ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
През мъглите до х.Синаница и наоколо

 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Пирин Предишната тема
Следващата тема
През мъглите до х.Синаница и наоколо
Автор Съобщение
Kat



Регистриран на: 08 Юли 2007
Мнения: 872

Мнение През мъглите до х.Синаница и наоколо Отговорете с цитат
Повече от година мина откакто бях за последно на Синаница. Не знам какво толкоз чакахме.. Пък за Белемето да не говорим.. явно там, както е тръгнало, ще е пак зимата.. Very Happy
Озовахме се в Банско събота сутрин, преди седмица. Силно се надявах някой истински турист /предвид лошото време, което го даваха/, с кола и място вътре за поне двама души, да ни качи до хижата. Че иначе се очертаваше безрадостно и скучно бъхтене нагоре. Оказа се, че има такъв елемент и то в лицето на едно скучаещо семейство, тръгнало да види какво, аджеба, има нагоре. В колата жената за втори път се качваше нагоре. При първото й ходене, стигнали до Окото и много възторжено се изказваше за мястото и невероятната красота на езерцето. Мъжът беше ходил само из Родопите и не можеше да повярва, като излязохме от гората, че може да има такива гледки. На мен лично ми беше забавно и им предложих, ако искат да видят още гледки, да се поразходят с нас, до следващото най-близко езеро, а именно Муратово / може да се поспори дали то или Рибното е по-близо, но предвид нашето ходене до Синаница, нямаше какво да правим на Рибното Very Happy / Те взеха, че се съгласиха и от колата, айде на пътеката. Облачността беше ниска, Вихрен и Тодорка не се виждаха, обаче те се радваха като малки деца. Малко множко им дойде ходенето до Муратово езеро, но после скачаха от кеф. Аз малко се притесних, че много сме ги озорили и дори на раздяла им се извиних, че сме ги поизмъчили. Но се оказа, че няма проблеми. Те още подкефени от хубавите гледки/ впрочем облаците се поразбутаха и се показа Тодорка и Муратов/, ни благодариха, и се разделихме с хубави впечатления.

Ето малко снимки около Муратово езеро:






После айде към портата. Там вече мъглата ни захлупи, а поривите на вятъра носеха заледени частици, които красиво оформяха всичко около нас, като тезинапример:




При портата още беше мрачно :


Но след няколко крачки по пътя, Райчо освети Спано поле и вля малко живителна топлинка.Ето как изглеждат Гергийските езера с мъгла:


и самата Гергийца:


Също Безименни връх между Гергийца и Синаница:


После Райчо се скри и не се показа повече. Мъглите, обаче, се приближаваха и издигаха все повече и повече. Албутин в мъглата:


И при портата на Синаница:


В хижата се поздравихме с хижаря и една туристка, а първия каза, че сме доста народ за това време на годината. Обикновено, ако има навалица, тя е другаде. Излязохме да направим една снимка, преди да седнем на вечеря и приказка, и после - айде на масата. Вечеря на свещи, приказки за баира и местностите, истории от друго време и място, България, Гърция, света.. такива ми ти работи. После Сънчо ме подкани да си лягам и не ме беше срам, че си легнах първа Very Happy
Ето малко инфо за хижата - цифри на спането и телефони:


На другия ден за предястие пак малко снимки:






После мъглата пак ни зарови във воалите си. До портата и малко след нея трева и растения се обледениха:




Оказа се, че Райчо е милостив, и отпусна още малко топлинка за изстиналите ръце. И мъглата сякаш малко се оттегли:








После мъглата отново ни захлупи, отново поваля малко суграшица и отново тръгнахме на път, без много - много да се спираме за гледки и снимане. И така почти до тъмно.
Това засега. Поздрави и до скоро дъра-бъра

_________________
Пет Окт 31, 2008 12:38 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение ICQ Номер
irina



Регистриран на: 16 Сеп 2007
Мнения: 759

Мнение Отговорете с цитат
ръкопляскания
Пет Окт 31, 2008 1:24 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
raskoll



Регистриран на: 30 Юли 2008
Мнения: 474

Мнение Отговорете с цитат
Punk
Пет Окт 31, 2008 1:56 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Ристо Туристо



Регистриран на: 02 Окт 2008
Мнения: 4314
Местожителство: на 950 м.н.в.

Мнение Отговорете с цитат
Хах - вече не ме е яд, че не смогнах таз година да ида там - снимките стигат за сега - Благодарско.
Догодина - до амина...стига некой да не ме прелаже зимъс да одиме там Laughing Wink

_________________
Енциклопедия за ЕКИПИРОВКАТА за туризъм.
Палатки *** Туристически обувки
Пет Окт 31, 2008 2:07 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
lilid



Регистриран на: 17 Сеп 2008
Мнения: 15
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Very Happy ами чудничко походване... бравос!

а предполагам - през едната порта влязохте към х.синаница и през другата излязохте, или през класическата и на влизане и на излизане

а снимахте ли камъни с дръжки да ми покажете...

поздрави Very Happy
Пет Окт 31, 2008 4:10 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Kat



Регистриран на: 08 Юли 2007
Мнения: 872

Мнение Отговорете с цитат
Привет
Минахме през класическата, щоту много гъста беше мъглата, а не бяхме минавали през другата пътека. И така...
а пък камъните с дръжки... имаше и такива, ама не снимахме нищо от тези интересни елементи на природата Confused Някой ден може би, макар че какво да им снимаш.... Rolling Eyes

Поздрави

_________________
Пет Окт 31, 2008 4:16 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение ICQ Номер
dido



Регистриран на: 03 Яну 2007
Мнения: 6366

Мнение Отговорете с цитат
При нас дори суграшица си поваля стабилно, и двата дни. Определено неуютно време си беше ...

Коя е "некласическата" порта за Синаница?

_________________
Бутам след осмата бира Very Happy
Пет Окт 31, 2008 4:28 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
Kat



Регистриран на: 08 Юли 2007
Мнения: 872

Мнение Отговорете с цитат
Некласическа е май тая между Гергийца и върха без име /който се намира между Гергийца и Синаница./

_________________
Пет Окт 31, 2008 4:32 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение ICQ Номер
lilid



Регистриран на: 17 Сеп 2008
Мнения: 15
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
аха, ами значи тогава дали знаете пътеката от х.Синаница под Георгийца през езерата и подсичаща Муратов изотзад ... ох, че хубави манатарки там представи си намерих едно лято...

а за камъните - ами като рядкост така да се каже, аз чак на найстото си ходене в Пирин ги видях и забелязах примерно..., Smile
Пет Окт 31, 2008 4:32 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Speedy



Регистриран на: 29 Ное 2006
Мнения: 2551
Местожителство: Неврокопъ

Мнение Отговорете с цитат
Да се включа и аз в говорилнята. Kat е разказала какво що де, та от мен само малко допълнение. След като се разделихме на Муратово езеро с Любо и Васиана, на които брагодарихме, че ни спестиха 3 часа и половина маане от разклона за Чалин валог до х. "Вихрен" закретахме към Бъндеришка порта. Там ни захлупи мъгла, която се вдигна чак горе на седловината.

До в. Гергийца нещата бяха добре и имаше гледки и доволно слънце. Там нещата се скофтиха и вместо да се юркаме да качваме безименния между Гергийца и Синанишка порта слязохме на царската пътека, където бързо крачеше жената, която бе третия гост на Синаница в събота. Вечерта пийнахме с хижаря по 2-3 кресненски ракийки и хризонтирахме.

Сутринта имаше видимост докато слязохме в Спано поле. Със снимките аз бях дотам, тъй като се заминавах с малко "научна работа", а после ръцете ми бяха заети с носене на торби пълни с шишета, парцали, консерви и всякаква друга мизерия. Спряхме на з. "Спано поле", където останахме прекалено дълго, а път ни чакаше. Хапнахме по една топла манджа, побъбрихме с хижарите, пихме по едно светиврачко вино и потеглихме. Боклука оставихме на заслона, като стопаните поеха ангажимента да го свалят в Сандански.

През мъглата отцепихме към Башлийца, откъдето уловихме зелената боя през Чаира. Пътьом започнахме да пълним торбата с нови находки - горнище на анцунг, пластмаса и прочее. Време и условия за снимане нямаше. До Превала силиците зачезнаха. Добре че следваше само слизане!

На Тиаците рибари никазаха, че не са виждали хора та си помислихме дали групата с чувалите боклуци нещо не е изменила плановете!? Оказа се че не е де. Smile Транзит минахме през х. "Демяница", за да не се бавим, но времето си напредна и се наложи да викам кола да ни вземе от Тодорова орница, тъй като опущихме всички неврокопски дилижанси, а и в тъмното я ни качи, я не някой поне до Банско.

Спиране направихме само на колибката на Караманица, където за 2-3 минути допълнихме неголямата торба главно със стъклария. Малка торба ама тежи стъклото! На Тодорова орница застигнахме част от чистачите и заслизахме по хасфалта. Разделихме се на Борикова чешма, където дойде неврокопската кола да ни прибере.

Ами в общи линии това е накратко.

Малко снимки за който му се гледа качих на -> http://oreliak.org/index.php?item=photo&action=photos&gallery_id=79

_________________
Пирин - географски и етимологичен речник
Пирин - пътеводител
Пет Окт 31, 2008 4:40 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла ICQ Номер
lilid



Регистриран на: 17 Сеп 2008
Мнения: 15
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
ами, да - некласическа, в смисъл с боя немаркирана, (поне преди години немаркирана беше но пирамидки май си имаше) между Георгийца и безименния, който стои между двете порти значи.

а пътеката изотдзад беше маркирана в синьо, от Васко навремето май...

***

чудни са снимките и на двама ви, много ви благодаря, Smile
Пет Окт 31, 2008 4:58 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
dido



Регистриран на: 03 Яну 2007
Мнения: 6366

Мнение Отговорете с цитат
Ходил съм няколко пъти и по двете пътеки, знам ги. Тази "некласическата" не е много сгодна за ходене до Синаница от Спано поле, че има едно излишно изкачване като се прехвърля рида, дето излиза от Безименния на запад. А и там гледката е мижава меко казано - друго си е класическата панорамна пътека ...

_________________
Бутам след осмата бира Very Happy
Пет Окт 31, 2008 5:33 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
Явор Митев



Регистриран на: 13 Юни 2008
Мнения: 49
Местожителство: Варна/София

Мнение Отговорете с цитат
Ех че хубави снимки, направо ми скри шапката.
Красоти, браво за снимко-материала...Благодаря!!!
Пет Окт 31, 2008 7:30 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Пирин Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Страница 1 от 1

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov