надолу. Почти по тъмно бяхме при колата. Както се оказа мерак и сили за ходене до Беласица нямахме, бяхме окъсняли за ходене до х. Конгура и разпъване на палатка. Единодушно решихме да се връщаме в къщи - с Алиботушкото ни ходене си бяхме начесали крастата, стигаше толкова за тоя уикенд ...

По-здрави и до скитане дето вика Никси Very Happy Croc


Последната промяна е направена от dido на Пон Дек 11, 2023 3:14 pm; мнението е било променяно общо 1 път
Сря Мар 05, 2008 1:22 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
Niksi



Регистриран на: 01 Окт 2007
Мнения: 562
Местожителство: софия

Мнение Отговорете с цитат
Браво, браво...яки снимки, както винаги.. Smile

Абе Дидо, ти направо си стана специалист по този Алиботуш - три пъти до там за един месец... Wink

Иначе с двама души от хората, които сте срещнали там, се запознах уикенда преди това на х.Ив.Вазов в Рила, като довършвах 5-те дни обиколка из Рила. Таман щях да те питам не сте ли срещали и други там. Те него ден са открили и сезона на колелетата... Laughing Ето и линка към снимките на единия от тях.
www.asenart.com/slavjanka

Мен Царев връх ми виси още...ама ша почака - както и аз него.. Cool

По-здрави...и до-скитане.. Cool

_________________
Планинското притегляне е обратно на земното - нагоре, а не надолу.
Сря Мар 05, 2008 2:27 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение ICQ Номер
dido



Регистриран на: 03 Яну 2007
Мнения: 6366

Мнение Отговорете с цитат
А, да, точно тия хора срещнахме Very Happy
Сря Мар 05, 2008 9:27 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
Speedy



Регистриран на: 29 Ное 2006
Мнения: 2551
Местожителство: Неврокопъ

Мнение Отговорете с цитат
Ей, не ви увират главите в тия ветрилници да ходите бе! Снимките са супер. Да кажа за полето 5 думи.

Това е Зърневското поле. В близост се виждат селата Търлис и Каракьой, а в далечината селата Елес (вдясно) и Зърнево (вляво). Котловината е много интересна от геоложка гледна точка, откъм исторически събития също. Ако тръгна да разправям...



_________________
Пирин - географски и етимологичен речник
Пирин - пътеводител
Сря Мар 05, 2008 11:40 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла ICQ Номер
Da Luz



Регистриран на: 30 Окт 2007
Мнения: 60
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Това ходене си беше много трудно, имайки впредвид метеорологичните условия. Както се разбра в последствие в някой моменти и двамата сме си мислели за връщане. Но явно всеки е чакал другия да отвори дума пръв...

Затова пък към удоволствието от красивата планина можем да добавим и сатисфекцията, че все пак си го направихме точно така, както си го бяхме планирали.

Ето и моите снимки:

http://picasaweb.google.com/emil.todorov/2008030203Slavianka

_________________
www.bgmountains.org

Последната промяна е направена от Da Luz на Сря Мар 05, 2008 2:43 pm; мнението е било променяно общо 1 път
Сря Мар 05, 2008 2:42 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Kat



Регистриран на: 08 Юли 2007
Мнения: 872

Мнение Отговорете с цитат
оо, снимката дето я показа Ники и разказа за нея е чудна, много обгледно място, прииска ми се да постоя там малко... да кажем цял ден Very Happy
Коя ще да е планинката в далечината, с бялата шапка, доколкото успях да разбера, е нещо в Гръцко?
Ники, на мен ще ми е интересно да разкажеш за тия исторически събития, ако имаш време и желание...

иначе снимките са чудесни, разбира се ръкопляскания , но аз докато не ида да видя на място кое как е, не мога да се ориентирам много Laughing
Сря Мар 05, 2008 2:43 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение ICQ Номер
Speedy



Регистриран на: 29 Ное 2006
Мнения: 2551
Местожителство: Неврокопъ

Мнение Отговорете с цитат
Боздаг е планита с бялата шапка.

Котловините всъщност са 3, но се водят 1 - Зърневска по името на най-голямото село. Мисля понастоящем даже се води град. Геоложки погледнато интересното е, че това е безоточна котловина - всички реки се събират в дъното и при обилни води се образува малко езеро близо до с. Елес. Все пак водата се изтича подземно под Боздаг през т.нар. Елешки дупки. Подземната река върви 12 км под планината и излиза в Драмското поле при с. Раменце от "Мааръта" - една доста интересна пещера.

Селата тук са с тежка съдба. В Неврокопско, а и по цялата страна има бежанци от тях, плод на войни и църковни борби. Има все още доста българи, но се топят като снега в гръцката мелачка. Много истории знам от възрастни хора, може цяла книга да се напише. За жалост все трагични истории.Sad Преди да отворят КПП-то сме ходили през Кулата или пеш през границата. Много има за разказване...

Тук е минавала линията "Метаксас" - военно съоръжение, което немците не са могли да пробият тръгвайки от Неврокоп. Доста жертви дават. Линията е поревзета в гръб. Заобиколили са я и са ударили от юг. На снимката добре се вижда една от ключовите точки - един хълм, който вътре е кух. Само в него е имало 3 хил. войници. Сега има военен музей. Доста интересно място. Интересна е тактиката на немците, които нападат по тъмно. Тогава Неврокопско остава без магарета, тъй като немците ги изкупуват, закачват им фенери и ги пускат в гръцко с цел врага да стреля по тях и да открият огневите гнезда. Откриват ги, но все пак атаките не успяват. Може човек да си представи що за съоръжение е била линията, щом немската машина не е успяла да го помете.

Знам няколко случки, но е дълго за разказване. Войниците известно време са квартирували в Неврокоп и старите хора помнят и разказват, снимки показват. Много интересно и тъжно. Убитите са погребани в гробищата на Неврокоп. Германците дават пари за поддръжката им. И тука има много за разказване. Живот и здраве някой път може да се иде на място. Тогава ще ми е по-лесно.

_________________
Пирин - географски и етимологичен речник
Пирин - пътеводител
Сря Мар 05, 2008 3:55 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла ICQ Номер
Дженгала



Регистриран на: 21 Юли 2008
Мнения: 174

Мнение Отговорете с цитат
Здравейте! Smile

Да не отварям нова тема, че планината, която посетих през изминалия уикенд е Алиботуш. Най-накрая стъпих там. Пускам снимки оттам, кои ли знае какви са, че имаше мараня, но може на някой да му е интересно как изглежда в есенно време тази красавица.

Снимките-тук

Информацията за х.Извора в Уикипедия много ми помогна да разуча пътя. Също така и информацията на Дидо от зимните му походи, така че едно благодарско на него! Smile

През зимата мисля пак да ходя там, като гледам снимките на Дидо в какво ясно време е снимал. Very Happy

Поздрави на всички в този чудесен форум.
Жоро
Чет Окт 16, 2008 6:58 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
dobrudjan4e



Регистриран на: 24 Авг 2007
Мнения: 365
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Че добре си изглежда красавицата Smile.

_________________
Който пие бира не умира!
Чет Окт 16, 2008 11:41 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
Speedy



Регистриран на: 29 Ное 2006
Мнения: 2551
Местожителство: Неврокопъ

Мнение Отговорете с цитат
Хубаво ходене сте спретнали Георги, бравос! Croc

_________________
Пирин - географски и етимологичен речник
Пирин - пътеводител
Пет Окт 17, 2008 10:29 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла ICQ Номер
Kat



Регистриран на: 08 Юли 2007
Мнения: 872

Мнение Отговорете с цитат
Есен с тия цветни дървета е чудесна Very Happy
Аз пак се върнах на зимните снимки, да погледна какво се вижда отгоре към Боздаг, Снимица и Зърневското поле. За моя радост вече се ориентирам Very Happy
Пред Снимица ниския баир е Черна гора... доста е обрасла от север, от юг е повече гол баир.

_________________
Пет Окт 17, 2008 11:00 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение ICQ Номер
Друм



Регистриран на: 24 Яну 2008
Мнения: 203

Мнение Отговорете с цитат
Здравей, Дженгал! Very Happy

Добро време си избрал. Хубави снимки. Отдавна се каня на Алиботуш, въпрос на време е. Есента е много хубав сезон, особено в планинските земи. Гората е в празнична премяна и склоновете са пламнали от разноцветни пожарища на места прекъснати от снажни зелени борове като петна от облачни сенки. И този пейзаж, украсен разкошно е дълбоко притихнал.Представям си сега да съм нейде в планината, на глухо и самотно място, а от колибата ми да излиза ленив димец. Ех, идилийка... Very Happy
Пет Окт 17, 2008 3:02 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
dido



Регистриран на: 03 Яну 2007
Мнения: 6366

Мнение Отговорете с цитат
Здрасти, чудесно изглежда Алиботуш в есенна премяна, мерси за снимките Very Happy Тая планина съм я виждал само зиме, за съжаление. Казват била много пъстроцветна пролет-лете, в сезона на цветята. Каних се на няколко пъти да поема натам ония месеци, но не се получи.

_________________
Бутам след осмата бира Very Happy
Пет Окт 17, 2008 5:47 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
Дженгала



Регистриран на: 21 Юли 2008
Мнения: 174

Мнение Отговорете с цитат
След три месеца отново бях в Алиботуш - онзи ден, този път зимно. Ето тук има снимки с надписи с коментари и описания. Приятно разглеждане!



Поздрави,
Жоро
Пон Яну 12, 2009 8:34 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
dido



Регистриран на: 03 Яну 2007
Мнения: 6366

Мнение Отговорете с цитат
Супер, благодаря за фотото. Беласица се вижда невероятно, имали сте късмет. А и долу вдясно в. Липа дето го облива облачното море - грешка няма. Мисля да отскоча и аз алиботушко тия дни, дано имам късмет с времето Smile

П.П. Разгледах снимките - има невероятни кадри, поздрави !!!

_________________
Бутам след осмата бира Very Happy
Пон Яну 12, 2009 8:59 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Всички останали Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница 1, 2  Следваща
Страница 1 от 2

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov