ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
От хижа Вихрен до връх Пирин в мъглите

 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Пирин Предишната тема
Следващата тема
От хижа Вихрен до връх Пирин в мъглите
Автор Съобщение
dido



Регистриран на: 03 Яну 2007
Мнения: 6364

Мнение От хижа Вихрен до връх Пирин в мъглите Отговорете с цитат
Тази разходка беше прецизно планирана в продължение на няколко месеца и както обикновено става - нещата се разсъхнаха току преди празниците - 20-и Септември. Нещата отиваха към вариант да ходя сам тия дни. За късмет в последния момент се намерихме с Ванката и в събота сутринта бяхме в Банско.

Паркирахме автомобила в града с идеята да хванем маршрутката в 9:00. Оказа се, че вече не върви - извън сезона е ... Стопът обаче излезе сполучлив и към 10:00 бяхме горе. След известно размотаване около хижа Вихрен потеглихме нагоре. На разклона при Елтепската вода се поколебахме коя пътека да хванем, решихме - като ще е гарга да е рошава - и поехме към Вихрен.

Качването спореше в студа въпреки повечкото багаж. Мъчеше ни само недоспиването - и двамата бяхме дремнали по 4-5 часа предната вечер. Както и очаквахме, мъглите ни налазиха още на Кабата и не ни пуснаха додето не слязохме в ниското на следващия ден. Преминаването на Кончето в мъгливо време носи особено настроение, има особен чар. Най-вече когато мъглите се мъчат да прехвърлят ръба, а отсрещните течения не им дават да превалят билото. Този път нямах късмета да видя тази гледка - всичко беше мъгла и камък - черно-бяло Very Happy

Каменица и Яловарника стърчат над мъглите


Муратов връх и Гредаро


Муратов връх, Гредаро, Синаница и Влахинските езера


Гредаро, Гергийца и Синаница




На Вихрен






Карстовото било


На Кончето


Отбихме се на заслона за късен обяд и малко почивка. Бяхме поокъснели вече и се отказахме от планираното минаване по ръба на Баюва дупка. Вместо това подсякохме склона по стандартната пътека и скоро бяхме на Суходолския превал. Имаше вариант да останем там за спане - гонеше ни сериозно дрямката ... Краката обаче продължиха нагоре по склона на Албутин и на върха бяхме свежарки. Основната причина за това беше ледената мъгла и силния вятър, който ни брулеше в тила Very Happy За късмет жандармите под Албутин ни спасиха от ветрилника. Подминахме ги бързо-бързо и на здрачаване се настанихме в една камениста полянка на завет под Каменишкия връх.

Сутринта беше слънчева и тиха. Само заледените връхчета на клека напомняха за вчерашната ледена мъгла. Събрахме багажа и поехме нататък по билото. На седловината под Даутов връх видяхме 2 раници, хората ги нямаше - вероятно бяха слезли за вода надолу по склона. От другата страна Даутовото езеро беше съвсем пресъхнало - доста изненадваща гледка.

Пресъхналото Даутово езеро


Даутов връх и Безимен вляво


Клековия югозападен склон на безимен


Циркусът между Даутов връх и Безимен (насреща)


Ръбът към Безимен


Върховете Плешки и Пирин, снимани от Безимен


Връх Пирин, скрит в мъглите



Продължихме по широката гърбина на Даутов връх. Разпокъсаните облаци наоколо бързо се сгъстяваха и ни лишиха от гледките на север от върха.

От Даутов връх слязохме към седловината към Безимен и се мушнахме в клека. Оттам излавирахме до ръбчето на циркуса и продължихме по пътечката за Безимен. От него - до Плешки и връх Пирин. Пътеката през тези върхове е донякъде монотонна - редуват се морени, клек и трева. Доли четирите циркуса между Даутов връх и Пирин са като близнаци - каменливи и обрасли с клек, трудно можеш да отделиш единия от другия. През лятото тази комбинация е доста неприятна предвид жегата, а в студа през есента - просто поносима.

На връх Пирин се разписахме в тетрадката, пооправихме флага и поехме надолу по тревистия склон към циркуса под връха. На реката направихме малка почивка, след това слизане през гората и към 16:00 разхлаждахме с бира на Предел.

------------------------------------
Снимките можете да видите и в галерията - Кликни тук
За снимките на Иван Кликни тук

_________________
Бутам след осмата бира Very Happy

Последната промяна е направена от dido на Нед Дек 17, 2023 11:52 am; мнението е било променяно общо 1 път
Нед Окт 19, 2008 2:56 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
irina



Регистриран на: 16 Сеп 2007
Мнения: 759

Мнение Отговорете с цитат
Ммммм, чудничко! Първия ден в мъглата е много красиво.
Нед Окт 19, 2008 8:23 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Дженгала



Регистриран на: 21 Юли 2008
Мнения: 174

Мнение Отговорете с цитат
Здравей, Дидо!

Чудесни снимки при такова време! Браво и за похода - на север от Суходолския превал не съм ходил и ми беше интересно да видя снимките от този район.

Аз не съм изненадан много за Даутовото езеро - като гледам кога си ходил - ако си спомняш цялата първа половина на септември месец бе много сухо и горещо времето в България. А, да - тогава беше и големият пожар под Аризманица в Рила.

Поздрави!
Нед Окт 19, 2008 11:11 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
dido



Регистриран на: 03 Яну 2007
Мнения: 6364

Мнение Отговорете с цитат
Здрасти Дженгала,

някога Speedy ми каза, че езерото пресъхвало, но на мен ми звучеше почти невероятно. В случая май единствения водоизточник на склона под превала просто пресъхва - може би заедно със снежните преспи, които подхранват езерото. То си е достатъчно плитко и месец-два сухо време и добро слънце му изпиват влагата Very Happy

Районът северно от превала си е добър, доста див, и може би доста еднообразен като релеф и гледки. Имам и по-добри снимки от лятото, когато минах оттам при чудесно време. Ще ги пусна тия дни като намеря време ...

По-здрави !

_________________
Бутам след осмата бира Very Happy
Нед Окт 19, 2008 11:21 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
W_sjankata



Регистриран на: 12 Ное 2007
Мнения: 345
Местожителство: Sofia

Мнение Отговорете с цитат
Дидо, с интерес следя ходенията ти. Евала и за това! Любим маршрут!!..и по-рано дори ти бях писал нещо на тази тема... Браво за прехода! Виждам, обаче че ти не си чел за нашето ходене, защото там подробно бях написал за водите по пътя. И на това място не езерото, а извора от другата страна на билото е единствения надежден източник на питейна вода. Но здраве...
Нед Окт 19, 2008 11:44 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
dido



Регистриран на: 03 Яну 2007
Мнения: 6364

Мнение Отговорете с цитат
Здрасти Вангеле,

четох ти пътеписа, разбира се - помогна ми много да си изясня маршрута преди време - благодаря за това Very Happy

Водоизточника на ЮЗ от билото е известен - има го и на руската карта маркиран дори, на около 100 м денивелация под билото. Този при Даутовото езеро е някак си по-удобен обаче, защото мястото предлага и подслон на завет. Недостатъкът му разбира се е това, че е непостоянен и явно пресъхва когато се разкарат преспите.

В случая нас определно ни домързя да слизаме надолу - заради студа не ни мъчеше жаждата особено - изкарахме прехода с общо 2 кила вода, от която може би 2/3 изпих аз Laughing

_________________
Бутам след осмата бира Very Happy
Нед Окт 19, 2008 11:59 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
mislesht



Регистриран на: 29 Ное 2006
Мнения: 3412
Местожителство: Пловдив

Мнение Отговорете с цитат
И на мен ми харесват гледките с мъглите! Дидо, с тънките гащи не умря ли от студ бе? Very Happy

_________________
Две неща движат този свят - инатът и шубето.
Пон Окт 20, 2008 11:44 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла ICQ Номер
dido



Регистриран на: 03 Яну 2007
Мнения: 6364

Мнение Отговорете с цитат
Абе като си в движение не е проблем, ама хич... Като се спра вечерта иначе, опаковам се Very Happy

_________________
Бутам след осмата бира Very Happy
Пон Окт 20, 2008 12:55 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
Kat



Регистриран на: 08 Юли 2007
Мнения: 872

Мнение Отговорете с цитат
аз харесах снимките от втория ден. обаче така и не разбрах кой и кога е сложил знамето на в.Пирин Rolling Eyes
А каква е историята на тия обувки, че са заслужили такова внимание?



_________________
Пон Окт 20, 2008 1:10 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение ICQ Номер
dido



Регистриран на: 03 Яну 2007
Мнения: 6364

Мнение Отговорете с цитат
Байрака го сложихме ние - беше паднал в камъните. Не е хубаво така ...

Обувките бяха на билото - явно някаква драма се е случила нейде по баира, представям си картинката ... Laughing

_________________
Бутам след осмата бира Very Happy
Пон Окт 20, 2008 1:17 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
Kat



Регистриран на: 08 Юли 2007
Мнения: 872

Мнение Отговорете с цитат
хаха, ясно...
това лято два чифта обувки оставиха своите собственици по високото, но криво ляво, с подръчни средства омотани, успяха да стигнат ниското.
Мойте още ги мъча, ще видим до кога...

_________________
Пон Окт 20, 2008 1:22 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение ICQ Номер
dido



Регистриран на: 03 Яну 2007
Мнения: 6364

Мнение Отговорете с цитат
Kat написа:
хаха, ясно...
това лято два чифта обувки оставиха своите собственици по високото, но криво ляво, с подръчни средства омотани, успяха да стигнат ниското.
Мойте още ги мъча, ще видим до кога...


Абе драмата е собственика да си остави обувките горе ... Дали е тръгнал бос като Фродо по камъните през клека или е сложил резервните - това ще остане завинаги в тайна за нас вероятно Laughing

По спомен обувките бяха здрави. Конструкцията им обаче е бетон просто - яки кубинки като на Данчо, дето моделират краката по своята си форма Very Happy

_________________
Бутам след осмата бира Very Happy
Пон Окт 20, 2008 1:32 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
Kat



Регистриран на: 08 Юли 2007
Мнения: 872

Мнение Отговорете с цитат
dido написа:

Абе драмата е собственика да си остави обувките горе ... Дали е тръгнал бос като Фродо по камъните през клека или е сложил резервните - това ще остане завинаги в тайна за нас вероятно Laughing


аз те разбрах, ама се сетих за моите нагледни примери, за които написах. и пак според тях, не смятам, че човека е тръгнал бос, защото можеше още да е там. Smile

_________________
Пон Окт 20, 2008 1:57 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение ICQ Номер
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Пирин Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Страница 1 от 1

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov